Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το KNX - instabus μια χαρά πρωτόκολλο είναι - αλλά απαιτεί ειδική καλωδίωση που πρέπει να γίνει από την αρχή.  Έχει μεγάλο κόστος στο οποίο πρέπει να προστεθεί και το κόστος του προγραμματισμού.  Πρόσφατα πήγε πάνω από €1000 η αντικατάσταση ενός dimmer με 8 εξόδους που χάλασε σε κάποια εγκατάσταση.  Και έχω και ένα περίεργο θέμα με τους οδηγούς που απαιτεί κάθε συσκευή - για μερικές παλαιές δεν τους βρίσκεις με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τους προγραμματίσεις μετά από κάποια χρόνια.  Σε αρκετές περιπτώσεις βλέπω ότι αυξάνει την πολυπλοκότητα χωρίς απαραίτητα να παρέχει μεγαλύτερη ευελιξία.  Το να έχω έναν διακόπτη στο υπόγειο που ανάβει το φως του απορροφητήρα στην κουζίνα είναι κάπως ...  Γνώμη μου πάντως είναι αν κάποιος φτιάχνει τώρα σπίτι να το κάνει με knx - και να αγοράσει και το πακέτο προγραμματισμού (dongle) για να μπορεί να το σετάρει αν χρειαστεί μόνος του (όχι όλο από την αρχή αλλά αργότερα αν θέλει να κάνει μερικές αλλαγές / προσθήκες).

Για υπάρχουσες εγκαταστάσεις υπάρχουν δεκάδες λύσεις άλλες καλές - άλλες κακές.  Έχω πάρει ένα πλήρες σετ xiaomi. είναι στο συρτάρι.  Μιλάει στα κινέζικα, δεν ταιριάζουν οι πρίζες / φις με τις ελληνικές και ένα σωρό άλλα πράγματα που δεν είδα από την αρχή.  Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, φοβάμαι ότι θα ξυπνήσω ένα πρωί και θα έχει κάνει αναβάθμιση σε κάτι που δεν θα λειτουργεί πια. (όπως την πάτησα με κάτι κάμερες).  Πήρα και ένα μάτσο sonoff και διάφορες άλλες έξυπνες συσκευές - έστησα και home assistant όπως και google hub.  Μου πέρασε η όρεξη μόλις είδα πόσο δύσκολο είναι να κάνεις ένα πολύ απλό πράγμα - π.χ. να ανάβει ένα φως από ένα κουμπί στον τοίχο.  Άσε που η οικογένεια γκρινιάζει από το "Δεν ταιριάζουν τα πλαίσια στους διακόπτες" μέχρι το ότι ντρέπονται να πουν στο google να κλείσει το aircondition...  Από την άλλη πλευρά θέλω να το στήσω σωστά - κάνω κάθε φορά ένα σορό μηχανικές κινήσεις που θα μπορούσε ο αυτοματισμός να κάνει για μένα.  Θα το κάνω που θα πάει αλλά με βλέπω τελικά να πηγαίνω σε έτοιμη λύση (πχ. legrand) για ευκολία και "ομορφιά". 

Πήρα και έναν έξυπνο θερμοστάτη χώρου -τρομάρα του- Της Wiser.  Ένας μήνας και ακόμα να καταφέρω να το δουλέψω σωστά.  Το πιο απλό; Δεν έχει τρόπο να το βάλεις on/off παρά να κατεβάζω το set point βήμα βήμα μισό βαθμό στο μηδέν (και για να το ανοίξεις το ανάποδο).  Και μία π@παριά arduino των 5 ευρώ με το blynk κάνει παπάδες μπροστά του - αλλά δεν έχει χειριστήριο τοίχου που είναι πολύ βολικό για την συγκεκριμένη εφαρμογή.

