Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

θελω να κανω αιτηση για το Εξοικονομω Κατ Οικον και εχω δωσει να μου ετοιμασει το φακελο μηχανικος.Οι παρεμβασεις που θελω να κανω ειναι 

α)Θερμομονωση ταρατσας

β)Κλιματιστικα

γ)Θερμανση κεντρικη

Το σπιτι ειναι ενα πετροχτιστο ,μονοκατοικια 190 τμ και το οποιο ειναι νομιμα υφισταμενο.

Εχω μια δυσκολια οσο αφορα το κομματι της θερμανσης μιας και απο μελετη που μ εκανε ο μηχανικος αποκλειουμε την λυση της Αντλιας θερμοτητας μετα απο θερμοδομετρηση που εκανε για θερμανση.Υπαρχει εγκατασταση με μονοσοληνια μιας και τοτε που εγινε η αναπαλαιωση περαστικαν για να τοποθετηθει λεβητας πετρελαιου.

Οι λεβητες βιομαζας δεν ξερω κατα ποσο εξυπηρετουν.

Αν μπω τωρα συμπεριβαλλω την κεντρικη θερμανση στην αιτηση μου δινει την δυνατοτητα σε αλλο εξοικονομω να το  κανω?

 

Ευχαριστω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, hf77 είπε

Καλημερα,

θελω να κανω αιτηση για το Εξοικονομω Κατ Οικον και εχω δωσει να μου ετοιμασει το φακελο μηχανικος.Οι παρεμβασεις που θελω να κανω ειναι 

α)Θερμομονωση ταρατσας

β)Κλιματιστικα

γ)Θερμανση κεντρικη

Το σπιτι ειναι ενα πετροχτιστο ,μονοκατοικια 190 τμ και το οποιο ειναι νομιμα υφισταμενο.

Εχω μια δυσκολια οσο αφορα το κομματι της θερμανσης μιας και απο μελετη που μ εκανε ο μηχανικος αποκλειουμε την λυση της Αντλιας θερμοτητας μετα απο θερμοδομετρηση που εκανε για θερμανση.Υπαρχει εγκατασταση με μονοσοληνια μιας και τοτε που εγινε η αναπαλαιωση περαστικαν για να τοποθετηθει λεβητας πετρελαιου.

Οι λεβητες βιομαζας δεν ξερω κατα ποσο εξυπηρετουν.

Αν μπω τωρα συμπεριβαλλω την κεντρικη θερμανση στην αιτηση μου δινει την δυνατοτητα σε αλλο εξοικονομω να το  κανω?

 

Ευχαριστω

 

 

δεν καταλαβαίνω το ερώτημα καλά αλλά αν εννοείς να το βάλεις τώρα ως παρέμβαση και να μην το κάνεις... μπορείς μεν αλλά με τις άλλες παρεμβάσεις που θα κάνεις πρέπει να πιάσεις 3 ενεργειακές κλάσεις.

Άλλα μόνο με μόνωση και κλιματισμό δεν ξέρω κατά πόσο θα πιάσεις 3 κατηγορίες.

Επίσης αν πιάσεις τώρα 3 κατηγορίες τότε δύσκολα θα μπεις σε νέο εξοικονομώ . Άρα την κεντρική θέρμανση θα την κάνεις μόνος σου χωρίς επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, glenngould είπε

Καμιά εκτίμηση πότε ανοίγει η πλατφόρμα;;;

Εγώ πριν κάνα 3μηνο έχω εκτιμήσει ότι πάμε από νέα χρονιά. Και πιστεύω ότι θα μείνει ανοικτή τουλάχιστον 2 μήνες.

Επαναλαμβάνω:  προσωπικη εκτίμηση.  Αλλά όσο περνάει ο καιρός τόσο βλέπω ότι πάμε από 2022.

Εδώ στο σάιτ ακόμη δεν έχουν βγάλει άκρη. 

Στο σύντομο κείμενο γράφει ότι οι κατοικίες που έχουν αποκτηθεί πρόσφατα δεν μπορούν να ενταχθούν. Ενώ στο pdf που ανοίγεις ότι μπορούν να ενταχθούν (το 2ο ισχύει μάλλον αφού το άλλαξαν)

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

 

Έχει κάποιος ολοκληρώσει το πρόγραμμα και υποβάλλει τα δικαιολογητικά ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχει κάποιος ολοκληρώσει το πρόγραμμα και υποβάλλει τα δικαιολογητικά ?

