Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, glenngould είπε

1.

Άρα βλέπεις ότι υπάρχει θέμα γιατί όλοι θέλουν "μαύρες προκαταβολές" πριν να αναλάβουν το έργο.

Αλλά είναι way too risky να δώσω και τα €20,000 του προϋπολογισμού για να φτιάξουν το φωτοβολταϊκό τώρα και μετά αυτοί να πάρουν επιπρόσθετα €15,000 επιδότηση και να τους ΨΑΧΝΩ να μου τα γυρίσουν πίσω (αν τηρήσουν τον λόγο τους και δεν ψάχνουν δικαιολογίες ή εξαφανιστούν ή δεν μου απαντάνε ή φαλιρίσουν ή οτιδήποτε άλλο). Είναι μεγάλο το ποσό. Θέλω κάποιος να υλοποιήσει το φωτοβολταϊκά με τις νόμιμες διαδικασίες όπως προβλέπεται στο εξοικονομώ-αυτονομώ δηλαδή να το κατασκευάσει μόνο με το 25% της προκαταβολής και να πάρει το υπόλοιπο 75% στο μέλλον (από το πρόγραμμα εξοικονομώ-αυτονομώ, όπως ακριβώς προβλέπεται)

Αυτόν τον γνωστό σου θα μπορούσες να τον ρωτήσεις αν ενδιαφέρεται... ίσως πρέπει να σου στείλω pm, αλλά θα μπορούσες έτσι προκαταρκτικά και ανεπίσημα να μάθεις αν θα ενδιαφέρονταν για κάτι τέτοιο; (να αναλάβει ένα τέτοιο έργο στον παρόντα χρόνο)

 

2.

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σου αναφέρεσαι στην διαθεσιμότητας του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ; (Αν υπάρχει διαθέσιμος ηλεκτρικός χώρος στο δίκτυο στην περιοχή μου; ). Αυτό το έχω ακούσει και από άλλες πηγές αλλά μου είπανε ότι για μικρά οικιακά met-metering συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα (σε αντίθεση με μεγάλα φωτοβολταϊκά πάρκα). Αλλά από την άλλη θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο site που βλέπεις την χωρητικότητας του δικτύου. Κάτι είχε πετύχει το μάτι μου παλιά που το έψαχνα. Ένα site που κοιτούσες σε έναν χάρτη την Ελλάδα και έβλεπες πόσο κορεσμένο (ή μη) είναι το δίκτυο. Έχεις κάτι υπόψιν σου (ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος που διαβάζει). Δεν το θυμάμαι αυτό το site αυτό. 

Επίσης θεωρώ ότι με βάση κάποιους πρόσφατους νόμους που βγήκανε, και την απολιγνιτοποίηση κλπ. ότι θα υπάρξει μαζική στροφή προς τις ανανεώσιμες (Το ακούμε παντού π.χ. joe biden κόντρα στο πετρέλαιο, new green deal, κλείσιμο εργοστασίων λιγνίτη, ανεμογεννήτριες στην Εύβοια που λένε, κονδύλια για ΑΠΕ λόγω αύξησης τιμών φυσικού αερίου λόγω Ρωσίας / αύξηση τιμών πετρελαίου  κλπ.). Όλα δείχνουν στροφή σε ανανεώσιμές πηγές ενέργειες και η χωρητικότητα του δικτύου θα αυξηθεί.

 

Αν ξέρει κάποιος ως προς τα ανωτέρω, θα το εκτιμούσα να πει την γνώμη του

 

Πρέπει να στείλεις εσύ μήνυμα σε αυτές τις εταιρίες (π.χ και αυτή που σου πρότεινα εγώ) και να ρωτήσεις αν το κάνουν. Σε μένα το κάνανε. Και απ' ότι ξέρω στην Αθήνα το κάνουν. Δηλ δεν θέλουν μαύρη προκαταβολή και ιδιωτικά συμφωνητικά.

