Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, ababa641 είπε

Φίλε μου καλησπέρα,

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις στο πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης που έχεις εκδώσει, η εκτιμώμενη ετήσια
εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας που είναι σε kWh/m2 πόσες είναι?

 

576,50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/2/2022 στις 12:59 ΠΜ, Maknight είπε

Από πού προκύπτει ότι ο ψιλός κύριος δεν μπορεί να πάρει δάνειο; 

Είναι απαίτηση να καταβάλει το επιπλέον ποσό.. 

Καλησπέρα, διαβάζοντας τον οδηγό του προγράμματος θα διαπιστώσετε ότι 

1. Ο ηλιακός είναι απαιτούμενο και δίνει αρκετά μόρια σε σχέση με το κόστος. Για να μην βάλετε, πρέπει να υπάρχει ισχυρός λόγος, που θα τον βεβαιώσει με υπεύθυνη δήλωση ο ενεργειακός επιθεωρητής. Πχ να μην σε αφήνουν οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας, έλλειψη χώρου στην ταράτσα κλπ.

2. Μπορείτε να αλλάξετε συνεργεία ή εργολάβο, ακόμη και μετά την υπαγωγή της αίτησης, εάν βρείτε καλύτερες προσφορές. Εάν είναι φθηνότερες από τις τιμές του προγράμματος, κάτι θα πρέπει να σας προβληματίσει.

3. Το 30% το πληρώνετε μπροστά όπως πολύ σωστά αναφέρατε. Τους πρώτους 6 μήνες πρέπει να έχετε ολοκληρώσει εάν δεν κάνω λάθος το 25% του συνολικού προϋπολογισμού. Στον λογαριασμό σας θα μπει δεσμευμένα το 70% της επιδότησης. Με αυτά τα χρήματα θα συνεχίσετε τις εργασίες σας. Προσοχή, αυτά τα χρήματα μπορούν μόνο να χρησιμοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας και μόνο για τις ανάγκες του προγράμματος σύμφωνα με την σταδιακή ολοκλήρωση των εργασιών.

Το υπόλοιπο 30%, ολοκληρώνοντας τις εργασίες και κλείνοντας τον φάκελο.

Τέλος, όπως έχει αναφερθεί, πρώτη φορά εφαρμόζεται το σύστημα με τα μόρια, οπότε όλα τα σενάρια είναι ανοιχτά.. εάν υπάρχουν λεφτά, θα μπουν και σπίτια με 1 μοριο. Εάν δεν υπαρχουν, μπορεί να μπουν μόνο με 80 μόρια.. 

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! 

Έχει νόημα να ρίξουμε λίγο το κόστος σε κάποιες παρεμβάσεις για ανεβούμε κάποια μόρια; Το συνηθίζουν γενικά; Γιατί κάποια πράγματα μου φαίνονται τσιμπημενα και έχει αντίκτυπο στα μόρια και λογικά στις πιθανότητες έγκρισης.

Οι max τιμές του προγράμματος υποτίθεται ότι είναι αυτά που παίζουν στην αγορά;

Επίσης, δηλαδή αν έχω κόστος 15000 τα 4500 (σχεδόν 30%) θα τα βάλω από την τσέπη μου;; Και πότε θα τα πάρω πίσω; Μετα την ολοκλήρωση- μπορεί και πάνω από 8 μήνες δηλαδή;

Άρα όποιος δεν έχει ρευστό αποκλείεται αυτόματα εκ των πραγμάτων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hereina είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! 

Έχει νόημα να ρίξουμε λίγο το κόστος σε κάποιες παρεμβάσεις για ανεβούμε κάποια μόρια; Το συνηθίζουν γενικά; Γιατί κάποια πράγματα μου φαίνονται τσιμπημενα και έχει αντίκτυπο στα μόρια και λογικά στις πιθανότητες έγκρισης.

Οι max τιμές του προγράμματος υποτίθεται ότι είναι αυτά που παίζουν στην αγορά;

Επίσης, δηλαδή αν έχω κόστος 15000 τα 4500 (σχεδόν 30%) θα τα βάλω από την τσέπη μου;; Και πότε θα τα πάρω πίσω; Μετα την ολοκλήρωση- μπορεί και πάνω από 8 μήνες δηλαδή;

Άρα όποιος δεν έχει ρευστό αποκλείεται αυτόματα εκ των πραγμάτων;

 

Τα 4500€ δεν τα παίρνεις πίσω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Hereina είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! 

