Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/11/2021 στις 3:33 ΜΜ, Sanjuro είπε

Ρε παιδιά ποιος μπορεί να μου πει... Μετά από την απόφαση υπαγωγής μπορεί κανείς σε σημείο του σπιτιού που υπάρχει είτε τοίχος είτε παραθυρο να βάλει αντί για θερμοπρόσοψη ή παραθύρο... πόρτα; (Έστω πληρώνοντας την ο ίδιος)

...ή πρέπει να περιμένει 3 χρόνια; !

Ακούω διαφορετικές απόψεις πάνω στο θέμα και άκρη δεν βγάζω.

   Στα πλαίσια του Εξοικονομώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν μπορείς να κάνεις καινούριο άνοιγμα και να το χρησιμοποιήσεις για είσοδο στο σπίτι. Τώρα αν το υπάρχον άνοιγμα το χρησιμοποιήσεις για είσοδο χωρίς να πειράξεις καθόλου τις διαστάσεις ίσως μπορείς να το κάνεις. Αυτά στα λέω βασιζόμενος στην αναφορά του οδηγού που λέει πως δεν πρέπει να αλλάξουν οι όψεις του κτιρίου.

  Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με εξοικονομώ καθώς είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός αλλά η εταιρία που εργάζομαι πλέον μου έχει αναθέσει και αυτή τη δουλειά σε συνεργασία με Μηχανολόγο Μηχανικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ggonis είπε

   Στα πλαίσια του Εξοικονομώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν μπορείς να κάνεις καινούριο άνοιγμα και να το χρησιμοποιήσεις για είσοδο στο σπίτι. Τώρα αν το υπάρχον άνοιγμα το χρησιμοποιήσεις για είσοδο χωρίς να πειράξεις καθόλου τις διαστάσεις ίσως μπορείς να το κάνεις. Αυτά στα λέω βασιζόμενος στην αναφορά του οδηγού που λέει πως δεν πρέπει να αλλάξουν οι όψεις του κτιρίου.

  Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με εξοικονομώ καθώς είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός αλλά η εταιρία που εργάζομαι πλέον μου έχει αναθέσει και αυτή τη δουλειά σε συνεργασία με Μηχανολόγο Μηχανικό.

Δηλαδή λες πως μπορεί να μπορώ να μετατρέψω π.χ. παράθυρο σε πόρτα δηλαδή. Έχω ακούσει 50 διαφορετικές απόψεις μέχρι στιγμής με επικρατέστερη πως μάλλον δεν είναι νομότυπο αλλά επίσης μάλλον δεν έχει σημασία.

Όπως και να'χει, στην περίπτωση μου μου φαίνεται πως το ρίσκο σχετικά με το όφελος είναι πολύ μικρό. Αν δεν κάνω αυτή την πόρτα πέρα απ'το γεγονός πως θα βάλω παράθυρο που μετά θα πετάξω και θα πρέπει να κάνω εργασίες δεύτερη φορά... θα μπω μέσα τουλάχιστον ~500x~30 μήνες=~15,000 επειδή θα πρέπει να νοικιάζω αλλού (στόχος είναι να το χωρίσω στα δύο γι'αυτό θέλω την πόρτα για να έχει έξοδο) κλπ.

Άσε που δεν ξέρω πόσες είναι οι πιθανότητες (α) να έρθει έλεγχος και (β) κάτι που εμφανώς δεν είναι λαμογιά (δεν πάω να φάω χρήματα απ'το κράτος) και επιτυγχάνει τον ενεργιακό στόχο (αυτό δεν θέλει το πρόγραμμα υποτίθεται;;) να το κρίνει στραβό. (γ) Ακόμα και αν το βρει στραβό να μην είναι κάτι που με λίγο λαδωματάκι φτιάχνεται.

