Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

λοιπον. για αυτοματισμους ειναι μια χαρα, συναγερμο επισης. με google assistant οσο το δουλεψα απο κινητο μονο τις λαμπες yeelight επαιξα και την πριζα. aqara θυγατρικη πρεπει να ναι. και τα αλλα που λεει "original xiaomi" zigbee ειναι. αν θες για home assistant Παρε aqara. τωρα στα αρνητικα:

σαν server δηλωνεις mainland. εχεις καποιες καθυστερησεις και σπανια δεν ανταποκρινεται αμεσα. γενικα το software χρηζει βελτισωσης. ακομα στα πειρφερειακα οσο πανε και ανεβαινουν οι τιμες, ωστόσο δεν πιστευω να ανεβουν κι αλλο. εγω γενικα που τα εχω συνδυασει με Hassio ειμαι πολυ ευχαριστημενος μιας και οι αποκρισεις πλεον ειναι αριστες. απο περιφερειακα εχει μεγαλη ποικιλια.

εχει σαν περιφερειακο  και πληκτρολογια? η παμε σε  aqara switch ? τωρα για θεμα μπαταριας αν ξερει κανεις μαλλον παμε  σε powerbank η εναλλακτικη λυση γιατι θα θελει δις την ωρα φορτωμα ενω θελει συνεχες ρευμα σαν συναγερμος δεν φαινεται ολοκληρωμενη λυση απλα κανεις την πλακα σου και λες  εχω συναγερμο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πληκτρολογια? μηπως ψαχνεις καταγραφικο? τα aqara switch διακοπτες ειναι που ενεργοποιεις συσκευες ή σεναρια. αν εννοεις τι θα γινει σε περιπτωση διακοπης θες απλα ups για το modem/router και το gateway. βεβαια αν θυμαμαι καλα εχει επιλογη να σου ερχεται ειδοποιηση οταν πεφτει το ρευμα. για σοβαρος συναγερμος δεν ειναι ομως.

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

πληκτρολογια? μηπως ψαχνεις καταγραφικο? τα aqara switch διακοπτες ειναι που ενεργοποιεις συσκευες ή σεναρια. αν εννοεις τι θα γινει σε περιπτωση διακοπης θες απλα ups για το modem/router και το gateway. βεβαια αν θυμαμαι καλα εχει επιλογη να σου ερχεται ειδοποιηση οταν πεφτει το ρευμα. για σοβαρος συναγερμος δεν ειναι ομως.

μα αυτο εννοω  πληκτρολογιο το aqara σαν scene θα ενεργοποιει / απενεργοποιει τον συναγερμο , οσο για το ups σε modem/router και gateway ειναι αστεια λυση , αρα παμε σε επαγγελματικες λυσεις και οχι παιχνιδακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kama28 είπε

μα αυτο εννοω  πληκτρολογιο το aqara σαν scene θα ενεργοποιει / απενεργοποιει τον συναγερμο , οσο για το ups σε modem/router και gateway ειναι αστεια λυση , αρα παμε σε επαγγελματικες λυσεις και οχι παιχνιδακια

Μιας και όλοι τώρα πάνε σε voip (που το τηλέφωνο δεν δουλεύει χωρίς ρεύμα), το ups στο modem δεν είναι και τόσο κακή λύση γενικότερα. Ο συναγερμός έχει φυσικά μπαταρία δική του αλλά χωρίς modem......

Η λύση βέβαια σε αυτό είναι να έχεις sim σαν backup με το οποίο κοστος έχει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2019 στις 6:28 ΜΜ, _filippos_ είπε

πολυ ενδιαφέρον αυτό το nuki ΑΛΛΑ εχω μια αμφιβολία για την ασφάλεια.

Ο τρόπος λειτουργίας του ειναι σαν να εχεις απο την μεσα μεριά ενα κλειδί μόνιμα στην κλειδαριά.
Θυμάμαι στο παρελθόν ρεπορτάζ που έδειχναν πόσο εύκολο ειναι να ανοίξεις πόρτες που ειχαν απο πισω κλειδί. Κάτι τέτοιο έχει παρακαμφθεί;

https://www.banggood.com/Xiaomi-Vima-Smart-Lock-Cylinder-Intelligent-Securtiy-Door-Lock-128-Bit-Encryption-w-Keys-p-1328812.html?utmid=7160&ID=512647&cur_warehouse=CN

Αυτό παίζει με google  και alexa ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2019 στις 6:28 ΜΜ, _filippos_ είπε

πολυ ενδιαφέρον αυτό το nuki ΑΛΛΑ εχω μια αμφιβολία για την ασφάλεια.

