Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ μπήκα στο εξοικονομώ 2020 και τα υλικά ανεβαίνουν 1 χρόνο τώρα. Και πριν ξεκινήσει η εισβολή στην Ουκρανία.

Πέρα από τα υλικά, λέω το εξής: όταν η επιδότηση είναι μόνο 40%, μάλλον δεν σε συμφέρει αφού αν γίνει μαύρη η δουλειά κερδίζεις ένα 16% και ΑΝ. Φαντάζομαι συμφωνείς.

Καμία σχέση το εξοικονομώ 20 με το εξοικονομώ 21. μην μπερδεύεις τα πράγματα . Πριν ένα χρόνο το 40 τοις εκατό συνέφερε οριακά . Πλέον όχι. Πάντως τα τρωτά του νέου εξοικονομώ είχαν επισημανθεί από πολλούς φορείς και επαγγελματικές ενώσεις πριν ακόμη βγει. Η κυβέρνηση δεν έκανε απολύτως τίποτα παρά μόνο έβγαζε δελτίου τύπου για ρεκόρ συμμετοχής όπως κάνει και για το power pass  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikucic είπε

 

 

1 ώρα πριν, ikucic είπε

 

 

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Καμία σχέση το εξοικονομώ 20 με το εξοικονομώ 21. μην μπερδεύεις τα πράγματα . Πριν ένα χρόνο το 40 τοις εκατό συνέφερε οριακά . Πλέον όχι. Πάντως τα τρωτά του νέου εξοικονομώ είχαν επισημανθεί από πολλούς φορείς και επαγγελματικές ενώσεις πριν ακόμη βγει. Η κυβέρνηση δεν έκανε απολύτως τίποτα παρά μόνο έβγαζε δελτίου τύπου για ρεκόρ συμμετοχής όπως κάνει και για το power pass  

Θα προτιμούσες το ράλλυ των προηγούμενων ετών ?

ΥΓ. Ο φίλος δεν θα ήταν μέσα και θα γκρινιάζε πάλι.

Σε ΟΛΑ τα προγράμματα, κάποιοι θα γκρινιάζουν.

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Καμία σχέση το εξοικονομώ 20 με το εξοικονομώ 21. μην μπερδεύεις τα πράγματα . Πριν ένα χρόνο το 40 τοις εκατό συνέφερε οριακά . Πλέον όχι. Πάντως τα τρωτά του νέου εξοικονομώ είχαν επισημανθεί από πολλούς φορείς και επαγγελματικές ενώσεις πριν ακόμη βγει. Η κυβέρνηση δεν έκανε απολύτως τίποτα παρά μόνο έβγαζε δελτίου τύπου για ρεκόρ συμμετοχής όπως κάνει και για το power pass  

Γιατί ?

Δεν υπήρξε ρεκόρ συμμετοχής ?

Κάποιοι, εδώ στο φόρουμ έλεγαν ότι ΔΕΝ θα έχει συμμετοχή και το έκαναν γάργαρα.

Σε όλα τα προγράμματα θα υπάρχουν παραπονούμενοι. Η θα προτειμουσες το ράλλυ τών προηγούμενων ετών ?

 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

 

 

Θα προτιμούσες το ράλλυ των προηγούμενων ετών ?

ΥΓ. Ο φίλος δεν θα ήταν μέσα και θα γκρινιάζε πάλι.

Σε ΟΛΑ τα προγράμματα, κάποιοι θα γκρινιάζουν.

Γιατί ?

Δεν υπήρξε ρεκόρ συμμετοχής ?

Κάποιοι, εδώ στο φόρουμ έλεγαν ότι ΔΕΝ θα έχει συμμετοχή και το έκαναν γάργαρα.

Σε όλα τα προγράμματα θα υπάρχουν παραπονούμενοι. Η θα προτειμουσες το ράλλυ τών προηγούμενων ετών ?

 

Οκ ότι πεις. Ρεκόρ συμμετοχής είχε. Άλλα θα έχει και ρεκόρ μη ολοκλήρωσης έργων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλτατε...οταν λεει το προγραμμα σε επιδοτω με 70 τοις εκατο πρεπει να ειναι τοσο και οχι τα αστεια ποσα που θα παρουμε..δε γινεται να μου δινει 1500 ευρω για μονωση και να πρεπει να βαλω εγω αλλα 3!!! χιλιαρικα απο την τσεπη μου...καλυτερα να μπαινανε λιγοτεροι και με κοινωνικα κριτηρια ωστε να επωφελουντω οι ανθρωποι που το εχουν περισσοτερο αναγκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leloslosle1313 είπε

οχι φιλτατε...οταν λεει το προγραμμα σε επιδοτω με 70 τοις εκατο πρεπει να ειναι τοσο και οχι τα αστεια ποσα που θα παρουμε..δε γινεται να μου δινει 1500 ευρω για μονωση και να πρεπει να βαλω εγω αλλα 3!!! χιλιαρικα απο την τσεπη μου...καλυτερα να μπαινανε λιγοτεροι και με κοινωνικα κριτηρια ωστε να επωφελουντω οι ανθρωποι που το εχουν περισσοτερο αναγκη...

