Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
27 λεπτά πριν, papars είπε

Πήρε κάπου το μάτι μου χωρίς να το συγκρατήσω ότι το z-wave έχει συχνότητες περιοχών και ενδέχεται κάποιες συσκευές να μην λειτουργούν αν προορίζονται για άλλες χώρες.  Κάποια πείρα πάνω σε αυτό έχει κάποιος;

Θέλω να αγοράσω ένα interface για το HA raspberry και δεν βρίσκω άκρη ποιό είναι το σωστό.

αυτο ισχύει. ΤΟ Z-wave σε αντιθεση με το zigbee εχει διαφορετικές συχνότητες σε διαφορετικές χώρες. Εγω, αν και δεν το εχω χρησιμοποιήσει εχω της aeotec

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, tsakfot είπε

Καταρχήν το knx είναι πρωτόκολλο.

Κατά δεύτερον τι διαφορά έχει ένας Reed switch για smart home με έναν Reed switch για συναγερμό; Τι διαφορά τεχνικά έχει ένας motion sensor για smart με έναν για συναγερμό; 

Απαντάω μόνος μου ότι δεν έχει καμία διαφορά, εκτός του ότι ο συναγερμός μπορεί να ειδοποιήσει το κέντρο λήψης σημάτων , την αστυνομία , τον Γιαγκούλα etc.

Άρα μην τρελαθουμε ότι το smart home κ συναγερμός έχουν διαφορές . Αυτά είναι κολπακια για να πουλάει η paragon και οι λοιποί παίχτες υπερεκτιμημενα πλέον gadgets.

Και καταλαβαίνουμε όλοι ότι οι εταιρίες security, service πουλάνε δλδ. έναν άνθρωπο απικο να αναλάβει να πάει μια βόλτα etc.

Η τεχνολογία έχει προχωρήσει απλά αυτό που κάποτε κόστιζε 150 ευρώ τώρα κάνει 10 . Οι motion στα μπαλκόνια μου μπήκαν πριν από 10 χρόνια με τις από πάνω τιμές και κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους xiaomi του 10αρικου.

Στο προκείμενο τώρα, για έναν άνθρωπο που πιάνουν τα χεράκια του και στο λέω ενημερωτικά vasilli με ένα xiaomi gateway (25 euro) , ένα UPS και ένα modem router με 3g backup stick και τους αντίστοιχους door& motion sensors (5 euro έκαστος) στήνεις smart home & σύστημα ασφαλείας που κάνει το ίδιο καλά την δουλειά με paragon του 1.5Κ. Και με ένα σμπαρο έχεις 2 τριγονια. 

Άσε που η συγκεκριμένη λύση μπορεί να στηθεί με presence detection ατομικά κάθε μέλους της οικογενειας- ανθρώπου (100 φορές πιο εξυπνος) όπου ο συναγερμός μπαίνει και βγαίνει χωρίς να πατήσεις ούτε κουμπάκι , χωρίς panel-ακια και χειρηστηριακια :)

Το μόνο πρόβλημα αφορά τον τρόπο ειδοποίησης της εταιρίας security . Θα πείραζε λες την εταιρία να ενημερώνεται με sms, με mail , με mqtt με ταχυδρομικό περιστέρι ; 

Δλδ. αν βάρουσε ο παραπάνω συναγερμός και ενημέρωνε την εταιρία security με κλήση στο τηλέφωνό τους και ηχογραφημένο μηνυμα, sms, mail, πακετακι ip θα τους ενοχλούσε ή δεν θα πήγαιναν από την στιγμή που τους πληρώνω ; Δεν νομίζω ..

Τέλος στα πλάνα μου είναι αυτο. Αγοράζεις μια καρτουλα τέτοια και κανείς τον παλιό 'χαζο' συναγερμό σε έναν έξυπνο με ελάχιστες παρεμβάσεις . Με zones για τους vintage τύπους και ένα κάρο αυτοματισμούς που εγώ σε κανέναν commercial συναγερμό της αγοράς δεν έχω δει.

Όπως σαν ακραίο παράδειγμα να εντοπίζει πρόσωπα ( face detection αλγόριθμους δλδ.οπου καταλαβαίνει από τις κάμερες αν είμαι εγώ, η γυναίκα μου, η γιαγιά και όχι η γειτόνισσα) και αντίστοιχα να κάνει enable/ disable συναγερμους- φώτα να παίζει την αγαπημένη του μουσική και ότι άλλο χωράει η φαντασία σου ;)

Να πω οτι δεν επεσες σε καμια προταση μεσα θα φανω κακος τωρα.

