Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Στο προηγούμενο έμπαινε.

Στο τρέχον θα γράφει ο οδηγός.

Για τι δαπάνες ενδιαφέρεσαι, κατά αρχήν ?

Στις κοινόχρηστες υπάρχει υποχρέωση όλων των διαμερισμάτων αφού η απόφαση παίρνεται κατά πλειοψηφία. Στις άλλες, όποιος θέλει.

 

Θέλει επισκευή η υγρομόνωση της ταράτσας.Σκέφτηκα αν επιδοτείται να γίνει και θερμομόνωση ,ίσως δίνοντας κάτι παραπάνω να γίνει και στην πυλωτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, 

ως ελεύθερος και σύμφωνα με τα εισοδηματικά μου κριτήρια αν ενταχθώ στο ¨Νεο Εξοικονομώ" θα επιχορηγηθώ με 55% επιδότηση αντίστοιχα αν ήμουν ήδη παντρεμένος θα άνηκα στην κατηγορία με 70% επιδότηση. Σκέφτομαι γιατί είναι στα άμεσα σχέδια μου να παντρευτώ. Το ερώτημα είναι. Αν παντρευτώ μέσα στο 2022 στο επόμενο πρόγραμμα εξοικονομώ που θα τρέξει εγώ με ποια κριτήρια θα αξιολογηθώ; 

Ευχαριστώ για όποια απάντηση.

Επεξ/σία από zaf7117
έκανα ένα λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα πέταξε το πουλάκι, αφού έχεις κάνει δήλωση φέτος μόνος, προφανώς και θα πας κατά μόνας και στο κριτήριο της επιδότησης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zaf7117 είπε

Καλημέρα σας, 

ως ελεύθερος και σύμφωνα με τα εισοδηματικά μου κριτήρια αν ενταχθώ στο ¨Νεο Εξοικονομώ" θα επιχορηγηθώ με 55% επιδότηση αντίστοιχα αν ήμουν ήδη παντρεμένος θα άνηκα στην κατηγορία με 70% επιδότηση. Σκέφτομαι γιατί είναι στα άμεσα σχέδια μου να παντρευτώ. Το ερώτημα είναι. Αν παντρευτώ μέσα στο 2022 στο επόμενο πρόγραμμα εξοικονομώ που θα τρέξει εγώ με ποια κριτήρια θα αξιολογηθώ; 

Ευχαριστώ για όποια απάντηση.

Εισοδήματα του 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Maknight είπε

Εισοδήματα του 2021

Για να γίνει καλύτερα κατανοητό, εάν παντρευτώ μέσα στο 2022 στο εξοικονομώ που θα τρέξει μέσα στο 2022 θα ενταχθώ ως άγαμος ή έγγαμος; 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, spocky είπε

Αυτος ηταν ο κυριος λογος που το εδωσα στον μηχανικο να το τρεξει.

Αλλα οταν μου λεει πχ οτι ο ηλιακος που μου προτεινει θα κοστισει ολο το μπατζετ (δηλ 1500) και το μοντελο το βρισκω στο νετ περιπου στα 800 ευρω, μου κανει εντυπωση που πανε τα αλλα 700. Για να γινω πιο συγκεκριμενος:

μου ειπε οτι θα βαλουμε ηλιακο Heliotech 200lt. Στο ιντερνετ βρισκω αυτο https://www.chaskos.gr/el/ηλιακη-ενεργεια/ηλιακός-θερμοσίφωνας-heliotech-200-διπλής-ενέργειας 730 ευρω.
Εστω οτι ειναι και 150 ευρω η εγκατασταση σε ταρατσα. Μεχρι τα 1500 πρεπει να δικαιολογηθουν ακομα 600 ευρω. Καταλαβαινω οτι εχει και αυτος το μεριδιο του απο αυτα. Αλλα 600 ευρω δεν ειναι πολλα μονο απο τον ηλιακο?

