Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

106 τμ

Θέρμανση με ξυλόσομπα και ψύξη με ac
Σπίτι 50 ετών με αλλαγμένα κουφώματα προ 10ετίας.
Χωρίς άλλη μόνωση!

Τι να πω μπορεί, εγώ πάντως μονοκατοικίες που έχω κάνει ΠΕΑ Αττική, είδα στο αρχείο μου ρεκόρ 480 kwh/m2 (με αναφοράς 145 kwh/m2)

Πες να το έκανες τούμπανο να το πήγαινες Β+ (όχι το δικό σου), να έφτανες με τα 1000 ζόρια 350 kwh /m2 εξοικονόμηση, το 580 μου φαίνεται πολύ μεγάλο νούμερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Β+ πηγαίνω απο Η

 

1η ΠΕΑ_Page_1.jpg

Νομίζω ότι τα εξής:

Παλιά κατοικία 

Χωρίς σύστημα κεντρικής θέρμανσης

Χωρίς ζνχ από ηλιακό

Χωρίς μόνωση 

Πράγματι μπορεί να σου δώσει αρκετή εξοικονόμηση αν γίνουν οι κατάλληλες παρεμβάσεις. Και μένα το σπίτι της μάνας μου που θέλω να βάλω μου έβγαλε μια εξοικονόμηση γύρω στο 400. Και αυτό δεν έχει κεντρική θέρμανση και είναι παλιό (60 ετών ) χωρίς μόνωση. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

106 τμ

Θέρμανση με ξυλόσομπα και ψύξη με ac
Σπίτι 50 ετών με αλλαγμένα κουφώματα προ 10ετίας.
Χωρίς άλλη μόνωση!

Φίλε μου σύμφωνα με τον πίνακα που έχεις αναρτήσει 

image.png.2c258536647f08eb71e4b7f443c0d162.png.eac5eb6e278e6f65c6c2b3430b31c4a7.png

το σπίτι φαίνεται να είναι από 1/1/1983 - 31/12/1992 γιατί στο Κ5 έχεις 45 μόρια. Αν ήταν 50 ετών όπως αναφέρεις έπρεπε να είχες 80 μόρια.

Επειδή είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με σένα, δηλαδή θέλω να κάνω τις ίδιες παρεμβάσεις έκτος από τέντες, είχα αλλάξει κουφώματα το 2011 με το πρώτο εξοικονομώ, το σπίτι μου έχει Κ5 60 μόρια, συν ΑΜΕΑ στην οικογένεια, χωρίς μόνωση,  κατηγορία Η, 132 τ.μ. με επιδότηση 26500€ μου βγαίνουν τα μόρια 47,5 περίπου.

Η γεωγραφική μου περιοχή είναι πιο βόρεια απο σένα οπότε το Κ3 είναι μεγαλύτερο, πάνω από το διπλάσιο.

Εμένα η ετήσια εξοικονόμηση ενέργειας είναι 296,90.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται... έχω πελαγώσει μήπως ο δικός μου ενεργειακός επιθεωρητής κάνει κάτι λάθος.

Λογικά δεν χρησιμοποιούν όλοι το ίδιο πρόγραμμα?

Τσέκαρε κι αυτό που σου είπα για την παλαιότητα του σπιτιού.

 

Επεξ/σία από ababa641
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ababa641 είπε

Φίλε μου σύμφωνα με τον πίνακα που έχεις αναρτήσει 

image.png.2c258536647f08eb71e4b7f443c0d162.png.eac5eb6e278e6f65c6c2b3430b31c4a7.png

το σπίτι φαίνεται να είναι από 1/1/1983 - 31/12/1992 γιατί στο Κ5 έχεις 45 μόρια. Αν ήταν 50 ετών όπως αναφέρεις έπρεπε να είχες 80 μόρια.

Επειδή είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με σένα, δηλαδή θέλω να κάνω τις ίδιες παρεμβάσεις έκτος από τέντες, είχα αλλάξει κουφώματα το 2011 με το πρώτο εξοικονομώ, το σπίτι μου έχει Κ5 60 μόρια, συν ΑΜΕΑ στην οικογένεια, χωρίς μόνωση,  κατηγορία Η, 132 τ.μ. με επιδότηση 26500€ μου βγαίνουν τα μόρια 47,5 περίπου.

Η γεωγραφική μου περιοχή είναι πιο βόρεια απο σένα οπότε το Κ3 είναι μεγαλύτερο, πάνω από το διπλάσιο.

Εμένα η ετήσια εξοικονόμηση ενέργειας είναι 296,90.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται... έχω πελαγώσει μήπως ο δικός μου ενεργειακός επιθεωρητής κάνει κάτι λάθος.

Λογικά δεν χρησιμοποιούν όλοι το ίδιο πρόγραμμα?

Τσέκαρε κι αυτό που σου είπα για την παλαιότητα του σπιτιού.

 

Όποιος έχει μπει σε προηγούμενο πρόγραμμα εξοικονομώ, μπορεί να μπει και σε αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όποιος έχει μπει σε προηγούμενο πρόγραμμα εξοικονομώ, μπορεί να μπει και σε αυτό ?

Ο οδηγός λέει:

Αναφορά σε κείμενο

Για κάθε επιλέξιμη κατοικία (μονοκατοικία, μεμονωμένο διαμέρισμα, Πολυκατοικία, ή διαμέρισμα ως μέρος αίτησης Πολυκατοικίας) του τρέχοντος Προγράμματος πρέπει να υποβληθεί μία (1) μόνον αίτηση. Κατοικίες, με την άνω έννοια, με ενεργή αίτηση σε κάποιο από τα προγράμματα ενεργειακής αναβάθμισης «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ» και “Εξοικονομώ-Αυτονομώ” της προγραμματικής περιόδου συγχρηματοδότησης Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων 2014-2020, δεν έχουν δικαίωμα υποβολής στο τρέχον πρόγραμμα. Εξαίρεση αποτελούν.....

