Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εγω πιστευω οτι γενικα αξιζει το προγραμμα αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις πραγματα...η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...Καποιος λεει πχ εβαλα μονωση η αλουμινια με τοσα λεφτα. Το θεμα ειναι τι υλικο χρησιμοποιηθηκε ή τι σειρα αλουμινια εβαλε κτλ. Ειναι σαν να λες πηρα ενα pc 800 ευρω και εσυ πηρες ενα pc 1000 ευρω...Το τι εξαρτηματα εχει μεσα ομως το pc δεν γραφεται.

Προσωπικα επειδη δεν υπηρχε πολυς χρονος για τρεξιμο με προσφορες, συγκρισεις κτλ ημουν αποφασισμενος οτι θα εχω λιγοτερο κερδος απο το προγραμμα. Το αν αξιζε τελικα η οχι, γιατι ειναι ταλαιπωρια μεγαλη τουλαχιστον το 2020 που εκανα εγω, θα δειξει αφου τελειωσουν ολες οι εργασιες.

Τα παραπανω ισχυουν για ανθρωπους σαν κι εμενα που δεν εχουν στον κυκλο τους γνωστους κτλ ωστε να παρουν μια γνωμη ή εστω να εχουν εναν εμπιστο ατομο να τους συμουλευει. Αν εισαι μεσα στο αντικειμενο προφανως και τα μειονεκτηματα του προγραμματος ειναι πολυ λιγοτερα.

Επισης πρεπει να εχεις οντως μια απλα στα λεφτα για τα λοιπα μερεμετια οπως λεει και ο Gataros

Επεξ/σία από spocky
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Που είναι ανακριβείς 

Ποιος σου είπε ότι οφείλεις να αντικαταστήσεις π.χ. τα κουφώματα του σπιτιού γιατί δεν είναι προδιαγραφών προγράμματος ;

Και γενικά, επειδή πολλοί έχουν την αίσθηση ότι με επιδοτήσεις "55 και 60% δεν αξίζει", ας μας πουν αν μπορούν π.χ. με 3 χιλιάρικα να βάλουν 3 (οικονομικά) a/c, τέντα, 5 παράθυρα, 2 μπαλκονόπορτες και ηλιακό ή με 7 χιλιάρικα να κάνουν θερμοπρόσοψη σε μονοκατοικία 150 τμ και μόνωση ταράτσας, 3 A/C LG + ηλιακό + τέντες...

Τα παραπάνω είναι 2 εξοικονομώ που έκλεισα φέτος με 60% επιδότηση

     Δεν διεκδικώ το αλάνθαστο....

        Το θέμα της θερμοπρόσοψης(τιμές και παραπάνω εργασίες) ,και το 40% επιδότητη με σύγκριση με το 70% το περυσινό, ήταν αυτά που με έκαναν να πω όχι και να μη περιμένω να βγει το καινούργιο.... Έχω ήδη τελειώσει τα 3 σπίτια.  (κουφώματα-ηλιακούς-κλιματιστικά -τέντες-απλές μονώσεις στις ταράτσες ) και το τελευταίο το τελειώνω σε κάνα μήνα (με τις ίδιες εργασίες).

        γράφω ότι δεν ξέρω αν θα έκανα το ίδιο αν εμένα εγώ εκεί..Εγώ το βλέπω σαν εισόδημα από αυτά τα σπίτια...Ήδη από τα 3 που τελείωσα σε συννενόηση με τους ενοικιαστές ,έχω κάνει μια πολύ καλή αναπροσαρμογή στα ενοίκια και λάβε υπόψην ότι πολλές από τις εργασίες είχαν διαφορετικές τιμές από το αν θα έμπαινα στο πρόγραμμα....

       Σ'την τελική το μόνο που θα έκανα σαν εργασίες παραπάνω με το πρόγραμμα θα ήταν θερμοπροσόψεις κ θερμομόνωση στην ταράτσα..

Επεξ/σία από yiannis1963
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά ποιος μπορεί να μου πει... Μετά από την απόφαση υπαγωγής μπορεί κανείς σε σημείο του σπιτιού που υπάρχει είτε τοίχος είτε παραθυρο να βάλει αντί για θερμοπρόσοψη ή παραθύρο... πόρτα; (Έστω πληρώνοντας την ο ίδιος)

...ή πρέπει να περιμένει 3 χρόνια; !

Ακούω διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα και άκρη δεν βγάζω.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Gataros είπε

Καθόλου ανακριβείς δεν είναι.