Στο θέμα του συναγερμού θα είχα πάει στο Konnected που έχει αναφερθεί στο νήμα αυτό αλλά με προβληματίζει το ότι δεν έχει πληκτρολόγιο.  Έχω τους λόγους μου που το θέλω.  Από την άλλη πλευρά υπάρχουν φτηνοί συναγερμοί (π.χ sigma) με πρόσβαση στο Internet που θα μου λύσουν τους περιορισμούς που έχει το υπάρχον σύστημα 25 ετών.  Γνωστοί και συνάδελφοι πάντως κόβουν τις εταιρίες λήψεις σημάτων και απλά βάζουν το συναγερμό να τους καλεί στο κινητό και ανάλογα πράττουν.  Εξαρτάται τι θες να προστατέψεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι πολύ  καλό το παραπάνω σχόλιο και ενημερωτικό για αποφυγή αγορών που συνήθως είναι για πέταμα .Στο θέμα του συναγερμού θα είχα πάει στο Konnected ,  το ψάχνω φαίνεται να είναι πολύ καλό .....

μέχρι το ότι ντρέπονται να πουν στο google να κλείσει το aircondition...  η γυναικά μου είναι αυτή χαχαχαχα

αλλά το παρακάτω

Γνωστοί και συνάδελφοι πάντως κόβουν τις εταιρίες λήψεις σημάτων και απλά βάζουν το συναγερμό να τους καλεί στο κινητό και ανάλογα πράττουν. 

έχει ξεφύγει λίγο.

 

ΕΕΕΕΕΕΕ είναι το σπίτι στη ΒΟΥΛΑ και δουλεύεις στο ΚΕΝΤΡΟ  και σου έρχεται αλαρμ στην ζώνη 5 πίσω πόρτα κουζίνας ........ ΤΙ ΠΡΑΤΟΥΝ οι φίλοι και συνάδελφοι ,ειλικρινά είμαι περίεργος

Ιδίως αν μετά από καμιά ώρα θα γυρίσουν τα παιδιά από το σχολείο..........

 

Επεξ/σία από mmar6
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσων αφορά την xiaomi. Ότι προανέφερε ο @papars
είναι αλήθεια. Πολλά τα κακά με το λογισμικό. Όμως. Εγώ έχω πολλά xiaomi. Όλα πάνω στο gateway. Έχω στήσει λοιπόν Home Assistant κια έχω κλείσει το gateway απ το router. Όταν θέλω να προσθέσω κάποιο περιφερειακό ανοίγω το gateway το περνάω και περνάει και μόνο του στο HA. Οπότε αμέσως αμέσως γλιτώνω σημαντικό χρόνο. Τώρα θα μου πεις από πρίζες δεν. Ναι δεν  έχω πρίζες. Μέσω HA στήνω όλους τους αυτοματισμους.σιγουρα οι τιμές των xiaomi έχουν πάρει την ανηφόρα αλλά είναι ότι πιο εύκολο και όμορφο για μένα. Το μεγαλύτερο μείον είναι ότι χάνω το συναγερμό. Υπάρχει τρόπος να το κάνεις να δουλέψει αλλά θέλει πολλή δουλειά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spy_vlsi είπε

Οσων αφορά την xiaomi. Ότι προανέφερε ο @papars
είναι αλήθεια. Πολλά τα κακά με το λογισμικό. Όμως. Εγώ έχω πολλά xiaomi. Όλα πάνω στο gateway. Έχω στήσει λοιπόν Home Assistant κια έχω κλείσει το gateway απ το router. Όταν θέλω να προσθέσω κάποιο περιφερειακό ανοίγω το gateway το περνάω και περνάει και μόνο του στο HA. Οπότε αμέσως αμέσως γλιτώνω σημαντικό χρόνο. Τώρα θα μου πεις από πρίζες δεν. Ναι δεν  έχω πρίζες. Μέσω HA στήνω όλους τους αυτοματισμους.σιγουρα οι τιμές των xiaomi έχουν πάρει την ανηφόρα αλλά είναι ότι πιο εύκολο και όμορφο για μένα. Το μεγαλύτερο μείον είναι ότι χάνω το συναγερμό. Υπάρχει τρόπος να το κάνεις να δουλέψει αλλά θέλει πολλή δουλειά 

