Προς το περιεχόμενο

Xbox One χειριστήριο / controller στο PC


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 254
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρετώ την παρέα. Έχω ένα χειριστήριο xbox one το οποιο υποστηρίζει σύνδεση με Bluetooth,το οποίο το αγόρασα ένα χρόνο πριν. Δυστυχώς στο δικο μου pc δεν μπόρεσα να το συνδέσω ποτέ γιατι δεν μου το εμφανιζει, ενω στης κοπέλας μου το pc, όπως και σε φίλων εμφανίζεται κανονικά. Τι μπορω να κανω; Το θεμα ειναι σίγουρα με το δικο μου pc. Επίσης δεν ξερω αν το εχω τοποθετήσει και στο σωστό τοπικ, ζητώ συγγνώμη αν εκανα κάποιο λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Με Bluetooth λειτουργεί μόνο αν το PC σου έχει Windows 10 και μάλιστα το Anniversary update. Δες και εδώ:

https://support.xbox.com/el-GR/xbox-on-windows/accessories/connect-xbox-one-controller-to-pc

Αν έχεις παλαιότερα Windows μόνο με καλώδιο λετουργεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το καλώδιο πάλι δεν είναι plug and play,έχει μια διαδικασία δυστυχώς, εμενα ενώ το αναγνωρίζουν όλα τα games τα windows απλά δεν θέλουν να το δουν όπως πρέπει..fuckin microsoft.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασυρματος ανταπτορας ειναι καλυτερος απο το BT. ΚΑποτε ηταν σε προσφορα στα 10 και τον εχασα. Ειναι γκουμουτσα, αλλα εχω ακουσει πως επικοινωνει καλυτερα, και γενικοτερα με bt αντιλαμβανομαι καποια κολληματακια κατα καιρους, και απωλεια συνδεσης, μεχρι και game freeze παθαινω οταν η συνδεση ειναι ασταθης και διαβασα σε φορουμ το εχουν παθει και αλλοι αυτο. Εσεις τι εμπειριες εχετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, therock said:

Ο ασυρματος ανταπτορας ειναι καλυτερος απο το BT. ΚΑποτε ηταν σε προσφορα στα 10 και τον εχασα. Ειναι γκουμουτσα, αλλα εχω ακουσει πως επικοινωνει καλυτερα, και γενικοτερα με bt αντιλαμβανομαι καποια κολληματακια κατα καιρους, και απωλεια συνδεσης, μεχρι και game freeze παθαινω οταν η συνδεση ειναι ασταθης και διαβασα σε φορουμ το εχουν παθει και αλλοι αυτο. Εσεις τι εμπειριες εχετε

Δεν ισχύει αυτό, έχω παίξει από το (πρώην) PC μου με ανταπτοράκι του 5ευρου, μέχρι ξαπλωμένος στον καναπέ με το onboard bluetooth του dockαρισμενου laptop που εδειχνε στον projector, κανένα θέμα.

Απλά μην παρεμβάλλεται τοίχος γιατί εκεί ψιλοκολλάει το bluetooth ό,τι και να κανεις. Προσωπικά θα ήθελα να υπάρχει ένα software να βλέπεις έστω ΜΙΑ ένδειξη για αντικατάσταση μπαταριών πριν τελειώσουν και να μην μένεις με το αγγούρι στο χέρι όταν τελειώνουν οι μπαταρίες... (Ναι χρησιμοποιώ παλιές επαναφορτιζόμενες και δεν κρατάνε και πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Δεν ισχύει αυτό, έχω παίξει από το (πρώην) PC μου με ανταπτοράκι του 5ευρου, μέχρι ξαπλωμένος στον καναπέ με το onboard bluetooth του dockαρισμενου laptop που εδειχνε στον projector, κανένα θέμα.

Απλά μην παρεμβάλλεται τοίχος γιατί εκεί ψιλοκολλάει το bluetooth ό,τι και να κανεις. Προσωπικά θα ήθελα να υπάρχει ένα software να βλέπεις έστω ΜΙΑ ένδειξη για αντικατάσταση μπαταριών πριν τελειώσουν και να μην μένεις με το αγγούρι στο χέρι όταν τελειώνουν οι μπαταρίες... (Ναι χρησιμοποιώ παλιές επαναφορτιζόμενες και δεν κρατάνε και πολύ).

o αντάπτορας της ms όπως και στο προηγούμενο χειριστήριο και κλεισμένο σε χρηματοκιβώτιο να τον έχεις που λέει ο λόγος πιάνει και πιάνει μπόμπα

 

εγώ έχω και παλιό χειριστήριο χωρίς bt αλλά και πιο καινούριο, αλλά μόνο με αντάπτορα κάνω δουλεια και σε μελλοντικά χειριστήρια από την ms μόνο αντάπτορα της θα εμπιστεύομαι 

 

σε σχέση με άλλες κεραίες (βλέπε logitech πχ που είναι καλές) είναι η μέρα με τη νύχτα , οπότε δεν θεωρώ πεταμένα τα χρήματα που θέλει το συγκεκριμένο περιφερειακό 

