Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, alex_000 είπε

@tsakfot

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Για τις περσίδες πιστεύω, και ελπίζω να ξέρει ο μηχανολόγος. 

Τα automatic shutters που έβαλες κάνουν για blinds, αν πάμε για blinds καλώς. Η γυναίκα σίγουρα θα θέλει και κλασικές κουρτίνες που αφήνουν φως να περάσει αλλά όχι visual που πέφτουν από αριστερά και δεξιά προς κέντρο. Για μεταλικό στόρι δεν μου γεμίζει το μάτι ο μηχανισμός, ίσως κάνω λάθος. Το χρειάζομαι πάντως για λόγους ασφαλείας.

Τελικά πόσα hubs θέλει ένα σπίτι να δουλέψει σωστά? Ήδη έχουμε eco, smartthings, harmony, fibaro (να μην έχει και αυτό το hub του?)

 Έχω προδιαγραμμένη την τοποθέτηση των projectors, οθονών και ηχείων, ναι. 

 H εγκατάσταση δεν είναι πρόβλημα δεν θα την κάνω εγώ. Αν καταλήξουμε σε fibaro η οτιδήποτε άλλο θα παραδοθεί εγκατεστημένο. 

 Καλά που είπες για κλειδαριά γιατί σκόπευα να πάρω august. OK θα δω την Nuki. 

 ΟΚ καλή ιδέα να τα χώσω όλα σε ένα rack μέσα στο έπιπλο.

Σημειώνω να τον πω τον ηλεκτρολόγο. 

ΟΚ άρα θα έχω ένα / δύο eco view και τα υπόλοιπα eco dot. Φαντάζομαι παίζουν και σαν ηχεία έτσι? να μην γεμίσω το σπίτι ηχεία. Βάζω ένα eco dot σε κάθε δωμάτιο και καθαρίζω!

@stelios18120 

μέχρι να παραδοθεί πάμε για Αύγουστο. Βλέπουμε τότε..

Αν είναι εξωτερικό αλουμινένιο στόρι, με μοτέρ κοιτάς εδώ

Αυτό που πόσταρα είναι για blinds τέτοιου τύπου ! για κουρτίνες μάλλον κοιτάς εδώ αλλά δεν έχω τεστάρει ότι παίζουν :(

Αν πας σε λύση zwave - fibaro like χρειάζεσαι λογικά 1 hub/οροφο , καθώς κάθε συσκευή δουλεύει σαν relay για τις υπόλοιπες γύρω της (mesh network). Σε λύσεις που έχουν να κάνουν με IR blasters (τηλεόραση - projectores - etc.) πας σε per δωμάτιο λύση.

Τα eco dot έχουν ψιλοχάλια ηχεία.Είτε plug-άρεις ένα σέτ ηχείων με καρφάκι, είτε bluetooth ηχεία αλλά αν οικονομικά σε παίρνει ,εκτιμάς τον καλό ήχο και θέλεις να κάνεις την uber -γουρουνιά 😛 , δες τις λύσεις της Sonos

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, tsakfot είπε

Αν είναι εξωτερικό αλουμινένιο στόρι, με μοτέρ κοιτάς εδώ

Αυτό που πόσταρα είναι για blinds τέτοιου τύπου ! για κουρτίνες μάλλον κοιτάς εδώ αλλά δεν έχω τεστάρει ότι παίζουν :(

Αν πας σε λύση zwave - fibaro like χρειάζεσαι λογικά 1 hub/οροφο , καθώς κάθε συσκευή δουλεύει σαν relay για τις υπόλοιπες γύρω της (mesh network). Σε λύσεις που έχουν να κάνουν με IR blasters (τηλεόραση - projectores - etc.) πας σε per δωμάτιο λύση.

Τα eco dot έχουν ψιλοχάλια ηχεία.Είτε plug-άρεις ένα σέτ ηχείων με καρφάκι, είτε bluetooth ηχεία αλλά αν οικονομικά σε παίρνει ,εκτιμάς τον καλό ήχο και θέλεις να κάνεις την uber -γουρουνιά 😛 , δες τις λύσεις της Sonos

Thanks και για αυτά θα δω τους μηχανισμούς για τα στορια.

λογικά θα βάλω όλα τα hub μέσα σε εκείνο το σύνθετο έπιπλο οπότε δεν θα γίνει κανα σοβαρό mesh network.

sonos.. γιατι οχι καλό ακούγεται για να έχει κάθε δωμάτιο, αλλά και η βεράντα, το ηχείο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alex_000 είπε

Όπως λέω στην αρχή του post ας μην μιλήσουμε για κόστος δεν έχει σημασία. Υποθέτουμε ότι μπορεί να αγοραστεί οτιδήποτε. Παρόλα αυτά θέλω να αποφύγω όσο γίνεται subscription services που θα πληρώνω εφόρου ζωής. Δεν τα γουστάρω αυτά

Κάπως έτσι το σκεπτόμουν και εγώ με το zigbee, δηλαδή ότι όλες οι συσκευές συνδέονται με το echo και το echo με το internet. Αν χρειαστεί άλλο hub πχ smarthings για να μπουν πάνω οι samsung, το smarthings hub θα συνδεθεί με echo, και echo με ίντερνετ. 