 

Με την δική σου φάση και αν κάποιος επιδοτηθει με 55% , κέρδος μόνο ο μηχανικός θα έχει μου φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, zaf7117 είπε

Για να γίνει καλύτερα κατανοητό, εάν παντρευτώ μέσα στο 2022 στο εξοικονομώ που θα τρέξει μέσα στο 2022 θα ενταχθώ ως άγαμος ή έγγαμος; 

Σας ευχαριστώ.

Οχι η υπαγωγή θα γίνει με τη δήλωση του οικονομικού έτους 2020 δηλαδή αυτή που έκανες πριν λίγο καιρό. Θα πας με 55% για το νέο εξοικονομω όποτε και αν τρέξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, GeG είπε

Με την δική σου φάση και αν κάποιος επιδοτηθει με 55% , κέρδος μόνο ο μηχανικός θα έχει μου φαίνεται

Καλα με 60% επιδοτηση ειμαι. Πιστευω εχω καποιο κερδος με τις εργασιες αλλα ειμαι ατυχος στην χρονικη περιοδο που γινονται γιατι ολα εχουν παει προς τα πανω (το μονο προς τα κατω πιστευω ειναι η ποιοτητα υλικων που βαζουν). Ισως αν τα κανα χωρις το προγραμμα (ολα black δλδ) να κοστιζαν λιγο παραπανω απο τωρα. Σε καμια περιπτωση παντως δεν κερδιζω 60% απο το να τα κανα χωρις εξοικονομω.

Το κερδος πιστευω στο προγραμμα το ειχαν αυτοι που ειναι μεσα στη δουλεια (οι επαγγελματιες δλδ) και φτιαχναν τα σπιτια τα δικα τους, ή αυτοι που καταφεραν 70% και πανω

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GeG είπε

Με την δική σου φάση και αν κάποιος επιδοτηθει με 55% , κέρδος μόνο ο μηχανικός θα έχει μου φαίνεται

Θα πληρώσει δηλαδή κάποιος για ηλιακό 200 λίτρων και συλλέκτη 3 τ.μ. 675€ τοποθετημένο, και δεν θα έχει κέρδος 

Να σου δώσω εσένα 700€ να έρθεις να βάλεις σπίτι μου έναν αντίστοιχο ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ikucic είπε

Οχι η υπαγωγή θα γίνει με τη δήλωση του οικονομικού έτους 2020 δηλαδή αυτή που έκανες πριν λίγο καιρό. Θα πας με 55% για το νέο εξοικονομω όποτε και αν τρέξει.

Δεν αναφέρεται στο εξοικονομώ που θα ανοίξει.. 

Αλλά στο επόμενο, του χρόνου.. 

Οπότε τα εισοδήματα του 2021 θα δηλώσει.. Η δήλωση που θα κάνει το επόμενο καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Επειδή είμαι αυτή την εποχή σε φάση ανακαινισης 4 σπιτιών στην Σύρο τα οποία τα νοικιάζω (δεν ξέρω αν σε αυτά τα σπίτια έμενα εγώ αν θα σκεφτόμουν το ίδιο) ,αν και προγραμμάτιζα να μπω στο πρόγραμμα τελικά δεν μπαίνω σε κανένα από αυτά...Οι λόγοι είναι οι κάτωθι¨

      -  Μπαίνοντας στο πρόγραμμα αναγκάζεσαι να κάνεις εργασίες που δεν θα τις έκανες αν δεν είχες μπεί..

             Δηλαδή σε ένα από τα σπίτια υπάρχουν ήδη αλουμινένια κουφώματα τα οποία θα ήμουν αναγκασμένος να τα αντικαταστήσω γιατί δεν είναι προδιαγραφών προγράμματος

     -   Μεγάλο μέρος από την επιδότηση στην "τρώνε" οι μάστορες ιδίως στην επαρχία...

