Προς το περιεχόμενο

Xbox One χειριστήριο / controller στο PC


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xbox One χειριστήριο και Win10

Καλησπέρα,

μου έκαναν δώρο ένα ασύρματο χειριστήριο xbox one και θέλω να το συνδέσω ασύρματα με desktop PC που φοράει τα win10. Με ποιο τρόπο γίνεται αυτό; η μητρική μου δεν υποστηρίζει Bluetooth. Υπάρχει κάποιο usb Bluetooth receiver? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο,τι χρειαζεται να ξερεις για την συνδεση μιας και δεν υποστηριζουν ολα τα χειριστηρια του One bluetooth συνδεση:
https://support.xbox.com/el-GR/xbox-on-windows/accessories/connect-xbox-one-controller-to-pc#15e5ffeb392541c2afeab788b2311e09

και USB Bluetooth receiver για το desktop σου:
https://www.skroutz.gr/c/228/bluetooth-adapters.html?from=catspan&o=usb+Bluetooth

αν δεν ειναι bluetooth ή προτιμας το καλυτερο latency του XBOX ONE Wireless Adapter πας εδω:
https://www.skroutz.gr/c/109/Accessories.html?from=catspan&keyphrase=Xbox+Wireless+one+wireless+adapter

Επεξ/σία από asmilon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, asmilon είπε

Ο,τι χρειαζεται να ξερεις για την συνδεση μιας και δεν υποστηριζουν ολα τα χειριστηρια του One bluetooth συνδεση:
https://support.xbox.com/el-GR/xbox-on-windows/accessories/connect-xbox-one-controller-to-pc#15e5ffeb392541c2afeab788b2311e09

και USB Bluetooth receiver για το desktop σου:
https://www.skroutz.gr/c/228/bluetooth-adapters.html?from=catspan&o=usb+Bluetooth

αν δεν ειναι bluetooth ή προτιμας το καλυτερο latency του XBOX ONE Wireless Adapter πας εδω:
https://www.skroutz.gr/c/109/Accessories.html?from=catspan&keyphrase=Xbox+Wireless+one+wireless+adapter

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πως θα ξέρω αν υποστηρίζει bluetooth? στο documentation ή στο κουτί δεν βρήκα κάτι, είναι το παρακάτω

https://www.plaisio.gr/games/xbox-one/xbox-one-accessories/Microsoft-Xbox-Wireless-Controller-Black-S2V-00018-EX6-00002.htm

Αν σε βοηθάει, δοκίμασα 2 usb bluetooth receiver από 2 ποντίκια της microsoft (ένα παλιό και το άλλο 2ετίας), αλλά τζίφος.

Αν είναι τελικά bluetooth, οποιοδήποτε receiver από το λινκ που μου έστειλες, θα κάνει?

Αν δεν είναι bluetooth, μόνο το γνήσιο με τα 27-28 ευρώ κάνει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναφορά σε κείμενο

 

Τα Ασύρματα χειριστήρια Xbox One ενδέχεται να υποστηρίζουν τη σύνδεση στον υπολογιστή σας μέσω Bluetooth. Το χειριστήριό σας διαθέτει αυτήν τη δυνατότητα, αν μοιάζει με αυτό που απεικονίζεται στο κάτω μέρος αυτής της εικόνας.

0babba44-5eda-4d9e-9498-174dbb036bed.png

Στα χειριστήρια που υποστηρίζουν Bluetooth, το πλαστικό γύρω από το κουμπί Xbox αποτελεί μέρος της πρόσοψης του χειριστηρίου. Στα χειριστήρια χωρίς Bluetooth, το πλαστικό γύρω από το κουμπί Xbox αποτελεί μέρος της πάνω πλευράς, εκεί όπου βρίσκονται τα μπροστινά κουμπιά.

 

Απο το πρωτο λινκ. Τωρα γιατι η MS το εκανε τοσο περιεργο και δεν εβαλε απλα το συμβολο του Bluetooth στα χειριστηρια δε μπορω να γνωριζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, asmilon είπε

αν δεν ειναι bluetooth ή προτιμας το καλυτερο latency του XBOX ONE Wireless Adapter πας εδω

Ποσο χειροτερο ειναι το latency με bluetooth? Αν συνδεθει με καλωδιο γυριζει στο wired mode το controler?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Mesqal είπε

Αν συνδεθει με καλωδιο γυριζει στο wired mode το controler?