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με το "πως θα γίνει η καλωδίωση". Θα γίνει από την αρχή από ηλεκτρολόγο ανάλογα με τις απαιτήσεις. 

Μπορείς επίσης να γίνεις πιο συγκεκριμένος στο γιατί ξεκινάω λάθος? Πώς θα ξεκινούσα πιο σωστά?

thanks

 

17 ώρες πριν, alex_000 είπε

To σχέδιο είναι (1) να κάνω ένα σωστό προγραμματισμό και πλάνο όπως λες (2) να βγει μια λίστα  (3) να μπούνε όλα τα αντικείμενα της λίστας στην κάτοψη και 3d model του σπιτιού (4) το κατασκευαστικό κομμάτι θα γίνει από ειδικούς. Υπάρχει μηχανολόγος για τα τεχνικά / μελέτες, και ηλεκτρολόγος για τα πρακτικά. Είμαι λίγο τρελός με την τεχνολογία όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα οπότε αφού γίνει η λίστα ίσως κάνω ξεσκαρτάρισμα από "υπερβολές". Η τεχνολογία εξυπηρετεί τον άνθρωπο όχι το αντίθετο. Θα πρέπει το automation να κάνει τα πράματα πιο απλά όχι πιο δύσκολα. 

Παρακάτω:

1. Το σπίτι δεν θα έχει τέντα (πανί) αλλά θα υπάρχουν σκέπαστρα με μεταλλικές περσίδες που θα ήθελα να είναι αυτόματες και να ρυθμίζονται ανάλογα με θέση του ηλίου και εποχή. Το σπίτι έχει πολύ ήλιο. 

2. Ναι, θέλω ηλεκτρικές κουρτίνες

3. Το σπίτι θα διαθέτει projector, ηλεκτρικό πανί, καθώς και 2 τηλεοράσεις

4. Ναι

5. Ναι - σκεφτόμουν για nest thermostat. To σπίτι θα διαθέτει φυσικό αέριο με θερμοσυσορευτές, τζάκι φυσικού αερίου και φυσικά αρκετά air condition

6. Δεν θα τα χρειάζεται αυτά ο θερμοστάτης έτσι και αλλιώς?

7. Smoke ναι , leak μόνο σε μπάνιο και κουζίνα. 

8. Ναι θέλω παγίδες που να ενημερώνουν αν μια πόρτα είναι ανοιχτή. Επίσης θέλω και συναγερμό

9. Κάμερες εξωτερικού χώρου ναι, έχω σκεφτεί ring floodlight. Εσωτερικού χώρου μόνο σε εισόδους και hall / σημεία πρόσβασης. Θέλω να υπάρχει privacy στα δωμάτια, σαλόνι, κουζίνα

10. Ναι θέλω ηλεκτρονική κλειδαριά. Θα έχω και manual κλειδί για όταν θέλω έξτρα security που δεν θα είναι ενωμένο με το smart σύστημα, αλλά day to day προτιμώ να μην έχω καν μαζί μου κλειδιά. 

11. Ναι θα έχω ethernet αλλά και wifi ανά δωμάτιο.

Θα υπάρχει ένα μεγάλο σύνθετο έπιπλο 3 μέτρα μήκος και 2.70 ύψος που λειτουργεί ως διαχωριστικό δωματίων σαλονιού και επίσης ως display case / αποθηκευτικός χώρος. Αυτο το έπιπλο είναι στο απόλυτο κέντρο του σπιτιού με ίδια απόσταση από κάθε άκρη. Πιστεύω θα χώσω εκεί όλο τον εξοπλισμό που λες.

Έχεις δίκιο κάθε δωμάτιο θα έχει τουλάχιστον ένα ethernet socket.

To θέμα με το ρεύμα και το δίκτυο, τα κανάλια για να περνάνε τα καλώδια, παροχές κτλ θα το κανονίσει ο μηχανολόγος. Για να το κανονίσει όμως πρέπει να ξέρει τι σκοπεύω να κάνω με μεγάλη λεπτομέρεια - λίστα με συσκευές και που θα μπει η κάθε συσκευή. Αυτό κάνω τώρα. Για το θέμα home sinema φέρνω άλλον ειδικό που θα επιβλεφθεί εγκατάσταση, μηχανήματα, calibrations γιαυτό δεν αναφέρω αυτό το κομμάτι εδώ. 

Το κατάλαβα ότι αυτό που ήθελα - να μείνω με ένα πρωτόκολλο- είναι μάλλον αδύνατο οπότε με βλέπω με 3-4 hubs. Αν όλα ελέγχονται από alexa και logitec remote είμαι οκ. Αυτό που δεν θέλω είναι κάθε βλακεία να έχει το δικό της app και control system. 

Θα δω την Fibaro

δεν θέλω κάτι τόσο hardcore που δεν θα έχει υποστήριξη, και εγκαταστάτες.

Τα 4κ είναι αστείο ποσό. Οι υποδομές είναι ακριβές αλλά θα γίνουν σωστά καθώς έχουμε την δυνατότητα με τον αρχιτέκτονα και πολιτικό μηχανικό να το χτίσουμε όπως θέλουμε καθώς η ανακαίνιση είναι υπερπλήρης. 