...ή μήπως να φοβάμαι ακόμα και την διαφορά που πιθανώς να φαίνεται online (χωρίς έλεγχο in real life) στην φωτογραφική αποτύπωση;; 😕

Πρέπει να ξαναμπω στην διαδικασία να διαβάσω τον οδηγό μου φαίνεται. Να δω ακριβώς την στιγμή που ορίζει πως αρχίζουν τα 3 χρόνια και τι ακριβώς λέει.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Δηλαδή λες πως μπορεί να μπορώ να μετατρέψω π.χ. παράθυρο σε πόρτα δηλαδή. Έχω ακούσει 50 διαφορετικές απόψεις μέχρι στιγμής με επικρατέστερη πως μάλλον δεν είναι νομότυπο αλλά επίσης μάλλον δεν έχει σημασία.

Όπως και να'χει, στην περίπτωση μου μου φαίνεται πως το ρίσκο σχετικά με το όφελος είναι πολύ μικρό. Αν δεν κάνω αυτή την πόρτα πέρα απ'το γεγονός πως θα βάλω παράθυρο που μετά θα πετάξω και θα πρέπει να κάνω εργασίες δεύτερη φορά... θα μπω μέσα τουλάχιστον ~500x~30 μήνες=~15,000 επειδή θα πρέπει να νοικιάζω αλλού (στόχος είναι να το χωρίσω στα δύο γι'αυτό θέλω την πόρτα για να έχει έξοδο) κλπ.

Άσε που δεν ξέρω πόσες είναι οι πιθανότητες (α) να έρθει έλεγχος και (β) κάτι που εμφανώς δεν είναι λαμογιά (δεν πάω να φάω χρήματα απ'το κράτος) και επιτυγχάνει τον ενεργιακό στόχο (αυτό δεν θέλει το πρόγραμμα υποτίθεται;;) να το κρίνει στραβό. (γ) Ακόμα και αν το βρει στραβό να μην είναι κάτι που με λίγο λαδωματάκι φτιάχνεται.

...ή μήπως να φοβάμαι ακόμα και την διαφορά που πιθανώς να φαίνεται online (χωρίς έλεγχο in real life) στην φωτογραφική αποτύπωση;; 😕

Πρέπει να ξαναμπω στην διαδικασία να διαβάσω τον οδηγό μου φαίνεται. Να δω ακριβώς την στιγμή που ορίζει πως αρχίζουν τα 3 χρόνια και τι ακριβώς λέει.

1ον αν φαίνεται στην φωτογραφική αποτύπωση τότε θα έχεις θέμα λογικά.

2ον ελπίζω το γ να το αναφέρεις για πλάκα.

3ον μια ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι.  Εχεις μπει στο εξοικονομω 2020 ή μιλάς πιθανολογικα για το επόμενο;

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

^2ον) Όχι λες;; Όλα σχεδόν έτσι δεν δουλεύουν σε αυτό τον τόπο;; (Σίγουρο δεν είναι αλλά ούτε εντελώς απίθανο) 3ον)  Έχω μπει στο 2020.

Οχι δεν δουλεύουν όλα έτσι.  Αυτή είναι απλά μια γενίκευση που μας βολεύει για να έχουμε ήσυχη τη συνείδησή μας όταν θέλουμε να κάνουμε μια "παράκαμψη".

2 λυσεις υπάρχουν.

Η πας κανονικά και δεν το κάνεις.

Η το κάνεις,  δεν το εμφανίζεις στα Φωτογραφικα τεκμήρια αλλά να γίνει έλεγχος τότε (παρότι δε μιλάμε για κάτι τραγικό) μπορείς να έχεις θέμα μιας που πράγματι είναι φάουλ που δεν πρέπει να γίνει εντός 3ετιας.

Δική σου η επιλογή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να δίνει ένα 30% ως προκαταβολή ως boost οικονομικό για να μπορεί να έχει ρευστότητα ο εργολάβος να αρχίσει το έργο. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να παίρνει μια εύλογη προκαταβολή ο εργολάβος πριν να αρχίσει να υλοποιεί το έργο του δικαιούχου. Ειδάλλως είναι σαν να ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ τον εργολάβο ως "τράπεζα ρευστότηας" για τους πελάτες του. Δυστυχώς αυτοί που φτιάχνουν το πρόγραμμα εξοικονομώ είναι λίγο... ανίκανοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα βρε παιδιά, νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν γνώση από την αγορά ξέρουν ότι είναι λογικό να ζητάει κάποιος επαγγελματίας προκαταβολή. Όμως χρειάζεται να συμβεί ένα από τα παρακάτω

Με κάποιον τρόπο να υπάρχει εξασφάλιση ότι δεν θα τα χάσει ο ωφελουμενος τα χρήματά του αν δώσει προκαταβολή

ή

Το κράτος να δίνει ένα ποσοστό απευθείας στον επαγγελματία ως προκαταβολή άσχετα με τον τρόπο πληρωμής του ωφελουμενου.