 

ΥΓ για τις μπαταρίες έχεις δίκιο, είναι μεγάλη βλακεία αυτό που έκαναν σε σχέση με του 360.. και καλή αυτονομία να έχεις (εγώ έχω eneloop που βγάζουν κάνα 30ωρο και ας τις έχω πολλά χρόνια) πάλι θα σε αφήσουν εκεί που δεν θα το περιμένεις κάθε φορά 

 

αλλά είναι καλύτερη λύση από το όποιο battery pack ή τις ενσωματωμένες του ps4 που δεν κρατάνε ούτε 8ωρο και πάνε από το κακό στο χειρότερο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ είμαι με το παρακάτω και παίζει πολύ καλά:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_trust-bluetooth-4-0-adapter-18187-1157486.html

Για μπαταρία έχω το παρακάτω που είναι επίσης πολύ καλό. Φορτίζει με micro-USB και η συσκευσία περιλαμβάνει 2 μπαταρίες και καλώδιο φόρτισης.

https://www.amazon.co.uk/Play-Charge-Kit-Plus-Officially/dp/B01D8E1F8U/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1538571085&sr=8-1&keywords=powera+play+and+charge

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Despotas είπε

Καλημέρα. Με Bluetooth λειτουργεί μόνο αν το PC σου έχει Windows 10 και μάλιστα το Anniversary update. Δες και εδώ:

https://support.xbox.com/el-GR/xbox-on-windows/accessories/connect-xbox-one-controller-to-pc

Αν έχεις παλαιότερα Windows μόνο με καλώδιο λετουργεί.

ναι windows 10 εχω και ειμαι και updated(version 1803). επισης οταν το συνδεω με καλωδιο δεν μου το αναγνωριζει ως xbox controller αλλα ως ενα απλο controller

Επεξ/σία από Akammatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Akammatos είπε

ναι windows 10 εχω και ειμαι και updated(version 1803). επισης οταν το συνδεω με καλωδιο δεν μου το αναγνωριζει ως xbox controller αλλα ως ενα απλο controller

Ίσως drivers τότε. Ρίξε μια ματιά και εδώ:

https://support.xbox.com/en-US/xbox-on-windows/accessories/connect-and-troubleshoot-xbox-one-bluetooth-issues-windows-10

https://support.xbox.com/en-US/xbox-on-windows/accessories/how-to-update-xbox-one-controller-windows-10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Despotas είπε

τα εχω κανει καμια δεκαρια φορες αυτα φιλε μου, δεν γινεται τιποτα.μολις τελειωσα live chat με microsoft. υπαρχει περιπτωση να μου το αντικαταστησουν μου ειπε θα με ενημερωσουν με email. απλα αντε και μου το αντικαθιστουν,αφου σε αλλους υπολογιστες δουλευει μια χαρα και στον δικο μου οχι, πως θα λυθει αυτο με αντικατασταση? τελοσπαντων θα δουμε.σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα και sorry αν έχει ερωτηθεί ξανά.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα xbox controller για το PC, μάλλον του xbox one γιατί του 360 δεν βλέπω να πωλείται πλέον σε φυσιολογική τιμή.

2 ερωτήσεις:

1. Υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ των standard controllers που είναι για την κονσόλα και των "For Windows" που βλέπω στο skroutz;
Δεν δουλεύει δηλαδή 100% σωστά ένα controller κονσόλας στο PC; Είναι παραπάνω optimized τα άλλα;

2. Θέλω να είναι ασύρματο. Θα πρέπει λοιπόν να πάρω κάποιο το οποίο να έρχεται σετ με τον usb αντάπτορα; Ρωτάω επειδή τυχαίνει να έχω ένα bluetooth αντάπτορα της ASUS, το BT211.
Υπάρχει περίπτωση να κάνει;

Σας ευχαριστώ!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Ακριβως τα ιδια ειναι.

2. Αν το BT adapter εχει BT version 4.0 και ανω θα δουλευει. Αλλα επειδη λογω του ονοματος το σκεφτηκα, με ενα search ειδα οτι ειναι 2.1 εκδοση και οχι δεν θα δουλεψει, ειχα και εγω ενα παρομοιο και δεν δουλευε. Μπορεις να βρεις με κανα 5αρι ευρω παντως καινουριο που να παιζει μια χαρα. Δεν χρειαζεται να το παρεις σετ με το κοντρολερ δηλαδη. Απλα αν αγορασεις το ακριβουτσικο adapter (δεν ειναι ΒΤ) της Microsoft, νομιζω μπορεις να συνδεσεις και 2ο κοντρολερ.

Επεξ/σία από WizNick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή μπορεί να μην το γνωρίζετε οι περισσότεροι, το X1S gamepad μέσω bluetooth δεν περνάει ήχο. Αν θέλετε να έχετε συνδεδεμένα ακουστικά στο gamepad, θα πρέπει να έχετε τον official adapter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...