Thanks που ασχολείσαι. Το home automation όπως λες είναι ακόμα στην εξέλιξη, και αλλάζει πάρα πολύ συνεχώς οπότε νιώθω ότι πρέπει λίγο πολύ να το σχεδιάσω μόνος μου καθώς θέλει μυαλό "χομπίστα", αντίθετα από τα μηχανήματα εικόνας - ήχου για τα οποία υπάρχουν πολλοί ειδικοί. 

Εφοσον δεν υπαρχει οικονομικο ΄ταβανι΄ εγω για το σπιτι μου θα πηγαινα σε KNX κατευθειαν.

Ξεκινας λαθος για τον εξης λογο.Πρωτα κανεις σχεδιασμο  και εφοσον αποφασισετε τοτε προχωρας στην ανακαινιση(ειχες γραψει πριν οτι κανεις ανακαινιση σε σπιτι,ενω σε αυτο το ποστ αναφερεις οτι κανεις προγραμματισμο).

Εφοσον θα το αναλαβουν ¨ειδικοι" δεν σου εχουν προτεινει καποια λυση? Ολα αυτα οκ,θα μπορεις να τα ελεγχεις με alexa κλπ. ή λοιπη εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μια χαζή ερώτηση; Όλα καλα με την ανακαίνιση κλπ και τους εξοπλισμους. Συστημα συναγερμου όμως εχει λογική να βάλει καποιος κάτι που θα μπορεί να το βλέπει μόνο αυτός; Και μιλαω αποκλειστικά για το συστημα που ασφαλίζει πόρτες και παραθυρα. Καμερες με Motion sensor κλπ καταλαβαίνω την λογική. Κατανοώ επίσης αν κάποιος θέλει λόγω κόστους να ξεκινήσει με κατι απλό (πχ για την πόρτα) και να στήσει σιγα σιγά και τα υπολοιπα. Αυτό όμως δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Στο δικό μου μυαλο, είναι προτιμότερο να βάλει καποιος καποιο σύστημα που θα συνδεεται με καποιο κεντρο λήψης σηματων. Το οποίο με την σειρά του θα καλεί την αστυνομία αν κάτι παει στραβά. Ο συναγερμός μου πχ εχει από όσο ξερω δυνατότητα να συνδεθεί με το internet (με προσθήκη εξτρα κάρτας) ώστε να μπορεί να ελεγχεται απομακρισμένα. Λογικά θα υπαρχουν και πιο "εξυπνοι" συναγερμοι που θα υποστηρίζουν όμως και τις πιο κλασικές δυνατότητες. Γιατί λοιπον να πάει καποιος σε κατι αυτόνομο χωρίς υποστήριξη από καπου αλλου; Ειδικά σε ένα σπίτι με ακριβα από ότι καταλαβαίνω πράγματα.

 

Δεν είμαι απόλυτος. Απλά προσπαθώ να καταλάβω.

 

ΥΓ: Επειδή καποιος θα σκεφτεί ότι η αστυνομία θα φτασει του χρόνου αν κληθεί, να πώ το εξής. Όποτε τους εχω καλεσει εγώ (πχ τρακαρισμα) εχουν ερθει μετα από περίπου 3 ώρες. Δύο φορές που εχει χτυπήσει ο συναγερμός στο σπίτι των γονιων μου, καλεσε το κέντρο εμενα, τους είπα ότι δεν είναι καποιος στο σπίτι και καλεσαν την αστυνομία. Εκανα 15 λεπτα για να πάω και η αστυνομία ήρθε αμεσως μετα. Ίσως να ήταν τυχαίο αλλα.... μου είχε κανει εντυπωση. Συμφωνα με γνωστό μου, όταν καλεί το κεντρο στο 100 καταγραφει ώρα αλλα και το όνομα εκείνου που μιλάει. Ίσως να είναι γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

Εφοσον δεν υπαρχει οικονομικο ΄ταβανι΄ εγω για το σπιτι μου θα πηγαινα σε KNX κατευθειαν.

Ξεκινας λαθος για τον εξης λογο.Πρωτα κανεις σχεδιασμο  και εφοσον αποφασισετε τοτε προχωρας στην ανακαινιση(ειχες γραψει πριν οτι κανεις ανακαινιση σε σπιτι,ενω σε αυτο το ποστ αναφερεις οτι κανεις προγραμματισμο).

Εφοσον θα το αναλαβουν ¨ειδικοι" δεν σου εχουν προτεινει καποια λυση? Ολα αυτα οκ,θα μπορεις να τα ελεγχεις με alexa κλπ. ή λοιπη εγκατασταση?

KNX ουτε την εχω ακούσει, θα το δω.

Οι ειδικοί προτείνουν αρκετές λύσεις αλλα όπως είπα δυστυχώς το internet of things, που ειναι τεχνολογία που κάθε έξι μήνες αλλάζει τελείως. Δεν συνηθίζεται σε σπίτια να αυτοματοποιουται σε τέτοιο βαθμο οπότε δεν μπορεί ο μηχανολόγος να μου πει θα πάρεις ring η August για τον χ ψ λόγο. Επίσης ειναι πολύ risky απο την μεριά μου να μην το ψαξω και να μην μπλεχτω και να καταλήξω με μια μπριζα ethernet σε ολο το σπιτι :).