Αλλάζοντας κουφώματα αναγκαστικά αλλάζεις και μαρμαροποδιές ( για 3άρι σπίτι 400 ευρώ). Για να μπει Α/Θ, πρέπει να μπει νέος πίνακας ρεύματος και να τραβηχθούν γραμμές, + η αίτηση 3φασικού στη ΔΕΗ ( 1500 ευρώ,ίσως και παραπάνω αναλόγως το σπίτι). Για να γίνει σύνδεση υδραυλική της Α/Θ με τα κολλεκτέρ εσωτερικά μιας πολυκατοικίας και γενικά όλη η επιπλέον αναγκαία υδραυλική εγκατάσταση, αναλόγως σε ποιο όροφο είσαι, +1200 - 2000 ευρώ.

Όταν μπει εξωτερική θερμομόνωση πρέπει να μπουν σοβατεπί, +300 ευρώ περίπου με τοποθέτηση.

Αν κάνεις εσωτερική θερμομόνωση (ταβάνια) , το σπίτι μετά είναι για βάψιμο αναγκαστικά, μιας και γίνεται γιαπί από τα τριψίματα εσωτερικά. Κατεβαίνοντας 10 πόντους εσωτερικά λόγω της θερμομόνωσης, πρέπει να βγάλεις όλα τα φωτιστικά και να τα ξανα-τοποθετήσεις (1 μεροκάματο ηλεκτρολόγου), το ίδιο ισχύει και για τα υπάρχων κλιματιστικά (πρέπει να κατέβουν και να ξανα-ανέβουν. Στα υπνοδωμάτια, αν έχεις εντοιχιζόμενες ντουλάπες, αυτές θα πρέπει να κοπούν και να γίνουν πιο κοντές, μιας και δεν θα ανοίγουν αφού το ταβάνι θα έχει χαμηλώσει.

Εννοείται ότι αξίζει το προγραμμά, αλλά αν δεν έχεις +4000-5000 ευρώ για τις υπόλοιπες δουλειές που δεν καλύπτονται από το πρόγραμμα, θα αφήσεις ένα σπίτι με πασαλείματα.

Εχεις κάποιο δίκιο αλλά υπερβαλεις λίγο.

Πχ για ένα διαμέρισμα όπως λες χρειάζεσαι τριφασικο για την ΑΘ. Εγώ έβαλα αντλία για σπίτι 130 τμ και δεν έκανα επαυξηση.

Ναι θέλει ψάξιμο θέλει δουλειά (εγώ έριξα άπειρη προσωπική δουλειά) και οργάνωση ώστε να γίνουν οι εργασίες με τη σωστή σειρα .

Αλλά γενικά πιστεύω ότι μόνο το 40% δεν συμφερει. Οτι είναι πάνω από 50% συμφέρει.

4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ρε παιδιά ποιος μπορεί να μου πει... Μετά από την απόφαση υπαγωγής μπορεί κανείς σε σημείο του σπιτιού που υπάρχει είτε τοίχος είτε παραθυρο να βάλει αντί για θερμοπρόσοψη ή παραθύρο... πόρτα; (Έστω πληρώνοντας την ο ίδιος)

...ή πρέπει να περιμένει 3 χρόνια; !

Ακούω διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα και άκρη δεν βγάζω.

Δηλ να κάνει νέο άνοιγμα; 

Μπαλκονόπορτα εννοείς; 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikucic είπε

Δηλ να κάνει νέο άνοιγμα; 

Μπαλκονόπορτα εννοείς; 

Όχι, πόρτα κανονική στο πίσω μέρος του σπιτιού... είτε εκεί που είναι παράθυρο είτε εκεί που είναι τοίχος (δεν έχει αποφασιστεί ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Όχι, πόρτα κανονική στο πίσω μέρος του σπιτιού... είτε εκεί που είναι παράθυρο είτε εκεί που είναι τοίχος (δεν έχει αποφασιστεί ακόμα)

Αυτό που θες να κάνεις απαγορεύεται, και σε καμία των περιπτώσεων δε θα σου πρότεινα να το κάνεις στα πλαίσια του εξοικονομώ

Μίλα με μηχανικό για να σου πει τη νόμιμη οδό για να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά γνώμη μου είναι να το κάνεις αφού τελειώσεις το με το πρόγραμμα  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Όχι, πόρτα κανονική στο πίσω μέρος του σπιτιού... είτε εκεί που είναι παράθυρο είτε εκεί που είναι τοίχος (δεν έχει αποφασιστεί ακόμα)

Αυτό λογικά θα χρειαστεί (για να είσαι καθόλα νόμιμος) έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

Από την άλλη καταλαβαίνεις ότι αν κάνεις κάτι τέτοιο (έστω και αν πληρώσεις εσύ την πόρτα) τοτε θα υπάρχει αναντιστοιχία στα τετραγωνικά είτε της θερμομόνωσης (αμελητέα βέβαια) είτε θα λείπει ένα παράθυρο (αυτό είναι σημαντικό θέμα) . Από την άλλη η φωτο η αρχική με την τελικά θα έχει θέμα αφού θα εμφανίζει μια νεα πόρτα.