Συγκρινεις τα παιχνιδια με τους συναγερμους?Φερε οποιοδηποτε παιχνιδι νομιζεις οτι αξιζει για συγκριση να το κουβεντιαασουμε.ΑΠο τα ασυρματα ο μονος που εχει παρει καποιες πιστοποιησεις ειναι ο ajax αλλα εχει πολυ δρομο ακομα.ποιον ακριβως reed αναφερεις να συζητησουμε τις προδιαγραφες που εχει?

αυτο που μου δειχνεις εχει90 δολλαρια .Ποιον παραγκον εχεις δει εσυ με 1,5Κ?

 

12 ώρες πριν, papars είπε

Το KNX - instabus μια χαρά πρωτόκολλο είναι - αλλά απαιτεί ειδική καλωδίωση που πρέπει να γίνει από την αρχή.  Έχει μεγάλο κόστος στο οποίο πρέπει να προστεθεί και το κόστος του προγραμματισμού.  Πρόσφατα πήγε πάνω από €1000 η αντικατάσταση ενός dimmer με 8 εξόδους που χάλασε σε κάποια εγκατάσταση.  Και έχω και ένα περίεργο θέμα με τους οδηγούς που απαιτεί κάθε συσκευή - για μερικές παλαιές δεν τους βρίσκεις με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τους προγραμματίσεις μετά από κάποια χρόνια.  Σε αρκετές περιπτώσεις βλέπω ότι αυξάνει την πολυπλοκότητα χωρίς απαραίτητα να παρέχει μεγαλύτερη ευελιξία.  Το να έχω έναν διακόπτη στο υπόγειο που ανάβει το φως του απορροφητήρα στην κουζίνα είναι κάπως ...  Γνώμη μου πάντως είναι αν κάποιος φτιάχνει τώρα σπίτι να το κάνει με knx - και να αγοράσει και το πακέτο προγραμματισμού (dongle) για να μπορεί να το σετάρει αν χρειαστεί μόνος του (όχι όλο από την αρχή αλλά αργότερα αν θέλει να κάνει μερικές αλλαγές / προσθήκες).

Για υπάρχουσες εγκαταστάσεις υπάρχουν δεκάδες λύσεις άλλες καλές - άλλες κακές.  Έχω πάρει ένα πλήρες σετ xiaomi. είναι στο συρτάρι.  Μιλάει στα κινέζικα, δεν ταιριάζουν οι πρίζες / φις με τις ελληνικές και ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν είδα από την αρχή.  Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, φοβάμαι ότι θα ξυπνήσω ένα πρωί και θα έχει κάνει αναβάθμιση σε κάτι που δεν θα λειτουργεί πια. (όπως την πάτησα με κάτι κάμερες).  Πήρα και ένα μάτσο sonoff και διάφορες άλλες έξυπνες συσκευές - έστησα και home assistant όπως και google hub.  Μου πέρασε η όρεξη μόλις είδα πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα πολύ απλό πράγμα - π.χ. να ανάβει ένα φως από ένα κουμπί στον τοίχο.  Άσε που η οικογένεια γκρινιάζει από το "Δεν ταιριάζουν τα πλαίσια στους διακόπτες" μέχρι το ότι ντρέπονται να πουν στο google να κλείσει το aircondition...  Από την άλλη πλευρά θέλω να το στήσω σωστά - κάνω κάθε φορά ένα σορό μηχανικές κινήσεις που θα μπορούσε ο αυτοματισμός να κάνει για μένα.  Θα το κάνω που θα πάει αλλά με βλέπω τελικά να πηγαίνω σε έτοιμη λύση (πχ. legrand) για ευκολία και "ομορφιά". 

Πήρα και έναν έξυπνο θερμοστάτη χώρου -τρομάρα του- Της Wiser.  Ένας μήνας και ακόμα να καταφέρω να το δουλέψω σωστά.  Το πιο απλό; Δεν έχει τρόπο να το βάλεις on/off παρά να κατεβάζω το set point βήμα βήμα μισό βαθμό στο μηδέν (και για να το ανοίξεις το ανάποδο).  Και μία π@παριά arduino των 5 ευρώ με το blynk κάνει παπάδες μπροστά του - αλλά δεν έχει χειριστήριο τοίχου που είναι πολύ βολικό για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

Στο θέμα του συναγερμού θα είχα πάει στο Konnected που έχει αναφερθεί στο νήμα αυτό αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έχει πληκτρολόγιο.  Έχω τους λόγους μου που το θέλω.  Από την άλλη πλευρά υπάρχουν φτηνοί συναγερμοί (π.χ sigma) με πρόσβαση στο Internet που θα μου λύσουν τους περιορισμούς που έχει το υπάρχον σύστημα 25 ετών.  Γνωστοί και συνάδελφοι πάντως κόβουν τις εταιρίες λήψεις σημάτων και απλά βάζουν το συναγερμό να τους καλεί στο κινητό και ανάλογα πράττουν.  Εξαρτάται τι θες να προστατέψεις.

