Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Maknight είπε

Εμένα σε 2 έργα που έκανα, δεν μου ζήτησαν από το ΙΚΑ αποδεικτικό πληρωμής του μονωσα. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Εγώ τελικά πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να δω τελικά τι θέλει, και μόλις μου είπε για το αποδεικτικό, το έπαιξα έκπληκτος και ότι πως θα γίνει αφού του έχω καταθέσει ήδη τα χρήματα της προκαταβολής και ότι είναι με το εξοικονομώ και μου είπε ότι οκ αυτο θα περάσει αλλά θέλει υπεύθυνη δήλωση από αυτόν που του κόλλησα τα ένσημα ότι δούλεψε στο έργο με τις τάδε απολαβές. Επίσης μου είπε ότι θα έπρεπε να είχαμε φτιάξει ένα χαρτί πριν ξεκινήσει η εργασία που να αναγράφει ότι η εργασία θα γίνει από αυτόν, αλλά και αυτό είπα ότι δεν το έχω και μου είπε οκ. Τελικά έχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις, άσχετων που μπλέκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, petran911 είπε

Καλησπέρα, 

Αν γνωρίζετε, θα ήθελα το εξής. Διαμένω σε πολυκατοικία, και είμαι επικαρπωτής σε ένα διαμέρισμα και κύριος στο δεύτερο, μάλιστα στον ίδιο όροφο . Στην φορολογική δήλωση και στο Ε1, αναφέρεται η διεύθυνση κατοικίας που προφανώς αντιστοιχεί και στα δύο διαμερίσματα, αφού είναι η ίδια. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει εάν μπορώ να κάνω αίτηση για όποιο από τα δύο θέλω, καθώς δεν προκύπτει από πουθενά ποιό όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία; Κανένα δεν ενοικιάζεται. 

Στο Ε9 τα διαμερίσματα σου είναι σε διαφορετική γραμμή. Έχει διαφορετικό ατακ. 

Πιο ατακ έχεις δηλώσει ιδιοκατοίκηση? Είναι ηλεκτροδοτουμενο? Στο Ε9 φαίνεται? Πια παροχή έχεις σε πιο ατακ? Αυτά πρέπει να δεις..

Όπως και να χει, μια κουβέντα με τον μηχανικό που θα σου κάνει το ΠΕΑ πρέπει να την κάνεις, και θα σου πει αυτός.. Θα ελέγξει τα χαρτιά και θα σου πει. 

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Εγώ τελικά πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί στο ΙΚΑ για να δω τελικά τι θέλει, και μόλις μου είπε για το αποδεικτικό, το έπαιξα έκπληκτος και ότι πως θα γίνει αφού του έχω καταθέσει ήδη τα χρήματα της προκαταβολής και ότι είναι με το εξοικονομώ και μου είπε ότι οκ αυτο θα περάσει αλλά θέλει υπεύθυνη δήλωση από αυτόν που του κόλλησα τα ένσημα ότι δούλεψε στο έργο με τις τάδε απολαβές. Επίσης μου είπε ότι θα έπρεπε να είχαμε φτιάξει ένα χαρτί πριν ξεκινήσει η εργασία που να αναγράφει ότι η εργασία θα γίνει από αυτόν, αλλά και αυτό είπα ότι δεν το έχω και μου είπε οκ. Τελικά έχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις, άσχετων που μπλέκουν.

Ναι, μια υπεύθυνη δήλωση θέλει από τον εργαζόμενο ότι έλαβε τις συγκεκριμένες απολαβες.. 

Πρόσεχε όμως, πρέπει οι απολαβες που θα γράψει στην υπεύθυνη δηλωση του, να συμφωνεί με το ημερομίσθιο που έχει δηλωθεί στον πίνακα. Είναι στάνταρ αυτό, ανάλογα τριετές κλπ. Στο ΙΚΑ, σε ένα από τα χαρτιά που δίνουν, κάτω έχει έναν πίνακα με τα ημερομίσθια. 

Έτσι με είχε ενημερώσει ο υπάλληλος. 

Απλά ενημερώνω, δεν αναλαμβάνω κάποια ευθύνη καθώς δεν είναι η δουλειά μου.. 