Αυτο που είμαι σιγουρος ειναι οτι ο μηχανολόγος θα κανει τέλεια εγκατάσταση απο οτι components διαλέξω και οτι απαιτησεις του δώσω.

Μακάρι να έβρισκα κάποιον πιο ειδικο στο θεμα να παρω μερικές συμβουλές στην Θεσσαλονίκη. Ισως ροτισω τον τυπο που θα κανει τα home sinema να μου προτινει κάποιον.

46 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Να κάνω κι εγώ μια χαζή ερώτηση; Όλα καλα με την ανακαίνιση κλπ και τους εξοπλισμους. Συστημα συναγερμου όμως εχει λογική να βάλει καποιος κάτι που θα μπορεί να το βλέπει μόνο αυτός; Και μιλαω αποκλειστικά για το συστημα που ασφαλίζει πόρτες και παραθυρα. Καμερες με Motion sensor κλπ καταλαβαίνω την λογική. Κατανοώ επίσης αν κάποιος θέλει λόγω κόστους να ξεκινήσει με κατι απλό (πχ για την πόρτα) και να στήσει σιγα σιγά και τα υπολοιπα. Αυτό όμως δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Στο δικό μου μυαλο, είναι προτιμότερο να βάλει καποιος καποιο σύστημα που θα συνδεεται με καποιο κεντρο λήψης σηματων. Το οποίο με την σειρά του θα καλεί την αστυνομία αν κάτι παει στραβά. Ο συναγερμός μου πχ εχει από όσο ξερω δυνατότητα να συνδεθεί με το internet (με προσθήκη εξτρα κάρτας) ώστε να μπορεί να ελεγχεται απομακρισμένα. Λογικά θα υπαρχουν και πιο "εξυπνοι" συναγερμοι που θα υποστηρίζουν όμως και τις πιο κλασικές δυνατότητες. Γιατί λοιπον να πάει καποιος σε κατι αυτόνομο χωρίς υποστήριξη από καπου αλλου; Ειδικά σε ένα σπίτι με ακριβα από ότι καταλαβαίνω πράγματα.

Δεν είμαι απόλυτος. Απλά προσπαθώ να καταλάβω.

ΥΓ: Επειδή καποιος θα σκεφτεί ότι η αστυνομία θα φτασει του χρόνου αν κληθεί, να πώ το εξής. Όποτε τους εχω καλεσει εγώ (πχ τρακαρισμα) εχουν ερθει μετα από περίπου 3 ώρες. Δύο φορές που εχει χτυπήσει ο συναγερμός στο σπίτι των γονιων μου, καλεσε το κέντρο εμενα, τους είπα ότι δεν είναι καποιος στο σπίτι και καλεσαν την αστυνομία. Εκανα 15 λεπτα για να πάω και η αστυνομία ήρθε αμεσως μετα. Ίσως να ήταν τυχαίο αλλα.... μου είχε κανει εντυπωση. Συμφωνα με γνωστό μου, όταν καλεί το κεντρο στο 100 καταγραφει ώρα αλλα και το όνομα εκείνου που μιλάει. Ίσως να είναι γι αυτό.

Τα ποιο πολλά smart σύστηματα συναγερμού έχουν power backup για να δουλέψουν χωρις ρεύμα καθώς και sim κάρτα με την οποία παίρνουν τηλέφωνο όπως ρυθμιστούν ανάλογα με την ρύθμιση που τους έχει γινει.

Οι πόρτες και τα παράθυρα δεν ασφαλίζονται από το σύστημα συναγερμού (μονο) απο οτι καταλάβει ειναι ένα γενικό scenario που τίθεται στο πλαίσιο ITTT για το οποίο συνεργαζονται πολλές συσκευές και τεχνολογίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που να ψάξω πως να ρυθμίσω το κλιματιστικό με rm mini 3   και HA ; Θα πρέπει να στέλνει μια σειρά από εντολές για κάθε ρύθμιση ; Θα ήταν τέλειο και πρακτικό στο HA να μπορώ να επιλέξω ζεστη/κρυο  και θερμοκρασία.

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, alex_000 είπε

Τα ποιο πολλά smart σύστηματα συναγερμού έχουν power backup για να δουλέψουν χωρις ρεύμα καθώς και sim κάρτα με την οποία παίρνουν τηλέφωνο όπως ρυθμιστούν ανάλογα με την ρύθμιση που τους έχει γινει.

