Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γεγονός ότι δεν θέλει κανένα συνεργείο - εταιρεία - μαγαζί  να συνεργαστεί με πελάτες μέσω του εξοικονομώ είναι μεγάλη καμπάνα. Κάτι σημαίνει αυτό και δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στο παρελθόν. Κάτι πηγαίνει στραβά από την πλευρά του κράτους. Ολοι θέλουν τα χρήματά τους τώρα. Τα υλικά και η εργασία ανατιμώνται συνεχώς και όταν έχει κάποιος και μικρή επιδότηση, τότε δεν είναι σίγουρο εάν θα πρέπει να ασχοληθεί με το εξοικονομώ.  Γνωρίζω μηχανικό που κάνει ανακαίνιση/ενεργειακή αναβάθμιση σε δικό του ακίνητο και μου είπε ότι παρόλο που θα μπορούσε να κάνει τις παρεμβάσεις μέσω του προγράμματος, προτίμησε να τις κάνει χωρίς αυτό πιο γρήγορα και πιο οικονομικά.

Επεξ/σία από cbamak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, cbamak είπε

Το γεγονός ότι δεν θέλει κανένα συνεργείο - εταιρεία - μαγαζί  να συνεργαστεί με πελάτες μέσω του εξοικονομώ είναι μεγάλη καμπάνα. Κάτι σημαίνει αυτό και δεν έχει ξαναγίνει ποτέ στο παρελθόν. Κάτι πηγαίνει στραβά από την πλευρά του κράτους. Ολοι θέλουν τα χρήματά τους τώρα. Τα υλικά και η εργασία ανατιμώνται συνεχώς και όταν έχει κάποιος και μικρή επιδότηση, τότε δεν είναι σίγουρο εάν θα πρέπει να ασχοληθεί με το εξοικονομώ.  Γνωρίζω μηχανικό που κάνει ανακαίνιση/ενεργειακή αναβάθμιση σε δικό του ακίνητο και μου είπε ότι παρόλο που θα μπορούσε να κάνει τις παρεμβάσεις μέσω του προγράμματος, προτίμησε να τις κάνει χωρίς αυτό πιο γρήγορα και πιο οικονομικά.

Φίλε μου έχεις δίκιο τέτοια αλφαδιά δεν ξανάγινε ποτέ

Επεξ/σία από tounion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2022 στις 12:35 ΜΜ, leloslosle1313 είπε

εγω γιατι εχω παρει πολυ μικροτερα ποσα???πχ για θερμομονωση ταρατσας για 70τ.μ. μου λεει 2000 + ΦΠΑ για θερμοπροσοψη 50τ.μ. 1400 + ΦΠΑ για ηλιακο 700 + ΦΠΑ κλπ...εν τω μεταξυ οι προσφορες που παιρνω ειναι απλησιαστες...μιλησα με τον μηχανικο μου που εκανε την αιτηση και μου ειπε οτι σε αυτο το προγραμμα εχουνε δωσει πολυ λιγα επειδη υπολογισανε τιμες περασμενου αυγουστου που ηταν μικροτερες...επισης ενω ειχαμε πει για κλιματιστικα δεν τα ειδα στα ποσα που επιλεχθηκαν για επιδοτηση...δηλαδη δεν θα βαλω εγω κλιματιστικα επειδη ο αλλος ξεχασε να μου τα βαλει στην αιτηση..δεν καταλαβαινω οποιος μπορει ας βοηθησει..

Αυτές οι τιμές είναι απλησίαστες για να αναλάβει την δουλειά κάποιο συνεργείο. Τα υλικά ανεβαίνουν από μέρα σε μέρα, οι εταιρείες προπληρώνονται για να σου φέρουν τα υλικά και οι πληρωμές από το κράτος γίνονται...........μήνες μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikolakisteo είπε

Αυτές οι τιμές είναι απλησίαστες για να αναλάβει την δουλειά κάποιο συνεργείο. Τα υλικά ανεβαίνουν από μέρα σε μέρα, οι εταιρείες προπληρώνονται για να σου φέρουν τα υλικά και οι πληρωμές από το κράτος γίνονται...........μήνες μετά.