Ως προς δεύτερο μην είσαι τόσο σίγουρος ότι υπάρχει χώρος για το ΦΒ σου. Στην περιοχή μου είμαι ο τελευταίος που εγκρίθηκε . Μετά όλοι τρώνε άκυρο . Και γω αρχικά άκυρο έφαγα . Μετά έκανα αίτηση 5ετους διατήρησης και 2 μήνες μετά (αφού είχα αποφασίσει ότι ΦΒ δεν θα βάλω) μου είπαν ότι οκ μπορείς να συνδεθείς.

Γενικά πρέπει να κάνεις κάποιες κινήσεις μόνος σου.

Στείλε μέιλ σε όλες τις γνωστές εταιρίες που κάνουν ΦΒ και πες τους τι θες και αν το αναλαμβάνουν.

12 λεπτά πριν, glenngould είπε

1.

Άρα βλέπεις ότι υπάρχει θέμα γιατί όλοι θέλουν "μαύρες προκαταβολές" πριν να αναλάβουν το έργο.

Αλλά είναι way too risky να δώσω και τα €20,000 του προϋπολογισμού για να φτιάξουν το φωτοβολταϊκό τώρα και μετά αυτοί να πάρουν επιπρόσθετα €15,000 επιδότηση και να τους ΨΑΧΝΩ να μου τα γυρίσουν πίσω (αν τηρήσουν τον λόγο τους και δεν ψάχνουν δικαιολογίες ή εξαφανιστούν ή δεν μου απαντάνε ή φαλιρίσουν ή οτιδήποτε άλλο). Είναι μεγάλο το ποσό. Θέλω κάποιος να υλοποιήσει το φωτοβολταϊκά με τις νόμιμες διαδικασίες όπως προβλέπεται στο εξοικονομώ-αυτονομώ δηλαδή να το κατασκευάσει μόνο με το 25% της προκαταβολής και να πάρει το υπόλοιπο 75% στο μέλλον (από το πρόγραμμα εξοικονομώ-αυτονομώ, όπως ακριβώς προβλέπεται)

Αυτόν τον γνωστό σου θα μπορούσες να τον ρωτήσεις αν ενδιαφέρεται... ίσως πρέπει να σου στείλω pm, αλλά θα μπορούσες έτσι προκαταρκτικά και ανεπίσημα να μάθεις αν θα ενδιαφέρονταν για κάτι τέτοιο; (να αναλάβει ένα τέτοιο έργο στον παρόντα χρόνο)

 

2.

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σου αναφέρεσαι στην διαθεσιμότητας του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ; (Αν υπάρχει διαθέσιμος ηλεκτρικός χώρος στο δίκτυο στην περιοχή μου; ). Αυτό το έχω ακούσει και από άλλες πηγές αλλά μου είπανε ότι για μικρά οικιακά met-metering συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα (σε αντίθεση με μεγάλα φωτοβολταϊκά πάρκα). Αλλά από την άλλη θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο site που βλέπεις την χωρητικότητας του δικτύου. Κάτι είχε πετύχει το μάτι μου παλιά που το έψαχνα. Ένα site που κοιτούσες σε έναν χάρτη την Ελλάδα και έβλεπες πόσο κορεσμένο (ή μη) είναι το δίκτυο. Έχεις κάτι υπόψιν σου (ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος που διαβάζει). Δεν το θυμάμαι αυτό το site αυτό. 

Επίσης θεωρώ ότι με βάση κάποιους πρόσφατους νόμους που βγήκανε, και την απολιγνιτοποίηση κλπ. ότι θα υπάρξει μαζική στροφή προς τις ανανεώσιμες (Το ακούμε παντού π.χ. joe biden κόντρα στο πετρέλαιο, new green deal, κλείσιμο εργοστασίων λιγνίτη, ανεμογεννήτριες στην Εύβοια που λένε, κονδύλια για ΑΠΕ λόγω αύξησης τιμών φυσικού αερίου λόγω Ρωσίας / αύξηση τιμών πετρελαίου  κλπ.). Όλα δείχνουν στροφή σε ανανεώσιμές πηγές ενέργειες και η χωρητικότητα του δικτύου θα αυξηθεί.

