Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, leloslosle1313 είπε

ο μηχανικος μου λεει οτι δινουν μαξ 200 το τετραγωνικο και απο αυτα παιρνει ο καθενας την επιδοτηση του..εγω θα παρω το 70 τοις εκατο απο τα 200 το μετρο.εχει εγκριθει κανεις για περισσοτερα η αυτα ειναι οντως?για αθηνα μιλαω..

Τα 200 είναι ο κόφτης η max  δαπάνη αν τμ . Στα είπε λίγο μπακάλικα αλλά σε γενικά πλαίσια έτσι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Η μητέρα μου λαμβάνει σύνταξη χηρείας 411 ευρώ το μήνα μετά την οριστική κατάργηση του εκας . Λαμβανε πριν τα μνημόνια 617. Και ναι αν δεν τσόνταρα εγώ δεν θα είχε να φάει όπως λες με τόση άνεση. Αν θες σου στέλνω τα σχετικα αποδεικτικά.

Μπαίνω λοιπόν εγγυητής τυπικά και ουσιαστικά και μπαίνει εξοικονομώ να φτιαξει λίγο το σπίτι της .

ΠΟΤΕ της έκοψαν το ΕΚΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΠΟΤΕ της έκοψαν το ΕΚΑΣ ?

αν θυμάμαι καλά είχε 3 μειώσεις μέσα στα μνημόνια (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΛΑΟΣ, ΔΗΜΑΡ και σια ΟΕ) μέχρι που ο ΣΥΡΙΖΑ το έκοψε τελείως νομίζω το 2016. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Ρεκόρ συμμετοχής για το εξοικονομώ 2021". Να υπενθυμίσω ότι το σύστημα άνοιξε στις 15/12/2021 και έκλεισε 15/3/2022 δηλαδή 3 ολόκληρους μήνες. Οι αιτήσεις ήταν   διπλάσιες από το προηγούμενο πρόγραμμα,  όμως σχετικά λίγες για το τόσο διάστημα που ήταν ανοικτό. Φαίνεται όμως ότι το υπουργείο δεν μπορεί να διαχειριστεί αυτό τον αριθμό αιτήσεων, γαυτό θα υπάρξουν μεγάλες καθυστερήσεις σε όλα τα βήματα μέχρι και την ολοκλήρωση. Έχουν περάσει 3 μήνες από τότε που έκλεισε το πρόγραμμα και το σύνολο των αιτήσεων είναι "υπό έλεγχο". Εάν προχωράνε με τέτοιους ρυθμούς τα έργα θα τελειώσουν τέλος του 23 και τα συνεργεία θα πληρωθούν το 24. Αυτός είναι και ο λόγος που ουδείς τεχνικός/εταιρεία θέλει να ασχοληθεί με το εξοικονομώ. Μέχρι τότε τα υλικά θα έχουν πάρει άλλο ένα 20% .

Επεξ/σία από cbamak
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συζητωντας με επαγγελματιες για το εξοικονομω..που εχω μπει μου δινουν υψηλοτατες τιμες σε μονωση και αλουμινια..αν τα παραγγειλω μονος μου χωρις εξοικονομω σαν απλος πελατης λιανικης...μου βγαινουν πολυ φθηνοτερα.

παραδειγα 16 ευρο το Τμ για μονωση + 20 ευρο περαστικα.συνολο 36 ευρο! με το εξοικονομω απο 46 ευρο.

ακομα και τα αλουμινια αν τα βαλω μονος μου..και χωρις αποδειξη ολοκληρη παλι βγαινουν φθηνοτερα..

μου εχουν μπει εννοιες...και δεν ξερω αν αξιζει..να συνεχισψ το εξοικονομω η οχι..η αιτηση εχει εγκριθει και περιμενω τις 15 Ιουλιου την ολοκληρωση της αιτησης,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ktikti είπε

συζητωντας με επαγγελματιες για το εξοικονομω..που εχω μπει μου δινουν υψηλοτατες τιμες σε μονωση και αλουμινια..αν τα παραγγειλω μονος μου χωρις εξοικονομω σαν απλος πελατης λιανικης...μου βγαινουν πολυ φθηνοτερα.

