Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ikucic είπε

Εγώ είμαι Θεσπρωτία.  Αυτοί που συνεργάστηκα είναι από Πρέβεζα και ηγουμενίτσα. 

Επειδή ρώτησα και ένα φίλο στη Ρόδο, μάλλον στην επαρχία δουλεύει καλύτερα η φάση 😛😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει σας παρακαλώ γιατί έχω χαζέψει λίγο. Για την θερμομόνωση που έκανα χρειάστηκαν 7 ένσημα σύμφωνα με το ΙΚΑ. Τώρα για να κλείσει το έργο στο ΙΚΑ, μου λέει η λογίστρια που έβγαλε την ΑΠΔ ότι εκτός από τις εισφορές στο ΙΚΑ που πλήρωσα με e-banking,  θα πρέπει να δώσω στο ΙΚΑ και αποδεικτικό κατάθεσης του ποσού που πλήρωσα στον μονωσά για την εργασία του για αυτές τις 7 ημέρες. Μα πως θα γίνει αυτό της λέω, αφού του έχω ήδη καταθέσει όλο το ποσό της προκαταβολής που μου αντιστοιχούσε σύμφωνα με το πρόγραμμα, γιατί αν δεν το έκανα αυτός δεν θα ξεκινούσε την δουλειά. Αν του καταθέσω το ποσό που θέλει το ΙΚΑ να φαίνεται, δεν πρόκειτε να μου το επιστρέψει. Δεν τους αρκεί το ποσό που έχω δώσει ως προκαταβολή; Μήπως τελικά το ΙΚΑ δεν χρειάζεται τέτοιο αποδεικτικό;

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να μπω στην διαδικασία μόνο με 40%, σκεπτόμενος τις αυξήσεις τιμών στα πάντα, ένεκα της φύσεως των πληρωμών από το κράτος?
Πιστεύετε είναι μάταιος κόπος να κυνηγήσω καταστάσεις ενώ υπάρχει περίπτωση εν τέλει αυτό που θα αποκομίσω να είναι μόνο ένα 10-20% maximum εξοικονόμησης χρημάτων?
Το ρωτάω έτσι γιατί αρχικά σκεπτόμουν να ανοιχτώ οικονομικά μόνο για ΦΑ, και τα άλλα σε βάθος χρόνων.

Εκτός Εξοικονομώ θα παίζουν σημαντικά χαμηλότερες τιμές, μιας και θα πληρώνεις cash?

Ειδικότερα οι παρεμβάσεις που με ενδιαφέρουν είναι:

  • 1. Αυτόνομη θέρμανση ΦΑ (υφιστάμενη κατάστασηκεντρική Πετρελαίου που δεν την ανοίγουν 8 χρόνια  )
  • 2. Ηλιακός θερμοσίφωνας (υφιστάμενη κατάσταση: Ηλεκτρικός θερμ.) 
  • 3a. Θερμομόνωση εμπρός-πίσω(Βοράς: κοινόχρηστος χώρος και διαμέρισμα πολυκατοικία | Νότος: εφάπτεται με έτερη πολυκατοικία)
  • 3b. Θερμομόνωση πυλωτής, άν αυτό κρίνεται απαραίτητο (διαμέρισμα Δυτ.Αττικής - χρον 1985'-1ου ορόφου)
  • 4. Δύο (2) Κλιματιστικά 
  • 5. Τέντες 
  • 6. Τέσσερα (4) Αλουμίνια -PWC (υφιστάμενη κατάσταση: 2 μονά ξύλινα δωματίων και 2 αλουμ του 1985') 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει σας παρακαλώ γιατί έχω χαζέψει λίγο. Για την θερμομόνωση που έκανα χρειάστηκαν 7 ένσημα σύμφωνα με το ΙΚΑ. Τώρα για να κλείσει το έργο στο ΙΚΑ, μου λέει η λογίστρια που έβγαλε την ΑΠΔ ότι εκτός από τις εισφορές στο ΙΚΑ που πλήρωσα με e-banking,  θα πρέπει να δώσω στο ΙΚΑ και αποδεικτικό κατάθεσης του ποσού που πλήρωσα στον μονωσά για την εργασία του για αυτές τις 7 ημέρες. Μα πως θα γίνει αυτό της λέω, αφού του έχω ήδη καταθέσει όλο το ποσό της προκαταβολής που μου αντιστοιχούσε σύμφωνα με το πρόγραμμα, γιατί αν δεν το έκανα αυτός δεν θα ξεκινούσε την δουλειά. Αν του καταθέσω το ποσό που θέλει το ΙΚΑ να φαίνεται, δεν πρόκειτε να μου το επιστρέψει. Δεν τους αρκεί το ποσό που έχω δώσει ως προκαταβολή; Μήπως τελικά το ΙΚΑ δεν χρειάζεται τέτοιο αποδεικτικό;

Εμένα σε 2 έργα που έκανα, δεν μου ζήτησαν από το ΙΚΑ αποδεικτικό πληρωμής του μονωσα. 

