Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι λίγο άκυρο, γιατί δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα σε καταστήματα όπως public, plaisio κλπ.? Μένω Θεσσαλονίκη και δεν έχω βρεί κατάστημα που να το έχει διαθέσιμο για PC, τρέχει κάτι ή κάνω εγώ κάτι λάθος? (δεν πέρασα απο τα ίδια τα καταστήματα αλλά οι ιστοσελίδες τους βγάζουν αποτελέσματα μονο για PS4 και xBox)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λίγο άκυρο, γιατί δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα σε καταστήματα όπως public, plaisio κλπ.? Μένω Θεσσαλονίκη και δεν έχω βρεί κατάστημα που να το έχει διαθέσιμο για PC, τρέχει κάτι ή κάνω εγώ κάτι λάθος? (δεν πέρασα απο τα ίδια τα καταστήματα αλλά οι ιστοσελίδες τους βγάζουν αποτελέσματα μονο για PS4 και xBox)

 

Απλό το γιατί, γιατί δεν υπάρχει. Ακόμα και να υπήρχε θα είχε ένα uplay cdkey μέσα. ;)

 

καλησπερα παιδια μια ερωτηση αξιζει για αγορα?

 

ευχαριστω,

 

Μπορείς να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες ώστε να αποκτήσεις δίκια σου γνώμη ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματίζει όλα όσα διαβάζω περί i5 4cores κλπ, δεν προχωράω σε αγορά μέχρι να δω με επόμενα patch τι θα βγει εν τέλει..

μη σε προβληματιζει καθολου :)  εκτος αν θες 60+fps  ακατεβατα.

Στο youtube ας πουμε πριν ανεβαζουν κανουν recording κ εχει fps drops ((σε ολα τα παιχνιδια). Description που δεν διαβαζει σχεδον κανεις (οπως εγω) κατω απο video γι αυτο μπερδευομαστε :) ναι εχει fps drops  αλλα οχι τοσο πολυ οταν παιζεις εσυ.

τι καρτα γραφικων κ ι5 εχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σε προβληματιζει καθολου :)  εκτος αν θες 60+fps  ακατεβατα.

Στο youtube ας πουμε πριν ανεβαζουν κανουν recording κ εχει fps drops ((σε ολα τα παιχνιδια). Description που δεν διαβαζει σχεδον κανεις (οπως εγω) κατω απο video γι αυτο μπερδευομαστε :) ναι εχει fps drops  αλλα οχι τοσο πολυ οταν παιζεις εσυ.

τι καρτα γραφικων κ ι5 εχεις ?

 

2x Gigabyte GTX 970 G1 4gb SLI, i5 4670K 4.4Ghz, τυχαία πρόβλεψη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια μια ερωτηση αξιζει για αγορα?

Μπορείς να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες ώστε να αποκτήσεις δίκια σου γνώμη ;)

 

Βασικά αν διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες θα ψάχνει να βρει νέο i7 επεξεργαστή για να μην έχει bottleneck και τι φταίει που έχει frame drops μέσα στις πόλεις.

 

Εγώ από αυτά που έχω δει so far και μου έχει μεταφέρει φίλος μου που παίζει from day one, λέω ότι αξίζει, αλλά 40€ από κλειδάδικο είναι πολλά ακόμα. Ίσως μόλις πέσει κοντά στα 30€ να αξίζει πραγματικά τα λεφτά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φημες λενε οτι θελει δυνατο cpu λογω οτι εκτος απο denuvo που εχει το παιχνιδι η ubisoft εβαλε απο πανω και VMprotect . Στο τελος δηλαδη εχει 4 layer προστασιας (1 VMprotect,2denuvo3uplay4steam ) . Kατα ποσο ισχυει οτι ολο αυτο βαραινει το cpu δεν ξερω παντως ακομα να καταλαβουν οτι το καλυτερο anti piracy μετρο ειναι να βγαλεις καλο παιχνιδι ( πχ the witcher 3 ) 

 

Με τοσο εχθρικές για τον πελάτη κινήσεις, ντεβούνο κτλ που τρώνε σημαντική ισχύ απο τον επεξεργαστή πρέπει να λένε ευχαριστώ σε όσους αγοράζουν τα παιχνίδια τους. Διαβάζοντας τέτοια πράματα ο υποψήφιος πελάτης/αγοραστής αποθαρρύνεται να προβεί σε αγορά, κατί το οποίο ειναι απολύτως λογικό. Αντί να ακολουθήσουν πολιτικές σαν αυτή της CD Projekt, με τις ενεργειές τους διώχνουν κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το πρόβλημα το denuvo, αλλά η υλοποίησή του. Όσοι έχετε παίξει mass effect 3 πιθανόν να παρατηρήσατε κατοστάρια στο cpu usage όταν φορτώνει το μενού ή το κυρίως game και λίγο πιο μετά. Όχι όμως καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Εδώ φαίνεται ότι το έβαλαν πάνω σε κρίσιμες real time λειτουργίες. Αν τελικά ισχύει και αυτό.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το δοκιμάσεις για να καταλάβεις αν το combat έχει ή όχι ενδιαφέρον(όλη η σειρά εκεί πάσχει). Διαβάζεις διαμετρικά αντίθετες απόψεις.