Κατά τη γνώμη μου 2 πράγματα μπορείς να κάνεις: 

1. Ερώτηση στο help desk και από την απάντηση το συζητάς με τον μηχανικό σου. ή 

2. Το κάνεις στη ζούλα ως προς το εξοικονομω  (δεν το προτείνω) και αν γίνει έλεγχος εντος 3ετιας τότε μπορεί να έχεις θέμα. Οπως και να χει όμως ΕΕΜΚ θα πρέπει να βγάλεις.

Ισως η σωστή διαδικασία θα ήταν να κάνεις κανονικά τις παρεμβάσεις του έργου.  Να βγάλεις τις φωτο σου και αφού τελειώσει το πρόγραμμα να κάνεις αίτηση γνωστοποίηση στο εξοικονομω ότι προτιθεσαι να ανοίξεις (στη θέση της θερμομόνωσης) ένα νέο άνοιγμα που δεν θα επηρεάζει την ενεργειακή κλάση του σπιτιού. Και να ρωτήσεις αν μπορείς να προβείς σε αυτή την αλλαγή χωρίς να έχεις επιπτώσεις σε πιθανό έλεγχο. Αν σου έρθει θετική απάντηση, να βγάλεις ΕΕΜΚ και να προχωρήσεις. Από το μυαλό μου το έβγαλα αυτό που σου λέω αλλά μου φαίνεται το πιο σωστό για να μην έχεις μπλέξιμο

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας βοηθήσει και κάνας ΠΜ / ΑΜ, αλλά εγώ έχω την αίσθηση ότι δε μπορείς να βάλεις νέο άνοιγμα (ή να κάνεις τροποποιήση υφισταμένο) απλά με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, χρειάζεται αναθεώρηση αδείας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ας μας βοηθήσει και κάνας ΠΜ / ΑΜ, αλλά εγώ έχω την αίσθηση ότι δε μπορείς να βάλεις νέο άνοιγμα (ή να κάνεις τροποποιήση υφισταμένο) απλά με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας, χρειάζεται αναθεώρηση αδείας 

 

12 λεπτά πριν, ikucic είπε

1. Ερώτηση στο help desk και από την απάντηση το συζητάς με τον μηχανικό σου. ή 

2. Το κάνεις στη ζούλα ως προς το εξοικονομω  (δεν το προτείνω) και αν γίνει έλεγχος εντος 3ετιας τότε μπορεί να έχεις θέμα. Οπως και να χει όμως ΕΕΜΚ θα πρέπει να βγάλεις.

 

Το help desk μου είπε δεν ξέρει (!), η ενεργειακή επιθεωρήτρια μου είπε παλιότερα πως δεν πειράζει. Εμένα μου φαίνεται πως απαγορεύεται αλλά τι ξέρω και εγώ;;

Οπότε το σημείο κλειδί είναι αν πρέπει να αλλάξει η άδεια ή μπορεί απλά να γίνει με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;; 😕

 

Έτσι όπως θέλω να γίνουν τα πραγματα (να χωρίσω το σπίτι ανεπίσημα στα "δύο" κατά κάποιο τρόπο) με κρατάει πολύ πίσω (προφανώς 3+ χρόνια) η απουσία τρόπου να βγει από αλλού το ένα απ'τα δύο κομμάτια. Άσε που είναι εντελώς ανούσιο να βάλω παράθυρο ή θερμομόνωση (και μπορεί κακό το ράβε ξήλωνε συνέχεια) την οποία αργότερα θα ξηλώσω.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Διαβάζεις και παρατηρείς σε ένα φόρουμ, αλλά δεν έχεις πάει να πάρεις προσφορές για πράγματα, για να καταλάβεις τελικά το κόστος 

Αν έχεις την διάθεση να ασχοληθείς, οτιδήποτε με 50%+ επιδότηση σίγουρα συμφέρει 

Έχω πελάτισσα που τώρα έκλεισε συνεργεία για κουφώματα και μονώσεις, το μόνο που κατέβαλε ήταν 30% προκαταβολή 

Δηλαδή με 1200€ βάζει 4 μπαλκονόπορτες και μια κουζίνα, και με 820€ κάνει θερμομόνωση πιλοτής 

Αυτά με τιμές Οκτωβρίου 2021, που τα πράματα είναι στο Θεό ε ; 

Αλλά, ασχολήθηκε η ίδια, πήρε μάστορες, πήρε προσφορές, ρώτησε γνωστούς, διάβασε στο internet κλπ κλπ.