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgemvg είπε

Εγώ έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να γίνουν αλλαγές στις κατόψεις, όχι στις όψεις. Νομίζω ότι μπορείς να μεγαλώσεις τα ανοίγματα. Όχι;

ασφαλώς και δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή στις όψεις διότι θέλει ΕΕΜΚ. Άνοιγμα δεν μπορεί τυπικά να αλλάξει γιατί αλλάζει αυτό που επιδότησε το πρόγραμμα.

1 ώρα πριν, petran911 είπε

Καλησπέρα, 

Αν γνωρίζετε, θα ήθελα το εξής. Διαμένω σε πολυκατοικία, και είμαι επικαρπωτής σε ένα διαμέρισμα και κύριος στο δεύτερο, μάλιστα στον ίδιο όροφο . Στην φορολογική δήλωση και στο Ε1, αναφέρεται η διεύθυνση κατοικίας που προφανώς αντιστοιχεί και στα δύο διαμερίσματα, αφού είναι η ίδια. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει εάν μπορώ να κάνω αίτηση για όποιο από τα δύο θέλω, καθώς δεν προκύπτει από πουθενά ποιό όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία; Κανένα δεν ενοικιάζεται. 

μπορείς να κάνεις αίτηση για το ακίνητο το οποίο δηλώνεις ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ στο Ε1. Αυτό δεν καθορίζεται από τη διεύθυνση κατοικίας (που μπορεί να είναι κοινή) αλλά από τον αριθμό παροχής ηλεκτρικής ενέργειας και μόνο.

αφού είναι 2 τα διαμερίσματα το ένα θα δηλώνεις ΚΥΡΙΑ το άλλο 1η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ. αφού δεν τα νοικιάζεις.

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran911 είπε

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει εάν μπορώ να κάνω αίτηση για όποιο από τα δύο θέλω, καθώς δεν προκύπτει από πουθενά ποιό όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία

Λογικά από τον μετρητή ρεύματος που φαίνεται ως κυρία Η άλλη θα εμφανίζεται ως δευτερεύουσα στο Ε1 και στο Ε2 ως κενό το άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petran911 είπε

Καλησπέρα, 

Αν γνωρίζετε, θα ήθελα το εξής. Διαμένω σε πολυκατοικία, και είμαι επικαρπωτής σε ένα διαμέρισμα και κύριος στο δεύτερο, μάλιστα στον ίδιο όροφο . Στην φορολογική δήλωση και στο Ε1, αναφέρεται η διεύθυνση κατοικίας που προφανώς αντιστοιχεί και στα δύο διαμερίσματα, αφού είναι η ίδια. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει εάν μπορώ να κάνω αίτηση για όποιο από τα δύο θέλω, καθώς δεν προκύπτει από πουθενά ποιό όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία; Κανένα δεν ενοικιάζεται. 

Όταν λες κύριος, τι εννοείς ? Πλήρης η ψιλός ? 

Στο Ε1, σε ποιο δηλώνεις ότι μένεις ? Πόσα τετραγωνικά έιναι το καθένα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όταν λες κύριος, τι εννοείς ? Πλήρης η ψιλός ? 

Στο Ε1, σε ποιο δηλώνεις ότι μένεις ? Πόσα τετραγωνικά έιναι το καθένα ?

το βασικό κριτήριο είναι να δηλώνει ένα από τα 2 στο Ε1 ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

αν συμβαίνει αυτό τότε τα άλλα (που αφορούν το ποσοστό επιδότησης) τα βλέπει μετά.

τα τετραγωγικά του κάθε διαμερίσματος δεν παίζουν κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ikucic είπε

το βασικό κριτήριο είναι να δηλώνει ένα από τα 2 στο Ε1 ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

αν συμβαίνει αυτό τότε τα άλλα (που αφορούν το ποσοστό επιδότησης) τα βλέπει μετά.

τα τετραγωγικά του κάθε διαμερίσματος δεν παίζουν κάποιο ρόλο.

Δεν παίζουν ρόλο στην ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν παίζουν ρόλο στην ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ?

απλά δεν ρωτάει αυτό. για να μην τον μπερδεύουμε

αλλά και ούτε στην επιδότηση παίζουν ρόλο.