Θα με ενδιέφερε να μάθω πως γίνεται με τον συναγερμό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, vasilllis είπε

Η σωστοτερη -ασφαλεστερη λυση ειναι το smart home να βλεπει το συστημα ασφαλειας που εχει.Κανενα smart home δεν μπορει(μεχρι τωρα τουλαχιστον) να φτασει σε επιπεδο ενα συστημα ασφαλειας.Με αυτο τον τροπο θα μπορει να βλεπει αν καποια πορτα ειναι ανοιχτη ή να οπλισει τον συναγερμο ή οτι χτυπαει ο συναγερμος κλπ.

ποιο ακριβως και τι θες να κανει αν συνδεθει?

 Αυτό θεωρώ κι εγώ πιο σωστό εχοντας όμως στο μυαλό μου την δική μου εγκατασταση. Εγώ πχ είμαι σε οικογενιακή πολυκατοικία με 3 διαμερίσματα. Ένα σε καθε όροφο. Υπάρχει μία κεντρική μονάδα στον 2ο και τα αλλα 2 εχουν απλά από μια "θυγατρική" μονάδα που μιλάει με την κεντρική. Ο κάθε όροφος είναι ανεξαρτητος με δικό του panel κλπ.

 

Για εμενα λοιπον το ιδάνικό θα ήταν να είχα την εξτρα πλακέτα που "κουμπωνει" την κεντρική μονάδα. Με αυτή δεν θα χρειαζόταν τηλεφωνική συνδεση αλλά ethernet. Επίσης θα μποροούσα να ελεγχο ολο το συστημα (όλους τους ορόφους) από το κινητό. Έτσι θα μπορούσα να φευγώ και να απομονώνω ζώνες και να οπλίζω On the go. Το να μπορώ να εχω αυτοματισμους του στυλ "όταν φυγω κλειδωσε μόνο σου" κλπ είναι κατι θεμιτό αλλα όχι στην παρουσα φαση. Αρα θα ήθελα να εχω δυνατότητα συνδεσης με ha ή εστω καποιο αλλο βοηθό αλλα δεν θα το χρησιμοποιήσω από τωρα.

6 ώρες πριν, mmar6 είπε

ΕΕΕΕΕΕΕ είναι το σπίτι στη ΒΟΥΛΑ και δουλεύεις στο ΚΕΝΤΡΟ  και σου έρχεται αλαρμ στην ζώνη 5 πίσω πόρτα κουζίνας ........ ΤΙ ΠΡΑΤΟΥΝ οι φίλοι και συνάδελφοι ,ειλικρινά είμαι περίεργος

Ιδίως αν μετά από καμιά ώρα θα γυρίσουν τα παιδιά από το σχολείο..........

Το να μπορείς να παρακολουθείς το σπίτι από απόσταση είναι κατι θεμιτό. Κάμερες, συναγερμός, motion κλπ. Ακόμα όμως και να εχεις γείτονες..... ποιος θα παει; Δηλαδή θα πάρεις το γείτονα και θα του πείς ότι εχει ανοιξει η πόρτα στο μπαλκόνι και πιθανόν να είναι μεσα κάποιος (πες ότι δεν εχει καμερες) και θα παει να χτυπήσει την πόρτα; Το πολύ πολυ να στηθεί στο ματακι της πόρτας. Ίσως να εχω αυτή την λογική γιατί όποτε παίρνω αδεια λείπω εκτός Αθηνών και χρειάζομαι μερικές ώρες για να γυρίσω πίσω. Επίσης το υπαρχων συστημα (που δεν είναι κατι ιδιαίτερο) και με το κεντρο μου δίνει την εξής δυνατότητα: Στο σχεδόν απίθανο ενδεχόμενο (που εχει συμβεί ομως σε γνωστό) που πάω να μπώ στο σπίτι και με περιμένει καποιος στην εισοδο για να του αφοπλισω τον συναγερμό και να κανει την δουλεια του ανενοχλητος, μπορώ να πατήσω εναν αλλο κωδικό (συγκεκριμένο προφανώς) που αφοπλιζει τον συναγερμό αλλα παραλληλα, σιωπηλα ειδοποιεί το κεντρο να καλέσει την αστυνομία. Εχω δηλωσει ότι στο σπίτι υπαρχουν παιδια οπότε θεωρητικά τουλαχιστον θα ερθουν γρήγορα. Αχρειαστο να είναι.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο χωριο εγω σκεφτομαι να βαλω Digoo Hama.
https://www.banggood.com/DIGOO-HAMA-All-Touch-Screen-Alexa-Version-433MHz-2G-GSM-WIFI-DIY-Smart-Home-Security-Alarm-System-Kits-p-1275518.html?rmmds=search&ID=233&cur_warehouse=CN

