Προς το περιεχόμενο

VDSL σχεδον σε ολη την Καλλιθεα ?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι πρέπει να τελειώσει πρώτα η εγκατάσταση όλων των καμπινών στην Καλλιθέα και μετά να αρχίσει η ενεργοποίηση, καλό καλοκαίρι και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλά έργα τον τελευταίο μήνα στο ύψος Δοιράνης ψηλά μέχρι Δημοσθένους και γύρω δρόμους. Ρώτησα Forthnet για κάποια εξέλιξη, μου είπαν έχουν γίνει κινήσεις αλλά άγνωστο το πότε..κατάλαβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η Forthnet ειναι η πλεον ασχετη για να απαντήσει σε αυτο το ερωτημα

Ναι αλλά εκεί έχω την σύνδεση Adsl. Οπότε όταν θα είναι έτοιμη η VDSL (αν και ποτε) που να ρωτήσω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GioTech είπε

Ναι αλλά εκεί έχω την σύνδεση Adsl. Οπότε όταν θα είναι έτοιμη η VDSL (αν και ποτε) που να ρωτήσω ;

απο οτι εχω ακουσει, οταν λειτουργησει η wind τις καμπινες στην περιοχη σου, πρεπει να περασουν 6 μηνες περιπου για να μπορει να σου δωσει αλλη εταιρεια, και πρεπει να νοικιασει γραμμη η forthnet απο την wind για να σου δωσει. οποτε παρακολουθεις στο side της wind ποτε θα δωσει διαθεσιμοτητα οταν βαζεις την διευθυνση σου, και μετα επικοινωνεις με την forthnet, εναλλακτικα μπορεις να πας στην wind αν βιαζεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manoskost είπε

απο οτι εχω ακουσει, οταν λειτουργησει η wind τις καμπινες στην περιοχη σου, πρεπει να περασουν 6 μηνες περιπου για να μπορει να σου δωσει αλλη εταιρεια, και πρεπει να νοικιασει γραμμη η forthnet απο την wind για να σου δωσει. οποτε παρακολουθεις στο side της wind ποτε θα δωσει διαθεσιμοτητα οταν βαζεις την διευθυνση σου, και μετα επικοινωνεις με την forthnet, εναλλακτικα μπορεις να πας στην wind αν βιαζεσε.

Κατάλαβα, άρα θα τραβήξει η ιστορία..Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GioTech είπε

Κατάλαβα, άρα θα τραβήξει η ιστορία..Ευχαριστώ για την απάντηση.

αν αληθευει οτι πρεπει να μπουν ολες οι καμπινες στο Α/Κ καλλιθεας για να δωσει vdsl, και βεβαια θα αργησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manoskost είπε

αν αληθευει οτι πρεπει να μπουν ολες οι καμπινες στο Α/Κ καλλιθεας για να δωσει vdsl, και βεβαια θα αργησει. 

Κρίμα γιατί κάνω Live Streamming και μετά το νέο update στο play station 4 (Firmware) δεν με αφήνει πλέον να κάνω, λόγω χαμηλής ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GioTech είπε

Κρίμα γιατί κάνω Live Streamming και μετά το νέο update στο play station 4 (Firmware) δεν με αφήνει πλέον να κάνω, λόγω χαμηλής ταχύτητας.

το κριμα επρεπε να απευθυνεται σε αυτους που υποτιμουν τον πεμπτο δημο της ελλαδας, απο εταιρειες μεχρι δημαρχους,  εν ετη 2018 να εχουν ταχυτητες κατω των 10, και περιοχες οπως το μαρουσι να εχουν ταχυτητες 100, εκει γιατι μπορουν? τα συμπερασματα δικα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manoskost είπε

το κριμα επρεπε να απευθυνεται σε αυτους που υποτιμουν τον πεμπτο δημο της ελλαδας, απο εταιρειες μεχρι δημαρχους,  εν ετη 2018 να εχουν ταχυτητες κατω των 10, και περιοχες οπως το μαρουσι να εχουν ταχυτητες 100, εκει γιατι μπορουν? τα συμπερασματα δικα σας.