Έτσι είναι, και το ερώτημα παραμένει, έχει νόημα τελικά το πρόγραμμα για τις μικρές επιδοτήσεις ή θα ταλαιπωρηθούμε τσάμπα και θα μπλέξουμε και με την κρατική γραφειοκρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cbamak είπε

Έτσι είναι, και το ερώτημα παραμένει, έχει νόημα τελικά το πρόγραμμα για τις μικρές επιδοτήσεις ή θα ταλαιπωρηθούμε τσάμπα και θα μπλέξουμε και με την κρατική γραφειοκρατεία.

Αν είσαι στο 40% δεν έχει νόημα.

Αλλά δεν το ήξερες από την ΑΡΧΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν είσαι στο 40% δεν έχει νόημα.

Αλλά δεν το ήξερες από την ΑΡΧΗ ?

Οι αιτήσεις άνοιξαν από τις 15/12/2021. Από τότε μέχρι και σήμερα έχουν προκύψει πολλές ανατιμήσεις λόγω της ενεργειακής κρίσης, του πολέμου στην Ουκρανία κ.λ.π. κ.λ.π . Τώρα φαίνεται πιο καθαρά το πρόβλημα. Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι με τη συμμετοχή στο πρόγραμμα (έστω και με την επιδότηση του 40%) είναι η δυνατότητα που δίνεται για την μη εκταμίευση ιδίων κεφαλαίων, αλλά με χρήση άτοκου δανείου. Δηλαδή εάν τα ίδια κεφάλαια είναι 8.000€, τότε με ένα πενταετές άτοκο δάνειο και δίνοντας 133,3€ / μήνα κάνεις τις παρεμβάσεις.

Επεξ/σία από cbamak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, cbamak είπε

Οι αιτήσεις άνοιξαν από τις 15/12/2021. Από τότε μέχρι και σήμερα έχουν προκύψει πολλές ανατιμήσεις λόγω της ενεργειακής κρίσης, του πολέμου στην Ουκρανία κ.λ.π. κ.λ.π . Τώρα φαίνεται πιο καθαρά το πρόβλημα. Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι με τη συμμετοχή στο πρόγραμμα (έστω και με την επιδότηση του 40%) είναι η δυνατότητα που δίνεται για την μη εκταμίευση ιδίων κεφαλαίων, αλλά με χρήση άτοκου δανείου. Δηλαδή εάν τα ίδια κεφάλαια είναι 8.000€, τότε με ένα πενταετές άτοκο δάνειο και δίνοντας 133,3€ / μήνα κάνεις τις παρεμβάσεις.

Το δάνειο καλύπτει το 70% της ίδιας συμμετοχής αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cbamak είπε

Οι αιτήσεις άνοιξαν από τις 15/12/2021. Από τότε μέχρι και σήμερα έχουν προκύψει πολλές ανατιμήσεις λόγω της ενεργειακής κρίσης, του πολέμου στην Ουκρανία κ.λ.π. κ.λ.π . Τώρα φαίνεται πιο καθαρά το πρόβλημα. Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι με τη συμμετοχή στο πρόγραμμα (έστω και με την επιδότηση του 40%) είναι η δυνατότητα που δίνεται για την μη εκταμίευση ιδίων κεφαλαίων, αλλά με χρήση άτοκου δανείου. Δηλαδή εάν τα ίδια κεφάλαια είναι 8.000€, τότε με ένα πενταετές άτοκο δάνειο και δίνοντας 133,3€ / μήνα κάνεις τις παρεμβάσεις.

Πρόταση μου . Βρες προμηθευτές που έστω ζητάνε μπροστά τα λεφτά για το εξοικονομώ. Πάρε προσφορές και αφού τις πάρεις πες τους ''χωρίς εξοικονομώ τι τιμή θα μου κάνετε;''

Μετά αποφασίζεις .