αναφερει οτι κανει ολικη ανακαινιση και δεν εχει ταβανι στο κοστος επενδυσης.Συμφωνω οτι για ενα απλο διαμερισμα ειναι υπερβολη αλλα εφοσον το θελει  ο πελατης.

8 ώρες πριν, fingolfingr είπε

 Αυτό θεωρώ κι εγώ πιο σωστό εχοντας όμως στο μυαλό μου την δική μου εγκατασταση. Εγώ πχ είμαι σε οικογενιακή πολυκατοικία με 3 διαμερίσματα. Ένα σε καθε όροφο. Υπάρχει μία κεντρική μονάδα στον 2ο και τα αλλα 2 εχουν απλά από μια "θυγατρική" μονάδα που μιλάει με την κεντρική. Ο κάθε όροφος είναι ανεξαρτητος με δικό του panel κλπ.

Για εμενα λοιπον το ιδάνικό θα ήταν να είχα την εξτρα πλακέτα που "κουμπωνει" την κεντρική μονάδα. Με αυτή δεν θα χρειαζόταν τηλεφωνική συνδεση αλλά ethernet. Επίσης θα μποροούσα να ελεγχο ολο το συστημα (όλους τους ορόφους) από το κινητό. Έτσι θα μπορούσα να φευγώ και να απομονώνω ζώνες και να οπλίζω On the go. Το να μπορώ να εχω αυτοματισμους του στυλ "όταν φυγω κλειδωσε μόνο σου" κλπ είναι κατι θεμιτό αλλα όχι στην παρουσα φαση. Αρα θα ήθελα να εχω δυνατότητα συνδεσης με ha ή εστω καποιο αλλο βοηθό αλλα δεν θα το χρησιμοποιήσω από τωρα.

Το να μπορείς να παρακολουθείς το σπίτι από απόσταση είναι κατι θεμιτό. Κάμερες, συναγερμός, motion κλπ. Ακόμα όμως και να εχεις γείτονες..... ποιος θα παει; Δηλαδή θα πάρεις το γείτονα και θα του πείς ότι εχει ανοιξει η πόρτα στο μπαλκόνι και πιθανόν να είναι μεσα κάποιος (πες ότι δεν εχει καμερες) και θα παει να χτυπήσει την πόρτα; Το πολύ πολυ να στηθεί στο ματακι της πόρτας. Ίσως να εχω αυτή την λογική γιατί όποτε παίρνω αδεια λείπω εκτός Αθηνών και χρειάζομαι μερικές ώρες για να γυρίσω πίσω. Επίσης το υπαρχων συστημα (που δεν είναι κατι ιδιαίτερο) και με το κεντρο μου δίνει την εξής δυνατότητα: Στο σχεδόν απίθανο ενδεχόμενο (που εχει συμβεί ομως σε γνωστό) που πάω να μπώ στο σπίτι και με περιμένει καποιος στην εισοδο για να του αφοπλισω τον συναγερμό και να κανει την δουλεια του ανενοχλητος, μπορώ να πατήσω εναν αλλο κωδικό (συγκεκριμένο προφανώς) που αφοπλιζει τον συναγερμό αλλα παραλληλα, σιωπηλα ειδοποιεί το κεντρο να καλέσει την αστυνομία. Εχω δηλωσει ότι στο σπίτι υπαρχουν παιδια οπότε θεωρητικά τουλαχιστον θα ερθουν γρήγορα. Αχρειαστο να είναι.

Αν θες να γινεις πιο σαφης ωστε να καταλαβω τι ειναι η κεντρικη μοναδα καιη θυγατρικη.

Προφανως εχεις ενα κεντρο με 3 διαφορετικα Partition και ενα κωδικο για ΚΛΣ.Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι οι χρηστες ειναι που δημιουργουν τις μεγαλυτερες τρυπες ασφαλειας σε ενα συστημα,οποτε δεν το βρισκω καλη λυση,χωρις να λεω οτι δεν υπαρχει λυση (https://elausys.be/products/knx/gateways/evo-knx_paradox-knx-interface/ )

ενα απλο παραδειγμα για paradox kai knx που αναφερα πριν.Για τις καμερες συμφωνω.Και τα λοιπα συμφνωνω.Αν καποιον τον παιρνει οικονομικα να διαθετει 10€/μηνα τοτε ας τα σκορπαει εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vasilllis είπε

Να πω οτι δεν επεσες σε καμια προταση μεσα θα φανω κακος τωρα.