Εγώ περιμένω πλέον 2 απαντήσεις, γιατί χθες και επίσημα το εληξα με τον αρχικό κατασκευαστή, όποιος ήταν απόλυτος...Ήθελε 12000-14000 προκαταβολή για ένα έργο 16300

Και όπως πολύ εύστοχα είπε ο Κουτσούμπας: Αυτοί είστε 😂😂😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρίσκο με την προκαταβολή ούτως ή άλλως το έχεις 

Αν π.χ. εσύ ήσουν στο 60% επιδότηση και πήγαινες με ίδια κεφάλαια, πάλι θα έπρεπε να του προκαταβάλεις το 40% και δεν θα είχες κάποια εξασφάλιση ότι θα ολοκληρώσει τις εργασίες 

Σε αυτό δε ξέρω αν μπορεί να κάνει το πρόγραμμα κάτι, θα γινόταν εξαιρετικά πολύπλοκο το ζήτημα εάν έπρεπε να αναλάβει η αναπτυξιακή τράπεζα τον ρόλο αστικού δικαστηρίου

Εάν έδινε το πρόγραμμα απευθείας προκαταβολή στον εργολάβο, πάλι σε περίπτωση που αυτός δεν σου έκανε τη δουλειά, βάραγε κανόνι κτλ., θα έπρεπε να τον κυνηγήσει το κράτος, και φαντάζεσαι πόσο θα τραβάγαν αυτές οι υποθέσεις

Εγώ στη θέση σου είτε θα έλεγα στον εργολάβο να κάνει μια έκπτωση στα υλικά (π.χ. να μη σου βάλει Daikin κλιματιστικό, να σου βάλει Midea) για να τον δελεάσεις ούτως ώστε να αυξήσει το κέρδος του ή μπορείς να του δώσεις μια εξτρά αμοιβή 

Δε ξέρω τι έχεις κατά νου να κάνεις, για να σου πω τι περιθώρια υπάρχουν βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Το ρίσκο με την προκαταβολή ούτως ή άλλως το έχεις 

Αν π.χ. εσύ ήσουν στο 60% επιδότηση και πήγαινες με ίδια κεφάλαια, πάλι θα έπρεπε να του προκαταβάλεις το 40% και δεν θα είχες κάποια εξασφάλιση ότι θα ολοκληρώσει τις εργασίες 

Σε αυτό δε ξέρω αν μπορεί να κάνει το πρόγραμμα κάτι, θα γινόταν εξαιρετικά πολύπλοκο το ζήτημα εάν έπρεπε να αναλάβει η αναπτυξιακή τράπεζα τον ρόλο αστικού δικαστηρίου

Εάν έδινε το πρόγραμμα απευθείας προκαταβολή στον εργολάβο, πάλι σε περίπτωση που αυτός δεν σου έκανε τη δουλειά, βάραγε κανόνι κτλ., θα έπρεπε να τον κυνηγήσει το κράτος, και φαντάζεσαι πόσο θα τραβάγαν αυτές οι υποθέσεις

Εγώ στη θέση σου είτε θα έλεγα στον εργολάβο να κάνει μια έκπτωση στα υλικά (π.χ. να μη σου βάλει Daikin κλιματιστικό, να σου βάλει Midea) για να τον δελεάσεις ούτως ώστε να αυξήσει το κέρδος του ή μπορείς να του δώσεις μια εξτρά αμοιβή 