Έχει νόημα να ρίξουμε λίγο το κόστος σε κάποιες παρεμβάσεις για ανεβούμε κάποια μόρια; Το συνηθίζουν γενικά; Γιατί κάποια πράγματα μου φαίνονται τσιμπημενα και έχει αντίκτυπο στα μόρια και λογικά στις πιθανότητες έγκρισης.

Οι max τιμές του προγράμματος υποτίθεται ότι είναι αυτά που παίζουν στην αγορά;

Επίσης, δηλαδή αν έχω κόστος 15000 τα 4500 (σχεδόν 30%) θα τα βάλω από την τσέπη μου;; Και πότε θα τα πάρω πίσω; Μετα την ολοκλήρωση- μπορεί και πάνω από 8 μήνες δηλαδή;

Άρα όποιος δεν έχει ρευστό αποκλείεται αυτόματα εκ των πραγμάτων;

 

Το δικό σας ποσοστό, πρέπει να το έχετε σε μετρητά.. και δεν τα παίρνετε πίσω..

Μπορείτε να πάρετε άτοκο δάνειο στα πλαίσια του εξοικονομώ για το ποσοστό που αναλογεί, πχ 30%.

Όντως, εάν ρίξετε τις τιμές παίρνετε περισσότερα μόρια. Προσοχή όμως σε κάτι, τα υλικά αλλάζουν τιμή κάθε 2 βδομάδες με μεγάλες ανατιμήσεις. Κάποιος που ρισκάρει να ρίξει τις τιμές, δεν είναι σίγουρο ότι θα βρει συνεργείο να κάνει τις εργασίες σε 3-5 μήνες που θα αρχίσουν οι εργασίες με αυτά τα χρήματα.

Συνήθως κάποιος ρίχνει τις τιμές εάν έχει και άλλα χρήματα στην άκρη, ώστε να τα δώσει μαύρα σε συνεργεία που θα ζητήσουν την τιμή του προγράμματος.

Πάντως, δεν είναι τσιμπημενες οι τιμές. Μόνο εάν βάλετε κάποιο κλιματιστικό β κατηγορίας.. Άρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimitris_sal είπε
576,50

Καλημέρα, 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Με τις ίδιες παρεμβάσεις αλλά χωρίς τέντες σε κατηγορία Ζ εμένα μου είπε ο μηχανικός οτι έχω 296,90 kWh/m2 

Να φανταστείς οτι πέρυσι που είχα βάλει και για φωτοβολταϊκά + κλιματιστικά + τέντες μου είχε βγάλει γύρω στο 460.

Κάτι δεν πάει καλά...είτε σε μένα είτε σε σένα.

Πρόσεξε αν στο δεύτερο ΠΕΑ θα πιάσεις τους στόχους αλλιώς μπορεί να τα βάλεις από την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δε ξέρω τι κάνετε και με ποιους, αλλά προσέξτε λίγο 

Πρωτογενείς καταναλώσεις των 500 και 600 kwh/m2 σε σπίτια είναι πολύ δύσκολο να βγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maknight είπε

Το δικό σας ποσοστό, πρέπει να το έχετε σε μετρητά.. και δεν τα παίρνετε πίσω..

Μπορείτε να πάρετε άτοκο δάνειο στα πλαίσια του εξοικονομώ για το ποσοστό που αναλογεί, πχ 30%.

Όντως, εάν ρίξετε τις τιμές παίρνετε περισσότερα μόρια. Προσοχή όμως σε κάτι, τα υλικά αλλάζουν τιμή κάθε 2 βδομάδες με μεγάλες ανατιμήσεις. Κάποιος που ρισκάρει να ρίξει τις τιμές, δεν είναι σίγουρο ότι θα βρει συνεργείο να κάνει τις εργασίες σε 3-5 μήνες που θα αρχίσουν οι εργασίες με αυτά τα χρήματα.

Συνήθως κάποιος ρίχνει τις τιμές εάν έχει και άλλα χρήματα στην άκρη, ώστε να τα δώσει μαύρα σε συνεργεία που θα ζητήσουν την τιμή του προγράμματος.