          ΠΧ στην τιμή θερμομόνωσης ,ενώ στην Αθήνα η τιμή είναι κοντά στα 47 ευρώ στην επαρχία είναι 10 ετυρώ περισσότερο +ΙΚΑ ..    εκτός αυτού 

    -   Ανοίγεις πολλές δουλειές που διαφορετικά δεν θα άνοιγες... Π χ θα πρέπει να ξηλώσεις υδροροές,να αλλάξεις μάρμαρα στα παράθυρα για να μπεί η μόνωση στους τοίχους κλπ

     - Ενώ με το περυσινό πρόγραμμα η επιδότηση που θα έπερνα ήταν στα 70% με το φετινό μπήκαν εισοδηματικά κριτήρια και έχει πέσει για μένα στο 40%

Προσωπικές απόψεις λέω φυσικά...

     

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1963 είπε

Προσωπικές απόψεις λέω φυσικά...

Που είναι ανακριβείς 

Ποιος σου είπε ότι οφείλεις να αντικαταστήσεις π.χ. τα κουφώματα του σπιτιού γιατί δεν είναι προδιαγραφών προγράμματος ;

Και γενικά, επειδή πολλοί έχουν την αίσθηση ότι με επιδοτήσεις "55 και 60% δεν αξίζει", ας μας πουν αν μπορούν π.χ. με 3 χιλιάρικα να βάλουν 3 (οικονομικά) a/c, τέντα, 5 παράθυρα, 2 μπαλκονόπορτες και ηλιακό ή με 7 χιλιάρικα να κάνουν θερμοπρόσοψη σε μονοκατοικία 150 τμ και μόνωση ταράτσας, 3 A/C LG + ηλιακό + τέντες...

Τα παραπάνω είναι 2 εξοικονομώ που έκλεισα φέτος με 60% επιδότηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Θα πληρώσει δηλαδή κάποιος για ηλιακό 200 λίτρων και συλλέκτη 3 τ.μ. 675€ τοποθετημένο, και δεν θα έχει κέρδος 

Να σου δώσω εσένα 700€ να έρθεις να βάλεις σπίτι μου έναν αντίστοιχο ; 

 

Ισως το "μονο" ηταν υπερβολη αλλα αν καταφερει καποιος να παρει "φθινοτερα" τον ηλιακο τοτε αντε να δωσει 100-150 παραπανω απο οτι αν το εκανε μεσω εξοικονομω. Και το σχολιο γραφτηκε με την λογικη της αποριας και τον οσων διαβαζω και παρατηρω στο thread. Ειμαι σε φαση που αναρωτιεμαι αν θα αξιζει τον κοπο σε περιπτωση που μπω στο προγραμμα απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Που είναι ανακριβείς 

Ποιος σου είπε ότι οφείλεις να αντικαταστήσεις π.χ. τα κουφώματα του σπιτιού γιατί δεν είναι προδιαγραφών προγράμματος ;

Και γενικά, επειδή πολλοί έχουν την αίσθηση ότι με επιδοτήσεις "55 και 60% δεν αξίζει", ας μας πουν αν μπορούν π.χ. με 3 χιλιάρικα να βάλουν 3 (οικονομικά) a/c, τέντα, 5 παράθυρα, 2 μπαλκονόπορτες και ηλιακό ή με 7 χιλιάρικα να κάνουν θερμοπρόσοψη σε μονοκατοικία 150 τμ και μόνωση ταράτσας, 3 A/C LG + ηλιακό + τέντες...

Τα παραπάνω είναι 2 εξοικονομώ που έκλεισα φέτος με 60% επιδότηση

Καθόλου ανακριβείς δεν είναι.

Αλλάζοντας κουφώματα αναγκαστικά αλλάζεις και μαρμαροποδιές ( για 3άρι σπίτι 400 ευρώ). Για να μπει Α/Θ, πρέπει να μπει νέος πίνακας ρεύματος και να τραβηχθούν γραμμές, + η αίτηση 3φασικού στη ΔΕΗ ( 1500 ευρώ,ίσως και παραπάνω αναλόγως το σπίτι). Για να γίνει σύνδεση υδραυλική της Α/Θ με τα κολλεκτέρ εσωτερικά μιας πολυκατοικίας και γενικά όλη η επιπλέον αναγκαία υδραυλική εγκατάσταση, αναλόγως σε ποιο όροφο είσαι, +1200 - 2000 ευρώ.