1 ώρα πριν, Epicurean είπε

Αξίζει να μπω στην διαδικασία μόνο με 40%, σκεπτόμενος τις αυξήσεις τιμών στα πάντα, ένεκα της φύσεως των πληρωμών από το κράτος?
Πιστεύετε είναι μάταιος κόπος να κυνηγήσω καταστάσεις ενώ υπάρχει περίπτωση εν τέλει αυτό που θα αποκομίσω να είναι μόνο ένα 10-20% maximum εξοικονόμησης χρημάτων?
Το ρωτάω έτσι γιατί αρχικά σκεπτόμουν να ανοιχτώ οικονομικά μόνο για ΦΑ, και τα άλλα σε βάθος χρόνων.

Εκτός Εξοικονομώ θα παίζουν σημαντικά χαμηλότερες τιμές, μιας και θα πληρώνεις cash?

Ειδικότερα οι παρεμβάσεις που με ενδιαφέρουν είναι:

  • 1. Αυτόνομη θέρμανση ΦΑ (υφιστάμενη κατάστασηκεντρική Πετρελαίου που δεν την ανοίγουν 8 χρόνια  )
  • 2. Ηλιακός θερμοσίφωνας (υφιστάμενη κατάσταση: Ηλεκτρικός θερμ.) 
  • 3a. Θερμομόνωση εμπρός-πίσω(Βοράς: κοινόχρηστος χώρος και διαμέρισμα πολυκατοικία | Νότος: εφάπτεται με έτερη πολυκατοικία)
  • 3b. Θερμομόνωση πυλωτής, άν αυτό κρίνεται απαραίτητο (διαμέρισμα Δυτ.Αττικής - χρον 1985'-1ου ορόφου)
  • 4. Δύο (2) Κλιματιστικά 
  • 5. Τέντες 
  • 6. Τέσσερα (4) Αλουμίνια -PWC (υφιστάμενη κατάσταση: 2 μονά ξύλινα δωματίων και 2 αλουμ του 1985') 

Πόσα τμ είναι το διαμέρισμα? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, τι λέτε εδώ; Νέα πληροφορία (για μένα). Καταβάλουμε και ένσημα στο ΙΚΑ για τις εργασίες των μαστόρων; 

Ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα ή να συζητιέται στο παρελθόν. Ποιος μπορεί να μας το ξεκαθαρίσει. Εγώ ήξερα ότι ως δικαιούχοι του προγράμματος δίνουμε το ποσοστό της προκαταβολής που μας αντιστοιχεί και αυτό πρέπει να φαίνεται ως επίσημο έμβασμα από τον δικαιούχο προς τον εργολάβο.

Στο εξοικονομώ, γίνεται και κάποια "επιπλέον" τραπεζική κίνηση για πληρωμές ενσήμων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, glenngould είπε

Ωπ, τι λέτε εδώ; Νέα πληροφορία (για μένα). Καταβάλουμε και ένσημα στο ΙΚΑ για τις εργασίες των μαστόρων; 

Ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα ή να συζητιέται στο παρελθόν. Ποιος μπορεί να μας το ξεκαθαρίσει. Εγώ ήξερα ότι ως δικαιούχοι του προγράμματος δίνουμε το ποσοστό της προκαταβολής που μας αντιστοιχεί και αυτό πρέπει να φαίνεται ως επίσημο έμβασμα από τον δικαιούχο προς τον εργολάβο.

Στο εξοικονομώ, γίνεται και κάποια "επιπλέον" τραπεζική κίνηση για πληρωμές ενσήμων;

Η άδεια μικρής κλίμακας θέλει ένσημα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, glenngould είπε

Ωπ, τι λέτε εδώ; Νέα πληροφορία (για μένα). Καταβάλουμε και ένσημα στο ΙΚΑ για τις εργασίες των μαστόρων; 

Ποτέ δεν είδα κάτι τέτοιο στο πρόγραμμα ή να συζητιέται στο παρελθόν. Ποιος μπορεί να μας το ξεκαθαρίσει. Εγώ ήξερα ότι ως δικαιούχοι του προγράμματος δίνουμε το ποσοστό της προκαταβολής που μας αντιστοιχεί και αυτό πρέπει να φαίνεται ως επίσημο έμβασμα από τον δικαιούχο προς τον εργολάβο.