ΥΓ μην εκπλαγείς αν κάποιοι σου δώσουν ίδιες ή πολύ κοντινές προσφορες (με και χωρίς εξοικονομώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikucic είπε

Πρόταση μου . Βρες προμηθευτές που έστω ζητάνε μπροστά τα λεφτά για το εξοικονομώ. Πάρε προσφορές και αφού τις πάρεις πες τους ''χωρίς εξοικονομώ τι τιμή θα μου κάνετε;''

Μετά αποφασίζεις .

ΥΓ μην εκπλαγείς αν κάποιοι σου δώσουν ίδιες ή πολύ κοντινές προσφορες (με και χωρίς εξοικονομώ)

Χωρίς εξοικονομώ οι τιμές είναι καλύτερες (τουλάχιστον εδώ Αττική). Με εξοικονομώ είναι τσιμπημένες.

Υπάρχει διαφορά και στην ποιότητα της εργασίας.

Μόλις τώρα, nikolakisteo είπε

Χωρίς εξοικονομώ οι τιμές είναι καλύτερες (τουλάχιστον εδώ Αττική). Με εξοικονομώ είναι τσιμπημένες.

Υπάρχει διαφορά και στην ποιότητα της εργασίας.

Δεν αφορά όλες τις εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, nikolakisteo είπε

Χωρίς εξοικονομώ οι τιμές είναι καλύτερες (τουλάχιστον εδώ Αττική). Με εξοικονομώ είναι τσιμπημένες.

Υπάρχει διαφορά και στην ποιότητα της εργασίας.

Δεν αφορά όλες τις εργασίες.

Συμφωνώ ότι πιθανόν να υπάρχει και διαφορά στην ποιότητα εργασίας, διότι α) εκδίδεται παραστατικό (πολλοί δίνουν και γραπτή εγγύηση),  β) οι εργασίες πρέπει να γίνουν βάση συγκεκριμένων προδιαγραφών εάν γίνουν με το εξοικονομώ και όχι ότι να ΄ναι. Δεν είχα διαβάσει όμως ότι το δάνειο πρέπει να είναι το 70% των ιδίων κεφαλαίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cbamak είπε

Συμφωνώ ότι πιθανόν να υπάρχει και διαφορά στην ποιότητα εργασίας, διότι α) εκδίδεται παραστατικό (πολλοί δίνουν και γραπτή εγγύηση),  β) οι εργασίες πρέπει να γίνουν βάση συγκεκριμένων προδιαγραφών εάν γίνουν με το εξοικονομώ και όχι ότι να ΄ναι. Δεν είχα διαβάσει όμως ότι το δάνειο πρέπει να είναι το 70% των ιδίων κεφαλαίων.

Χωρίς εξοικονομώ η ποιότητα εργασίας είναι καλύτερη. Ο πελάτης είναι διατεθειμένος να πληρώσει κάτι παραπάνω και να βάλει καλύτερα υλικά. Με το εξοικονομώ το μόνο παραστατικό που χρειάζεται να επισυνάψεις μαζί με το τιμολόγιο είναι το Δελτίο Αποστολής των θερμομονωτικών και τίποτα άλλο. Δεν τους ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα υλικά, η ποιότητα των υπολοίπων υλικών και η εργασία. Για να μειώσεις τα έξοδα μειώνεις την ποιότητα των υλικών (όπου είναι εφικτό) και την ποιότητα της εφαρμογής. Γραπτή εγγύηση δεν αφορά όλες τις εργασίες. Οι συγκεκριμένες προδιαγραφές είναι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβάζω τωρα τον οδηγό του προγράμματος και δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο.
Μπορείς να καλύψεις ολόκληρο το ποσό της συμμετοχής σου με την δανειοδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Ξαναδιαβάζω τωρα τον οδηγό του προγράμματος και δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο.
Μπορείς να καλύψεις ολόκληρο το ποσό της συμμετοχής σου με την δανειοδότηση.

Αυτό ξέρω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...