ναι

 

και παρόλο που έχω την επίσημη κεραία της ms που είναι ο,τι καλύτερο σε ασύρματο περιφερειακό και πιάνει και από τούνελ όταν παίζω online fighting παιχνίδια ΠΑΝΤΑ βάζω το καλώδιο για να μη διασυρθώ, η διαφορά είναι έντονη αν παίζεις οριακά 

 

χρησιμοποιώ καλώδιο από το παλιό μου κινητό, όχι κάτι σπουδαίο απλά έχει το απαραίτητο μήκος 

 

σε single παιχνίδια που αράζω πιο πίσω και παίζω στην tv εννοείται ασύρματα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2019 στις 10:07 ΜΜ, asmilon είπε

Απο το πρωτο λινκ. Τωρα γιατι η MS το εκανε τοσο περιεργο και δεν εβαλε απλα το συμβολο του Bluetooth στα χειριστηρια δε μπορω να γνωριζω...

Έιναι τελικά η ασύρματη έκδοση. Μπορεί να δουλέψει με οποιοδήποτε receiver ή θέλει μόνο της ms με τα 27 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, camel555 είπε

Έιναι τελικά η ασύρματη έκδοση. Μπορεί να δουλέψει με οποιοδήποτε receiver ή θέλει μόνο της ms με τα 27 ευρώ?

Μπορείς να κάνεις λογικά pair με τον υπολογιστή σου αν το controller σου είναι από τα καινούρια που υποστηρίζουν την σύνδεση μέσω bluetooth. Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται ασύρματα με την χρήση κάποιου emulator αν έχεις ''παλιό'' xbox one controller.

YΓ. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητες του χειριστηρίου (xbox accessories) ακόμα και να καταφέρεις να το κάνεις pair με τα Windows. Εκεί μπορεί όντως να χρειαστείς το adapter ούτως ή αλλως.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

Μπορείς να κάνεις λογικά pair με τον υπολογιστή σου αν το controller σου είναι από τα καινούρια που υποστηρίζουν την σύνδεση μέσω bluetooth. Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται ασύρματα με την χρήση κάποιου emulator αν έχεις ''παλιό'' xbox one controller.

YΓ. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητες του χειριστηρίου (xbox accessories) ακόμα και να καταφέρεις να το κάνεις pair με τα Windows. Εκεί μπορεί όντως να χρειαστείς το adapter ούτως ή αλλως.

Τo controller είναι καινούργιο και υποστηρίζει σύνδεση μεσω bluetooth, το πρόβλημα είναι ότι το desktop δεν έχει bluetooth, για αυτό χρειάζομαι το receiver. Ρωτάω μήπως κάποιο των 5-7 ευρώ κάνει την ίδια δουλειά με το γνήσιο των 27 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα φθηνό κινέζικο στο desktop, συνδέεται άμεσα και δουλεύει μια χαρά. Μόνο που δεν έχω δοκιμάσει και νομίζω δεν γίνεται, να έχεις ήχο στην θύρα του κοντρόλερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Neo4 είπε

Εχω ένα φθηνό κινέζικο στο desktop, συνδέεται άμεσα και δουλεύει μια χαρά. Μόνο που δεν έχω δοκιμάσει και νομίζω δεν γίνεται, να έχεις ήχο στην θύρα του κοντρόλερ

Άψογος! Ο ήχος δεν με ενδιαφέρει στην συγκεκριμένη θύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάνουν όλα, φτάνει να έχουν bt 4.0 και πάνω. Αν σας έχει ξεμείνει κάποιο 2.1 ή 3 από τον καιρό του Νώε δεν θα συνδεθεί...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σύνδεση Xbox gamepad σε pc με Bluetooth

Γειά σας παιδιά. Έχω ένα σταθερό υπολογιστή. 

Έχω στικακι Bluetooth και πάω να σύνδεσω το Xbox game pad Με το pc μέσω του Bluetooth ασύρματα. 

Το βρίσκω κανονικά πατάω σύνδεση και μου ζητάει pin. 

Τα drivers είναι ενημερωμένα κσι εγκατεστημένα κανονικά. Και από το gamepad και από το Bluetooth adapter. Τι μπορεί να φταίει; γιατί ζητάει κωδικό; 

Υπάρχει κάποιος universal μήπως και δε τον ξέρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω βρήκες το appropriate thread. :D Έχεις win 10 και όχι το αυθεντικό stick right?! Κανε reset το gamepad.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...