 

Διάβασες τι παρέθεσα ; 

  

Τι σχέση έχουν αυτά που μου λες με το παραπάνω ; 

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, τι να πω, δηλαδή θα κάνεις θερμομόνωση και θα σκεφτείς το κόστος των σοβατεπί ή τα 50€ που θέλει ένας ηλεκτρολόγος για να σου ανεβοκατεβάσει τα φωτιστικά ; 

Για τις Α/Θ, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι το κόστος του προγράμματος περιλαμβάνει και εργασίες τοποθέτησης 

Πας σε μια πιο φτηνή, και ένα μεγάλο κομμάτι των εργασιών συμπεριλαμβάνεται στο κόστος του μηχανήματος 

Τώρα αν θες και το top μηχάνημα, και εξοικονομώ, ε θα πληρώσεις extra, τι να κάνουμε...

Άστο φίλε, σου μιλάω με παραδείγματα για το τί σημαίνει ''επιπλέον κόστος'' του Εξοικονομώ και εσύ μου αναφέρεις αόριστα ένα κάρο ανακρίβειες.

Ναι, ο εγκαταστάτης της αντλιάς σου λέει σου κάνω τη σύνδεση της Α/Θ με το υδραυλικό σου σύστημα, το οποίο όμως θα πρέπει να είναι το κατάλληλο προκειμένου να λειτουργήσει (κανένα σπίτι που δεν είχε πριν Α/Θ δεν είναι έτοιμο να δεχθεί plug and play μια Α/Θ και να λειτουργήσει).

Μετά μου λες να πάω σε Α/Θ φθηνότερη, χωρίς να εξετάζεις αν η επιλεγμένη Α/Θ είναι μια πολύ νορμάλ επιλογή, για σπίτια τα οποία δεν βρίσκονται στην Αθήνα (όπου μια μεσαίων θερμοκρασιών είναι αρκετή) ή όπου τα υδραυλικά σύνδεσης ένος διαμερίσματος στον 2 όροφο μιας 4όροφης πολυκατοικίας δεν έχουν καμία σχέση με το διαμέρισμα που βρίσκεται στον 4 όροφο..

Για σύνδεση Α/Θ με ηλιακό, τριπλή ενέργεια κλπ, νομίζεις ότι καλύπτονται από τον προϋπολογισμό του Εξοικονομώ....

Εννοείται ότι δεν περιμένω απάντηση συγκεκριμένη σε αυτά που σου γράφω (ότι έγραψα για τη θερμομόνωση τα κατάπιες), αφού άλλωστε το Εξοικονομώ καλύπτει τα πάντα.......

 

30 λεπτά πριν, ikucic είπε

Εχεις κάποιο δίκιο αλλά υπερβαλεις λίγο.

Πχ για ένα διαμέρισμα όπως λες χρειάζεσαι τριφασικο για την ΑΘ. Εγώ έβαλα αντλία για σπίτι 130 τμ και δεν έκανα επαυξηση.

Ναι θέλει ψάξιμο θέλει δουλειά (εγώ έριξα άπειρη προσωπική δουλειά) και οργάνωση ώστε να γίνουν οι εργασίες με τη σωστή σειρα .

Αλλά γενικά πιστεύω ότι μόνο το 40% δεν συμφερει. Οτι είναι πάνω από 50% συμφέρει.

Δηλ να κάνει νέο άνοιγμα; 

Μπαλκονόπορτα εννοείς; 

Στη δικιά μας περίπτωση δυστυχώς για Α/Θ υψηλών θερμοκρασιών για σπίτι 116τμ, σε περιοχή όπου συχνά υπάρχει πτώση της τάσης της ΔΕΗ, μηχανικός και εγκαταστάτης δεν συνιστούν σε καμία περίπτωση μονοφασική αντλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gataros είπε

Εννοείται ότι δεν περιμένω απάντηση συγκεκριμένη σε αυτά που σου γράφω (ότι έγραψα για τη θερμομόνωση τα κατάπιες), αφού άλλωστε το Εξοικονομώ καλύπτει τα πάντα.......