Οι πόρτες και τα παράθυρα δεν ασφαλίζονται από το σύστημα συναγερμού (μονο) απο οτι καταλάβει ειναι ένα γενικό scenario που τίθεται στο πλαίσιο ITTT για το οποίο συνεργαζονται πολλές συσκευές και τεχνολογίες

Αυτό το εχουν και τα κλασικά. Μπαταρία εχουν όλα. Υποδοχή για sim συνήθως με προσθήκη της αντιστοιχης καρτας. Η απορία μου κυρίως είναι αν ενα τέτοιο σύστημα (πχ το ring) μπορεί να συνδεθεί καποιο κέντρο λήψης σηματων καποιας εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αυτό το εχουν και τα κλασικά. Μπαταρία εχουν όλα. Υποδοχή για sim συνήθως με προσθήκη της αντιστοιχης καρτας. Η απορία μου κυρίως είναι αν ενα τέτοιο σύστημα (πχ το ring) μπορεί να συνδεθεί καποιο κέντρο λήψης σηματων καποιας εταιρίας.

Αν δεν κάνω λάθος το κέντρο λήψης σημάτων, ουσιαστικά λαμβάνει μια τηλεφωνική κλήση. Στον συναγερμό σου ρυθμίζεις και καλεί το κέντρο ή το 100 και παίζει ένα ηχογραφημένο μήνυμα (τύπου " πιθανή διάρρηξη στο τάδε σπίτι , τάδε δρόμο etc. "

Κατ'εμέ οικονομοτεχνικά, αξίζει περισσότερο σε μεγάλο αστικό κέντρο, να παίρνεις ειδοποίηση στα κινητά σου και εσύ με την σειρά σου να ειδοποιείς αστυνομία/ γείτονα αν κρίνεις ότι είναι σωστός ή λάθος ο συναγερμός.

Τώρα όταν βέβαια αφορά εξοχικές κατοικίες το πράγμα αλλάζει, καθώς οι securities στην επαρχία περνάνε και μια βόλτα στην περίπτωση συναγερμού να δουν τι συμβαίνει.

Φθηνή πάντως λύση που θα υλοποιήσω είναι UPS όπου θα plug-αριστεί το Xiaomi Gateway , μαζί με modem - router και 3g stick στην USB θύρα για failover backup, δλδ. στην περίπτωση που σου κόψουν το ρεύμα ή και το internet, ο συναγερμός να είναι αυτόνομος.

άσχετο, αλλά θεωρώ απαράδεκτο στις περισσότερες πολυκατοικίες όπου ο κατανεμητής με τις τηλεφωνικές συνδέσεις είναι προσβάσιμος από τον οποιοδήποτε, όπως και τα αντίστοιχα ρολόγια της ΔΕΗ.

Ο απατεώνας που ξέρει, περνάει και ξηλώνει τηλέφωνα - ρεύμα χωρίς να τον εμποδίζει τπτ. και κάνει ανενόχλητος την δουλειά του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Αυτό το εχουν και τα κλασικά. Μπαταρία εχουν όλα. Υποδοχή για sim συνήθως με προσθήκη της αντιστοιχης καρτας. Η απορία μου κυρίως είναι αν ενα τέτοιο σύστημα (πχ το ring) μπορεί να συνδεθεί καποιο κέντρο λήψης σηματων καποιας εταιρίας.

Το ring το σύστημα συναγερμού του δεν υπάρχει Ευρώπη, μόνο Αμερική. Για τα υπόλοιπα θα το ψάξω περισσότερο αλλα πιστεύω οτι συνδέονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsakfot είπε

Αν δεν κάνω λάθος το κέντρο λήψης σημάτων, ουσιαστικά λαμβάνει μια τηλεφωνική κλήση. Στον συναγερμό σου ρυθμίζεις και καλεί το κέντρο ή το 100 και παίζει ένα ηχογραφημένο μήνυμα (τύπου " πιθανή διάρρηξη στο τάδε σπίτι , τάδε δρόμο etc. "

Στον δικό μου παντως και των γονιων (εχουμε το ίδιο) όταν μας παίρνει το κεντρο μας λεει ότι εχουμε ενδειξη για την ζώνη τάδε. Οπότε ξέρουν. Μου εχει τύχει πχ να εχω ξεχασει το κλιματιστικό ανοιχτό και να χτυπήσει το ρανταρ του σαλονιου επειδή κουνιόταν η κουρτίνα. Μου είπαν ότι χτυπησε από το συγκεκριμένο οποτε ήξερα ότι δεν παίζει πρόβλημα. Εκτός αν ο κλεφτης ήταν ήδη μέσα :)

Η κληση που κανει είναι παρόμοια με ενός fax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Που να ψάξω πως να ρυθμίσω το κλιματιστικό με rm mini 3   και HA ; Θα πρέπει να στέλνει μια σειρά από εντολές για κάθε ρύθμιση ; Θα ήταν τέλειο και πρακτικό στο HA να μπορώ να επιλέξω ζεστη/κρυο  και θερμοκρασία.

Τι κλιματιστικό έχεις; γενικά αυτά στέλνουν σε μια εντολή όλες τις ρυθμίσεις οπότε κάθε συνδυασμός έντασης, θερμοκρασίας, swing κλπ είναι μια εντολή, συνεπώς θες για κάθε ένα συνδυασμό να μάθεις και την αντίστοιχη εντολή. 