Σε αυτή την χώρα, είμαστε πίσω σε πολλά πράγματα και καταστάσεις, ειδικότερα στον τομέα του Ιντερνετ και της τεχνολογίας. Η Καλλιθέα είναι ένας μεγάλος κόμβος που συνδέει το κέντρο και την υπόλοιπη Αθήνα με τον Πειραιά και τα υπόλοιπα προάστια. Κάτι συμβαίνει με τον Δήμο, το οποίο δεν είμαι εγώ αυτός που θα το λύσω ( Έχουν προαναφερθεί διάφορα σε προηγούμενα posts). Οι ταχύτητες πάντως ακόμα και σε Adsl είναι τραγικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/3/2018 στις 2:06 ΜΜ, GioTech είπε

Σε αυτή την χώρα, είμαστε πίσω σε πολλά πράγματα και καταστάσεις, ειδικότερα στον τομέα του Ιντερνετ και της τεχνολογίας. Η Καλλιθέα είναι ένας μεγάλος κόμβος που συνδέει το κέντρο και την υπόλοιπη Αθήνα με τον Πειραιά και τα υπόλοιπα προάστια. Κάτι συμβαίνει με τον Δήμο, το οποίο δεν είμαι εγώ αυτός που θα το λύσω ( Έχουν προαναφερθεί διάφορα σε προηγούμενα posts). Οι ταχύτητες πάντως ακόμα και σε Adsl είναι τραγικές. 

να κανουν τον σταυρο τους μερικοι πο

Τη ΔΕΔΔΗΕ, Διαχειριστή του Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας «καρφώνουν», κυρίως, η Vodafone και η Wind ως υπεύθυνη για τις καθυστερήσεις στην υλοποίηση των επενδύσεών τους σε δίκτυα νέας γενιάς (ταχύτητες σύνδεσης στο διαδίκτυο τουλάχιστον 100 Mbps) στο πλαίσιο του Κανονισμού της ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων) για το vectoring.

Οι δύο τηλεπικοινωνιακές εταιρείες αιτήθηκαν στην ΕΕΤΤ και πέτυχαν αλλαγή του χρονοδιαγράμματος για την ενεργοποίηση ορισμένων υπαίθριων καμπινών σε περιοχές της Αττικής καθώς η Επιτροπή δέχθηκε ότι η αιτιολογία που προέβαλαν είναι βάσιμη.

Ειδικότερα, σύμφωνα με τις σχετικές αποφάσεις της ΕΕΤΤ, η νέα προθεσμία για την ενεργοποίηση 117 υπαίθριων καμπινών (ΥΚ) από την Vodafone στις περιοχές των Αστικών Κέντρων (ΑΚ) Ν. Κόσμου, Παγκρατίου και Γηροκομείου είναι το πρώτο τρίμηνο του 2018, αντί το τελευταίο του 2017. Η τηλεπικοινωνιακή εταιρεία στις σχετικές επιστολές της προς την ΕΕΤΤ κάνει λόγο για καθυστέρηση ηλεκτροδότησης των καμπινών από τον ΔΕΔΔΗΕ προσκομίζοντας τα έγγραφα που το αποδεικνύουν.

Ομοίως η Wind ζήτησε και πέτυχε μετάθεση της ενεργοποίησης 360 ΥΚ στις περιοχές των ΑΚ Καλλιθέας, Κορυδαλλού και Νίκαιας, το πρώτο τρίμηνο του τρέχοντος έτους, από το τελευταίο του προηγούμενου. ΗWind κάνει λόγο και για σημαντικές καθυστερήσεις στις διαδικασίες υλοποίησης αιτημάτων ευκολιών αναφορικά και με τη χορήγηση δικαιωμάτων διέλευσης και αδειοδότησης εκσκαφής και εγκατάστασης υπαίθριων καμπίνων (υπεύθυνοι φορείς: Δήμοι και περιφέρειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βαγγ3λης είπε

Ποια εταιρια εβαλες;Στατιστικα γραμμης;

Cosmote

up/down πολύ καλο, αλλά σχετικά υψηλό ping (δεν έχω προλάβει να βάλω fastpath).

 

 

FC2CAFD3-05F5-4117-B4CE-1DF2824E2ED1.png

Επεξ/σία από i2d_group
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
26 minutes ago, i2d_group said:

αλλά σχετικά υψηλό ping (δεν έχω προλάβει να βάλω fastpath).

Αν το ping είναι σχετικά υψηλό και με το fastpath πάλι υψηλό θα είναι, η διαφορά των 10-12ms δεν είναι αρκετή για να πεις ότι θα είναι "χαμηλό" μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...