Συγκρινεις τα παιχνιδια με τους συναγερμους?Φερε οποιοδηποτε παιχνιδι νομιζεις οτι αξιζει για συγκριση να το κουβεντιαασουμε.ΑΠο τα ασυρματα ο μονος που εχει παρει καποιες πιστοποιησεις ειναι ο ajax αλλα εχει πολυ δρομο ακομα.ποιον ακριβως reed αναφερεις να συζητησουμε τις προδιαγραφες που εχει?

αυτο που μου δειχνεις εχει90 δολλαρια .Ποιον παραγκον εχεις δει εσυ με 1,5Κ?

Εγώ θα πω κάτι άλλο και θα είναι το τελευταίο και θα φανώ κακός όμως.

Καλό είναι να μην δίνουμε κατευθύνσεις ούτε συμβουλές αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα, πίσω ακόμα και απο την ανωνυμία ενός φόρουμ. Επειδή από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο smart home και αυτά που λες για τους συναγερμούς φαίνεται επιφανειακά μια επικίνδυνη ημιμάθεια.

Με γενικότητες τύπου ο ajax έχει πολύ δρόμο ακόμα ??? και τις προδιαγραφές ??? ενός reed διακόπτη :D (μιλάμε για έναν διακόπτη - μαγνήτη... δλδ εφεύρεση του 1930 κάτι) δεν μπορώ εγώ προσωπικά να σε πάρω στα σοβαρά.

Μίλάμε για λεφτά και όσο και να σε κάποιον περισσεύουν, δεν είναι στραγάλλια. my 2 cents ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, vasilllis είπε

Αν θες να γινεις πιο σαφης ωστε να καταλαβω τι ειναι η κεντρικη μοναδα καιη θυγατρικη.

Προφανως εχεις ενα κεντρο με 3 διαφορετικα Partition και ενα κωδικο για ΚΛΣ.Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι οι χρηστες ειναι που δημιουργουν τις μεγαλυτερες τρυπες ασφαλειας σε ενα συστημα,οποτε δεν το βρισκω καλη λυση,χωρις να λεω οτι δεν υπαρχει λυση (https://elausys.be/products/knx/gateways/evo-knx_paradox-knx-interface/ )

ενα απλο παραδειγμα για paradox kai knx που αναφερα πριν.Για τις καμερες συμφωνω.Και τα λοιπα συμφνωνω.Αν καποιον τον παιρνει οικονομικα να διαθετει 10€/μηνα τοτε ας τα σκορπαει εκει

Το σύστημα ανταποκρίνεται σαν 3 διαφορετικοί συναγερμοι. Ξεχωριστούς κωδικούς ή και ίδιους. Ανάλογα με τι θέλαμε να ρυθμισει ο τεχνικος στην αρχη.  Οπλιζει το καθενα ανεξαρτητα με το δικο του panel. Επισης αν χτυπησει ο δικός μου θα καλέσουν εμένα. Αν χτυπήσει ο 2ος (που ανηκει σε συγγενικό προσωπο) θα καλέσουν εκεί. Παρόλα αυτα μονο η μονάδα του 2ου επικοινωνεί και κάνει κλήση αν συμβεί κάτι. Υπαρχει μια εξωτερικη σειρηνα. Επιλεχθηκε αυτη η λυση λογω κοστους. Εγω εχω ενα κουτάκι όπου καταλήγει η καλωδίωση του σπιτιού αλλά το κουτί αυτό συνδέεται με την μονάδα στον 2ο για να καλέσει κλπ.

Το αν είναι καλη λυση ή οχι δεν είμαι ειδικός για να γνωρίζω. Παρόλα αυτά τον άνθρωπο που τον εγκατέστησε τον εμπιστεύομαι και ξέρω ότι ήταν η καλύτερη συμβατική λύση στα χρήματα που μπορούσαμε να διαθέσουμε.

 

Τέλος, τα 120€ τον χρόνο που κανει το Κέντρο δεν είναι τίποτα για να έχεις το μυαλό σου ήσυχο.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/3/2019 στις 1:07 ΜΜ, fingolfingr είπε

 Αυτό θεωρώ κι εγώ πιο σωστό εχοντας όμως στο μυαλό μου την δική μου εγκατασταση. Εγώ πχ είμαι σε οικογενιακή πολυκατοικία με 3 διαμερίσματα. Ένα σε καθε όροφο. Υπάρχει μία κεντρική μονάδα στον 2ο και τα αλλα 2 εχουν απλά από μια "θυγατρική" μονάδα που μιλάει με την κεντρική. Ο κάθε όροφος είναι ανεξαρτητος με δικό του panel κλπ.

