Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Aloperitin είπε

Η αιτηση χρειαζεται μηχανικο για να συμπληρωθει,μονος ειναι δυσκολο να την κάνεις αν εχεις συγκεντρωσει ολα τα προαπαιτουμενα?

 

όχι δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα υπάρξει σημείο που θα σου δημιουργηθεί απορία αν δε το έχεις ξανακάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα δημοσιογραφική μπούρδα της ημέρας:Εξοικονομώ 2021: Έρχεται τον Δεκέμβρη με διπλό bonus

Στις αρχές Δεκεμβρίου - με διπλό bonus - αναμένεται να ανοίξει για την υποβολή αιτήσεων η πλατφόρμα του Εξοικονομώ...
 
Θυμίζω:  θα άρχιζε τέλη Ιούνη.  Τα τέλη Ιούνη έγιναν αρχές Ιουλίου.  Μετά τέλη Αυγούστου.  Μετά αρχές Σεπτεμβρίου.  Μετά τέλη Οκτωβρίου.  Μετά αρχές Νοεμβρίου.  Τώρα πήγε αρχές Δεκέμβρη. 
Τραγική κατάσταση και πλήρης έλεγχος του "αδεσμευτου" τύπου. Ούτε μια αράδα κριτικής.  Σε ένα πρόγραμμα που φαίνεται ότι θα είναι φιάσκο...  Αν γίνει βέβαια και όταν γίνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ikucic είπε

Η νέα δημοσιογραφική μπούρδα της ημέρας:Εξοικονομώ 2021: Έρχεται τον Δεκέμβρη με διπλό bonus

Στις αρχές Δεκεμβρίου - με διπλό bonus - αναμένεται να ανοίξει για την υποβολή αιτήσεων η πλατφόρμα του Εξοικονομώ...
 
Θυμίζω:  θα άρχιζε τέλη Ιούνη.  Τα τέλη Ιούνη έγιναν αρχές Ιουλίου.  Μετά τέλη Αυγούστου.  Μετά αρχές Σεπτεμβρίου.  Μετά τέλη Οκτωβρίου.  Μετά αρχές Νοεμβρίου.  Τώρα πήγε αρχές Δεκέμβρη. 
Τραγική κατάσταση και πλήρης έλεγχος του "αδεσμευτου" τύπου. Ούτε μια αράδα κριτικής.  Σε ένα πρόγραμμα που φαίνεται ότι θα είναι φιάσκο...  Αν γίνει βέβαια και όταν γίνει.

Για να κάνω μετακίνηση μπάνιου και κουζίνας σε ένα σπίτι, ΑΡΚΕΙ άδεια μικρής κλίμακας η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για να κάνω μετακίνηση μπάνιου και κουζίνας σε ένα σπίτι, ΑΡΚΕΙ άδεια μικρής κλίμακας η όχι ?

Κατ' ελάχιστον μικρής κλίμακας. Αν το έργο είναι πολύ μεγάλο μπορεί να απαιτηθεί και κανονική άδεια. Αλλα 99% αρκεί ΕΕΜΚ (μικρής κλίμακας).  Εγώ όταν έκανα αλλαγή διαρρύθμισης τέτοια είχα βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikucic είπε

Κατ' ελάχιστον μικρής κλίμακας. Αν το έργο είναι πολύ μεγάλο μπορεί να απαιτηθεί και κανονική άδεια. Αλλα 99% αρκεί ΕΕΜΚ (μικρής κλίμακας).  Εγώ όταν έκανα αλλαγή διαρρύθμισης τέτοια είχα βγάλει.

Για αλλαγή διαρρύθμισης είναι ξεκάθαρο ότι ΑΡΚΕΙ.

Για μετακίνηση της κουζίνας η του μπάνιου έχω ρωτήσει 3 μηχανικούς και υπάρχει διαφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Για αλλαγή διαρρύθμισης είναι ξεκάθαρο ότι ΑΡΚΕΙ.

Για μετακίνηση της κουζίνας η του μπάνιου έχω ρωτήσει 3 μηχανικούς και υπάρχει διαφωνία.

Αυτός που θα σου βγάλει την άδεια που πρέπει θα πάρει την ευθύνη και θα υπογράψει. Δηλ ο μηχανικός έχει την τελευταία λέξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά...Έχω πελαγώσει!!!