έστειλα όλα τα δικαιολογητικά.

σε 45 μέρες μου έστειλαν παρατηρήσεις.

1η παρατήρηση: δεν τους κάνει η οριστική υποβολή τακτοποίησης θέλουν περαίωση.

2η παρατήρηση: έλειπε ένα ce από τα AC

3η παρατήρηση: θέλουν βεβαίωση του δήμου για την ταυτοποίηση της διεύθυνσης ακινήτου.

περιμένω από τον μηχανικό το 1 (την περαίωση) και τα ξαναστέλνω και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2021 στις 10:52 ΜΜ, martin27 είπε

τη μη εντοδαπέδια τη καλύπτει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ikucic είπε

έστειλα όλα τα δικαιολογητικά.

σε 45 μέρες μου έστειλαν παρατηρήσεις.

1η παρατήρηση: δεν τους κάνει η οριστική υποβολή τακτοποίησης θέλουν περαίωση.

2η παρατήρηση: έλειπε ένα ce από τα AC

3η παρατήρηση: θέλουν βεβαίωση του δήμου για την ταυτοποίηση της διεύθυνσης ακινήτου.

περιμένω από τον μηχανικό το 1 (την περαίωση) και τα ξαναστέλνω και βλέπουμε.

1. Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει περίπτωση να κάνουν φυσικό έλεγχο με επιτόπια παρουσία τους αιφνίδια στον χώρο;

2. Έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο στο παρελθόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, glenngould είπε

1. Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει περίπτωση να κάνουν φυσικό έλεγχο με επιτόπια παρουσία τους αιφνίδια στον χώρο;

2. Έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο στο παρελθόν;

αιφνιδιαστικά όχι.

σου τηλ και κανονίζουν ραντεβού σε εύλογο χρονικό διάστημα.

δεν είναι συχνό φαίνομενο ο έλεγχος αλλά όταν γίνει είναι αρκετά τυπικός απ' ότι μου είπε ο μηχανολόγος που μου έβαλε ΑΘ και AC. Δηλ κοιτάνε ακόμη και τα ταμπελάκια των στοιχείων αν είναι ίδια με τα τιμολόγια κ.α.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή θες να μου πεις ότι πραγματικά κάνουν έφοδο στο σπίτι σου και βλέπουν αν έχεις υλοποιήσει τις παρεμβάσεις; Σε τι ποσοστό ατόμων το κάνουν αυτό;

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, glenngould είπε

Δηλαδή θες να μου πεις ότι πραγματικά κάνουν έφοδο στο σπίτι σου και βλέπουν αν έχεις υλοποιήσει τις παρεμβάσεις; Σε τι ποσοστό ατόμων το κάνουν αυτό;

Σε μικρό ποσοστό. Αλλά αν γίνει έλεγχος γίνεται κανονικός έλεγχος. Αλλωστε γι αυτό επιδοτούνται οι παρεμβάσεις.  Για να γίνουν όχι για να μην γίνουν.

Βέβαια μέσα στο σπίτι συνήθως δεν μπαίνουν. Φροντίζουν να καλύψουν τα απαιτούμενα του ελέγχου εξωτερικά και τη βοήθεια και την καθοδήγηση του ιδιοκτήτη.  

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, glenngould είπε

Δηλαδή θες να μου πεις ότι πραγματικά κάνουν έφοδο στο σπίτι σου και βλέπουν αν έχεις υλοποιήσει τις παρεμβάσεις; Σε τι ποσοστό ατόμων το κάνουν αυτό;

Έχει γίνει έλεγχος σε εξοικονομώ φίλου συναδέλφου

Όταν κάνεις την αίτηση προφανώς συναινείς στο ότι δύναται να σου γίνει έλεγχος, δε μπουκάρει κανείς στο σπίτι σου

Δε ξέρω σε τι ποσοστό γίνεται, αλλά είναι γεγονός ότι υπάρχουν δειγματοληπτικοί έλεγχοι (και μακάρι να αυξηθούν κιόλας)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, glenngould είπε

Δηλαδή θες να μου πεις ότι πραγματικά κάνουν έφοδο στο σπίτι σου και βλέπουν αν έχεις υλοποιήσει τις παρεμβάσεις; Σε τι ποσοστό ατόμων το κάνουν αυτό;

ΔΕν είναι υποχρεωτικο.

Αν δεν θες, δεν συναινεις και δεν μπαίνεις στο πρόγραμμα.

Τα κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...