Για εμενα λοιπον το ιδάνικό θα ήταν να είχα την εξτρα πλακέτα που "κουμπωνει" την κεντρική μονάδα. Με αυτή δεν θα χρειαζόταν τηλεφωνική συνδεση αλλά ethernet. Επίσης θα μποροούσα να ελεγχο ολο το συστημα (όλους τους ορόφους) από το κινητό. Έτσι θα μπορούσα να φευγώ και να απομονώνω ζώνες και να οπλίζω On the go. Το να μπορώ να εχω αυτοματισμους του στυλ "όταν φυγω κλειδωσε μόνο σου" κλπ είναι κατι θεμιτό αλλα όχι στην παρουσα φαση. Αρα θα ήθελα να εχω δυνατότητα συνδεσης με ha ή εστω καποιο αλλο βοηθό αλλα δεν θα το χρησιμοποιήσω από τωρα.

Το να μπορείς να παρακολουθείς το σπίτι από απόσταση είναι κατι θεμιτό. Κάμερες, συναγερμός, motion κλπ. Ακόμα όμως και να εχεις γείτονες..... ποιος θα παει; Δηλαδή θα πάρεις το γείτονα και θα του πείς ότι εχει ανοιξει η πόρτα στο μπαλκόνι και πιθανόν να είναι μεσα κάποιος (πες ότι δεν εχει καμερες) και θα παει να χτυπήσει την πόρτα; Το πολύ πολυ να στηθεί στο ματακι της πόρτας. Ίσως να εχω αυτή την λογική γιατί όποτε παίρνω αδεια λείπω εκτός Αθηνών και χρειάζομαι μερικές ώρες για να γυρίσω πίσω. Επίσης το υπαρχων συστημα (που δεν είναι κατι ιδιαίτερο) και με το κεντρο μου δίνει την εξής δυνατότητα: Στο σχεδόν απίθανο ενδεχόμενο (που εχει συμβεί ομως σε γνωστό) που πάω να μπώ στο σπίτι και με περιμένει καποιος στην εισοδο για να του αφοπλισω τον συναγερμό και να κανει την δουλεια του ανενοχλητος, μπορώ να πατήσω εναν αλλο κωδικό (συγκεκριμένο προφανώς) που αφοπλιζει τον συναγερμό αλλα παραλληλα, σιωπηλα ειδοποιεί το κεντρο να καλέσει την αστυνομία. Εχω δηλωσει ότι στο σπίτι υπαρχουν παιδια οπότε θεωρητικά τουλαχιστον θα ερθουν γρήγορα. Αχρειαστο να είναι.

 Το να μπορώ να εχω αυτοματισμους του στυλ "όταν φυγω κλειδωσε μόνο σου" κλπ είναι κατι θεμιτό αλλα όχι στην παρουσα φαση.

Αυτό το εχω κανει  εδω και χρονια  σε εταιρια με 2 παρτισιον το ενα μπαινει παντα αυτοματα συγκεκριμενη ωρα (9 οροφος γραφειο διοίκησης)   και το αλλο πολυ απλα οταν κλειση η κεντρικη εισοδος που απο το πρωι ειναι παντα ανοιχτη , ποτε ομως δεν το ειπαμε smart .......σε πολλους  συναγερμους εδω και 25 χρονια οριζεις οταν κλειση μια ζωνη (κλειδοδιακοπτης νομιζω την λεμε )να μπαινει αυτοματα το συστημα σε λειτουργια ,

πολυ απλα μεσω sms εδω και 8 χρονια ανοιγωκλεινουμε  συστημα στο καπερνησι με κλειδοδιακοπτη και αναβει τα καλοριφερ πριν φτασουν για να ζεστανει ,

Επεξ/σία από mmar6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsakfot είπε

Εγώ θα πω κάτι άλλο και θα είναι το τελευταίο και θα φανώ κακός όμως.

Καλό είναι να μην δίνουμε κατευθύνσεις ούτε συμβουλές αν δεν γνωρίζουμε κάποια πράγματα, πίσω ακόμα και απο την ανωνυμία ενός φόρουμ. Επειδή από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο smart home και αυτά που λες για τους συναγερμούς φαίνεται επιφανειακά μια επικίνδυνη ημιμάθεια.

Με γενικότητες τύπου ο ajax έχει πολύ δρόμο ακόμα ??? και τις προδιαγραφές ??? ενός reed διακόπτη :D (μιλάμε για έναν διακόπτη - μαγνήτη... δλδ εφεύρεση του 1930 κάτι) δεν μπορώ εγώ προσωπικά να σε πάρω στα σοβαρά.