Και φυσικά να δεις πώς θα σου τρέχει. Γιατί αναφέρονται προβλήματα stuttering και σε ισχυρά συστήματα.

 

Στο youtube ας πουμε πριν ανεβαζουν κανουν recording κ εχει fps drops

 

Στα επαγγελματικά site δεν κάνουν τέτοια μεθοδολογικά λάθη.

Εξαλλου στις περισσότερες περιπτώσεις χρησιμοποιείται το shadowplay που έχει ελάχιστη επίπτωση στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα καμια ώρα και το βρήκα πιο ενδιαφέρον από τα προηγούμενα που δεν μου είπαν κάτι ιδιαίτερο, το combat system tbh δεν μου άρεσε ιδιαιτερα αλλα ίσος γίνετε καλύτερο μετά ανοίγοντας skills. Αυτό που με κουράζει λίγο σε αυτά τα games είναι οι ότι νάνε προφορές, tbh το περίμενα χειρότερο παρόλα αυτά games τις ubisoft μου έχουν προκαλέσει κορεσμό στο open world busy work και αμφιβάλλω να ασχοληθώ παραιτέρω. Τα graphs όντως ήταν αρκετά όμορφα αλλα νομίζω το Unity είχε ανώτερο φωτισμό και AO, ίσος και texture quality.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει αναφερθεί ήδη η ουσία του προβλήματος για τα 8 threads utilization είναι αυτό.

http://vmpsoft.com/products/vmprotect/

Ουσιαστικά είναι ένα VM machine layer πάνω από το denuvo και χρειάζεται dedicated 1-2 extra cores....

Αφού λοιπόν δε μπορούμε να αξιοποιήσουμε τα extra cores των ryzen/coffee ας τα βάλουμε στο DRM.

 

 


VMProtect Virtualizes Code

Code virtualization is the next step in software protection. Most protection systems encrypt the code and then decrypt it at the application’s startup. VMProtect doesn’t decrypt the code at all! Instead, the encrypted code runs on a virtual CPU that is markedly different from generic x86 and x64 CPUs as the command set is different for each protected file.
 

Actually the cracked version still have Denuvo/VMProtect running in the background so the performance is almost identical to a legit version of the game (it's like an emulation to fool Denuvo into thinking the cracked version is a legit version). To really measure the performance impact of Denuvo we need to compare with a version of the game where the developper itself removed Denuvo (and without changing anything else in the code besides removing denuvo related code).

So a legit user needs to suffer performance penalty even if he spent 60€ for this game, just because a few people want to pirate it. Ubisoft I got news for you if they pirate it they wouldn't buy it anyway. I'm glad I do not buy games at the release date anymore. It's better not to buy a cat in a bag.

The performance penalty might be huge, depends on how many files are protected, if each file need a separate virtual processor to process encrypted game code which then needs to be translated to normal assembler x64 instructions. Also VMProtect claims that their software is fully compatible with most Windows OSes including 32bit Windows 95, that may indicate the CPU emulation is done fully in software, so no hardware virtualization extensions like VT-d, etc. are used.
 

VMProtect Supports Most Versions Of Windows

Unlike some competitors, VMProtect doesn’t rely on undocumented Windows features, so protected files work well on almost any version of Windows OS, starting from Windows 95. Both 32 and 64-bit versions are supported and there are no problems with DEP or UAC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προβληματίζει όλα όσα διαβάζω περί i5 4cores κλπ, δεν προχωράω σε αγορά μέχρι να δω με επόμενα patch τι θα βγει εν τέλει..

 

 

 

Για μένα κακώς προβληματίζεσαι. Μια χαρά είναι ο i5-4670k ακόμα και σήμερα. Λογικά άνετα θα το παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λίγο άκυρο, γιατί δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα σε καταστήματα όπως public, plaisio κλπ.? Μένω Θεσσαλονίκη και δεν έχω βρεί κατάστημα που να το έχει διαθέσιμο για PC, τρέχει κάτι ή κάνω εγώ κάτι λάθος? (δεν πέρασα απο τα ίδια τα καταστήματα αλλά οι ιστοσελίδες τους βγάζουν αποτελέσματα μονο για PS4 και xBox)

Για α;γορά απο Ελλάδα υπάρχουν και άλλα ηλεκτρονικά καταστήματα που μπορείς να το βρείς για pc (τον κωδικό μόνο δεν ξέρω αν έχει βγεί retail έκδοση)

π.χ. με λίγο ψάξιμο στο skroutz http://www.gamestreet.gr/?product=assassins-creed-origins-pc-%ce%ba%cf%89%ce%b4%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-uplay

και αν θέλεις σε καλύτερη τιμή υπάρχουν δεκάδες κλειδάδικα ανα τον κόσμο που μπορείς να το βρείς παράδειγμα το instant gaming που απ'οτι βλέπω αυτήν την στιγμή είναι out of stock  https://www.instant-gaming.com/en/1843-buy-key-uplay-assassins-creed-origins/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...