Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

€10/τμ η τιμή του θερμομπετόν μου είπε μόλις ένας μάστορας, δηλαδή για τα 85τμ, έξτρα €850 στην αρχική προσφορά των €4100 για την εγκατάσταση της ενδοδαπέδιας.

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, glenngould είπε

€10/τμ η τιμή του θερμομπετόν μου είπε μόλις ένας μάστορας, δηλαδή για τα 85τμ, έξτρα €850 στην αρχική προσφορά των €4100 για την εγκατάσταση της ενδοδαπέδιας.

4100 πλεον φπα αρα €5084

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, glenngould είπε

ΟΚ.

Και "ναι" και "όχι" σε αυτό που είπες Martin, για λόγους που προτιμώ να μην αναλύσω...

απλά το επισήμανα γιατί το γράφει στη προσφορά και επειδή το σκέφτομαι και εγώ για ενδοδαπέδια αν θες μου λες με πμ τι παίζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μελέτησα την προσφορά σου, μια γρήγορη ματιά. Στο εξοικονομώ, στοιχίζει 40€ η ενδοδαπεδια. Ίσως δίνει έναν μπούσουλα για τις τιμές. Και στο εξοικονομώ, είναι φουσκωμένες οι τιμές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, glenngould είπε

Καλύπτει το εξοικονομώ ενδοδαπέδια;; Δεν νομίζω

καλύπτει

https://exoikonomo2021.gov.gr/documents/10182/495952/2.+Ενεργειακός+στόχος+-+Παρεμβάσεις+-+Λοιπές+δαπάνες.pdf/b9233cfe-b1f8-4695-95c3-d4088c27af5f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να αγορασω εναν λεβητα πελετ για το πατρικο μου μπαινοντας στο εξοικονομω(με αιτηση στους δικους μου μιας και εκεινοι το δηλωνουν πρωτη κατοικια), το θεμα ειναι οτι το οικοπεδο εχει μια αυθαιρεσια(νομιζω μια αποθηκη που επεσε και δεν δηλωθηκε -δεν εχω προλαβει να ασχοληθω,με μια ερωτηση σε μηχανικο μου ειπε 4ψηφιο νουμερο και εκει το αφησα), διαβασα οτι αν υπαρχει αυθαιρεσια δεν προχωραει η αιτηση παρα μονο αν εχεις προβει σε τακτοποιηση. γνωριζει καποιος αν αυτο αφορα αυθαιρεσια πανω στο ιδιο το σπιτι η αλλους χωρους μεσα στο οικοπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Manolo7 είπε

θα ηθελα να αγορασω εναν λεβητα πελετ για το πατρικο μου μπαινοντας στο εξοικονομω(με αιτηση στους δικους μου μιας και εκεινοι το δηλωνουν πρωτη κατοικια), το θεμα ειναι οτι το οικοπεδο εχει μια αυθαιρεσια(νομιζω μια αποθηκη που επεσε και δεν δηλωθηκε -δεν εχω προλαβει να ασχοληθω,με μια ερωτηση σε μηχανικο μου ειπε 4ψηφιο νουμερο και εκει το αφησα), διαβασα οτι αν υπαρχει αυθαιρεσια δεν προχωραει η αιτηση παρα μονο αν εχεις προβει σε τακτοποιηση. γνωριζει καποιος αν αυτο αφορα αυθαιρεσια πανω στο ιδιο το σπιτι η αλλους χωρους μεσα στο οικοπεδο?

Για να σου πούμε γνώμη πρέπει να μας πεις ότι περισσότερες πληροφορίες. Η αποθήκη είναι παρακολούθημα του σπιτιού σου; Είναι κοινόχρηστη; είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία; με αυτά που αναφέρεις αδύνατον να σου πούμε το οτιδήποτε.

πάντως για μια αποθήκη μόνο το 4ψηφιο που είπες θα είναι κάνα 1500αρι το πολύ. Εκτός αν έχεις και άλλα θέματα στο οικόπεδο. 

 

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Manolo7 είπε

θα ηθελα να αγορασω εναν λεβητα πελετ για το πατρικο μου μπαινοντας στο εξοικονομω(με αιτηση στους δικους μου μιας και εκεινοι το δηλωνουν πρωτη κατοικια), το θεμα ειναι οτι το οικοπεδο εχει μια αυθαιρεσια(νομιζω μια αποθηκη που επεσε και δεν δηλωθηκε -δεν εχω προλαβει να ασχοληθω,με μια ερωτηση σε μηχανικο μου ειπε 4ψηφιο νουμερο και εκει το αφησα), διαβασα οτι αν υπαρχει αυθαιρεσια δεν προχωραει η αιτηση παρα μονο αν εχεις προβει σε τακτοποιηση. γνωριζει καποιος αν αυτο αφορα αυθαιρεσια πανω στο ιδιο το σπιτι η αλλους χωρους μεσα στο οικοπεδο?