Μίλάμε για λεφτά και όσο και να σε κάποιον περισσεύουν, δεν είναι στραγάλλια. my 2 cents ;) 

Αλλα λογια να αγαπιομαστε .Περιμενω να μου παραθεσεις για την επαφη που ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι ειναι ιδια και με χαρακτηριζεις ημιμαθη.

https://www.knightfireandsecurity.com/product-category/intruder/surface-magnetic-contacts/grade-2-surface-contacts/

https://www.knightfireandsecurity.com/product-category/intruder/surface-magnetic-contacts/grade-3-surface-contacts/

Για να μην σε παιδευω,καποιες ειναι grade 2 kai καποιες grade 3.σαβ/κο ειναι,ψαξου λιγο γκουγκλι και ελα να μου την ξαναπεις.

9 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Το σύστημα ανταποκρίνεται σαν 3 διαφορετικοί συναγερμοι. Ξεχωριστούς κωδικούς ή και ίδιους. Ανάλογα με τι θέλαμε να ρυθμισει ο τεχνικος στην αρχη.  Οπλιζει το καθενα ανεξαρτητα με το δικο του panel. Επισης αν χτυπησει ο δικός μου θα καλέσουν εμένα. Αν χτυπήσει ο 2ος (που ανηκει σε συγγενικό προσωπο) θα καλέσουν εκεί. Παρόλα αυτα μονο η μονάδα του 2ου επικοινωνεί και κάνει κλήση αν συμβεί κάτι. Υπαρχει μια εξωτερικη σειρηνα. Επιλεχθηκε αυτη η λυση λογω κοστους. Εγω εχω ενα κουτάκι όπου καταλήγει η καλωδίωση του σπιτιού αλλά το κουτί αυτό συνδέεται με την μονάδα στον 2ο για να καλέσει κλπ.

Το αν είναι καλη λυση ή οχι δεν είμαι ειδικός για να γνωρίζω. Παρόλα αυτά τον άνθρωπο που τον εγκατέστησε τον εμπιστεύομαι και ξέρω ότι ήταν η καλύτερη συμβατική λύση στα χρήματα που μπορούσαμε να διαθέσουμε.

Τέλος, τα 120€ τον χρόνο που κανει το Κέντρο δεν είναι τίποτα για να έχεις το μυαλό σου ήσυχο.

Προφανως εχετε ενα κεντρο.Παρα πολυ καλη λυση την θεωρω και εγω και ωραιος ο τεχνικος που τον εγκατεστησε με σκοπο να σας γλυτωσει καποιο κοστος.

Για το κεντρο συμφωνω και εγω .

Και αυτος που εχεις μπορει να γινει "εξυπνος".

2 ώρες πριν, mmar6 είπε

 Το να μπορώ να εχω αυτοματισμους του στυλ "όταν φυγω κλειδωσε μόνο σου" κλπ είναι κατι θεμιτό αλλα όχι στην παρουσα φαση.

Αυτό το εχω κανει  εδω και χρονια  σε εταιρια με 2 παρτισιον το ενα μπαινει παντα αυτοματα συγκεκριμενη ωρα (9 οροφος γραφειο διοίκησης)   και το αλλο πολυ απλα οταν κλειση η κεντρικη εισοδος που απο το πρωι ειναι παντα ανοιχτη , ποτε ομως δεν το ειπαμε smart .......σε πολλους  συναγερμους εδω και 25 χρονια οριζεις οταν κλειση μια ζωνη (κλειδοδιακοπτης νομιζω την λεμε )να μπαινει αυτοματα το συστημα σε λειτουργια ,

πολυ απλα μεσω sms εδω και 8 χρονια ανοιγωκλεινουμε  συστημα στο καπερνησι με κλειδοδιακοπτη και αναβει τα καλοριφερ πριν φτασουν για να ζεστανει ,

Οι inim ειναι περισοτερο για εξυπνα σπιτια .Επισης οι paradox εχουν τετοιες δυνατοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vasilllis είπε

 

Προφανως εχετε ενα κεντρο.Παρα πολυ καλη λυση την θεωρω και εγω και ωραιος ο τεχνικος που τον εγκατεστησε με σκοπο να σας γλυτωσει καποιο κοστος.

Για το κεντρο συμφωνω και εγω .

Και αυτος που εχεις μπορει να γινει "εξυπνος".

