Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MIKermit είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Εγώ είμαι Αθήνα και το ποσοστό επιδότησης είναι 85%. Αυτό σημαίνει ότι εγώ για τα συνεργεία πρέπει να δώσω περίπου 2500-2700€ και κάπου 1000-1500€ για όλα τα απαραίτητα γραφειοκρατικά. Οπότε θεωρώ αδιανόητο να θέλει να του δώσω "μαύρα" χρήματα, χρήματα δηλαδή που αν γίνει μια στραβή δεν θα πάρω ποτέ πίσω. Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ, πως ένας επαγγελματίας ζητάει να του δώσουν τα "εργαλεία" για να δουλέψει. Να του δώσω εγώ χρήματα να αγοράσει τις πρώτες ύλες και να πληρώσει τα συνεργεία του και εκείνος απλά να περιμένει το κέρδος;;  Ειλικρινά έχω πέσει απ τα σύννεφα...

Εσύ θα πήγαινες να δουλέψεις αύριο με 15% του μισθού σου, και υπόσχεση ότι τα υπόλοιπα θα τα πάρεις όταν ολοκληρωθεί το project πάνω στο οποίο δουλεύεις και γίνουν οι σχετικοί έλεγχοι κλπ κλπ κλπ ; 

Πρόσεξε, δεν επικροτώ την στάση τους, αλλά δε μπορώ και να μην μπω στη θέση τους 

Εξάλλου, μόνο ως αδιανόητο δε μπορεί να χαρακτηρισθεί αυτό που γράφεις:

Αναφορά σε κείμενο

Να του δώσω εγώ χρήματα να αγοράσει τις πρώτες ύλες

Δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι εάν έκανες οποιαδήποτε δουλειά εκτός εξοικονομώ, δε θα σου ζητάγαν μια γερή προκαταβολή ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, MIKermit είπε

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Εγώ είμαι Αθήνα και το ποσοστό επιδότησης είναι 85%. Αυτό σημαίνει ότι εγώ για τα συνεργεία πρέπει να δώσω περίπου 2500-2700€ και κάπου 1000-1500€ για όλα τα απαραίτητα γραφειοκρατικά. Οπότε θεωρώ αδιανόητο να θέλει να του δώσω "μαύρα" χρήματα, χρήματα δηλαδή που αν γίνει μια στραβή δεν θα πάρω ποτέ πίσω. Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ, πως ένας επαγγελματίας ζητάει να του δώσουν τα "εργαλεία" για να δουλέψει. Να του δώσω εγώ χρήματα να αγοράσει τις πρώτες ύλες και να πληρώσει τα συνεργεία του και εκείνος απλά να περιμένει το κέρδος;;  Ειλικρινά έχω πέσει απ τα σύννεφα...

είσαι με δάνειο η χωρίς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξοικονομώ που έρχεται, θα καθαρίσει η ήρα απ'το στάρι.

Του πολίτη εννοώ.

Τερμα αυτά που γνωρίζετε. Ο ιδιοκτήτης θα παίρνει το 50% της επιδότησης προκαταβολή και θα προπληρώνει τους προμηθευτές.

Και ΑΦΟΥ εξοφλήσει ο ιδιοκτήτης τα πάντα, θα περιμένει το υπόλοιπο 50% της επιδότησης.

Ράδιο - ξε ράδιο αρβύλα, αυτό ακούγεται στους κύκλους μας.

Υ.Γ. το μονο θετικο ειναι οτι δε θα υπάρχει "καπέλο" στις τιμες των προμηθευτών, ΑΛΛΑ θα πρέπει σαν ιδιοκτήτης να εχεις λεφτά και να μην είσαι αεριτζής...γιατί εκεί κατήντησε το πρόγραμμα-σε μεγάλο βαθμό.

Οπότε υπολογίστε ΠΕΑ, 2ο ΠΕΑ, Ταυτότητα Κτιρίου, Αδεια Μικρής Κλίμακας ΣΥΝ τα χρήματα των προμηθευτών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanesaxo είπε

Στο εξοικονομώ που έρχεται, θα καθαρίσει η ήρα απ'το στάρι.

Του πολίτη εννοώ.

Τερμα αυτά που γνωρίζετε. Ο ιδιοκτήτης θα παίρνει το 50% της επιδότησης προκαταβολή και θα προπληρώνει τους προμηθευτές.

Και ΑΦΟΥ εξοφλήσει ο ιδιοκτήτης τα πάντα, θα περιμένει το υπόλοιπο 50% της επιδότησης.

Ράδιο - ξε ράδιο αρβύλα, αυτό ακούγεται στους κύκλους μας.

