Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dvs είπε

Οπότε θα πρέπει να βάλω και σίδερα (έστω ανοιγομενα) ώστε να έχω κάποια προστασία....

Σαφέστατα ναι εφόσον είσαι ισόγειο ή πρώτος, πρέπει να βάλεις ανοιγομενα κάγκελα 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Όταν έχεις το 50% του σπιτιου και υψηλή κυριότητα.. Το άλλο 50 % έγινε αποποίηση και δεν έχει κληρονόμους.. Δηλαδή δεν έχει κάποιον να κάνει συναίνεση. Μπορεί να μπει το σπίτι στο εξοικονομώ? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2019 στις 11:13 ΠΜ, sphinxgr είπε

Ο ηλιακός λειτουργεί και ως ηλεκτρικός. Ο νομοθέτης έχει ως στόχο την προστασία του περιβάλλοντος και για αυτό σε χρηματοδοτεί! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ή να το πω διαφορετικά, μπορούμε να τα έχουμε με το ανάλογο κόστος...

Σωστά, μόνο που στην προκειμένη περίπτωση  θα μπεί απλός ηλιακός .  

Στις 4/4/2019 στις 9:45 ΠΜ, sphinxgr είπε

Σαφέστατα και δεν καλύπτει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Το πρόγραμμα έχει στόχο την ενεργειακή αναβάθμιση των σπιτιών ~ να καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια , όχι την ενεργειακή υποβάθμιση!!!

Ο ηλεκτρικός θερμοσιφωνας καίει άπειρο ρεύμα για μικρή απόδοση 

 

Την φιλοσοφία του προγράμματος ΚΑΙ την ξέρω ΚΑΙ την καταλαβαίνω.  Αλλά όταν μπαίνει ο κόφτης στον προυπολογισμό  του συνολου των παρεμβάσεων, και  δεν "σηκώνει" και κάτι έξτρα "ενεργειακό"  για ΖΝΧ,  τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή ,  δεν πρέπει να μπει κάτι έστω λιγότερο ενεργειακό?       Και επαναλαμβάνω οτι μιλάμε για κατι υποβοηθητικό που θα χρησιμοποιηθεί  στις  περιστάσεις όπου στη Β Ελλάδα τον χειμώνα δεν υπάρχει ηλιοφάνεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς ιδέα πόσο καιρό κάνουν να ολοκληρώσουν το 8ο βήμα ?

Σε διενέργεια ελέγχου 08.α Αίτηση με ολοκληρωμένες παρεμβάσεις - σε διενέργεια ελέγχου τελικής εκταμίευσης

 

image.png.6eb47b3aa28ed87fa5efe276f093c956.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Έχει κανείς ιδέα πόσο καιρό κάνουν να ολοκληρώσουν το 8ο βήμα ?

Σε διενέργεια ελέγχου 08.α Αίτηση με ολοκληρωμένες παρεμβάσεις - σε διενέργεια ελέγχου τελικής εκταμίευσης

image.png.6eb47b3aa28ed87fa5efe276f093c956.png

νομίζω μετά θέλει ενα 2μηνο η εκταμίευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν στάνταρ.

Προσωπικά, την πρώτη φορά (κάπου Οκτώβρη) σε περίπου 2 μήνες μου απάντησαν (αίτηση με εκλείψεις) ενώ τώρα έχω πάνω από 3 μήνες και ακόμα τίποτα.

Και μετά από αυτό είναι και η αναμονή για εκταμίευση. Έχω ακούσει για αιτήσεις που σε 10 μέρες έγινε εκταμίευση, έχω ακούσει και για άλλες που μετά από 1.5 μήνα ακόμα να μπουν τα λεφτά.

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί οι προμηθευτές είτε δεν ήθελαν να συμμετάσχουν, είτε ζητούσαν να πληρωθούν από το πελάτη. Δουλειές που έγιναν καλοκαίρι, θα φτάσει το άλλο καλοκαίρι και ζήτημα αν θα έχουν πληρωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα.Μια ερωτηση που ενδεχομενως να ενδιαφερει πολυ κοσμο.