ΜΗΠΩΣ κάνεις λάθος ?

Πόσο δίνει το τετραγωνικό στην μόνωση ? 48€ ? Γιατί δεν έχω διαβάσει τον οδηγό.

13 λεπτά πριν, leloslosle1313 είπε

οχι φιλτατε...οταν λεει το προγραμμα σε επιδοτω με 70 τοις εκατο πρεπει να ειναι τοσο και οχι τα αστεια ποσα που θα παρουμε..δε γινεται να μου δινει 1500 ευρω για μονωση και να πρεπει να βαλω εγω αλλα 3!!! χιλιαρικα απο την τσεπη μου...καλυτερα να μπαινανε λιγοτεροι και με κοινωνικα κριτηρια ωστε να επωφελουντω οι ανθρωποι που το εχουν περισσοτερο αναγκη...

Βλέπω τώρα το μύνημα σου στις 17 Ιουνίου και γράφει για 28€ συν ΦΠΑ !!!!

Είναι πολύ λίγο αλλά ο οδηγός δίνει από 55€ έως και 63€ το τετραγωνικό!!

Γιατί συμβαίνει αυτό ?

ΥΓ. Πάντως με 28€ το τετραγωνικό, ξέχνα το.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσχετο αλλά σχετικό με τα ρεκορ συμμετοχής. Άλλο ένα ρεκόρ συμμετοχής λοιπόν . Μετά το εξοικονομώ 21 fuel pass power pass μπούρδα pass κα.

https://www.cnn.gr/oikonomia/chrima/story/317753/koinonikos-toyrismos-rekor-symmetoxis-pote-anakoinonontai-ta-prosorina-apotelesmata

Και για να γίνω κατανοητός. Σε αυτές τις συνθήκες φτώχειας ακριβείας και εξαθλίωσης που διανύουμε , φυσικά όχι ολοι. Κάποιοι τρώνε με 10 μασελες. Ότι πρόγραμμα και να βγάλουν , έστω και ένα ευρώ να δίνει, θα γίνεται ρεκόρ συμμετοχής. Το ερώτημα είναι το κατά πόσο όλα αυτά τα πρόγραμμα πραγματικά βοηθάνε ή μόνο βοηθάνε στο μάζεμα ψήφων για τις πρόωρες.

Ε λοιπόν το εξοικονομώ 21 εκ των πραγμάτων έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα και δεν είναι αφορμή για πανηγύρια .

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΜΗΠΩΣ κάνεις λάθος ?

Πόσο δίνει το τετραγωνικό στην μόνωση ? 48€ ? Γιατί δεν έχω διαβάσει τον οδηγό.

Βλέπω τώρα το μύνημα σου στις 17 Ιουνίου και γράφει για 28€ συν ΦΠΑ !!!!

Είναι πολύ λίγο αλλά ο οδηγός δίνει από 55€ έως και 63€ το τετραγωνικό!!

Γιατί συμβαίνει αυτό ?

ΥΓ. Πάντως με 28€ το τετραγωνικό, ξέχνα το.

 

οχι δεν κανω λαθος..ο οδηγος ειναι παραπλανητικος..δεν ισχυουν αυτα που λεει..στο καινουριο εξοικονομω οποιος δηλωσει τα λιγοτερα μπαινει δηλαδη δυο ιδια σπιτια με ιδια εισοδηματα ιδια ενεργειακη αναβαθμιση αν το ενα σπιτι ζητησει 20000 και το αλλο 18000 μπανει το σπιτι που ζητησε λιγοτερα...δηλαδη οποιος ζητησει λιγοτερα μπαινει...επισης οι ανατιμησεις εχουν παιξει και αυτες το ρολο τους..εμενα ο μηχανικος εκανε την αιτηση απο τον οκτομβρη νοεμβρη ειμασταν ετοιμοι..απο τοτε εχουν εκτοξευτει οι τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leloslosle1313 είπε