εχω δει καλα reviews. αξιοπιστος λενε οι περισοτεροι. δεν ειναι για αυτοματισμους. εξαλλου θελω εκτος απο μενα να το χειριζονται και μεγαλυτεροι σε ηλικια. ειναι και gsm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsakfot

@tsakfot με την Fibaro εχεις hands on εμπειρία? Έψαξα την εταιρία, τα προϊόντα τους και η φιλοσοφία τους φαινεται πολυ σωστή, design λειτουργικά αψογοι κτλ.

Οταν όμως ψαχνω στα forums , reddit κτλ για απόψεις και reviews τα σχόλια ειναι μάλλον κάκιστα με παράπονα για πάρα πολλά bugs και γενικά οτι δεν δουλεύουν τα συστήματα.

Μιλάμε για μια πολονεζικη εταιρία μου φαινεται λογικό να μην μπορει να ανταγωνιστεί samsung, amazon κτλ σε quality control και assurance.

το τελευταίο που θέλω ειναι κάθε τρεις και δυο να πρεπει να κανω ρυθμίσεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο fibaro έχω στο σπίτι double switch & double dimmer πάνω σε Smartthings παλιότερα και τώρα Home Assistant και μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Ένας φίλος δε που έχει αγοράσει καμιά 20αριά (φώτα, τέντες και ρολά) σε HA κανένα πρόβλημα.

3 ώρες πριν, mmar6 είπε

Στο θέμα του συναγερμού θα είχα πάει στο Konnected ,  το ψάχνω φαίνεται να είναι πολύ καλό .....

Καλό είναι, το έχω κανένα χρόνο (2 καρτούλες), αν όμως το έβαζα τώρα, θα εξέταζα την καινούργια παράλληλη εγκατάσταση, όπου αφήνεις τον παλιό συναγερμό και βάζει δίπλα το konnected για να παρακολουθείς και να οπλίζεις. Χρειάζεται όμως συμβατός συναγερμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Theo X είπε

Δύο fibaro έχω στο σπίτι double switch & double dimmer πάνω σε Smartthings παλιότερα και τώρα Home Assistant και μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Ένας φίλος δε που έχει αγοράσει καμιά 20αριά (φώτα, τέντες και ρολά) σε HA κανένα πρόβλημα.

Καλό είναι, το έχω κανένα χρόνο (2 καρτούλες), αν όμως το έβαζα τώρα, θα εξέταζα την καινούργια παράλληλη εγκατάσταση, όπου αφήνεις τον παλιό συναγερμό και βάζει δίπλα το konnected για να παρακολουθείς και να οπλίζεις. Χρειάζεται όμως συμβατός συναγερμός.

ναι για αυτό (παράλληλα ) λέω έχω Paradox και θα πάρω πληροφορίες είναι πολύ καλή ιδέα .