Δε ξέρω τι έχεις κατά νου να κάνεις, για να σου πω τι περιθώρια υπάρχουν βέβαια 

Εγώ πάντως έβαλα με 85% επιδότηση daikin και κλιματιστικά και αντλία θερμότητας και δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει ο άνθρωπος έκπτωση στα υλικά που θα βάλει για να δελεάσει έναν προμηθευτή που απλά δεν μπορεί να ανταποκριθεί στους όρους του προγράμματος. Και μιλάμε για μηδενική ανταπόκριση στους όρους του προγράμματος , γιατί του ζητάει όλο το ποσό!!  Να του ζητουσε ένα 15% επιπλεον με ιδιωτικό συμφωνητικό (που και πάλι διαφωνώ) οκ. Αλλά όλο το ποσό; 

Μήπως να τα τοποθετήσει και μόνος του να μην τον κουράζει;

Είπαμε έχει και ο προμηθευτής τα δίκια του αλλά γιατί να την πληρώνει πάντα ο πελάτες και να πληρώσει για φρέσκο το κατεψυγμένο. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ikucic είπε

Εγώ πάντως έβαλα με 85% επιδότηση daikin και κλιματιστικά και αντλία θερμότητας και δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει ο άνθρωπος έκπτωση στα υλικά που θα βάλει για να δελεάσει έναν προμηθευτή που απλά δεν μπορεί να ανταποκριθεί στους όρους του προγράμματος. Και μιλάμε για μηδενική ανταπόκριση στους όρους του προγράμματος , γιατί του ζητάει όλο το ποσό!!  Να του ζητουσε ένα 15% επιπλεον με ιδιωτικό συμφωνητικό (που και πάλι διαφωνώ) οκ. Αλλά όλο το ποσό; 

Μήπως να τα τοποθετήσει και μόνος του να μην τον κουράζει;

Είπαμε έχει και ο προμηθευτής τα δίκια του αλλά γιατί να την πληρώνει πάντα ο πελάτες και να πληρώσει για φρέσκο το κατεψυγμένο. 

Εσύ με ποιον συνεργάστηκες; Μάλλον είναι ο άνθρωπος μου 😂😂

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Το ρίσκο με την προκαταβολή ούτως ή άλλως το έχεις 

Αν π.χ. εσύ ήσουν στο 60% επιδότηση και πήγαινες με ίδια κεφάλαια, πάλι θα έπρεπε να του προκαταβάλεις το 40% και δεν θα είχες κάποια εξασφάλιση ότι θα ολοκληρώσει τις εργασίες 

Σε αυτό δε ξέρω αν μπορεί να κάνει το πρόγραμμα κάτι, θα γινόταν εξαιρετικά πολύπλοκο το ζήτημα εάν έπρεπε να αναλάβει η αναπτυξιακή τράπεζα τον ρόλο αστικού δικαστηρίου

Εάν έδινε το πρόγραμμα απευθείας προκαταβολή στον εργολάβο, πάλι σε περίπτωση που αυτός δεν σου έκανε τη δουλειά, βάραγε κανόνι κτλ., θα έπρεπε να τον κυνηγήσει το κράτος, και φαντάζεσαι πόσο θα τραβάγαν αυτές οι υποθέσεις

Εγώ στη θέση σου είτε θα έλεγα στον εργολάβο να κάνει μια έκπτωση στα υλικά (π.χ. να μη σου βάλει Daikin κλιματιστικό, να σου βάλει Midea) για να τον δελεάσεις ούτως ώστε να αυξήσει το κέρδος του ή μπορείς να του δώσεις μια εξτρά αμοιβή 

Δε ξέρω τι έχεις κατά νου να κάνεις, για να σου πω τι περιθώρια υπάρχουν βέβαια 

Πώς μπορώ να στα εξηγήσω, μήπως και με βοηθήσεις ή έστω με οδηγήσεις σε κάποια λύση; 

Να σου στείλω το τηλέφωνο μου; Να σου στείλω προσωπικό μήνυμα; 😇😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, MIKermit είπε

Εσύ με ποιον συνεργάστηκες; Μάλλον είναι ο άνθρωπος μου 😂😂

Πώς μπορώ να στα εξηγήσω, μήπως και με βοηθήσεις ή έστω με οδηγήσεις σε κάποια λύση; 