Υ.Γ. το μονο θετικο ειναι οτι δε θα υπάρχει "καπέλο" στις τιμες των προμηθευτών, ΑΛΛΑ θα πρέπει σαν ιδιοκτήτης να εχεις λεφτά και να μην είσαι αεριτζής...γιατί εκεί κατήντησε το πρόγραμμα-σε μεγάλο βαθμό.

Οπότε υπολογίστε ΠΕΑ, 2ο ΠΕΑ, Ταυτότητα Κτιρίου, Αδεια Μικρής Κλίμακας ΣΥΝ τα χρήματα των προμηθευτών.

Δηλαδή η χαρά του μαύρου ρε συ

Αυτοί που θα έχουν 7-8 χιλιάρικα παραμύθα εισόδημα και τα άλλα μαύρα κι άραχνα, θα παίρνουν τις μεγαλύτερες επιδοτήσεις και θα κάνουν και ωραιότατα τη δουλίτσα τους με τα λεφτά που έχουν στην καβάντζα

Αυτοί που έχουν 7-8 χιλιάρικα πραγματικό εισόδημα, απλά δεν θα μπορούν να συμμετάσχουν

Δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό εάν γίνει έτσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή η χαρά του μαύρου ρε συ

Αυτοί που θα έχουν 7-8 χιλιάρικα παραμύθα εισόδημα και τα άλλα μαύρα κι άραχνα, θα παίρνουν τις μεγαλύτερες επιδοτήσεις και θα κάνουν και ωραιότατα τη δουλίτσα τους με τα λεφτά που έχουν στην καβάντζα

Αυτοί που έχουν 7-8 χιλιάρικα πραγματικό εισόδημα, απλά δεν θα μπορούν να συμμετάσχουν

Δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό εάν γίνει έτσι

Αυτο, δεν γίνεται και ΤΩΡΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή η χαρά του μαύρου ρε συ

Αυτοί που θα έχουν 7-8 χιλιάρικα παραμύθα εισόδημα και τα άλλα μαύρα κι άραχνα, θα παίρνουν τις μεγαλύτερες επιδοτήσεις και θα κάνουν και ωραιότατα τη δουλίτσα τους με τα λεφτά που έχουν στην καβάντζα

Αυτοί που έχουν 7-8 χιλιάρικα πραγματικό εισόδημα, απλά δεν θα μπορούν να συμμετάσχουν

Δε ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό εάν γίνει έτσι

Συνάδελφε, δε μπορούν να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Σε όποια μορφή γίνει το πρόγραμμα, θα υπάρχουν δυσαρέσκειες.

Βέβαια, αν σκεφθεί κανείς λιγο πονηρά, θα καταλαβει οτι το σενάριο που αναφέρω γίνεται για να μπουνε στο παιχνίδι οι μεγάλες τεχνικες εταιρείες (που η αλήθεια ειναι αργησαν να μυριστουν το χρήμα/ή δεν τους ενδιάεφερε στη παρουσα φάση).

Ετσι λοιπον, με την οικονομική τους επιφάνεια θα μπορούν να λένε στον Χ ιδιοκτήτη (οχι αυτος που εχει μαυρα/καβατζα/ειναι άνετος κτλ) "ελάτε κυριε για το φακελο μόνο με την προκαταβολη σας και ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕ εμείς όλο το έργο" σε μια "αλλη" τιμή, ωστε να ειναι win win.

Κι ετσι, οι μικροί εργολάβοι θα χαθούν πανυγηρικά, για άλλη μια φορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Αυτο, δεν γίνεται και ΤΩΡΑ !!!

όχι δε γίνεται, και σε παρακαλώ μη πετάγεσαι συνέχεια κάνοντας άστοχα σχόλια 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εσύ θα πήγαινες να δουλέψεις αύριο με 15% του μισθού σου, και υπόσχεση ότι τα υπόλοιπα θα τα πάρεις όταν ολοκληρωθεί το project πάνω στο οποίο δουλεύεις και γίνουν οι σχετικοί έλεγχοι κλπ κλπ κλπ ; 

Πρόσεξε, δεν επικροτώ την στάση τους, αλλά δε μπορώ και να μην μπω στη θέση τους 

Εξάλλου, μόνο ως αδιανόητο δε μπορεί να χαρακτηρισθεί αυτό που γράφεις:

Δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι εάν έκανες οποιαδήποτε δουλειά εκτός εξοικονομώ, δε θα σου ζητάγαν μια γερή προκαταβολή ; 

Καταρχήν δεν έχω καμία εντύπωση δική μου. Ακολουθώ το πρόγραμμα.

Επίσης κανένας δεν μίλησε για εργασία χωρίς προκαταβολή.