 

56 λεπτά πριν, alex_000 είπε

@tsakfot

@tsakfot με την Fibaro εχεις hands on εμπειρία? Έψαξα την εταιρία, τα προϊόντα τους και η φιλοσοφία τους φαινεται πολυ σωστή, design λειτουργικά αψογοι κτλ.

Οταν όμως ψαχνω στα forums , reddit κτλ για απόψεις και reviews τα σχόλια ειναι μάλλον κάκιστα με παράπονα για πάρα πολλά bugs και γενικά οτι δεν δουλεύουν τα συστήματα.

Μιλάμε για μια πολονεζικη εταιρία μου φαινεται λογικό να μην μπορει να ανταγωνιστεί samsung, amazon κτλ σε quality control και assurance.

το τελευταίο που θέλω ειναι κάθε τρεις και δυο να πρεπει να κανω ρυθμίσεις φυσικά.

Πολωνέζικη με τέτοιες τιμές ......ήμαρτον πόσο θα πρέπει να πουλήσουν οι γερμανικές  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alex_000 είπε

@tsakfot

@tsakfot με την Fibaro εχεις hands on εμπειρία? Έψαξα την εταιρία, τα προϊόντα τους και η φιλοσοφία τους φαινεται πολυ σωστή, design λειτουργικά αψογοι κτλ.

Οταν όμως ψαχνω στα forums , reddit κτλ για απόψεις και reviews τα σχόλια ειναι μάλλον κάκιστα με παράπονα για πάρα πολλά bugs και γενικά οτι δεν δουλεύουν τα συστήματα.

Μιλάμε για μια πολονεζικη εταιρία μου φαινεται λογικό να μην μπορει να ανταγωνιστεί samsung, amazon κτλ σε quality control και assurance.

το τελευταίο που θέλω ειναι κάθε τρεις και δυο να πρεπει να κανω ρυθμίσεις φυσικά.

Ναι έχω hands on λόγω του ότι έψαχνα τρόπο να αυτοματοποιήσω ένα τεράστιο αλουμινένιο ρολό (μοτέρ με πάνω - κάτω και στοπς) και δεν έβρισκα αξιόπιστη άλλη λύση.

Βέβαια δεν αγόρασα όλο το Home center τους, αλλά ένα generic Z-wave USB Stick & τον Fibaro Roller Shutter 2.

H μαγεία του Zwave, πέρα από το ότι είναι open protocol, οπότε μπορείς εύκολα να mix-άρεις gadgets zwave απο διαφορετικές εταιρίες, χωρίς περιορισμό , είναι πως δεν χρειάζεσαι relays - repeaters για να επεκτείνεις το δίκτυο , οπότε για παράδειγμα ένα Zwave light switch δρα σαν repeater και επεκτείνει το δίκτυο σου απεριόριστα (πράγμα που δεν ισχύει για το Zigbee όπου εκεί πρέπει οι συσκευές να γράφουν ότι λειτουργούν και σαν repeaters καταλήγοντας να έχεις blind spots στο σπίτι - βλέπε λύση της xiaomi που χρησιμοποιεί Zigbee αλλά κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της).

Από τον Fibaro λοιπόν είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος, καθώς είναι instant, επίπεδου σαν να τον χειρίζεσαι απο φυσικό κουμπί και γενικά δεν έχω παρατηρήσει κάποια δυσλειτουργία στους 6 μήνες που τον δουλεύω (υπόψη ότι παίζει από Home Assistant).