Όταν μπει εξωτερική θερμομόνωση πρέπει να μπουν σοβατεπί, +300 ευρώ περίπου με τοποθέτηση.

Αν κάνεις εσωτερική θερμομόνωση (ταβάνια) , το σπίτι μετά είναι για βάψιμο αναγκαστικά, μιας και γίνεται γιαπί από τα τριψίματα εσωτερικά. Κατεβαίνοντας 10 πόντους εσωτερικά λόγω της θερμομόνωσης, πρέπει να βγάλεις όλα τα φωτιστικά και να τα ξανα-τοποθετήσεις (1 μεροκάματο ηλεκτρολόγου), το ίδιο ισχύει και για τα υπάρχων κλιματιστικά (πρέπει να κατέβουν και να ξανα-ανέβουν. Στα υπνοδωμάτια, αν έχεις εντοιχιζόμενες ντουλάπες, αυτές θα πρέπει να κοπούν και να γίνουν πιο κοντές, μιας και δεν θα ανοίγουν αφού το ταβάνι θα έχει χαμηλώσει.

Εννοείται ότι αξίζει το προγραμμά, αλλά αν δεν έχεις +4000-5000 ευρώ για τις υπόλοιπες δουλειές που δεν καλύπτονται από το πρόγραμμα, θα αφήσεις ένα σπίτι με πασαλείματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeG είπε

Ισως το "μονο" ηταν υπερβολη αλλα αν καταφερει καποιος να παρει "φθινοτερα" τον ηλιακο τοτε αντε να δωσει 100-150 παραπανω απο οτι αν το εκανε μεσω εξοικονομω. Και το σχολιο γραφτηκε με την λογικη της αποριας και τον οσων διαβαζω και παρατηρω στο thread. Ειμαι σε φαση που αναρωτιεμαι αν θα αξιζει τον κοπο σε περιπτωση που μπω στο προγραμμα απλα.

Διαβάζεις και παρατηρείς σε ένα φόρουμ, αλλά δεν έχεις πάει να πάρεις προσφορές για πράγματα, για να καταλάβεις τελικά το κόστος 

Αν έχεις την διάθεση να ασχοληθείς, οτιδήποτε με 50%+ επιδότηση σίγουρα συμφέρει 

Έχω πελάτισσα που τώρα έκλεισε συνεργεία για κουφώματα και μονώσεις, το μόνο που κατέβαλε ήταν 30% προκαταβολή 

Δηλαδή με 1200€ βάζει 4 μπαλκονόπορτες και μια κουζίνα, και με 820€ κάνει θερμομόνωση πιλοτής 

Αυτά με τιμές Οκτωβρίου 2021, που τα πράματα είναι στο Θεό ε ; 

Αλλά, ασχολήθηκε η ίδια, πήρε μάστορες, πήρε προσφορές, ρώτησε γνωστούς, διάβασε στο internet κλπ κλπ.

 

3 λεπτά πριν, Gataros είπε

Καθόλου ανακριβείς δεν είναι.

 

Διάβασες τι παρέθεσα ; 

  

35 λεπτά πριν, yiannis1963 είπε

             Δηλαδή σε ένα από τα σπίτια υπάρχουν ήδη αλουμινένια κουφώματα τα οποία θα ήμουν αναγκασμένος να τα αντικαταστήσω γιατί δεν είναι προδιαγραφών προγράμματος

Τι σχέση έχουν αυτά που μου λες με το παραπάνω ; 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, τι να πω, δηλαδή θα κάνεις θερμομόνωση και θα σκεφτείς το κόστος των σοβατεπί ή τα 50€ που θέλει ένας ηλεκτρολόγος για να σου ανεβοκατεβάσει τα φωτιστικά ; 

Για τις Α/Θ, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι το κόστος του προγράμματος περιλαμβάνει και εργασίες τοποθέτησης 

Πας σε μια πιο φτηνή, και ένα μεγάλο κομμάτι των εργασιών συμπεριλαμβάνεται στο κόστος του μηχανήματος 

Τώρα αν θες και το top μηχάνημα, και εξοικονομώ, ε θα πληρώσεις extra, τι να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...