οχι δεν κανω λαθος..ο οδηγος ειναι παραπλανητικος..δεν ισχυουν αυτα που λεει..στο καινουριο εξοικονομω οποιος δηλωσει τα λιγοτερα μπαινει δηλαδη δυο ιδια σπιτια με ιδια εισοδηματα ιδια ενεργειακη αναβαθμιση αν το ενα σπιτι ζητησει 20000 και το αλλο 18000 μπανει το σπιτι που ζητησε λιγοτερα...δηλαδη οποιος ζητησει λιγοτερα μπαινει...επισης οι ανατιμησεις εχουν παιξει και αυτες το ρολο τους..εμενα ο μηχανικος εκανε την αιτηση απο τον οκτομβρη νοεμβρη ειμασταν ετοιμοι..απο τοτε εχουν εκτοξευτει οι τιμες...

Πάντως, 28€ που φαίνεται να ζητάς εσύ, είναι εκτός πραγματικότητας ακόμα και ΠΡΙΝ αρχίσουν οι ανατιμήσεις.

Σίγουρα έχει κάνει πατάτα ο μηχανικός. 

48 λεπτά πριν, ikucic είπε

Άσχετο αλλά σχετικό με τα ρεκορ συμμετοχής. Άλλο ένα ρεκόρ συμμετοχής λοιπόν . Μετά το εξοικονομώ 21 fuel pass power pass μπούρδα pass κα.

https://www.cnn.gr/oikonomia/chrima/story/317753/koinonikos-toyrismos-rekor-symmetoxis-pote-anakoinonontai-ta-prosorina-apotelesmata

Και για να γίνω κατανοητός. Σε αυτές τις συνθήκες φτώχειας ακριβείας και εξαθλίωσης που διανύουμε , φυσικά όχι ολοι. Κάποιοι τρώνε με 10 μασελες. Ότι πρόγραμμα και να βγάλουν , έστω και ένα ευρώ να δίνει, θα γίνεται ρεκόρ συμμετοχής. Το ερώτημα είναι το κατά πόσο όλα αυτά τα πρόγραμμα πραγματικά βοηθάνε ή μόνο βοηθάνε στο μάζεμα ψήφων για τις πρόωρες.

Ε λοιπόν το εξοικονομώ 21 εκ των πραγμάτων έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα και δεν είναι αφορμή για πανηγύρια .

 

Ο καθένας καυτηριάζει ότι τον βολεύει.

Δεν μπορώ να δεχθώ 'κλίμακα' ΕΩΣ 5.000€ !!!! Αν είναι αλήθεια, ο άλλος δεν θα φάει αλλά θα κάνει ενεργειακή αναβάθμιση !!!!!!

3 ώρες πριν, ikucic είπε

Οκ ότι πεις. Ρεκόρ συμμετοχής είχε. Άλλα θα έχει και ρεκόρ μη ολοκλήρωσης έργων .

Τι εννοείς ?

Θα μείνουν αδιαθετα κονδύλια?

Αφού, υπάρχει λίστα επιλαχόντων που κάνουν αμάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Πάντως, 28€ που φαίνεται να ζητάς εσύ, είναι εκτός πραγματικότητας ακόμα και ΠΡΙΝ αρχίσουν οι ανατιμήσεις.

Σίγουρα έχει κάνει πατάτα ο μηχανικός. 

Ο καθένας καυτηριάζει ότι τον βολεύει.

Δεν μπορώ να δεχθώ 'κλίμακα' ΕΩΣ 5.000€ !!!! Αν είναι αλήθεια, ο άλλος δεν θα φάει αλλά θα κάνει ενεργειακή αναβάθμιση !!!!!!

Τι εννοείς ?

Θα μείνουν αδιαθετα κονδύλια?

Αφού, υπάρχει λίστα επιλαχόντων που κάνουν αμάν.

Η μητέρα μου λαμβάνει σύνταξη χηρείας 411 ευρώ το μήνα μετά την οριστική κατάργηση του εκας . Λαμβανε πριν τα μνημόνια 617. Και ναι αν δεν τσόνταρα εγώ δεν θα είχε να φάει όπως λες με τόση άνεση. Αν θες σου στέλνω τα σχετικα αποδεικτικά.

Μπαίνω λοιπόν εγγυητής τυπικά και ουσιαστικά και μπαίνει εξοικονομώ να φτιαξει λίγο το σπίτι της .

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikucic είπε

Η μητέρα μου λαμβάνει σύνταξη χηρείας 411 ευρώ το μήνα μετά την οριστική κατάργηση του εκας . Λαμβανε πριν τα μνημόνια 617. Και ναι αν δεν τσόνταρα εγώ δεν θα είχε να φάει όπως λες με τόση άνεση. Αν θες σου στέλνω τα σχετικα αποδεικτικά.