Στην περιπτωση που υπαρξει συμφωνητικο με τους προμηθευτες περι επιστροφης του ποσου μολις πιστωθει στο λογαριασμο τους, υπαρχει τροπος για τον ιδιωτη να πληροφορηθει για το εαν εχει εκταμιευθει το ποσο ή οχι? 

Ευχαριστω εκ των προτερων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, XZAVRAS είπε

Καλησπερα.Μια ερωτηση που ενδεχομενως να ενδιαφερει πολυ κοσμο.

Στην περιπτωση που υπαρξει συμφωνητικο με τους προμηθευτες περι επιστροφης του ποσου μολις πιστωθει στο λογαριασμο τους, υπαρχει τροπος για τον ιδιωτη να πληροφορηθει για το εαν εχει εκταμιευθει το ποσο ή οχι? 

 Ευχαριστω εκ των προτερων 

Στο τελευταίο βήμα (10), στο προφίλ σου, φαίνεται πότε έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία:

image.png.7a31a758ba66096b016a55b8faa42516.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
3 λεπτά πριν, panostom είπε

Υπάρχει κανένας που έφτασε στο 10ο και τελευταίο στάδιο, δηλαδή αποπληρωθηκαν οι προμηθευτές;

Εμένα πληρώθηκαν τα λεφτά των προμηθευτών και των ΠΕΑ πριν λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vasilk είπε

Εμένα πληρώθηκαν τα λεφτά των προμηθευτών και των ΠΕΑ πριν λίγες μέρες.

Πόσες μέρες μεσολάβησαν από τότε που σας ήρθε μήνυμα ότι δόθηκε η εντολή στις τράπεζες για αποπληρωμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, panostom είπε

Πόσες μέρες μεσολάβησαν από τότε που σας ήρθε μήνυμα ότι δόθηκε η εντολή στις τράπεζες για αποπληρωμή;

Εμένα 5 εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δω και εγώ στις πόσες μέρες θα πάω στο 10ο στάδιο. Τώρα είμαι ήδη στις 2 εργάσιμες στο προτελευταίο στάδιο

*είμαι χωρίς δάνειο και χωρίς εμπλοκή τράπεζας

image.png.11e3af425436f0bc1a567d6cfa51173f.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 μέρες αφού δόθηκε η εντολή στην τράπεζα (Πειραιώς) μου τηλεφώνησαν από την τράπεζα να πάω να υπογράψω τα εμβάσματα προς τους προμηθευτές που είχαν διαφορετική τράπεζα. Ήταν Μεγάλη Εβδομάδα οπότε πήγα και υπέγραψα άμεσος μετά το Πάσχα. Τα δικά μου και των προμηθευτών που ήταν στην ίδια τράπεζα φάνηκαν αμέσως. Των προμηθευτών που ήταν σε άλλες τράπεζες φάνηκαν σε 2-3 μέρες ανάλογα την τράπεζα τουι. Για τα εμβάσματα εκτός τράπεζας με χρέωσαν 11€ για κάθε έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
36 λεπτά πριν, vasilk είπε

3-4 μέρες αφού δόθηκε η εντολή στην τράπεζα (Πειραιώς) μου τηλεφώνησαν από την τράπεζα να πάω να υπογράψω τα εμβάσματα προς τους προμηθευτές που είχαν διαφορετική τράπεζα. Ήταν Μεγάλη Εβδομάδα οπότε πήγα και υπέγραψα άμεσος μετά το Πάσχα. Τα δικά μου και των προμηθευτών που ήταν στην ίδια τράπεζα φάνηκαν αμέσως. Των προμηθευτών που ήταν σε άλλες τράπεζες φάνηκαν σε 2-3 μέρες ανάλογα την τράπεζα τουι. Για τα εμβάσματα εκτός τράπεζας με χρέωσαν 11€ για κάθε έμβασμα.

Γιατί τόσα πολλά λεφτά για το κάθε εμβασμα; Αφού έχουν όνομα δικαιούχου μαζί με iban. Θα έπρεπε να είναι 1-2 ευρώ. Το ρώτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...