Εγώ κατά την δικιά μου έρευνα, δεν έβρισκα άλλη εταιρία εκτός της Fibaro από Ευρώπη κυρίως που να έχει όλο το πακέτο δλδ. gateway και όλα τα βασικά (light switches - dimmers -roller shutters - motions etc.). Με λίγα λόγια για κάποιον που θέλει να αγοράσει μονο μιας όλο το πακέτο και να ξενοιάσει νομίζω δεν υπάρχει επι του παρόντος άλλη εναλλακτική. Το τελικό αποτέλσμα βέβαια εξαρτάται απο τον integrator αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

Αυτό που δεν μου άρεσε, είναι το web interface τους, το οποίο δείχνει κάπως παλιακό ,αλλά όπως έγραψα και παραπάνω εγώ δουλεύω από Home Assistant, καθώς λόγω του ότι δουλεύω smart gadgets κοντά τώρα στην 5ετία, έχω μαζέψει ένα κάρο gadget-άκια που δεν θα μπορούσα διαφορετικά να τα κάνω να κάνουν interact μεταξύ τους ( Zigbee - Zwave - WiFi - esp8266 - Philips Hue κτλπ κτλπ.) οπότε είτε θα έπρεπε να τα ξεφορτωθώ όλα και να ξεκινήσω απο το μηδέν πράγμα που θα μου ήταν ασύμφορο.

Εν κατακλείδι, για wireless smart home automation και έχοντας δοκιμάσει ότι υπάρχει εκεί έξω διαθέσιμο, σε επίπεδο πρωτοκόλλου νομίζω το Zwave είναι ένα click μπροστά.

Battery friendly - μικρά πακετάκια TCP/IP που το καθιστούν τάχιστο  - repeater mode ολων των αισθητηρίων . Αν τώρα ξεκίναγα απο το μηδέν, εκεί θα κατέληγα.

Υπόψη πως δεν είσαι δεσμευμένος να αγοράσεις το Gateway της Fibaro , αλλά απ'ότι διαβάζω τo Samsung Smart Things είναι Zwave & Zigbee compatible οπότε μπορείς θεωρητικά να χρησιμοποιήσεις αυτό σαν "εγκέφαλο" του έξυπνου σπιτιού και να αγοράσεις ξεχωριστά τα υπόλοιπα αισθητήρια σου ακόμα και διαφορετικών brands .

Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω ;)

 

44 λεπτά πριν, Theo X είπε

Δύο fibaro έχω στο σπίτι double switch & double dimmer πάνω σε Smartthings παλιότερα και τώρα Home Assistant και μόνο τα καλύτερα έχω να πω. Ένας φίλος δε που έχει αγοράσει καμιά 20αριά (φώτα, τέντες και ρολά) σε HA κανένα πρόβλημα.

Καλό είναι, το έχω κανένα χρόνο (2 καρτούλες), αν όμως το έβαζα τώρα, θα εξέταζα την καινούργια παράλληλη εγκατάσταση, όπου αφήνεις τον παλιό συναγερμό και βάζει δίπλα το konnected για να παρακολουθείς και να οπλίζεις. Χρειάζεται όμως συμβατός συναγερμός.

Για δώσε περισσότερο info!  Με ενδιαφέρει να συνδέσω τον παλιό μου συναγερμό με κάτι τέτοιο !

Παλιό συναγερμό έχεις συνδέσει παράλληλα και κάνει έξυπνο με το Konnected ή κάτι διαφορετικό ? Το Integration με το HA πως σου φάνηκε ? Χρειάστηκε custom-ιες ή Plug & Play ?

32 λεπτά πριν, mmar6 είπε

ναι για αυτό (παράλληλα ) λέω έχω Paradox και θα πάρω πληροφορίες είναι πολύ καλή ιδέα .

Πολωνέζικη με τέτοιες τιμές ......ήμαρτον πόσο θα πρέπει να πουλήσουν οι γερμανικές  ..

Μην είσαι ρατσιστής 😛 Αστειεύομαι προφανώς!

Πάντως το manual-άκι τους για τον μικροελεγκτή που εγκατέστησα και διάβασα εκτενώς είναι παραπάνω από ικανοποιητικό και φαίνεται ότι το έχουν πάρει πάρα πολύ σοβαρά  και δεν αστειεύονται. Άφοβα θα ξανα-αγόραζα πάντως Fibaro!

Επεξ/σία από tsakfot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsakfot

 

Ευχαριστώ, οχι δεν με μπερδεψες περισσότερο αλλα μάλλον ξεκαθαρισες καλύτερα τα πράγματα.