Μπαίνω λοιπόν εγγυητής τυπικά και ουσιαστικά και μπαίνει εξοικονομώ να φτιαξει λίγο το σπίτι της .

Την ξέρω την περίπτωση γιατί τα έχεις ξαναγράψει.

Είναι ΣΕΒΑΣΤΟ αλλά δεν μπαίνεις 'εγγυητής'. Απλά, φτιάχνεις το σπίτι κάποιου άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Την ξέρω την περίπτωση γιατί τα έχεις ξαναγράψει.

Είναι ΣΕΒΑΣΤΟ αλλά δεν μπαίνεις 'εγγυητής'. Απλά, φτιάχνεις το σπίτι κάποιου άλλου.

Έτσι γίνεται με όποιον έχει εισόδημα 400 το μήνα. Κάποιος άλλος βοηθάει. Εσύ πάντως αν θες γίνε λίγο πιο ανεκτικός με όσους θέτουν τους προβληματισμούς τους για το νέο πρόγραμμα. Διότι παροτι μπηκες στο εξοικονομώ 20 λειτουργείς ως εκπρόσωπος τύπου του σκρεακα για το εξοικονομώ 21.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikucic είπε

Έτσι γίνεται με όποιον έχει εισόδημα 400 το μήνα. Κάποιος άλλος βοηθάει. Εσύ πάντως αν θες γίνε λίγο πιο ανεκτικός με όσους θέτουν τους προβληματισμούς τους για το νέο πρόγραμμα. Διότι παροτι μπηκες στο εξοικονομώ 20 λειτουργείς ως εκπρόσωπος τύπου του σκρεακα για το εξοικονομώ 21.

Στην δική σου περίπτωση, ΝΑΙ.

Η πλειοψηφία όμως είναι άλλη.

Ποια ?

Αυτοί που δηλώνουν 300€ και βγάζουν 1300€. Κάτι θα έχεις ακούσει, δεν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στην δική σου περίπτωση, ΝΑΙ.

Η πλειοψηφία όμως είναι άλλη.

Ποια ?

Αυτοί που δηλώνουν 300€ και βγάζουν 1300€. Κάτι θα έχεις ακούσει, δεν μπορεί.

Έχω ακούσει αλλά τα δομικά , τεχνικά και χρηματοδοτικά προβλήματα του νέου εξοικονομώ δεν προκύπτουν από αυτή την αδικία .

Ένα καλό έκανε . Κατάργησε τον αγώνα ταχύτητας. Δες πόσα κακά έκανε. 

Κατάργησε φβ άκουσον άκουσον

Έβαλε έναν θλιβερό κόφτη σε περίοδο που όλες οι τιμές πήραν τα πάνω τους.

Καθυστερεί το υπεν το πρόγραμμα και οι τιμές πάνε ακόμη πιο πάνω.

Μιλαει για 3 κατηγορίες ενεργειακής αναβάθμισης με 28.000 χωρίς αξιοποίηση ΑΠΕ.

Κατέβασε τα ποσοστά επιχορήγησης.

Όλα αυτά για να αυξήσει του δικαιουχους και να βγαζει φωτό ο σκρεκας και η σδουκου. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikucic είπε

Έχω ακούσει αλλά τα δομικά , τεχνικά και χρηματοδοτικά προβλήματα του νέου εξοικονομώ δεν προκύπτουν από αυτή την αδικία .

Ένα καλό έκανε . Κατάργησε τον αγώνα ταχύτητας. Δες πόσα κακά έκανε. 

Κατάργησε φβ άκουσον άκουσον

Έβαλε έναν θλιβερό κόφτη σε περίοδο που όλες οι τιμές πήραν τα πάνω τους.

Καθυστερεί το υπεν το πρόγραμμα και οι τιμές πάνε ακόμη πιο πάνω.

Μιλαει για 3 κατηγορίες ενεργειακής αναβάθμισης με 28.000 χωρίς αξιοποίηση ΑΠΕ.

Κατέβασε τα ποσοστά επιχορήγησης.

Όλα αυτά για να αυξήσει του δικαιουχους και να βγαζει φωτό ο σκρεκας και η σδουκου. 

 

 

 

 

ο μηχανικος μου λεει οτι δινουν μαξ 200 το τετραγωνικο και απο αυτα παιρνει ο καθενας την επιδοτηση του..εγω θα παρω το 70 τοις εκατο απο τα 200 το μετρο.εχει εγκριθει κανεις για περισσοτερα η αυτα ειναι οντως?για αθηνα μιλαω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...