παραδειγα 16 ευρο το Τμ για μονωση + 20 ευρο περαστικα.συνολο 36 ευρο! με το εξοικονομω απο 46 ευρο.

ακομα και τα αλουμινια αν τα βαλω μονος μου..και χωρις αποδειξη ολοκληρη παλι βγαινουν φθηνοτερα..

μου εχουν μπει εννοιες...και δεν ξερω αν αξιζει..να συνεχισψ το εξοικονομω η οχι..η αιτηση εχει εγκριθει και περιμενω τις 15 Ιουλιου την ολοκληρωση της αιτησης,

Δεν σε πιάνω.

Στην μια περίπτωση θα πληρώσεις 36€ και στην 2' πόσο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36  ευρο λιανικη..και με εξοικονομω απο 46 ευρο.οσα μου βγαζει το προγραμμα..το προγραμμα βγαζει τιμες και τι πρεπει να βαλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ktikti είπε

36  ευρο λιανικη..και με εξοικονομω απο 46 ευρο.οσα μου βγαζει το προγραμμα..το προγραμμα βγαζει τιμες και τι πρεπει να βαλω..

Αυτό λέω !!!

Χωρίς πρόγραμμα βγάζεις από την τσέπη σου 36€.

ΜΕ πρόγραμμα πόσα βγάζεις από την τσέπη σου ?

18€ ???

38 λεπτά πριν, ktikti είπε

36  ευρο λιανικη..και με εξοικονομω απο 46 ευρο.οσα μου βγαζει το προγραμμα..το προγραμμα βγαζει τιμες και τι πρεπει να βαλω..

Δεν σου βάζουν 'καπέλο', δηλαδή.

Και συζητάς !!!!

ΥΓ. Περίμενες 'επιστροφή' ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου . Έκανα και εγώ την αίτηση για να ενταχθω στο νέο εξοικονομω και είμαι στους επιλεξιμους. Έχω όμως μια μεγάλη ανησυχία . Τα λεφτά που δίνει το πρόγραμμα δεν πρόκειται να φτάσουν.Εκανα μια έρευνα αγοράς για κουφώματα και  πολλές από τις εταιρείες ζητάνε να τους δώσουμε μαυρα λεφτά από την τσέπη μας έξτρα από αυτά που θα πάρουν από το πρόγραμμα και την ιδιωτική μου συμμετοχή. Δεν υπάρχει πιθανότητα να αυξήσουν την επιδότηση για να καλύψουν την ακρίβεια των υλικών; Πρέπει να ξεσηκωθουμε όλοι όσοι μας αφορά. Αυτή η κατάσταση που πάνε να δημιουργήσουν είναι ξεκάθαρη ΚΟΡΟΪΔΊΑ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PRE14150 είπε

Καλησπέρα φίλοι μου . Έκανα και εγώ την αίτηση για να ενταχθω στο νέο εξοικονομω και είμαι στους επιλεξιμους. Έχω όμως μια μεγάλη ανησυχία . Τα λεφτά που δίνει το πρόγραμμα δεν πρόκειται να φτάσουν.Εκανα μια έρευνα αγοράς για κουφώματα και  πολλές από τις εταιρείες ζητάνε να τους δώσουμε μαυρα λεφτά από την τσέπη μας έξτρα από αυτά που θα πάρουν από το πρόγραμμα και την ιδιωτική μου συμμετοχή. Δεν υπάρχει πιθανότητα να αυξήσουν την επιδότηση για να καλύψουν την ακρίβεια των υλικών; Πρέπει να ξεσηκωθουμε όλοι όσοι μας αφορά. Αυτή η κατάσταση που πάνε να δημιουργήσουν είναι ξεκάθαρη ΚΟΡΟΪΔΊΑ. 