Δεν αποκλείει σπίτια που είχαν συμμετάσχει τα πρώτα εξοικονομώ

Θεωρώ δεδομένο ότι σίγουρα επιτρέπει αίτηση σε σπίτι που δεν είχε μπει στο πρώτο, ασχέτως του αν είχε κάνει αίτηση 

Δε ξέρω τι γίνεται με αυτά που είχαν κάνει παρεμβάσεις με τα πρώτα 

Όπως το γράφει παραπάνω, δεν τα αποκλείει πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ο οδηγός λέει:

Δεν αποκλείει σπίτια που είχαν συμμετάσχει τα πρώτα εξοικονομώ

Θεωρώ δεδομένο ότι σίγουρα επιτρέπει αίτηση σε σπίτι που δεν είχε μπει στο πρώτο, ασχέτως του αν είχε κάνει αίτηση 

Δε ξέρω τι γίνεται με αυτά που είχαν κάνει παρεμβάσεις με τα πρώτα 

Όπως το γράφει παραπάνω, δεν τα αποκλείει πάντως

Λέει ότι ακριβώς και το εξοικονομω 2020.

Οσα μπήκαν στο εξοικονομω Κατ οίκων Ι (πριν το 2014) μπορούν να ξαναμπούν. Οσα είναι από το εξοικονομω κατ' οίκον ΙΙ και μετά (δηλ έχουν μπει ή έχουν ενεργή αίτηση) όχι.

Οταν λέει ενεργή αίτηση εννοεί ότι έχουν υπαχθεί.  

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Όποιος έχει μπει σε προηγούμενο πρόγραμμα εξοικονομώ, μπορεί να μπει και σε αυτό ?

Όσοι είχαν μπει στο εξοικονομώ Ι μπορούν να μπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ababa641 είπε

Φίλε μου σύμφωνα με τον πίνακα που έχεις αναρτήσει 

image.png.2c258536647f08eb71e4b7f443c0d162.png.eac5eb6e278e6f65c6c2b3430b31c4a7.png

το σπίτι φαίνεται να είναι από 1/1/1983 - 31/12/1992 γιατί στο Κ5 έχεις 45 μόρια. Αν ήταν 50 ετών όπως αναφέρεις έπρεπε να είχες 80 μόρια.

Επειδή είμαι σχεδόν ίδια περίπτωση με σένα, δηλαδή θέλω να κάνω τις ίδιες παρεμβάσεις έκτος από τέντες, είχα αλλάξει κουφώματα το 2011 με το πρώτο εξοικονομώ, το σπίτι μου έχει Κ5 60 μόρια, συν ΑΜΕΑ στην οικογένεια, χωρίς μόνωση,  κατηγορία Η, 132 τ.μ. με επιδότηση 26500€ μου βγαίνουν τα μόρια 47,5 περίπου.

Η γεωγραφική μου περιοχή είναι πιο βόρεια απο σένα οπότε το Κ3 είναι μεγαλύτερο, πάνω από το διπλάσιο.

Εμένα η ετήσια εξοικονόμηση ενέργειας είναι 296,90.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι γίνεται... έχω πελαγώσει μήπως ο δικός μου ενεργειακός επιθεωρητής κάνει κάτι λάθος.

Λογικά δεν χρησιμοποιούν όλοι το ίδιο πρόγραμμα?

Τσέκαρε κι αυτό που σου είπα για την παλαιότητα του σπιτιού.

 

Εγω ειμαι 43 ετων και εχω φωτογραφίες μου νεογεννητος σε αυτο το σπιτι...

Εχει χτιστει σιγουρα την 10ετια του 70 αλλα τωρα δε τρεχω να δω συμβολαια.

Εχει γινει "τακτοποιηση" λογω αυθαιρεσιων και εχω την εντυπωση οτι αυτο επηρεαζει την ημερομηνια.

Η εικονα των μοριων ειναι μεσα απο το exoikonomo και εχει οριστικοποιηθει η αιτηση με ολα τα προβλεπομενα δικαιολογητικα.

Τι να πω ρε παιδια...ελπιζω να μην τρεχω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

Εγω ειμαι 43 ετων και εχω φωτογραφίες μου νεογεννητος σε αυτο το σπιτι...

Εχει χτιστει σιγουρα την 10ετια του 70 αλλα τωρα δε τρεχω να δω συμβολαια.

Εχει γινει "τακτοποιηση" λογω αυθαιρεσιων και εχω την εντυπωση οτι αυτο επηρεαζει την ημερομηνια.

Η εικονα των μοριων ειναι μεσα απο το exoikonomo και εχει οριστικοποιηθει η αιτηση με ολα τα προβλεπομενα δικαιολογητικα.

Τι να πω ρε παιδια...ελπιζω να μην τρεχω!

 

Η τακτοποίηση αλλάζει την παλαιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimitris_sal τα 26500 που σου εχει βαλει ο μηχανικος τα ξερεις αναλυτικα με προσφορες για καθε παρεμβαση ή το εβαλε ο μηχανικος συμφωνα με το προγραμμα στο max των τιμων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_sal είπε

21000 εχω εγω προυπολογισμό (max τιμές σύμφωνα με τις παρεμβάσεις που εχουμε επιλέξει)

26500 έχει βάλει ο @ababa641

α οκ μπερδευτηκα σορυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...