Ο τρόπος λειτουργίας του ειναι σαν να εχεις απο την μεσα μεριά ενα κλειδί μόνιμα στην κλειδαριά.
Θυμάμαι στο παρελθόν ρεπορτάζ που έδειχναν πόσο εύκολο ειναι να ανοίξεις πόρτες που ειχαν απο πισω κλειδί. Κάτι τέτοιο έχει παρακαμφθεί;

Πριν την εγκαταστήσω, είχα ρωτήσει 2 σοβαρούς κλειδαράδες και οι δύο με επιβεβαιώσαν ότι δεν παίζει θέμα ασφάλειας!

Το μόνο πρόβλημα αφορά την περίπτωση που κάποιος σου αντιγράψει/κλέψει το κλειδί/αντικλείδι και μπει μέσα ενώ το κλειδί είναι ήδη πάνω.

Βέβαια τα περισσότερα νέα κλειδιά, έχουν μια έξτρα μπιλίτσα πάνω τους ή οποία δεν επιτρέπει σε κάποιον να αντιγράψει έτσι απλά το κλειδί.

Στις 30/3/2019 στις 6:33 ΜΜ, cambo99 είπε

Για το πρώτο θέμα θα το κοιτάξω πάλι απόψε. Για τη κλειδαριά διπλής ενέργειας πρέπει να την αλλάξω ναι. Τι μάρκα προτείνεις για ασφάλεια και να δουλεύει καλά με nuki;

οποιοσδήποτε κύλινδρος με αξία >70 ευρώ θα σε καλύψει. Προσοχή καθώς άλλο κύλινδρος άλλο κλειδαριά ;)

Υπόψη ότι ο κύλινδρος λέγεται " διπλής ενέργειας" και έτσι τον ζητάς! Υπάρχει και σχετικό thread οπου κάποιοι κλειδαράδες κάνουν προτάσεις για αξιόπιστους κυλίνδρους/πόρτες ασφαλείας etc και μπορείς να εμπιστευτείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, tsakfot said:

Πριν την εγκαταστήσω, είχα ρωτήσει 2 σοβαρούς κλειδαράδες και οι δύο με επιβεβαιώσαν ότι δεν παίζει θέμα ασφάλειας!

Το μόνο πρόβλημα αφορά την περίπτωση που κάποιος σου αντιγράψει/κλέψει το κλειδί/αντικλείδι και μπει μέσα ενώ το κλειδί είναι ήδη πάνω.

Βέβαια τα περισσότερα νέα κλειδιά, έχουν μια έξτρα μπιλίτσα πάνω τους ή οποία δεν επιτρέπει σε κάποιον να αντιγράψει έτσι απλά το κλειδί.

οποιοσδήποτε κύλινδρος με αξία >70 ευρώ θα σε καλύψει. Προσοχή καθώς άλλο κύλινδρος άλλο κλειδαριά ;)

Υπόψη ότι ο κύλινδρος λέγεται " διπλής ενέργειας" και έτσι τον ζητάς! Υπάρχει και σχετικό thread οπου κάποιοι κλειδαράδες κάνουν προτάσεις για αξιόπιστους κυλίνδρους/πόρτες ασφαλείας etc και μπορείς να εμπιστευτείς

Επειδή δεν θυμαμαι έχεις και εσύ τη nuki για να σε ρωτήσω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tsakfot said:

ναι αλλά την version 1 ;) 

Λογικά θα έχει την ίδια εφαρμογή. Όταν έρχεσαι απ' έξω ποια λειτουργία χρησιμοποιείς για είσοδο χωρίς κλειδί; Έχεις fob; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Λογικά θα έχει την ίδια εφαρμογή. Όταν έρχεσαι απ' έξω ποια λειτουργία χρησιμοποιείς για είσοδο χωρίς κλειδί; Έχεις fob; 

Δεν έχω fob.

έχω το auto-unlock/open μέσω κινητού.

9/10 φορές χωρίς να βγάλω το κινητό απο την τσέπη, μόλις μπω στο geolocation που έχω ρυθμίσει στην εφαρμογή και βρεθώ πίσω απο την πόρτα, ξεκλειδώνει και τραβάει την γλώσσα της κλειδαριάς, οπότε απλά σπρώχνω και μπαίνω :)

1/10 φορές θα χρειαστεί απλά να βγάλω το κινητό απο την τσέπη και να ξεκλειδώσω  την οθόνη (νομίζω ότι απλά επειδή έχει μπει σε deep sleep mode το τηλέφωνο, αργεί να δώσει εντολή στο bluetooth να ξεκλειδώσει).

Η ρύθμιση για auto open βρίσκεται στις Ρυθμίσεις - Smart Actions (Auto Unlock enabled)

και μετά στο Auto Unlock Settings - Increase location Accuracy

& Expert Settings ρυθμίσεις το Geofence size & Auto unlock Active for 

Δυστυχώς δεν έχω το fob, την δουλεύω απο iphone & Android κοντά στα 2 χρόνια με το Bridge χωρίς κανένα θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, tsakfot said:

Δεν έχω fob.