Αυτό κατάλαβες εσύ ότι έγραψα, οτι καλύπτει τα πάντα ;

Αν σου πω ότι μπορείς να βρεις εγκαταστάτη και να σου συμπεριλάβει και το κόστος της υδραυλικής σύνδεσης στο κόστος του μηχανήματος, θα μου πεις ότι το πρόγραμμα δε καλύπτει αλλαγή σωμάτων (αν χρειαστεί...)

Όπως και αν κάνεις μια θερμομόνωση, θα βρεις έναν μονωσά που θα σου κάνει δώρο τα 200-300€ για τα σοβατεπί, αρκεί να μη μιλάμε για μόνωση 15 τετραγωνικών με προϋπολογισμό εργασίας 600€...

Σε κάθε περίπτωση, αν πας σε εργολάβο και του δώσεις πακέτο όλη τη δουλειά, θα εκπλαγείς με το πόσα extra μπορούν να μπουν στο πρόγραμμα

Αλλά θέλει προσωπικό τρέξιμο, μη περιμένεις να τον βρεις με την μία 

Στον κουμπάρο μου που έκανε φέτος το χειμώνα εξοικονομώ, του έκαναν από επισκευή σε σοβάδες στα μπαλκόνια μέχρι καινούργιες υδρορροές, και αυτά στη τιμή του πακέτου που έκλεισε όλο το πρόγραμμα, μη μου λες εμένα λοιπόν ιστορίες 

Είπαμε, όποιος δε θέλει να ασχοληθεί προσωπικά, θα πληρώσει

24 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το help desk μου είπε δεν ξέρει (!), η ενεργειακή επιθεωρήτρια μου είπε παλιότερα πως δεν πειράζει. Εμένα μου φαίνεται πως απαγορεύεται αλλά τι ξέρω και εγώ;;

Οπότε το σημείο κλειδί είναι αν πρέπει να αλλάξει η άδεια ή μπορεί απλά να γίνει με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;; 😕

Mίλα με ΠΜ ή ΑΜ για να πάρεις σίγουρα απάντηση στο ερώτημά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maknight είπε

Δεν αναφέρεται στο εξοικονομώ που θα ανοίξει.. 

Αλλά στο επόμενο, του χρόνου.. 

Οπότε τα εισοδήματα του 2021 θα δηλώσει.. Η δήλωση που θα κάνει το επόμενο καλοκαίρι. 

Οκ απλά το 2022 θα τρέξει το νέο αυτονομω.

Οπως βλέπετε όλοι το υπεν μας δουλεύει ψιλό γαζί.  Ούτε επίσημο οδηγό δεν είναι έτοιμοι να δημοσιοποιησουν ακομη. Θυμηθείτε ποτέ θα ξεκινούσε...  Τέλη Ιουνίου 2021 ! Και πάμε ολοταχώς για αρχές 2022.

Το επόμενο αν γίνει το βλέπω για 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που πρόλαβα το αυτονομώ του 2020 δηλαδή όπως τα έκαναν. Στο 75% καθαρή επιδότηση χωρίς μεν αλλά και άλλα τέτοια. 
Τα αλουμίνια +30% πάνω όμως , απλή σειρά alumil ανοιγόμενα με σίτα πατζούρι χωνευτά 8400 για 6 μπαλκονόπορτες και 2 παράθυρα μπάνιου. 
Το πρόγραμμα μου δίνει 7000 και αυτά όχι καθαρά , γιατί παίζουν και τα τμ ρόλο. 
Και μιλάω για την πρώτη σειρά m9660.
Που να πήγαινα σε κάτι πιο ακριβό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένεις σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που από πάνω σου μένει άλλος άνθρωπος, μπορείς να βάλεις μόνωση στην οροφή του δικού σου σπιτιού (στο πλαίσιο του προγράμματος "εξοικονομώ") ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, glenngould said:

Αν μένεις σε διαμέρισμα πολυκατοικίας που από πάνω σου μένει άλλος άνθρωπος, μπορείς να βάλεις μόνωση στην οροφή του δικού σου σπιτιού (στο πλαίσιο του προγράμματος "εξοικονομώ") ;

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται...αλλα μηπως δεν εχει νόημα αυτό?  Αν είχες ταράτσα από πάνω οκ...χρειάζεται...αλλα αφου έχεις διαμέρισμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...