αν η επιδότηση είναι 70% θα είναι 70% είτε έχεις σπίτι 10τμ είτε σπίτι 100τμ

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σας. Ειχα δώσει  καποια χρήματα για το α πιστοποιητικό ενέργειας πριν μπω στο πρόγραμμα . Τώρα που έχω μπει στο πρόγραμμα και κάνω εργασίες , θα τα πάρω πίσω αυτά  τα χρήματα  ή όχι και πότε, γιατί είχα διαβάσει οτι επιστρέφονται αν μπεις στο πρόγραμμα .Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, thebestintheworld είπε

Kαλησπέρα σας. Ειχα δώσει  καποια χρήματα για το α πιστοποιητικό ενέργειας πριν μπω στο πρόγραμμα . Τώρα που έχω μπει στο πρόγραμμα και κάνω εργασίες , θα τα πάρω πίσω αυτά  τα χρήματα  ή όχι και πότε, γιατί είχα διαβάσει οτι επιστρέφονται αν μπεις στο πρόγραμμα .Ευχαριστώ.

Μόλις ολοκληρωθούν οι εργασίες και πληρωθουν οι προμηθευτές από το πρόγραμμα, θα σας επιστραφούν και σε εσάς τα δύο ΠΕΑ που βγάλατε.. Το Α και το Β

Θα πιστωθουν στον λογαριασμό σας

Επεξ/σία από Maknight
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maknight είπε

Μόλις ολοκληρωθούν οι εργασίες και πληρωθουν οι προμηθευτές από το πρόγραμμα, θα σας επιστραφούν και σε εσάς τα δύο ΠΕΑ που βγάλατε.. Το Α και το Β

Θα πιστωθουν στον λογαριασμό σας

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

Ειχα πληρώσει 250 ευρώ για το α πιστοποιητικό πριν μπω στο πρόγραμμα . Αρα θα πληρωσω άλλα τόσα για το δεύτερο πιστοποιητικό μολις γινουν οι εργασίες  και θα μου επιστραφούν και τα 500 συνολικά μετά  ;; Κατάλαβα σωστά;; Θα πρέπει εγώ να κάνω κάτι για να μου επιστραφούν ή γίνεται αυτόματα απο το σύστημα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikucic είπε

απλά δεν ρωτάει αυτό. για να μην τον μπερδεύουμε

αλλά και ούτε στην επιδότηση παίζουν ρόλο.

αν η επιδότηση είναι 70% θα είναι 70% είτε έχεις σπίτι 10τμ είτε σπίτι 100τμ

Ρωτάει, ποιο σπίτι να δηλώσει.

Τον συμφέρει να δηλώσει αυτό με τα περισσότερα τετραγωνικά (αν μπορεί) η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thebestintheworld είπε

Καλησπέρα σας, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας.

Ειχα πληρώσει 250 ευρώ για το α πιστοποιητικό πριν μπω στο πρόγραμμα . Αρα θα πληρωσω άλλα τόσα για το δεύτερο πιστοποιητικό μολις γινουν οι εργασίες  και θα μου επιστραφούν και τα 500 συνολικά μετά  ;; Κατάλαβα σωστά;; Θα πρέπει εγώ να κάνω κάτι για να μου επιστραφούν ή γίνεται αυτόματα απο το σύστημα;

 

Σωστά. Γίνεται αυτόματα. Στην αίτηση σας είχατε συμπληρωσει τον iban που σας ανήκει και θα χρησιμοποιείτε για το εξοικονομώ. Από εκεί πληρώνετε τα πάντα. Α+β πεα, προκαταβολές κα. Εκεί θα μπουν αυτόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ρωτάει, ποιο σπίτι να δηλώσει.

Τον συμφέρει να δηλώσει αυτό με τα περισσότερα τετραγωνικά (αν μπορεί) η όχι ?

Οχι γιατί να τον συμφέρει; ανάλογα τις ανάγκες του θα δει αν τον συμφέρει το μικρότερο ή το μεγαλύτερο σπίτι . Μπορεί να ζει μόνος του . Μπορεί να είναι πολύτεκνος.  Ρωτάει ποιο σπίτι να δηλώσει με βάση αυτά που δηλώνει στα φορολογικά του!!! Είναι σαφές το ερώτημα και μεις του γράφουμε ότι να ναι.

Λοιπόν πάμε παρακάτω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2021 στις 11:47 ΜΜ, Maknight είπε

Εμένα σε 2 έργα που έκανα, δεν μου ζήτησαν από το ΙΚΑ αποδεικτικό πληρωμής του μονωσα. 

Πόσα τμ είναι το διαμέρισμα? 

 

 

 

68τ.μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...