Εμένα αν θυμάμαι καλά ήταν 200+ εντολές χωρίς να τα έχω βάλει όλα μέσα. Εχεις ha η μέσω της εφαρμογής του rm mini θα το κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Τι κλιματιστικό έχεις; γενικά αυτά στέλνουν σε μια εντολή όλες τις ρυθμίσεις οπότε κάθε συνδυασμός έντασης, θερμοκρασίας, swing κλπ είναι μια εντολή, συνεπώς θες για κάθε ένα συνδυασμό να μάθεις και την αντίστοιχη εντολή. 

Εμένα αν θυμάμαι καλά ήταν 200+ εντολές χωρίς να τα έχω βάλει όλα μέσα. Εχεις ha η μέσω της εφαρμογής του rm mini θα το κάνεις; 

Ευχαριστώ, θέλω να το κάνω μεσω HA.  Με ενδιαφέρει για Panasonic αρχικά και αν τα καταφέρω να λειτουργήσει σωστά θα πάρω άλλα δυο rm mini 3 για toshiba & daikin.  Η εφαρμογή δεν βρίσκει ποιό κλιματιστικό είναι ,  εμφανίζει κατι γενικές επιλογές και δεν λειτουργεί σωστά.

 

Βρήκα κι αυτό  https://github.com/vpnmaster/homeassistant-custom-components/blob/master/broadlink_climate_codes/panasonic_CS-CE9HKEW.ini 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, gousgounakos είπε

Ευχαριστώ, θέλω να το κάνω μεσω HA.  Με ενδιαφέρει για Panasonic αρχικά και αν τα καταφέρω να λειτουργήσει σωστά θα πάρω άλλα δυο rm mini 3 για toshiba & daikin.  Η εφαρμογή δεν βρίσκει ποιό κλιματιστικό είναι ,  εμφανίζει κατι γενικές επιλογές και δεν λειτουργεί σωστά.

Βρήκα κι αυτό  https://github.com/vpnmaster/homeassistant-custom-components/blob/master/broadlink_climate_codes/panasonic_CS-CE9HKEW.ini 

ΑΥτος που εχει φτιαξει αυτο το component ειναι ελληνας. Αυτο εχω εγω στο HA. Για να μαθεις τις εντολες γρηγορα υπαρχει αυτο το script σε python. Στο input βαζεις τις εντολες που θες να μαθει και σε ρωταει μια μια. Μετα πρεπει να το κανεις convert σε ini που παιζει με το smartir και υπαρχει καποιο αλλο εργαλειο για αυτο

Broadlink Bulk Learn.zip

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Να κάνω κι εγώ μια χαζή ερώτηση; Όλα καλα με την ανακαίνιση κλπ και τους εξοπλισμους. Συστημα συναγερμου όμως εχει λογική να βάλει καποιος κάτι που θα μπορεί να το βλέπει μόνο αυτός; Και μιλαω αποκλειστικά για το συστημα που ασφαλίζει πόρτες και παραθυρα. Καμερες με Motion sensor κλπ καταλαβαίνω την λογική. Κατανοώ επίσης αν κάποιος θέλει λόγω κόστους να ξεκινήσει με κατι απλό (πχ για την πόρτα) και να στήσει σιγα σιγά και τα υπολοιπα. Αυτό όμως δεν ισχύει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Στο δικό μου μυαλο, είναι προτιμότερο να βάλει καποιος καποιο σύστημα που θα συνδεεται με καποιο κεντρο λήψης σηματων. Το οποίο με την σειρά του θα καλεί την αστυνομία αν κάτι παει στραβά. Ο συναγερμός μου πχ εχει από όσο ξερω δυνατότητα να συνδεθεί με το internet (με προσθήκη εξτρα κάρτας) ώστε να μπορεί να ελεγχεται απομακρισμένα. Λογικά θα υπαρχουν και πιο "εξυπνοι" συναγερμοι που θα υποστηρίζουν όμως και τις πιο κλασικές δυνατότητες. Γιατί λοιπον να πάει καποιος σε κατι αυτόνομο χωρίς υποστήριξη από καπου αλλου; Ειδικά σε ένα σπίτι με ακριβα από ότι καταλαβαίνω πράγματα.

Δεν είμαι απόλυτος. Απλά προσπαθώ να καταλάβω.

ΥΓ: Επειδή καποιος θα σκεφτεί ότι η αστυνομία θα φτασει του χρόνου αν κληθεί, να πώ το εξής. Όποτε τους εχω καλεσει εγώ (πχ τρακαρισμα) εχουν ερθει μετα από περίπου 3 ώρες. Δύο φορές που εχει χτυπήσει ο συναγερμός στο σπίτι των γονιων μου, καλεσε το κέντρο εμενα, τους είπα ότι δεν είναι καποιος στο σπίτι και καλεσαν την αστυνομία. Εκανα 15 λεπτα για να πάω και η αστυνομία ήρθε αμεσως μετα. Ίσως να ήταν τυχαίο αλλα.... μου είχε κανει εντυπωση. Συμφωνα με γνωστό μου, όταν καλεί το κεντρο στο 100 καταγραφει ώρα αλλα και το όνομα εκείνου που μιλάει. Ίσως να είναι γι αυτό.