 

Αν ξέρει κάποιος ως προς τα ανωτέρω, θα το εκτιμούσα να πει την γνώμη του

 

δυστυχώς το αν το δίκτυο έχει χώρο μπορείς έγκυρα να το τσεκάρεις μόνο όταν κάνεις την πρώτη αίτηση η οποία βέβαια κοστίζει περί τα 150 ευρώ . Αν υλοποιηθεί το έργο τα 150 ευρώ στα αφαιρούν από την προκαταβολή που θα δόσεις για το εξοικονομώ. αν όχι δυστυχώς τα χάνεις.

Η πρώτη αίτηση χρειάζεται κάποια χαρτιά όπως μονογραμμικό ηλ/κο σχέδιο εγκαταστάτη ΦΒ, κάτοψη που δείχνει τη θέση των ΦΒ, πιστοποιήσεις των ΦΒ πλαισίων και του ινβέρτερ που θα βάλεις, κάποιες υπεύθυνες δηλώσεις, συμβόλαιο του σπιτιού και πιστοποιητικό μεταγραφής στο υποθηκοφυλάκειο και κάποια άλλα. Τα στέλνεις και εντός μήνα σε ενημερώνουν εγγράφως από ΔΕΔΔΗΕ αν υπάρχει χώρος και άρα αν θα σου κάνουν προσφορά σύνδεσης. Για όλα αυτά θα σε καθοδηγήσει η εταιρία.

Σε ποια περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, glenngould είπε

Είμαι στο Νομό Μαγνησίας

 

edit

Νομίζω αυτό είναι το site που έψαχνα:

https://apps.deddie.gr/WebAPE/index.html

Ναι εκεί και καλά δίνει τη διαθεσιμότητα.  Λέω "και καλά" γιατί εμένα έδειχνε πράσινο και τελικά η απάντηση από την Πάτρα (που είναι σχετική διεύθυνση που βλέπει την περιοχή Ιωαννίνων) μου έστειλε αρνητικη απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει γίνει προδημοσίευση οδηγού μπες στον υπεν να το δεις https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/2021/08/Σχέδιο-Οδηγου-Προγράμματος-2021_20210826_final_2.pdf

λένε ότι τέλη Οκτ θα ανοίξει το πρόγραμμα για έναν μήνα να γίνουν οι αιτήσεις.

Θεωρώ δύσκολο να προλάβουν σε 20 μέρες, αλλά πάντως τον επόμενο μήνα- 3μηνο θα ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα καθισα και διαβαζα τον οδηγο του φετινου προγραμματος..Η ΗΤΚ τελικα αναφερεται σαν προαπαιτουμενο..θυμαμαι ειχα διαβασει εδω πως το αλλαξαν  και θα ζητηθει μετα την υπαγωγη, ετσι ειναι;

Οσο για το δευτερο ΠΕΑ και την ηλεκτρονικη κληρωση αλλου μηχανικου, αν δεν το αλλαξουν μονο προβληματα θα δημιουργησει κι οπως μου λεγε ο δικος μου  δεν θα ασχοληθει ξανα με το προγραμμα δεν τον συμφερει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τωρα καθισα και διαβαζα τον οδηγο του φετινου προγραμματος..Η ΗΤΚ τελικα αναφερεται σαν προαπαιτουμενο..θυμαμαι ειχα διαβασει εδω πως το αλλαξαν  και θα ζητηθει μετα την υπαγωγη, ετσι ειναι;

Οσο για το δευτερο ΠΕΑ και την ηλεκτρονικη κληρωση αλλου μηχανικου, αν δεν το αλλαξουν μονο προβληματα θα δημιουργησει κι οπως μου λεγε ο δικος μου  δεν θα ασχοληθει ξανα με το προγραμμα δεν τον συμφερει.. 