Στο εξοικονομώ, γίνεται και κάποια "επιπλέον" τραπεζική κίνηση για πληρωμές ενσήμων;

Στο εξοικονομώ-αυτονομω, χρειάζεται αδεια εργασιών μικρής κλίμακας τουλάχιστον για την Θερμοπροσοψη. (Νομίζω και για την αυτονομηση από κεντρική θέρμανση). 

Οι ασφαλιστικές εισφορές, θεωρούνται επιλέξιμες, δηλ μέσα στην τιμή της θερμοπροσοψης. Δηλ θα μπορούσαν να συμπεριληφθουν στα πχ 55€ το μέτρο. Απλά μην φανταστείτε κάνα τρελό πόσο. Δεν αξίζει να τσακωθείς με το συνεργείο για να το πείσεις ότι πρέπει να το βάλει στην τιμή. 

Πχ στα 90τμ Θερμοπροσοψη και ηλιακό, έβγαλε 3 ένσημα το ΙΚΑ. Πληρώνεις 78€ και τέλος. 

Στο νέο εξοικονομώ, καταργήθηκε η υποχρεωτική έκδοση αδειας στην Θερμοπροσοψη, εκτως εαν χρησιμοποιησεις σκαλωσιές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Epicurean είπε

Αξίζει να μπω στην διαδικασία μόνο με 40%, σκεπτόμενος τις αυξήσεις τιμών στα πάντα, ένεκα της φύσεως των πληρωμών από το κράτος?
Πιστεύετε είναι μάταιος κόπος να κυνηγήσω καταστάσεις ενώ υπάρχει περίπτωση εν τέλει αυτό που θα αποκομίσω να είναι μόνο ένα 10-20% maximum εξοικονόμησης χρημάτων?
Το ρωτάω έτσι γιατί αρχικά σκεπτόμουν να ανοιχτώ οικονομικά μόνο για ΦΑ, και τα άλλα σε βάθος χρόνων.

Εκτός Εξοικονομώ θα παίζουν σημαντικά χαμηλότερες τιμές, μιας και θα πληρώνεις cash?

Ειδικότερα οι παρεμβάσεις που με ενδιαφέρουν είναι:

  • 1. Αυτόνομη θέρμανση ΦΑ (υφιστάμενη κατάστασηκεντρική Πετρελαίου που δεν την ανοίγουν 8 χρόνια  )
  • 2. Ηλιακός θερμοσίφωνας (υφιστάμενη κατάσταση: Ηλεκτρικός θερμ.) 
  • 3a. Θερμομόνωση εμπρός-πίσω(Βοράς: κοινόχρηστος χώρος και διαμέρισμα πολυκατοικία | Νότος: εφάπτεται με έτερη πολυκατοικία)
  • 3b. Θερμομόνωση πυλωτής, άν αυτό κρίνεται απαραίτητο (διαμέρισμα Δυτ.Αττικής - χρον 1985'-1ου ορόφου)
  • 4. Δύο (2) Κλιματιστικά 
  • 5. Τέντες 
  • 6. Τέσσερα (4) Αλουμίνια -PWC (υφιστάμενη κατάσταση: 2 μονά ξύλινα δωματίων και 2 αλουμ του 1985') 

Με 40% θεωρώ ότι δεν πολυαξιζει τον κόπο. Σίγουρα θα γλιτώσεις ένα 10 με 15% από το αν πληρωσεις μετρητοίς , αλλά το τρέξιμο και την φθορά που θα έχεις για να κλείσει το πρόγραμμα είναι θέμα υποκειμενικό ποσό την τιμολογεις.

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχω κάνει ΗΔΗ τις παρεμβάσεις χωρίς άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (γιατί μιλάμε για χωριό στη μέση του πουθενά και δεν χρειάζεται τίποτα εδώ), υπάρχει πρόβλημα με τα ένσημα που λέτε;

Δηλαδή έκανα μεν την παρέμβαση, αλλά δεν εξέδωσα άδεια εργασιών μικρής κλίμακας πιο πριν. Τώρα θα μου ζητήσουν ετεροχρονισμένα ότι έπρεπε να ΕΙΧΑ ΕΚΔΩΣΕΙ άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή δεν θα ασχοληθούν;

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, glenngould είπε

Αν έχω κάνει ΗΔΗ τις παρεμβάσεις χωρίς άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (γιατί μιλάμε για χωριό στη μέση του πουθενά και δεν χρειάζεται τίποτα εδώ), υπάρχει πρόβλημα με τα ένσημα που λέτε;

Δηλαδή έκανα μεν την παρέμβαση, αλλά δεν εξέδωσα άδεια εργασιών μικρής κλίμακας πιο πριν. Τώρα θα μου ζητήσουν ετεροχρονισμένα ότι έπρεπε να ΕΙΧΑ ΕΚΔΩΣΕΙ άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή δεν θα ασχοληθούν;

Θέμα ελεγκτή καθαρά.. Συνήθως δεν κολλάνε εκεί, αλλά είσαι εκτεθημενος, κακά τα ψέματα. Και ο οδηγός το έλεγε ξεκάθαρα. 