Η σωστοτερη -ασφαλεστερη λυση ειναι το smart home να βλεπει το συστημα ασφαλειας που εχει.Κανενα smart home δεν μπορει(μεχρι τωρα τουλαχιστον) να φτασει σε επιπεδο ενα συστημα ασφαλειας.Με αυτο τον τροπο θα μπορει να βλεπει αν καποια πορτα ειναι ανοιχτη ή να οπλισει τον συναγερμο ή οτι χτυπαει ο συναγερμος κλπ.

13 ώρες πριν, alex_000 είπε

KNX ουτε την εχω ακούσει, θα το δω.

Οι ειδικοί προτείνουν αρκετές λύσεις αλλα όπως είπα δυστυχώς το internet of things, που ειναι τεχνολογία που κάθε έξι μήνες αλλάζει τελείως. Δεν συνηθίζεται σε σπίτια να αυτοματοποιουται σε τέτοιο βαθμο οπότε δεν μπορεί ο μηχανολόγος να μου πει θα πάρεις ring η August για τον χ ψ λόγο. Επίσης ειναι πολύ risky απο την μεριά μου να μην το ψαξω και να μην μπλεχτω και να καταλήξω με μια μπριζα ethernet σε ολο το σπιτι :).

Αυτο που είμαι σιγουρος ειναι οτι ο μηχανολόγος θα κανει τέλεια εγκατάσταση απο οτι components διαλέξω και οτι απαιτησεις του δώσω.

Μακάρι να έβρισκα κάποιον πιο ειδικο στο θεμα να παρω μερικές συμβουλές στην Θεσσαλονίκη. Ισως ροτισω τον τυπο που θα κανει τα home sinema να μου προτινει κάποιον.

Τα ποιο πολλά smart σύστηματα συναγερμού έχουν power backup για να δουλέψουν χωρις ρεύμα καθώς και sim κάρτα με την οποία παίρνουν τηλέφωνο όπως ρυθμιστούν ανάλογα με την ρύθμιση που τους έχει γινει.

Οι πόρτες και τα παράθυρα δεν ασφαλίζονται από το σύστημα συναγερμού (μονο) απο οτι καταλάβει ειναι ένα γενικό scenario που τίθεται στο πλαίσιο ITTT για το οποίο συνεργαζονται πολλές συσκευές και τεχνολογίες

Νομιζω εφοσον εχεις σκοπο να ξοδεψεις χρηματα δεν υπαρχει κατι αλλο να κοιταξεις.Ολα τα υπολοιπα ειναι παιχνιδια .Κοιταξε για knx partners και ψαξε τηλ.

12 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Αυτό το εχουν και τα κλασικά. Μπαταρία εχουν όλα. Υποδοχή για sim συνήθως με προσθήκη της αντιστοιχης καρτας. Η απορία μου κυρίως είναι αν ενα τέτοιο σύστημα (πχ το ring) μπορεί να συνδεθεί καποιο κέντρο λήψης σηματων καποιας εταιρίας.

ποιο ακριβως και τι θες να κανει αν συνδεθει?

11 ώρες πριν, tsakfot είπε

Αν δεν κάνω λάθος το κέντρο λήψης σημάτων, ουσιαστικά λαμβάνει μια τηλεφωνική κλήση. Στον συναγερμό σου ρυθμίζεις και καλεί το κέντρο ή το 100 και παίζει ένα ηχογραφημένο μήνυμα (τύπου " πιθανή διάρρηξη στο τάδε σπίτι , τάδε δρόμο etc. "

Κατ'εμέ οικονομοτεχνικά, αξίζει περισσότερο σε μεγάλο αστικό κέντρο, να παίρνεις ειδοποίηση στα κινητά σου και εσύ με την σειρά σου να ειδοποιείς αστυνομία/ γείτονα αν κρίνεις ότι είναι σωστός ή λάθος ο συναγερμός.

Τώρα όταν βέβαια αφορά εξοχικές κατοικίες το πράγμα αλλάζει, καθώς οι securities στην επαρχία περνάνε και μια βόλτα στην περίπτωση συναγερμού να δουν τι συμβαίνει.

Φθηνή πάντως λύση που θα υλοποιήσω είναι UPS όπου θα plug-αριστεί το Xiaomi Gateway , μαζί με modem - router και 3g stick στην USB θύρα για failover backup, δλδ. στην περίπτωση που σου κόψουν το ρεύμα ή και το internet, ο συναγερμός να είναι αυτόνομος.

άσχετο, αλλά θεωρώ απαράδεκτο στις περισσότερες πολυκατοικίες όπου ο κατανεμητής με τις τηλεφωνικές συνδέσεις είναι προσβάσιμος από τον οποιοδήποτε, όπως και τα αντίστοιχα ρολόγια της ΔΕΗ.

Ο απατεώνας που ξέρει, περνάει και ξηλώνει τηλέφωνα - ρεύμα χωρίς να τον εμποδίζει τπτ. και κάνει ανενόχλητος την δουλειά του.

καμια σχεση απολυτως.