έχω το auto-unlock/open μέσω κινητού.

9/10 φορές χωρίς να βγάλω το κινητό απο την τσέπη, μόλις μπω στο geolocation που έχω ρυθμίσει στην εφαρμογή και βρεθώ πίσω απο την πόρτα, ξεκλειδώνει και τραβάει την γλώσσα της κλειδαριάς, οπότε απλά σπρώχνω και μπαίνω :)

1/10 φορές θα χρειαστεί απλά να βγάλω το κινητό απο την τσέπη και να ξεκλειδώσω  την οθόνη (νομίζω ότι απλά επειδή έχει μπει σε deep sleep mode το τηλέφωνο, αργεί να δώσει εντολή στο bluetooth να ξεκλειδώσει).

Η ρύθμιση για auto open βρίσκεται στις Ρυθμίσεις - Smart Actions (Auto Unlock enabled)

και μετά στο Auto Unlock Settings - Increase location Accuracy

& Expert Settings ρυθμίσεις το Geofence size & Auto unlock Active for 

Δυστυχώς δεν έχω το fob, την δουλεύω απο iphone & Android κοντά στα 2 χρόνια με το Bridge χωρίς κανένα θέμα

Οκ σ ' ευχαριστώ. Θα δοκιμασω το auto unlock , απλά ενώ η επιλογή open port υπάρχει από την εφαρμογή ( και ανοιγει κανονικά αφού πρώτα ξεκλειδώσει ) , όταν έχω το fob δεν έχει επιλογή για να την ανοίξει. Μόνο intelligent , lock , unlock  και lock n go. Αν έχει κάποιος το fob ας βοηθήσει πάνω στο πρόβλημά μου. Όσο για τον αφαλό διπλης ενέργειας κατέληξα στον Abloy Protec 2, και θα μπει από σήμερα 😋 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cambo99 είπε

Οκ σ ' ευχαριστώ. Θα δοκιμασω το auto unlock , απλά ενώ η επιλογή open port υπάρχει από την εφαρμογή ( και ανοιγει κανονικά αφού πρώτα ξεκλειδώσει ) , όταν έχω το fob δεν έχει επιλογή για να την ανοίξει. Μόνο intelligent , lock , unlock  και lock n go. Αν έχει κάποιος το fob ας βοηθήσει πάνω στο πρόβλημά μου. Όσο για τον αφαλό διπλης ενέργειας κατέληξα στον Abloy Protec 2, και θα μπει από σήμερα 😋 .

Νομίζω ότι έκανες άψογη επιλογή κυλίνδρου! Είναι απο τους προτεινόμενους! Φρόντισε να τον συνοδέψεις με ένα παρόμοιας ποιότητας defender για να έχει την καλύτερη δυνατή ασφάλεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας έχω μια απορία πιο chromecast προτείνετε να αγοράσω και όταν κάνω cast πχ youtube netflix οτιδήποτε το κινητό πρέπει να μένει ανοιχτό; ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cambo99 είπε

Οκ σ ' ευχαριστώ. Θα δοκιμασω το auto unlock , απλά ενώ η επιλογή open port υπάρχει από την εφαρμογή ( και ανοιγει κανονικά αφού πρώτα ξεκλειδώσει ) , όταν έχω το fob δεν έχει επιλογή για να την ανοίξει. Μόνο intelligent , lock , unlock  και lock n go. Αν έχει κάποιος το fob ας βοηθήσει πάνω στο πρόβλημά μου. Όσο για τον αφαλό διπλης ενέργειας κατέληξα στον Abloy Protec 2, και θα μπει από σήμερα 😋 .

Ούτε εγώ έχω fob,αλλά το θεωρώ απίθανο να μην έχει open.Πες μου κάτι για να καταλάβω,μήπως στο settings-manage smart lock-choose door fitting έχεις βάλει handle αντί για knob/bar; Αυτή η ρύθμιση αφορά το εξωτερικό της πόρτας,αν βάλεις οτι εχεις χερούλι όπως μέσα τότε θεωρεί ότι απλά χρειάζεται να ξεκλειδώσει,δεν μπορεί να ανοίξει άρα δεν δίνει και επιλογή.Αν δεν βρίσκεις άκρη στείλε στο support,μην παιδεύεσαι

Με το γενικότερο άνοιγμα έλυσες το πρόβλημα; Τραβιέται η γλώσσα όσο χρειάζεται; Υπάρχει πιθανότητα να είναι το ίδιο με το απο πάνω που περιγράφω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...