Μας είχε πει από την αρχή ότι με περίπου 200 (κοστος add-on καρτας) μπορεί να συνδέεται μέσω lan και να τον ελέγχουμε από εφαρμογή. Και τους 3 ορόφους. Οποτε θελουμε το βαζουμε. Δεν ξέρω βέβαια τι συνδέσεις υποστηρίζει από εκεί και περα. Αν θα μπορει δηλαδη να συνδεθει και σε ha ή κατι αντιστοιχο για αυτοματισμούς ή αν θα είναι μόνο μέσω εφαρμογής. Λογικά κάτι θα έχουν σε πιο smart λύση.

Σιγά σιγά θα το ψάξω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vasilllis είπε

Αλλα λογια να αγαπιομαστε .Περιμενω να μου παραθεσεις για την επαφη που ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ οτι ειναι ιδια και με χαρακτηριζεις ημιμαθη.

https://www.knightfireandsecurity.com/product-category/intruder/surface-magnetic-contacts/grade-2-surface-contacts/

https://www.knightfireandsecurity.com/product-category/intruder/surface-magnetic-contacts/grade-3-surface-contacts/

Για να μην σε παιδευω,καποιες ειναι grade 2 kai καποιες grade 3.σαβ/κο ειναι,ψαξου λιγο γκουγκλι και ελα να μου την ξαναπεις.

Παπαγαλιζεις επικίνδυνα χωρίς να μπορείς να επιχειρηματολογησεις τεχνικά στο τι εννοείς.

Οι ηλεκτρομηχανολογικές ιδιότητες ενός Reed switch είναι ίδιες, ακόμα και αν δεν μπορείς εσύ να τις κατανοήσεις λόγω αμάθειας.

Ευελπιστώ λοιπόν, και κλείνω εδώ να μην ασχολείσαι με αυτό το αντικείμενο γιατί ο Ελλαδικός χώρος έχει γεμίσει αρκετούς σκιτζιδες- παντογνώστες που έμαθαν on the job 5 πράγματα και ξαφνικά έγιναν experts.

Αν ερχόσουν να μου πουλήσεις και καλά grade 3 Reed switches και με την από πάνω επιχειρηματολογία σου, ούτε λάμπα δεν θα εμπιστευομουν να μου αλλάξεις..

47 Reed switches είχε το link που εστειλες, και όλοι είναι grade 2 :D τυχαιο; Δεν νομίζω 

Άντε καλό ΣΚ και σου εύχομαι καλό διάβασμα γιατί τα πράγματα έχουν προχωρήσει αρκετά από τότε που προφανώς στα έδειξε κάποιος ;)

 

Επεξ/σία από tsakfot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsakfot είπε

Παπαγαλιζεις επικίνδυνα χωρίς να μπορείς να επιχειρηματολογησεις τεχνικά στο τι εννοείς.

Οι ηλεκτρομηχανολογικές ιδιότητες ενός Reed switch είναι ίδιες, ακόμα και αν δεν μπορείς εσύ να τις κατανοήσεις λόγω αμάθειας.

Ευελπιστώ λοιπόν, και κλείνω εδώ να μην ασχολείσαι με αυτό το αντικείμενο γιατί ο Ελλαδικός χώρος έχει γεμίσει αρκετούς σκιτζιδες- παντογνώστες που έμαθαν on the job 5 πράγματα και ξαφνικά έγιναν experts.

Αν ερχόσουν να μου πουλήσεις και καλά grade 3 Reed switches και με την από πάνω επιχειρηματολογία σου, ούτε λάμπα δεν θα εμπιστευομουν να μου αλλάξεις..

47 Reed switches είχε το link που εστειλες, και όλοι είναι grade 2 :D τυχαιο; Δεν νομίζω 

Άντε καλό ΣΚ και σου εύχομαι καλό διάβασμα γιατί τα πράγματα έχουν προχωρήσει αρκετά από τότε που προφανώς στα έδειξε κάποιος ;)

3-4 post σου,τα εχεις ανεβασει μονο και μονο για να μου την πεις και να με μειωσεις.Θα σε παρακαλουσα αν εχεις να γραψεις κατι επι του θεματος και τους προσωπικους χαρακτηρισμους περι σκιτζη να τους κρατας για τον εαυτο σου.

Αναφερα σχετικα για τον λογο που τα θεωρω 'παιχνιδια' και δεν μπηκες καν στον κοπο να μου δειξεις καποιο πιστοποιητικο.

Μου μιλας για ηλεκτρομηχανολογικες ιδιοτητες ενος reed switch ,χωρις καν να μπεις στον κοπο να διαβασεις λιγο αυτα που αναρτησα.Προφανως αυτα (4K7/2K2) που γραφει δεν σου λενε κατι.http://www.thecrowgroup.com/&mod=download&table=stories1&field=st_pdf_1&me_id=239

οριστε ενας αμφιδρομος ανιχνευτης συστηματος ασφαλειας.Κατι αναλογο?