Αυτοί που παραπονιούνται είναι όσοι εχουν παει με ολο το πακετο της Fibaro, και με βαση ότι διάβασα νομίζω είναι καλύτερα να αποφύγω το hub τους και να συγκεντροθω στο smarthings που ειναι ομολογουμένως το πιο αξιόπιστο και δουλεύει με όλα τα προτοκολα. Για individual components, ίσως συγκεκριμένα για τα ρολλα και τους ανιχνευτές πόρτας ίσως να το σκεφτώ, αλλά γενικά προτιμώ αξιοπιστία απο design και features. Θέλω απλά components που δουλεύουν σωστά.

Τωρα που το ξεκαθάρισα στο μυαλο μου το θεμα του home automation νομίζω το καλύτερο αποτέλεσμα δεν το φέρνει η υπερβολή και το πλήθος τρελών αυτοματοποιημένων σεναρίων (άνοιξε το φως στο μπάνιο αν κανεις detect ενήλικο μετά τις 18:00 και η πόρτα ανοίξει και κλείσει μετά και κλείσε το φως 2 min αφου δεν γίνεται detect κίνηση κτλ).

Το καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω ειναι αν αντικατασταθούν οι χειροκίνητες λειτουργίες με semi - αυτοματες (πχ ηλεκτρικά πατζουρια), ενω το σπιτι κανει fall back σε manual αν μεινει χωρίς ρεύμα και internet. Με αυτη τη λογική θα προσπαθήσω για απλές λειτουργίες που λειτουργούν καλα, χωρις πολυπλοκότητα για τους ενοίκους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex_000 είπε

@tsakfot

Ευχαριστώ, οχι δεν με μπερδεψες περισσότερο αλλα μάλλον ξεκαθαρισες καλύτερα τα πράγματα.

Αυτοί που παραπονιούνται είναι όσοι εχουν παει με ολο το πακετο της Fibaro, και με βαση ότι διάβασα νομίζω είναι καλύτερα να αποφύγω το hub τους και να συγκεντροθω στο smarthings που ειναι ομολογουμένως το πιο αξιόπιστο και δουλεύει με όλα τα προτοκολα. Για individual components, ίσως συγκεκριμένα για τα ρολλα και τους ανιχνευτές πόρτας ίσως να το σκεφτώ, αλλά γενικά προτιμώ αξιοπιστία απο design και features. Θέλω απλά components που δουλεύουν σωστά.

Τωρα που το ξεκαθάρισα στο μυαλο μου το θεμα του home automation νομίζω το καλύτερο αποτέλεσμα δεν το φέρνει η υπερβολή και το πλήθος τρελών αυτοματοποιημένων σεναρίων (άνοιξε το φως στο μπάνιο αν κανεις detect ενήλικο μετά τις 18:00 και η πόρτα ανοίξει και κλείσει μετά και κλείσε το φως 2 min αφου δεν γίνεται detect κίνηση κτλ).

Το καλύτερο αποτέλεσμα νομίζω ειναι αν αντικατασταθούν οι χειροκίνητες λειτουργίες με semi - αυτοματες (πχ ηλεκτρικά πατζουρια), ενω το σπιτι κανει fall back σε manual αν μεινει χωρίς ρεύμα και internet. Με αυτη τη λογική θα προσπαθήσω για απλές λειτουργίες που λειτουργούν καλα, χωρις πολυπλοκότητα για τους ενοίκους.