Μιλάμε για εξόφληση του ποσού (χωρίς το κέρδος του, όπως εκείνος μου είπε) με μαύρα χρήματα χωρίς καμία εξασφάλιση μου.

Φυσικά και κατανοώ ότι τίποτε δεν γίνεται χωρίς χρήματα, επιχειρηματίας είμαι και εγώ, αλλά νομίζω ότι έχει ξεφυγει λίγο η κατάσταση 

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

είσαι με δάνειο η χωρίς ?

Χωρίς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MIKermit είπε

Καταρχήν δεν έχω καμία εντύπωση δική μου. Ακολουθώ το πρόγραμμα.

Επίσης κανένας δεν μίλησε για εργασία χωρίς προκαταβολή.

Μιλάμε για εξόφληση του ποσού (χωρίς το κέρδος του, όπως εκείνος μου είπε) με μαύρα χρήματα χωρίς καμία εξασφάλιση μου.

Εάν ψάξεις για συνεργεία, θα βρεις και ανθρώπους που θα στο κάνουν κανονικά, σύμφωνα με το πρόγραμμα, θέλει όμως πολύ τρέξιμο

Προκαταβολή της τάξεως του 15% είναι πάρα πολύ μικρή, δυστυχώς, και για αυτό νομίζω θα δυσκολευτείς πολύ 

6 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Συνάδελφε, δε μπορούν να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Σε όποια μορφή γίνει το πρόγραμμα, θα υπάρχουν δυσαρέσκειες.

Βέβαια, αν σκεφθεί κανείς λιγο πονηρά, θα καταλαβει οτι το σενάριο που αναφέρω γίνεται για να μπουνε στο παιχνίδι οι μεγάλες τεχνικες εταιρείες (που η αλήθεια ειναι αργησαν να μυριστουν το χρήμα/ή δεν τους ενδιάεφερε στη παρουσα φάση).

Ετσι λοιπον, με την οικονομική τους επιφάνεια θα μπορούν να λένε στον Χ ιδιοκτήτη (οχι αυτος που εχει μαυρα/καβατζα/ειναι άνετος κτλ) "ελάτε κυριε για το φακελο μόνο με την προκαταβολη σας και ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕ εμείς όλο το έργο" σε μια "αλλη" τιμή, ωστε να ειναι win win.

Κι ετσι, οι μικροί εργολάβοι θα χαθούν πανυγηρικά, για άλλη μια φορα.

make sense, δυστυχώς 

ήδη από το ΙΙΒ στον κουμπάρο μου είχαμε μιλήσει με ένα γραφείο το οποίο με την υπαγωγή πήγαινε και έπαιρνε δάνειο για να προχωρήσει το έργο

δική του δουλειά βέβαια, και εμάς στην τελική δε μας δέσμευε σε κάτι αν το χειριζόντουσαν αυτοί έτσι, αλλά τώρα που το γράφεις καταλαβαίνω την λογική σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ δεν του αρνήθηκα, προκαταβολή. Αυτό που δεν έχει λογική είναι να χρηματοδότησω ολόκληρο το  έργο. Αν το σκεφτείς, θα δεις ότι είναι τελείως παράλογο να δώσω όλα τα χρήματα χωρίς καν να έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες (πρώτη μέρα ήταν χθες και έγινε αυτή η συζήτηση) και επίσης χωρίς ένα συμφωνητικό που να λέει ότι έλαβε από εμένα μια προκαταβολή 

Ειλικρινά απάντησε μου, είμαι παράλογος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εάν ψάξεις για συνεργεία, θα βρεις και ανθρώπους που θα στο κάνουν κανονικά, σύμφωνα με το πρόγραμμα, θέλει όμως πολύ τρέξιμο

Προκαταβολή της τάξεως του 15% είναι πάρα πολύ μικρή, δυστυχώς, και για αυτό νομίζω θα δυσκολευτείς πολύ 

αστα αστα, πως τη πατησα ετσι :(

απ'του πεθερού μου πήρα 2200ε προκαταβολη και εχω μονώσεις, ηλιακος, 2 A/C και λεβητα αερίου.

Δε σχολιάζω για τα υπολοιπα σπιτια, ουτε το που εφτασαν τα υλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MIKermit είπε

Μα εγώ δεν του αρνήθηκα, προκαταβολή. Αυτό που δεν έχει λογική είναι να χρηματοδότησω ολόκληρο το  έργο. Αν το σκεφτείς, θα δεις ότι είναι τελείως παράλογο να δώσω όλα τα χρήματα χωρίς καν να έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες (πρώτη μέρα ήταν χθες και έγινε αυτή η συζήτηση) και επίσης χωρίς ένα συμφωνητικό που να λέει ότι έλαβε από εμένα μια προκαταβολή 

Ειλικρινά απάντησε μου, είμαι παράλογος; 

Καθόλου παράλογος, πίστεψέ με !