Διαβάζω ασταμάτητα εδώ και ώρες γιατί τελικά ο εργολάβος που είχε αναλάβει το έργο, σήμερα πρώτη μέρα εργασιών μου ζήτησε να του δώσω σχεδόν ολόκληρο το ποσό των παρεμβάσεων (12.000 σε σύνολο 16.500) και να μου τα επιστρέψει όταν πληρωθεί από το πρόγραμμα. Αύριο όπως καταλαβαίνετε , θα ακυρώσω τη συμφωνία και θα ξεκινήσω το ψάξιμο. Αυτή τη φορά, με ξεχωριστούς επαγγελματίες, που θα μπορούν να "χρηματοδοτήσουν" το έργο. Το αναφέρω αυτό γιατί αυτός ήταν ο λόγος που μου ζήτησε τα χρήματα.

Είμαι με δικά μου κεφάλαια, οπότε δεν υπάρχει προκαταβολή από τράπεζα...

 

Μήπως υπάρχει κανένας επαγγελματίας, ανάμεσα μας;;;;;;; 🤪🤪🤪🤪🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, MIKermit είπε

.Μήπως υπάρχει κανένας επαγγελματίας, ανάμεσα μας;;;;;;; 🤪🤪🤪🤪🤪

Φίλε μου αν θέλεις και μένεις  στην Αττική ,πάρε ένα τηλ. αυριο εδώ https://www.facebook.com/europaenergysave1/about/?ref=page_internal ,εγώ έμεινα ευχαριστημένος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MIKermit είπε

μου ζήτησε να του δώσω σχεδόν ολόκληρο το ποσό των παρεμβάσεων (12.000 σε σύνολο 16.500) και να μου τα επιστρέψει όταν πληρωθεί από το πρόγραμμα

Μήπως υπάρχει κανένας επαγγελματίας, ανάμεσα μας;;;;;;; 🤪🤪🤪🤪🤪

Αυτό έγραφα κι εγώ πριν λίγες σελίδες. Είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.

Δεν λειτουργεί το πρόγραμμα σωστά, έπρεπε να δίνουν προκαταβολικά τα ποσά στους εργολάβους για να έχουν κεφάλαιο κίνησης να δουλέψουν και όχι να ζητούν από τον δικαιούχο να δίνει κάτω από το τραπέζι τεράστια ποσά προκαταβολικά στους εργολάβους.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, glenngould είπε

Αυτό έγραφα κι εγώ πριν λίγες σελίδες. Είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.

Δεν λειτουργεί το πρόγραμμα σωστά, έπρεπε να δίνουν προκαταβολικά τα ποσά στους εργολάβους για να έχουν κεφάλαιο κίνησης να δουλέψουν και όχι να ζητούν από τον δικαιούχο να δίνει κάτω από το τραπέζι τεράστια ποσά προκαταβολικά στους εργολάβους.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Και αν δεν κάνει τις δουλειές ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και αν δεν κάνει τις δουλειές ?

Αν δεν τις κάνει τότε το πρόγραμμα θα ζητάει τα λεφτά από τον ωφελουμενο και θα του λέει πήγαινε στα αστικά δικαστήρια να βρεις το δίκιο σου.... Πιάσε το αυγό και κουρευτο δηλαδή. Και καλά να μην βρίσκεις συνεργεία να τρέξεις τις εργασίες χωρίς να έχουν πληρωθεί.  Σκέψου να έχουν πληρωθεί με κρατικό χρήμα και να μην τις κάνουν και το κράτος να κυνηγά εσένα.

Η αληθεια είναι ότι αν δεν έχεις μηχανικό με έτοιμα συνεργεία που να εμπιστεύεσαι ή συνεργεία που τα ξέρεις ότι είναι οκ και πας στα τυφλά τοτε

Θέλει αρκετό ψάξιμο από τον ωφελουμενο - ιδιοκτήτη για να το τρέξει το πρόγραμμα.

Απλά όσοι ζητάτε βοήθεια να λέτε περιοχή! 

Εγώ ξέρω πολύ καλά συνεργεία που εξυπηρετούν Αιτωλοακαρνανία, Ηπειρο.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Εγώ είμαι Αθήνα και το ποσοστό επιδότησης είναι 85%. Αυτό σημαίνει ότι εγώ για τα συνεργεία πρέπει να δώσω περίπου 2500-2700€ και κάπου 1000-1500€ για όλα τα απαραίτητα γραφειοκρατικά. Οπότε θεωρώ αδιανόητο να θέλει να του δώσω "μαύρα" χρήματα, χρήματα δηλαδή που αν γίνει μια στραβή δεν θα πάρω ποτέ πίσω. Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ, πως ένας επαγγελματίας ζητάει να του δώσουν τα "εργαλεία" για να δουλέψει. Να του δώσω εγώ χρήματα να αγοράσει τις πρώτες ύλες και να πληρώσει τα συνεργεία του και εκείνος απλά να περιμένει το κέρδος;;  Ειλικρινά έχω πέσει απ τα σύννεφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...