Πρέπει να γίνουν και άλλες ενεργειακές  παρεμβάσεις και να ανέβεις 3 κλίμακες για να ενταχθείς στο εξοικονομώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, martin27 είπε

Έχεις δίκιο. Άρα σκέφτομαι ότι συμφέρει πρώτα να τελειώσω το διαμέρισμα (γιατί δεν έχει αποπερατωθεί) και ΜΕΤΑ να το κάνω μέσω του εξοικονομώ με επιδότηση; Πώς θα το "ολοκληρώσω" όμως τώρα κτιστικά ΧΩΡΙΣ να βάλω τώρα ενδοδαπέδια ώστε να την βάλω μελλοντικά ως επιδοτούμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikucic είπε

Για να σου πούμε γνώμη πρέπει να μας πεις ότι περισσότερες πληροφορίες. Η αποθήκη είναι παρακολούθημα του σπιτιού σου; Είναι κοινόχρηστη; είναι ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία; με αυτά που αναφέρεις αδύνατον να σου πούμε το οτιδήποτε.

πάντως για μια αποθήκη μόνο το 4ψηφιο που είπες θα είναι κάνα 1500αρι το πολύ. Εκτός αν έχεις και άλλα θέματα στο οικόπεδο. 

 

 

Δεν ξερω με σιγουρια τι ηταν δηλωμενη η αποθήκη μιας και δεν δηλώνεται πλεον στο ε9, αν κρινω από την διπλανη αποθηκη μάλλον ηταν δηλωμένη κατηγορία 5 δηλαδη αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησια-γεωργικο κτηριο. Πριν χρονια εγινε η κουβέντα με πολιτικό μηχανικό μου ειπε 1200-1300 νομίζω ναι ρωτησε αν σκοπεύω να το πουλησω η να το μεταβίβασω σύντομα γιατί τότε θα πρεπει να γίνει τακτοποιηση σίγουρα του είπα οχι και εκει το αφησα γιατι δεν είχα και τα λεφτα να το κανω. 

 

1 ώρα πριν, martin27 είπε

Πρέπει να γίνουν και άλλες ενεργειακές  παρεμβάσεις και να ανέβεις 3 κλίμακες για να ενταχθείς στο εξοικονομώ.

Το διάβασα, η πιο σειφ επιλογη ειναι η θερμομονωση αλλα αν προσθεσω την συμμετοχή μου στη θερμομόνωση, στο λεβητα και την τακτοποίηση(?) της αυθαιρεσιας μαζεύονται πολλά οπότε προσπαθώ να κανω μια προεργασία με τα κόστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Manolo7 είπε

Δεν ξερω με σιγουρια τι ηταν δηλωμενη η αποθήκη μιας και δεν δηλώνεται πλεον στο ε9, αν κρινω από την διπλανη αποθηκη μάλλον ηταν δηλωμένη κατηγορία 5 δηλαδη αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησια-γεωργικο κτηριο. Πριν χρονια εγινε η κουβέντα με πολιτικό μηχανικό μου ειπε 1200-1300 νομίζω ναι ρωτησε αν σκοπεύω να το πουλησω η να το μεταβίβασω σύντομα γιατί τότε θα πρεπει να γίνει τακτοποιηση σίγουρα του είπα οχι και εκει το αφησα γιατι δεν είχα και τα λεφτα να το κανω. 

 

Το διάβασα, η πιο σειφ επιλογη ειναι η θερμομονωση αλλα αν προσθεσω την συμμετοχή μου στη θερμομόνωση, στο λεβητα και την τακτοποίηση(?) της αυθαιρεσιας μαζεύονται πολλά οπότε προσπαθώ να κανω μια προεργασία με τα κόστη. 

Και με θερμομόνωση και πελετ μαζί παίζει να μην πιάσεις 3 κατηγορίες. 

Αν θέλεις πραγματικά να ξέρεις (αν χρειάζεσαι τακτοποίηση,  αν μπορείς να βγάλεις ηλεκτρονική ταυτότητα,  αν έχεις ελπίδες για εξοικονομω,  αν πιάνεις 3 κατηγορίες κα) πρέπει να βρεις μηχανικό και μάλιστα σύντομα δηλ εντός του μήνα. Αλλιώς φιλολογική η συζήτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο ερωτησούλες...

  • Τελικά, μετά από τόσους μήνες, έχει διαπιστώσει κάποιος τι ακριβώς πρέπει να κάνει για το κομμάτι του smart home;;
  • Τριφασικό είναι άραγε απαραίτητο για σπίτι με φωτοβολταϊκά και αντλία θερμότητας;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Δύο ερωτησούλες...

  • Τελικά, μετά από τόσους μήνες, έχει διαπιστώσει κάποιος τι ακριβώς πρέπει να κάνει για το κομμάτι του smart home;;
  • Τριφασικό είναι άραγε απαραίτητο για σπίτι με φωτοβολταϊκά και αντλία θερμότητας;

Για το πρώτο δεν ξέρω.

Για το δεύτερο εγώ έβαλα ΦΒ 5αρι και μια ΑΘ . Σε μονοφασικο έμεινα. Αν βάλεις άνω του 5 kW ΦΒ θέλει σίγουρα τριφασικο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...