Να σου στείλω το τηλέφωνο μου; Να σου στείλω προσωπικό μήνυμα; 😇😇

Εγώ είμαι Θεσπρωτία.  Αυτοί που συνεργάστηκα είναι από Πρέβεζα και ηγουμενίτσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ikucic είπε

Εγώ πάντως έβαλα με 85% επιδότηση daikin και κλιματιστικά και αντλία θερμότητας και δεν καταλαβαίνω γιατί να κάνει ο άνθρωπος έκπτωση στα υλικά που θα βάλει για να δελεάσει έναν προμηθευτή που απλά δεν μπορεί να ανταποκριθεί στους όρους του προγράμματος. Και μιλάμε για μηδενική ανταπόκριση στους όρους του προγράμματος , γιατί του ζητάει όλο το ποσό!!  Να του ζητουσε ένα 15% επιπλεον με ιδιωτικό συμφωνητικό (που και πάλι διαφωνώ) οκ. Αλλά όλο το ποσό; 

Μήπως να τα τοποθετήσει και μόνος του να μην τον κουράζει;

Είπαμε έχει και ο προμηθευτής τα δίκια του αλλά γιατί να την πληρώνει πάντα ο πελάτες και να πληρώσει για φρέσκο το κατεψυγμένο. 

Εσύ έκανες ότι έκανες, δε ξέρω πότε (γιατί όπως έχω πολλάκις εξηγήσει τα πράγματα άλλαξαν άρδην τους τελευταίους μήνες), εγώ πρότεινα 2 λύσεις, καμία εκ των οποίων δεν περιείχε την προτροπή στον @MIKermit να δώσει όλο το ποσόν μπροστά 

Η τρίτη λύση είναι να φωνάζει σπίτι ή να παίρνει τηλέφωνα εργολάβους όλη μέρα, και η τέταρτη είναι να το παρατήσει

Ο άνθρωπος προσπαθεί να βρει μια λύση στο πρόβλημα που έχει, το να του λέμε "α εγώ το έκανα έτσι", δε νομίζω ότι τον βοηθάει κάπου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσύ έκανες ότι έκανες, δε ξέρω πότε (γιατί όπως έχω πολλάκις εξηγήσει τα πράγματα άλλαξαν άρδην τους τελευταίους μήνες), εγώ πρότεινα 2 λύσεις, καμία εκ των οποίων δεν περιείχε την προτροπή στον @MIKermit να δώσει όλο το ποσόν μπροστά 

Η τρίτη λύση είναι να φωνάζει σπίτι ή να παίρνει τηλέφωνα εργολάβους όλη μέρα, και η τέταρτη είναι να το παρατήσει

Ο άνθρωπος προσπαθεί να βρει μια λύση στο πρόβλημα που έχει, το να του λέμε "α εγώ το έκανα έτσι", δε νομίζω ότι τον βοηθάει κάπου 

 

Πριν 3 μήνες τα έκανα.

Εγώ αυτό που έχω να πω στον φίλο ειναι να αρχίσει τα τηλ και να αφιερώσει μια βδομάδα στο ψάξιμο. Δυστυχώς αν δεν τα έχεις λύσει από πριν αυτά θέλει πολύ προσωπικό τρέξιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikucic είπε

Πριν 3 μήνες τα έκανα.

Εγώ αυτό που έχω να πω στον φίλο ειναι να αρχίσει τα τηλ και να αφιερώσει μια βδομάδα στο ψάξιμο. Δυστυχώς αν δεν τα έχεις λύσει από πριν αυτά θέλει πολύ προσωπικό τρέξιμο.

 

oριακά πρόλαβες, φαντάζομαι είχες κλείσει τιμές και από πιο νωρίς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

oριακά πρόλαβες, φαντάζομαι είχες κλείσει τιμές και από πιο νωρίς...

Είχα κλείσει νωρίς αλλά και τώρα που ξαναρώτησα για το σπίτι της μάνας μου για το νέο εξοικονομω 2021 με 75% οι ίδιοι μου είπαν οκ .

Στην περίπτωση μου μόνο με το φβ δυσκολεύτηκα αλλά τελικά μετά από ψάξιμο 20 ημερών βρήκα καλή περίπτωση και λύση από καναλακι πρέβεζας 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...