Δε μπορώ να σε βοηθήσω όμως, δυστυχώς

Ακόμα και αν μου ζήταγες, δε θα σου έλεγα ότι ο ΧΥΖ εργολάβος κάνει το πρόγραμμα κανονικά, γιατί θα είμαι υπόλογος στην οποιαδήποτε στραβή γίνει

Αυτό το έχω σαν αρχή, δε συστήνω εργολάβους για Εξοικονομώ ούτε καν στους δικούς μου πελάτες, γιατί είναι πολύ περίεργα τα πράγματα.

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

αστα αστα, πως τη πατησα ετσι :(

απ'του πεθερού μου πήρα 2200ε προκαταβολη και εχω μονώσεις, ηλιακος, 2 A/C και λεβητα αερίου.

Δε σχολιάζω για τα υπολοιπα σπιτια, ουτε το που εφτασαν τα υλικα.

Ε θα μείνουν στην οικογένεια όμως 🤣

Τι να πω, δες μήπως μπορείς και εσύ να κινηθείς με κάνα μικρό επαγγελματικό δάνειο, δε βγαίνει αλλιώς το πράγμα δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το πρόγραμμα όπως υλοποιείται, είναι χάλια...

ΤΙ να πω; Να πω ότι χαίρομαι που δεν είμαι εγώ ο εξωγήινος ή ότι λυπάμαι που ούτε αυτό "δουλεύει";; ;

😕😕😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MIKermit είπε

Άρα το πρόγραμμα όπως υλοποιείται, είναι χάλια...

ΤΙ να πω; Να πω ότι χαίρομαι που δεν είμαι εγώ ο εξωγήινος ή ότι λυπάμαι που ούτε αυτό "δουλεύει";; ;

😕😕😕

Το πρόγραμμα μια χαρά δούλευε μέχρι και το τέλος του 20

Έκανες τις εργασίες γρήγορα, έκλεινε ο μηχανικός μπαμ μπαμ τα χαρτιά, πληρωνόταν ο κόσμος σύντομα και ήταν όλοι ευχαριστημένοι 

Από τις αρχές του 21, εκεί που ο εργολάβος πληρωνόταν στον μήνα max από την αποπεράτωση του έργου, πήγαμε στο 6μηνο, προφανώς γιατί φάγανε τα κονδύλια του εξοικονομώ σε επιδόματα covid, επιστροφές προκαταβολών φόρου κλπ κλπ., μπήκε κόσμος μέχρι τα μπούνια μέσα τόσο καιρό, και τώρα (απόλυτα λογικά) φοβάται ο άλλος να κάνει σε εσένα δουλειά 20-25 χιλιάδων ευρώ με προκαταβολή 3-3.5 χιλιάρικα και εξόφληση του αγίου λούτσου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το πρόγραμμα μια χαρά δούλευε μέχρι και το τέλος του 20

Έκανες τις εργασίες γρήγορα, έκλεινε ο μηχανικός μπαμ μπαμ τα χαρτιά, πληρωνόταν ο κόσμος σύντομα και ήταν όλοι ευχαριστημένοι 

Από τις αρχές του 21, εκεί που ο εργολάβος πληρωνόταν στον μήνα max από την αποπεράτωση του έργου, πήγαμε στο 6μηνο, προφανώς γιατί φάγανε τα κονδύλια του εξοικονομώ σε επιδόματα covid, επιστροφές προκαταβολών φόρου κλπ κλπ., μπήκε κόσμος μέχρι τα μπούνια μέσα τόσο καιρό, και τώρα (απόλυτα λογικά) φοβάται ο άλλος να κάνει σε εσένα δουλειά 20-25 χιλιάδων ευρώ με προκαταβολή 3-3.5 χιλιάρικα και εξόφληση του αγίου λούτσου 

αυτο ακριβώς.

Το 6μηνο το φαγαμε μέσα στο νερό. Μαλιστα-οπως εσύ ξερεις καλά-αλλα οχι ο κόσμος, με δικαιολογίες του κ@λου.

Οπότε οι περισσότεροι εργολάβοι για να μη χάσουν τον ύπνο τους, ξεκινησαν να ζητάνε γενναια προκαταβολή απ'τους πελάτες. (σε κάτι το οποιο δεν ειμαι σύμφωνος 100%).

Άλλοι παλι εργολάβοι, σου λεει πληρώνομαι σε 6-8 μηνες; μεγιστοποιώ το κέρδος μου βάζοντας ο,τι σαβούρα υπάρχει. Και τέτοια παραδείγματα, δυστυχώς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...