Γενικά αυτό που έμαθα, ξοδεύοντας άπειρο χρόνο και χρήμα είναι, πάντα να πηγαίνω σε αυτόν που έχει το καλύτερο documentation και την μεγαλύτερη βάση χρηστών! Για παράδειγμα ενώ οι Philips Hue και γενικά το οικοσύστημα τους είναι ακριβό, απο άποψη αξιοπιστίας και hacking από μεριάς χρηστών τις έχω καταχαρεί παρά την τιμή και τα όποια μειονεκτήματα έχουν ;) 

Πάντα έβρισκα άκρη και σχετικά εύκολα ;) Πάντα πρίν τις αγορές μου έψαχνα να βρω κάποιον που επιτυχημένα υλοποιήσει αυτό που προσπαθώ να κάνω και εγώ ειδάλλως αν δεν πήγαινα έτσι, τα gadgets έμεναν στο ράφι 😕 ( πικρό παράδειγμα οι λάμπες της xiaomi καθώς και οι κάμερες της.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα. Έχω ένα hub smartthings εδώ και 1 χρόνο και δεν ξέρω γιατί αλλά με κάτι αισθητήρες της samsung επίσης ( multi purpose sensor ) συνεχώς χάνει επαφη και πρέπει να το προσθέτω από την αρχή. Ο αισθητήρας είναι σε διπλανο δωμάτιο. Θα ασχοληθώ πιο πολύ με το θέμα αλλα προσωπικά δεν το θεωρώ πολυ σοβαρή λυση σε σύγκριση με το hub της fibaro ή με κάποια λύση hassio ή openhab κλπ. Δεν έχω βέβαια προλάβει να ψάξω στο unofficial support στο forum τους. 

Mini review για το home center 2 της fibaro : Ακριβό μεν... αλλά όλα τα sensors, dimmer, switch κλπ της εταιρίας παίζουν άψογα , χωρίς θέματα. Το support της εταιρίας υφίσταται με beta και updates , αλλά δεν πολυασχολούνται να προσθέσουν υποστήριξη σε προϊόντα τρίτων. Εδώ έρχεται η υποστήριξη unofficial απο άλλους χρήστες και κάτι γίνεται. Δείχνει σταθερότητα πάντως και αν λίγο η εταιρία ασχοληθεί πιο σοβαρά θα πάει καλύτερα. Netatmo weather station, hue ,αρκετές κάμερες και συναγερμοι μπορούν να προστεθούν κανονικά. Βεβαίως οτιδήποτε wave plus μπορεί να προστεθεί στον controller απ' ευθείας.

Review για fibaro sensors , switch σε πρίζες , dimmer, smart plugs , co sensor, flood sensor όλα είναι άψογα , αλλά και ακριβά! Πριν λίγες μέρες η fibaro ανακοίνωσε ότι όλα τα προϊόντα της θα υποστηρίζονται από το smartthings hub και μάλιστα official. Προφανώς έκαναν κάποια συνεργασία με την samsung.

Τα κακα σχόλια είναι καθαρά για την συμπεριφορά του support , καθώς πολλές φορές υπόσχονται πράγματα και δεν τα κάνουν ποτέ.

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsakfot είπε

Για δώσε περισσότερο info!  Με ενδιαφέρει να συνδέσω τον παλιό μου συναγερμό με κάτι τέτοιο !

Παλιό συναγερμό έχεις συνδέσει παράλληλα και κάνει έξυπνο με το Konnected ή κάτι διαφορετικό ? Το Integration με το HA πως σου φάνηκε ? Χρειάστηκε custom-ιες ή Plug & Play ?

Δεν το έχω συνδέσει παράλληλα, έχω μόνο το konnected. Δεν είχε βγει το interface όταν το εγκατέστησα. Περισσότερα για τον νέο τρόπο (Interface λέγεται) εδώ:

https://konnected.io/products/konnected-alarm-panel-interface-for-wired-security-systems

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε κάπου το μάτι μου χωρίς να το συγκρατήσω ότι το z-wave έχει συχνότητες περιοχών και ενδέχεται κάποιες συσκευές να μην λειτουργούν αν προορίζονται για άλλες χώρες.  Κάποια πείρα πάνω σε αυτό έχει κάποιος;

Θέλω να αγοράσω ένα interface για το HA raspberry και δεν βρίσκω άκρη ποιό είναι το σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...