Σελ 32 του οδηγου 

Η ανωτέρω διαδικασία διενεργείται αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω ηλεκτρονικής
πλατφόρμας, με ευθύνη του Τεχνικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος (Τ.Ε.Ε.) σύμφωνα με 
τα προβλεπόμενα της υπ’ αρ. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/117828/1338 (ΦΕΚ 5447 Β’ 9-12-2020) και 
είναι προαπαιτούμενο για την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Εγώ βλέπω να είναι προαπαιτούμενο αν εγκριθεις και πριν ολοκληρωθεί το πρόγραμμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση.... Πρέπει να ανεβάσω φωτογραφίες του σπιτιού για τις εργασίες. Από τα πλαϊνά έχω παλιές και νέες με τις εργασίες αλλά από την ταράτσα δεν έχω παλιές. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά μια ερώτηση.... Πρέπει να ανεβάσω φωτογραφίες του σπιτιού για τις εργασίες. Από τα πλαϊνά έχω παλιές και νέες με τις εργασίες αλλά από την ταράτσα δεν έχω παλιές. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα? 

Πιθανόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, oasisAthens είπε

Παιδιά μια ερώτηση.... Πρέπει να ανεβάσω φωτογραφίες του σπιτιού για τις εργασίες. Από τα πλαϊνά έχω παλιές και νέες με τις εργασίες αλλά από την ταράτσα δεν έχω παλιές. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα? 

Από google earth μπορείς να βρεις τίποτα που να σε καλύπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα βρήκα κάτι αλλά όχι κάτι σε καλή ανάλυση. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα. 

Τράβηξα και μια πριν μπει το ασφαλτοπανο στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδία

Έχω ένα διαμέρισμα που δεν είναι πρώτη κατοικια, έχουν τελειώσει οι τοίχοι και τα πατώματα αλλά ακόμα δεν έχω βάλει πόρτες, κουφώματα, τέντες και αέριο που θέλω. Διάβασα 2-3 σελίδες πίσω αλλά δεν βρήκα κάτι που να με βοηθάει. Μπορεί κάποιος να μου πει παρακαλώ τι επιλογές έχω με τα προγμάμματα εξοικονομώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι πολύ ευγενικά.....

 

Έχουμε πέσει σε παπάρα εργολάβο που δεν τηρεί ημερομηνία που έχει δώσει.

 

Επίσης ενώ μου είπε ότι θα βάλει toyotomi κλιματιστικό μου έβαλε Midas και του είπα να το ξηλώσει κ να βάλει άλλο (δυστυχώς είμαι 500χλμ μακριά από το σπίτι για να το έβλεπα εκείνη την ώρα).

 

Έχω πει με την σύζυγο ότι εάν μέχρι την Κυριακή δεν μας φέρει την αντλία θερμότητας και να την εγκαταστήσει, θα τον κόψουμε.

 

Ερώτημα

Μπορώ να τον αφήσω και να πάω εγώ να βρω προμηθευτές κλπ ή να βρω άλλον μηχανικό;

Στο τέλος φαντάζομαι θα πρέπει να κάνουμε επιμετρησεις κλπ.γιατι πχ δεν μπήκε παντού εξωτερική μόνωση. Θα χρειαστεί η υπογραφή μου κ μπορώ να πατήσω εκεί ώστε να πληρωθεί από τράπεζα αλλά να πληρωθεί τα χρήματα που πρέπει κ όχι να βάλει στην τσέπη του διαφορές από φθηνά υλικά που έβαλε. Λέω σωστά ή όχι;;;

Σημειώνω ότι έχει λάβει την προκαταβολή από την τράπεζα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Έχω ένα διαμέρισμα που δεν είναι πρώτη κατοικια

 

23 λεπτά πριν, tsapadim είπε

Μπορεί κάποιος να μου πει παρακαλώ τι επιλογές έχω με τα προγμάμματα εξοικονομώ?

Καμμία επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kapeos είπε

 

1 ώρα πριν, kapeos είπε

 

 

 

 

 

 

1 ώρα πριν, kapeos είπε

 

 

 

Δεν είναι πρώτη κατοικία ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...