Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

Ακουγα σημερα τον Σκρεκα στο ραδιοφωνο του Σκαι να καυχιεται για τις φοβερες αλλαγες στο νεο εξοικονομω με τη μοριοδοτηση και πως θα αυξηθουν οι δικαιουχοι επιλαχοντες με αυξηση κονδυλιων..Κι ο γνωστος δημοσιογραφος δεν του κανε ουτε μια ερωτηση σχετικα με τις  αντικειμενικες δυσκολιες υλοποιησης που πολλοι θα κανουν πισω..

Εντωμεταξυ παρουσιαζε κατι νουμερα μελλοντικης εξοικονομησης ενεργειας απ τα επιδοτουμενα προγραμματα που..το ρευμα θα γινει παμφτηνο😄!!!

Εδώ το επιδότηση συσκευών το διαφημίζουν εδώ και 6 μήνες ότι αρχιζει. Το τουρισμός για όλους ομοίως. Το εξοικονομώ 2021 πάει για εξοικονομώ 2024. Στο εξοικονομώ 2020 οι μισοί ωφελουμενοι είναι στο 8α έχοντας κλείσει έργα εδώ και κάνα 6μηνο.

Και σε όλα αυτά κανένας δημοσιογράφος μα κανένας από τα ΜΜΕ τους δεν τους έχει κάνει την παραμικρή νύξη.

 

 

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Οχι δεν ειχα τπτ απο μονωση..Κατι μονα κουφωματα και μονο μονωση στην ταρατσαα

Αν είχες ήδη μόνωση στην ταράτσα και έβαλες καινούργια πόση διαφορά να δείξει;

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spocky είπε

Ειχα μονωση μονο στην ταρατσα..Με το εξοικονομω εβαλα καινουργια κουφωματα και 7cm θερμομονωση στο 90% του σπιτιου.

Η μόνωση στην ταράτσα που είχες είναι το Α μη σου πω το Ω της δροσιάς το καλοκαίρι. Τα άλλα είναι πιο δευτερεύοντα. Το χειμώνα θεωρώ ότι θα δεις πιο ευδιάκριτα αποτελέσματα στην διατηρηση της ζέστης αν και εκεί η μόνωση της ταράτσας είναι η πιο σημαντική 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω ακομα την μονωση της ταρατσας δεν βγηκε..Νομιζω Ηρακλειτης λεγεται το υλικο (το ειχαν βαλει οι γονεις μου). Και παλι ομως το σπιτι μεσα να εχει  29 βαθμους χωρις ακομα να εχουμε πιασει 40αρια εξωτερικα, μου φαινεται υπερβολικα ψηλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, spocky είπε

Την εχω ακομα την μονωση της ταρατσας δεν βγηκε..Νομιζω Ηρακλειτης λεγεται το υλικο (το ειχαν βαλει οι γονεις μου). Και παλι ομως το σπιτι μεσα να εχει  29 βαθμους χωρις ακομα να εχουμε πιασει 40αρια εξωτερικα, μου φαινεται υπερβολικα ψηλο.

 

Ναι αλλά δεν ξέρεις πόσο είχε πέρσι σε αντίστοιχες θερμοκρασιακές συνθήκες. Άρα μην αγχώνεσαι τόσο . Λογικά αν δεν είχες καθόλου μόνωση τώρα θα είχες 34 μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Την εχω ακομα την μονωση της ταρατσας δεν βγηκε..Νομιζω Ηρακλειτης λεγεται το υλικο (το ειχαν βαλει οι γονεις μου). Και παλι ομως το σπιτι μεσα να εχει  29 βαθμους χωρις ακομα να εχουμε πιασει 40αρια εξωτερικα, μου φαινεται υπερβολικα ψηλο.

Ο Ηρακλείτης δεν είναι και το καλύτερο θερμομονωτικό υλικό. Το χρησιμοποιούσαν πριν από 30 χρόνια. Τώρα σχεδόν δεν χρησιμοποιείτε καθόλου. Αν είναι και 2 με 3 cm πάχος ( τόσο βάζανε) δεν προσφέρει καλές θερμομονωτικές ιδιότητες. Από την ταράτσα έχετε τις περισσότερες θερμικές απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα και μου ειπαν οτι εχει Ηρακλειτη πανω απο την πλακα και πολυουρεθάνη με ασφαλτοπανο. Αλλα οντως ειναι πολλα τα χρονια που εχουν μπει...Anyway παλευετε ακομα, θα δειξει με τα κρυα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ( Έλεγχος Πληρότητας Στοιχείων ) ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, CHICAGOS είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ( Έλεγχος Πληρότητας Στοιχείων ) ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ - ΑΥΤΟΝΟΜΩ? ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Τηλ στο help desk 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2022 στις 2:14 ΜΜ, ikucic είπε

Πριν 4 μήνες χρησιμοποίησα στο παρόν φόρουμ αυτή ακριβώς τη λέξη ... Φιάσκο. Για το μόνο που πανηγύριζαν στο υπουργείο ήταν ότι είχε ρεκόρ συμμετοχής. Τώρα να δούμε που πολλοί που μπήκαν ίσως τελικά δεν το τρέξουν για πολλούς λόγους .