Πολλές εταιρείες ζητάνε παραπάνω, ΟΧΙ όλες.

Θα διαλέξεις μια από αυτές που δεν ζητά παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πολλές εταιρείες ζητάνε παραπάνω, ΟΧΙ όλες.

Θα διαλέξεις μια από αυτές που δεν ζητά παραπάνω.

Έχεις κάτι στο μυαλό σου να του προτείνεις ; Ή απλά κανεις θεωρητική εκτίμηση;

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Έχεις κάτι στο μυαλό σου να του προτείνεις ; Ή απλά κανεις θεωρητική εκτίμηση;

Ti να προτείνω ?

Ο φίλος λέει ότι κάποιοι δέχονται την τιμή του εξοικονομώ και εγώ του λέω να πάει σε αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Ti να προτείνω ?

Ο φίλος λέει ότι κάποιοι δέχονται την τιμή του εξοικονομώ και εγώ του λέω να πάει σε αυτούς.

 δεν είδα να λέει αυτό ακριβώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2022 στις 8:02 ΜΜ, ktikti είπε

συζητωντας με επαγγελματιες για το εξοικονομω..που εχω μπει μου δινουν υψηλοτατες τιμες σε μονωση και αλουμινια..αν τα παραγγειλω μονος μου χωρις εξοικονομω σαν απλος πελατης λιανικης...μου βγαινουν πολυ φθηνοτερα.

παραδειγα 16 ευρο το Τμ για μονωση + 20 ευρο περαστικα.συνολο 36 ευρο! με το εξοικονομω απο 46 ευρο.

ακομα και τα αλουμινια αν τα βαλω μονος μου..και χωρις αποδειξη ολοκληρη παλι βγαινουν φθηνοτερα..

μου εχουν μπει εννοιες...και δεν ξερω αν αξιζει..να συνεχισψ το εξοικονομω η οχι..η αιτηση εχει εγκριθει και περιμενω τις 15 Ιουλιου την ολοκληρωση της αιτησης,

Εξαρτάται ξεκάθαρα από το ποσοστό επιδότησης. Αν είσαι στο 75% αξίζει.. αλλιώς όχι.. απλά μαθηματικα 24% το ΦΠΑ που θα κοπεί σε όλα + 20% η αύξηση που βάζουν όλοι οι προμηθευτές στο πρόγραμμα , αυτά αν πας μόνος σου τα γλυτώνεις 

Επιπλέον θα αναγκαστείς να πάρεις τελικά τον πιο φθηνό προμηθευτή και τελικά θα γίνει σωστή δουλειά? Δεν γίνεται πάντα όταν κριτήριο είναι μόνο το οικονομικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tounion είπε

Εξαρτάται ξεκάθαρα από το ποσοστό επιδότησης. Αν είσαι στο 75% αξίζει.. αλλιώς όχι.. απλά μαθηματικα 24% το ΦΠΑ που θα κοπεί σε όλα + 20% η αύξηση που βάζουν όλοι οι προμηθευτές στο πρόγραμμα , αυτά αν πας μόνος σου τα γλυτώνεις 

Επιπλέον θα αναγκαστείς να πάρεις τελικά τον πιο φθηνό προμηθευτή και τελικά θα γίνει σωστή δουλειά? Δεν γίνεται πάντα όταν κριτήριο είναι μόνο το οικονομικό 

σωστα τα λες! εδω στην επαρχεια ειναι δυσκολα τα πραγματα..λιγες δυνατοτητες προμηθευτων και εταιριων που μπαινουν σε εξοικονομω.στο 55% ειμαι.θα το κοιταξω και τις επομενες μερες..και αν δεν φτασουν τα κουκια θα το ακυρωσω..και θα κοιταξω σιγα σιγα να τα κανω μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...