Πάντως, δεν είναι τσιμπημενες οι τιμές. Μόνο εάν βάλετε κάποιο κλιματιστικό β κατηγορίας.. Άρα

Ειναι περιπου ετσι..σε καποιες παρεμβασεις μπορει να γινει φοβερη εξοικονομηση, αλλα θελει τρεξιμο να βρεις προμηθευτες που θα σου δωσουν τις πραγματικες τιμες κι οχι απαραιτητα το max που δινει το προγραμμα..πχ στο δικο μου σπιτι η εγκατασταση του λεβητα αεριου θα κοστισει 2200 με ολα μεσα με αναλυτικη προσφορα κατοπιν αυτοψιας στον χωρο που εγινε..θα μπορουσε να μου πει 2900..Επισης στα κλιματιστικα, ενα midea/inventor/haier (που δεν ειναι καθολου Β κατηγορια..) ποσο να κοστισει με σωστη εγκατασταση 9-12αρι.πανω απο 600; Αλλα αν πας σε toshiba ναι εκει μπορει να φτασει κ τα 1000..Θελω να πω εξαρταται κιολας τι επιλεγει ο καθενας και ποσο μπορει να ασχοληθει με προσφορες, ξεχωρα απ το μεγαλο προβλημα με τις ανατιμησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

στο δικο μου σπιτι η εγκατασταση του λεβητα αεριου θα κοστισει 2200 με ολα μεσα με αναλυτικη προσφορα κατοπιν αυτοψιας στον χωρο που εγινε..

Στάνταρ όμως η προσφορά του έχει χρονική ισχύ ένα διάστημα, σωστά ; 

Μην εκπλαγείς αν σε 2-3-4 μήνες που θα έχει γίνει η ένταξή σου, αυτή η προσφορά δεν ισχύει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Στάνταρ όμως η προσφορά του έχει χρονική ισχύ ένα διάστημα, σωστά ; 

Μην εκπλαγείς αν σε 2-3-4 μήνες που θα έχει γίνει η ένταξή σου, αυτή η προσφορά δεν ισχύει...

Συμφωνώ απόλυτα. Τα υλικά ανεβαίνουν συνέχεια. Εγώ κάθε βδομάδα ζητάω ενημέρωση για αυξήσεις τιμών προϊόντων. Οι προσφορές έχουν διάρκεια 1-2 μήνες.

Προσφορές που είχα δώσει πριν από μήνες και μου ζητάνε τώρα να ξεκινήσουν, ζητάω αναπροσαρμογή τιμών ή δεν τις κάνω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ababa641 είπε

Καλημέρα, 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Με τις ίδιες παρεμβάσεις αλλά χωρίς τέντες σε κατηγορία Ζ εμένα μου είπε ο μηχανικός οτι έχω 296,90 kWh/m2 

Να φανταστείς οτι πέρυσι που είχα βάλει και για φωτοβολταϊκά + κλιματιστικά + τέντες μου είχε βγάλει γύρω στο 460.

Κάτι δεν πάει καλά...είτε σε μένα είτε σε σένα.

Πρόσεξε αν στο δεύτερο ΠΕΑ θα πιάσεις τους στόχους αλλιώς μπορεί να τα βάλεις από την τσέπη σου.

 

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Παιδιά δε ξέρω τι κάνετε και με ποιους, αλλά προσέξτε λίγο 

Πρωτογενείς καταναλώσεις των 500 και 600 kwh/m2 σε σπίτια είναι πολύ δύσκολο να βγουν

Τι νας σας πω...
Ελπίζω οτι δε θα έχουμε απρόοπτα και τρεξίματα!!

1η ΠΕΑ_Page_2.jpg

1η ΠΕΑ_Page_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris_sal είπε

 

Τι νας σας πω...
Ελπίζω οτι δε θα έχουμε απρόοπτα και τρεξίματα!!

1η ΠΕΑ_Page_2.jpg

1η ΠΕΑ_Page_1.jpg

Τι σπίτι έχεις ; 

Διαμέρισμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι η κατανάλωση πρωτογενούς μου φαίνεται εξωπραγματική...

πόσα τ.μ. και τι σύστημα θέρμανσης / ψύξης είχες πριν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...