Το εξοικονομώ 2021 ( σε λίγους μήνες μπαίνει το 2023 !! ) φαίνεται να είναι πραγματικά μεγάλη απάτη. Εγώ είμαι έτοιμος να προχωρήσω ιδιωτικά, ούτως ή άλλως έχω την μικρότερη επιδότηση 40%. Θα ολοκληρώσω όλες τις δουλειές μου σε 1,5 μήνα. Θα γλυτώτω τις όποιες μελλοντικές ανατιμήσεις καθώς επίσης και όλη τη γραφειοκρατία. Να το χαίρονται το " εκοικονομώ " εάν δεν μπορούν να το υποστηρίξουν... μόνο μεγάλα λόγια και εξαγγελίες και από ουσία τίποτα. Το γεγονός ότι κανένα συνεργείο δεν θέλει να αναλάβει δουλειά μέσω του προγράμματος δεν τους λέει τίποτα;  Έπρεπε να τους είχε ήδη προβληματίσει και να είχαν κάνει άμεσα διορθωτικές ενέργειες.

Επεξ/σία από cbamak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cbamak είπε

Το εξοικονομώ 2021 ( σε λίγους μήνες μπαίνει το 2023 !! ) φαίνεται να είναι πραγματικά μεγάλη απάτη. Εγώ είμαι έτοιμος να προχωρήσω ιδιωτικά, ούτως ή άλλως έχω την μικρότερη επιδότηση 40%. Θα ολοκληρώσω όλες τις δουλειές μου σε 1,5 μήνα. Θα γλυτώτω τις όποιες μελλοντικές ανατιμήσεις καθώς επίσης και όλη τη γραφειοκρατία. Να το χαίρονται το " εκοικονομώ " εάν δεν μπορούν να το υποστηρίξουν... μόνο μεγάλα λόγια και εξαγγελίες και από ουσία τίποτα. Το γεγονός ότι κανένα συνεργείο δεν θέλει να αναλάβει δουλειά μέσω του προγράμματος δεν τους λέει τίποτα;  Έπρεπε να τους είχε ήδη προβληματίσει και να είχαν κάνει άμεσα διορθωτικές ενέργειες.

Δεν το ήξερες ότι έχεις 40% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν το ήξερες ότι έχεις 40% ?

Αυτό το ήξερε. Το ότι θα Πανε τα υλικά 80 τοις εκατό πάνω δεν μπορούσε να το προβλέψει. Επίσης το ότι η κυβέρνηση θα ξεκινούσε εξοικονομώ 21 για να κάνει το 23 πάλι δεν το ήξερε . Δεν φταίνε για όλα όσοι έκαναν αίτηση. Έχουν και άλλοι ευθύνη . Αυτοί που μας δουλεύουν όχι μόνο στο εξοικονομώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ikucic είπε

Αυτό το ήξερε. Το ότι θα Πανε τα υλικά 80 τοις εκατό πάνω δεν μπορούσε να το προβλέψει. Επίσης το ότι η κυβέρνηση θα ξεκινούσε εξοικονομώ 21 για να κάνει το 23 πάλι δεν το ήξερε . Δεν φταίνε για όλα όσοι έκαναν αίτηση. Έχουν και άλλοι ευθύνη . Αυτοί που μας δουλεύουν όχι μόνο στο εξοικονομώ.

Εγώ μπήκα στο εξοικονομώ 2020 και τα υλικά ανεβαίνουν 1 χρόνο τώρα. Και πριν ξεκινήσει η εισβολή στην Ουκρανία.

Πέρα από τα υλικά, λέω το εξής: όταν η επιδότηση είναι μόνο 40%, μάλλον δεν σε συμφέρει αφού αν γίνει μαύρη η δουλειά κερδίζεις ένα 16% και ΑΝ. Φαντάζομαι συμφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ μπήκα στο εξοικονομώ 2020 και τα υλικά ανεβαίνουν 1 χρόνο τώρα. Και πριν ξεκινήσει η εισβολή στην Ουκρανία.

Πέρα από τα υλικά, λέω το εξής: όταν η επιδότηση είναι μόνο 40%, μάλλον δεν σε συμφέρει αφού αν γίνει μαύρη η δουλειά κερδίζεις ένα 16% και ΑΝ. Φαντάζομαι συμφωνείς.

Κερδίζεις ενδεχομένως από τον ΦΠΑ, κερδίζεις από τις διαφορετικές τιμές που θα σου δώσουν εκτός εξοικονομώ και επίσης κερδίζεις από όλες τις συνεχόμενες ανατιμήσεις.  Αυτό σημαίνει ότι ιδιωτικά έχεις κέρδος πάνω από την επιδότηση. Από την άλλη όμως μεριά με το εξοικονομώ όλα γίνονται όπως πρέπει , δηλαδή βγαίνει Η.Τ.Κ και όλες οι προβλεπόμενες άδειες παίρνεις και το ΠΕΑ. Φυσικά όλα αυτά τα παίρνεις και εκτός εξοικονομώ.

Επεξ/σία από cbamak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...