Οι εταιριες ληψης σηματων ειναι συμβεβλημενες με την αστυνομια και ειναι υποχρεωμενες κατα την κληση να μεταβουν στο σημειο αυτο.Αν παρεις εσυ και πεις χτυπαει ο συναγερμος σπιτι μου,στην καλυτερη περιπτωση να γελανε μεχρι αυριο

Αυτα με το xiaomi για ποιο συναγερμο αναφερεσαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vasilllis είπε

Η σωστοτερη -ασφαλεστερη λυση ειναι το smart home να βλεπει το συστημα ασφαλειας που εχει.Κανενα smart home δεν μπορει(μεχρι τωρα τουλαχιστον) να φτασει σε επιπεδο ενα συστημα ασφαλειας.Με αυτο τον τροπο θα μπορει να βλεπει αν καποια πορτα ειναι ανοιχτη ή να οπλισει τον συναγερμο ή οτι χτυπαει ο συναγερμος κλπ.

Νομιζω εφοσον εχεις σκοπο να ξοδεψεις χρηματα δεν υπαρχει κατι αλλο να κοιταξεις.Ολα τα υπολοιπα ειναι παιχνιδια .Κοιταξε για knx partners και ψαξε τηλ.

ποιο ακριβως και τι θες να κανει αν συνδεθει?

καμια σχεση απολυτως.

Οι εταιριες ληψης σηματων ειναι συμβεβλημενες με την αστυνομια και ειναι υποχρεωμενες κατα την κληση να μεταβουν στο σημειο αυτο.Αν παρεις εσυ και πεις χτυπαει ο συναγερμος σπιτι μου,στην καλυτερη περιπτωση να γελανε μεχρι αυριο

Αυτα με το xiaomi για ποιο συναγερμο αναφερεσαι?

Καταρχήν το knx είναι πρωτόκολλο.

Κατά δεύτερον τι διαφορά έχει ένας Reed switch για smart home με έναν Reed switch για συναγερμό; Τι διαφορά τεχνικά έχει ένας motion sensor για smart με έναν για συναγερμό; 

Απαντάω μόνος μου ότι δεν έχει καμία διαφορά, εκτός του ότι ο συναγερμός μπορεί να ειδοποιήσει το κέντρο λήψης σημάτων , την αστυνομία , τον Γιαγκούλα etc.

Άρα μην τρελαθουμε ότι το smart home κ συναγερμός έχουν διαφορές . Αυτά είναι κολπακια για να πουλάει η paragon και οι λοιποί παίχτες υπερεκτιμημενα πλέον gadgets.

Και καταλαβαίνουμε όλοι ότι οι εταιρίες security, service πουλάνε δλδ. έναν άνθρωπο απικο να αναλάβει να πάει μια βόλτα etc.

Η τεχνολογία έχει προχωρήσει απλά αυτό που κάποτε κόστιζε 150 ευρώ τώρα κάνει 10 . Οι motion στα μπαλκόνια μου μπήκαν πριν από 10 χρόνια με τις από πάνω τιμές και κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα με τους xiaomi του 10αρικου.

Στο προκείμενο τώρα, για έναν άνθρωπο που πιάνουν τα χεράκια του και στο λέω ενημερωτικά vasilli με ένα xiaomi gateway (25 euro) , ένα UPS και ένα modem router με 3g backup stick και τους αντίστοιχους door& motion sensors (5 euro έκαστος) στήνεις smart home & σύστημα ασφαλείας που κάνει το ίδιο καλά την δουλειά με paragon του 1.5Κ. Και με ένα σμπαρο έχεις 2 τριγονια. 

Άσε που η συγκεκριμένη λύση μπορεί να στηθεί με presence detection ατομικά κάθε μέλους της οικογενειας- ανθρώπου (100 φορές πιο εξυπνος) όπου ο συναγερμός μπαίνει και βγαίνει χωρίς να πατήσεις ούτε κουμπάκι , χωρίς panel-ακια και χειρηστηριακια :)

Το μόνο πρόβλημα αφορά τον τρόπο ειδοποίησης της εταιρίας security . Θα πείραζε λες την εταιρία να ενημερώνεται με sms, με mail , με mqtt με ταχυδρομικό περιστέρι ; 

Δλδ. αν βάρουσε ο παραπάνω συναγερμός και ενημέρωνε την εταιρία security με κλήση στο τηλέφωνό τους και ηχογραφημένο μηνυμα, sms, mail, πακετακι ip θα τους ενοχλούσε ή δεν θα πήγαιναν από την στιγμή που τους πληρώνω ; Δεν νομίζω ..

Τέλος στα πλάνα μου είναι αυτο. Αγοράζεις μια καρτουλα τέτοια και κανείς τον παλιό 'χαζο' συναγερμό σε έναν έξυπνο με ελάχιστες παρεμβάσεις . Με zones για τους vintage τύπους και ένα κάρο αυτοματισμούς που εγώ σε κανέναν commercial συναγερμό της αγοράς δεν έχω δει.

Όπως σαν ακραίο παράδειγμα να εντοπίζει πρόσωπα ( face detection αλγόριθμους δλδ.οπου καταλαβαίνει από τις κάμερες αν είμαι εγώ, η γυναίκα μου, η γιαγιά και όχι η γειτόνισσα) και αντίστοιχα να κάνει enable/ disable συναγερμους- φώτα να παίζει την αγαπημένη του μουσική και ότι άλλο χωράει η φαντασία σου ;)

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...