 

ΥΓ.Με ενδιαφερει το διαβασμα να προχωρησω και εγω λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφορουμιτες. 

Εχετε προβλημα με sonoff και ifttt?

οσο και εαν προσπαθω να δημιουργησω νεο κανονα, μου κολλαει στο loading απο web. Απο τη mobile εφαρμογη μου βγαζει "there was a problem processing this request"

Εχει δοκιμασει disconnect/connect το service αλλα τιποτα.

image.png.3e2b2dea0f1790485e809bde1b23292b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια του προηγούμενου post έκανα μια λίστα με εξοπλισμό, εκτός ηλεκτρικών συσκευών και εικόνας ήχου. 

Τα hub συνδέονται μεταξύ τους και ένα από αυτά στο Internet η το κάθε ένα θέλει σύνδεση στο internet? Θα χρειαστώ και ένα μεγάλο switch για να έχω 2 καλώδια ethernet σε κάθε δωμάτιο. 

Hubs- connectivity

  1. Samsung Smarthings (zigbee k z-wave) - https://www.smartthings.com/ 
  2. Amazon Echo show (zigbee) - https://www.amazon.com/All-new-Echo-Show-2nd-Gen/dp/B077SXWSRP 
  3. Harmony hub elite (IR) - https://www.logitech.com/en-us/product/harmony-elite 
  4. Wifi Repeater - Google GA00158 (wifi) - https://store.google.com/gb/product/google_wifi?hl=en-GB 
  5. 2 CAT 6 ethernet sockets σε κάθε δωμάτιο

Security

  1. Doorbell - Ring Door View, https://shop.ring.com/pages/door-view-cam η Ring Video Doorbel Pro αν δεν προλάβω κυκλοφορία του Door View
  2. Cameras (outdoor) - Arlo ultra - https://www.arlo.com/eu/products/arlo-ultra/default.aspx μαζί με arlo security light - https://www.arlo.com/eu/products/arlo-light/default.aspx 
  3. Cameras (Indoor) - Arlo Q plus - https://www.arlo.com/eu/products/arlo-q-plus/Default.aspx 
  4. Σύστημα συναγερμού - Δεν έξω καταλήξει και θέλω βοήθεια. 
  5. Lock - Yale YDM3168 - https://www.yalelock.it/en/yale/yale-italy/products/smart-digital-locks/digital-door-locks/ydm3168/ 
  6. Fire sensor - Fibaro https://www.fibaro.com/en/products/smoke-sensor/ 
  7. water sensor - Fibaro https://www.fibaro.com/en/products/flood-sensor/ 
  8. door sensor / window sensor - Samsung https://www.samsung.com/us/smart-home/smartthings/sensors/samsung-smartthings-motion-sensor-2018-gp-u999sjvlbaa/ 

Lighting 

  1. Lights - Philips Hue- https://www2.meethue.com/en-us/bulbs 
  2. Strips - Philips Hue strip - https://www2.meethue.com/en-us/lightstrips 
  3. Shutters - Fibaro https://manuals.fibaro.com/roller-shutter-3/ 
  4. Wall sockets - Fibaro https://www.fibaro.com/en/products/smart-switches-and-outlets-walli-outlet-type-f/ γενικά από όλη την σειρά από sockets εδώ https://www.fibaro.com/en/products/smart-switches-and-outlets-product-range/ smart και μή
  5. Light switch (On / Off) - Fibaro Walli https://www.fibaro.com/en/products/smart-switches-and-outlets-walli-switch/ 
  6. Light swtich (dimming) - Phillips hue https://www2.meethue.com/en-us/p/hue-dimmer-switch/046677473372


Temperature

  1. Theromstat - Nest https://nest.com/thermostats/nest-learning-thermostat/overview/ 

Σχολιάστε αν θέλετε για να πάω παρακάτω στις συσκευές, τα μηχανήματα και να τα βάλω και όλα στην κάτοψη για να προχωρήσουμε σε μελέτη εγκατάστασης, thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετικά με τα καλοριφερ. Στα δικά μου σώματα του καλοριφέρ υπαρχουν 2 βανες στο καθένα. Μία πάνω και μία κάτω. Λογικά είσοδος και εξοδος για το κύκλωμα. Αν θέλω να βάλω στο σπίτι μου εξυπνες βαλβίδες πχ σαν αυτές θα πρεπει να βάλω και στα 2 (πανω-κάτω ή μόνο στο ένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...