Δεν θα έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, glenngould είπε

Αν έχω κάνει ΗΔΗ τις παρεμβάσεις χωρίς άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (γιατί μιλάμε για χωριό στη μέση του πουθενά και δεν χρειάζεται τίποτα εδώ), υπάρχει πρόβλημα με τα ένσημα που λέτε;

Δηλαδή έκανα μεν την παρέμβαση, αλλά δεν εξέδωσα άδεια εργασιών μικρής κλίμακας πιο πριν. Τώρα θα μου ζητήσουν ετεροχρονισμένα ότι έπρεπε να ΕΙΧΑ ΕΚΔΩΣΕΙ άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή δεν θα ασχοληθούν;

Μηχανικός δεν σε καθοδήγησε σε τίποτα σχετικά με το πρόγραμμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikucic είπε

Μηχανικός δεν σε καθοδήγησε σε τίποτα σχετικά με το πρόγραμμα; 

Φίλε μου να σου πω κάτι, στα παπάρια τους όλοι. Ξεχνάνε δεν αγχώνονται για τίποτα και για κανέναν. Παίρνουν τα χρήματα και χέστηκαν για το άγχος που τραβάς. Όλοι!!!! μαζί και τα συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2021 στις 3:33 ΜΜ, ggonis είπε

   Στα πλαίσια του Εξοικονομώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν μπορείς να κάνεις καινούριο άνοιγμα και να το χρησιμοποιήσεις για είσοδο στο σπίτι. Τώρα αν το υπάρχον άνοιγμα το χρησιμοποιήσεις για είσοδο χωρίς να πειράξεις καθόλου τις διαστάσεις ίσως μπορείς να το κάνεις. Αυτά στα λέω βασιζόμενος στην αναφορά του οδηγού που λέει πως δεν πρέπει να αλλάξουν οι όψεις του κτιρίου.

  Είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με εξοικονομώ καθώς είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός αλλά η εταιρία που εργάζομαι πλέον μου έχει αναθέσει και αυτή τη δουλειά σε συνεργασία με Μηχανολόγο Μηχανικό.

Εγώ έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να γίνουν αλλαγές στις κατόψεις, όχι στις όψεις. Νομίζω ότι μπορείς να μεγαλώσεις τα ανοίγματα. Όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, glenngould είπε

Αν έχω κάνει ΗΔΗ τις παρεμβάσεις χωρίς άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (γιατί μιλάμε για χωριό στη μέση του πουθενά και δεν χρειάζεται τίποτα εδώ), υπάρχει πρόβλημα με τα ένσημα που λέτε;

Δηλαδή έκανα μεν την παρέμβαση, αλλά δεν εξέδωσα άδεια εργασιών μικρής κλίμακας πιο πριν. Τώρα θα μου ζητήσουν ετεροχρονισμένα ότι έπρεπε να ΕΙΧΑ ΕΚΔΩΣΕΙ άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ή δεν θα ασχοληθούν;

Από όσα έμαθα και με το άγχος που τράβηξα τόσο καιρό, αν έκανες εξωτερική θερμοπρόσοψη θα έπρεπε να βγάλεις άδεια μικρής κλίμακας (τζάμπα είναι, την δικαιολογεί το πρόγραμμα) για να μπορέσει να κλείσει το πρόγραμα, είτε βάζεις είτε δεν βάζεις σκαλωσιά. 

Ρώτησε καλύτερα έναν μηχανικό που ασχολείτε με αυτά. Εάν βέβαια είσαι επαρχία ή σε χωριό μπορεί και να κάνουν τα στραβα μάτια και να μην στα ζητήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Αν γνωρίζετε, θα ήθελα το εξής. Διαμένω σε πολυκατοικία, και είμαι επικαρπωτής σε ένα διαμέρισμα και κύριος στο δεύτερο, μάλιστα στον ίδιο όροφο . Στην φορολογική δήλωση και στο Ε1, αναφέρεται η διεύθυνση κατοικίας που προφανώς αντιστοιχεί και στα δύο διαμερίσματα, αφού είναι η ίδια. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει εάν μπορώ να κάνω αίτηση για όποιο από τα δύο θέλω, καθώς δεν προκύπτει από πουθενά ποιό όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία; Κανένα δεν ενοικιάζεται. 

Επεξ/σία από petran911
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...