Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
12 ώρες πριν, small dj είπε

 Εγώ πως μπορώ να το φτιάξω να λέω ξέρω εγώ hdm2 και να ανοίγει την tv και να μπαίνει κατευθείαν στην θύρα hdmi 2 

(έχω και λογαριασμό ifttt) 

Ευχαριστώ 

Αν και εγώ τα κάνω μέσω home assistant η λογική θα είναι η ίδια. 

Θα πρέπει να φτιάξεις στο ifttt όταν ακούει hdmi2 να εκτελεί πρώτα τη εντολή για να ανάβει την τηλεόραση να περιμένει ενα δευτερόλεπτο και μετά να στέλνει εντολή να γυρνάει στο hdmi2. Εννοείται ότι θα έχεις μάθει τις αντίστοιχες εντολές στο rm mini 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πως δουλευει το iftt ?

Δηλαδη πως βλεπει τις συσκευες ,πρεπει να περαστουν με καποιο τροπο ,οπως στην alexa ?

Εχω κανει εναν λογαρισμο αλλα δεν μπορω να βρω κατι αλλο.

Επισης μπορει να παιξει το οικοσυστημα της xiaomi σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takinio είπε

Πως δουλευει το iftt ?

Δηλαδη πως βλεπει τις συσκευες ,πρεπει να περαστουν με καποιο τροπο ,οπως στην alexa ?

Εχω κανει εναν λογαρισμο αλλα δεν μπορω να βρω κατι αλλο.

Επισης μπορει να παιξει το οικοσυστημα της xiaomi σε αυτο?

Όταν δημιουργείς νεο applet και επιλέγεις το ewelink ειτε σαν trigger είτε σαν action θα σου ζητήσει να συνδέσει το ifttt με τον λογαριασμό του ewelink που εχεις.

Θα δώσεις τα στοιχεία σου και απο κει και πέρα θα μπορείς να επιπλέξεις ολες τις συσκευές sonoff που εχεις.

Για το xiomi δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Xiaomi δεν υποστηρίζει το IFTTT. Απ την άλλη η Yeelight υποστηρίζει κανονικά...

Πώς βρίσκετε γενικά την απόκριση του IFTTT ? Εγώ 2 φορές προσπάθησα να το δουλέψω φέτος (το δούλευα πολύ παλιά για άλλο σκοπό), και τις 2 το έκανα uninstall. Πολύ delay γενικά. Πχ, με Yeelight είχα δημιουργήσει proximity εντολή (μέσω gps κτλ) και τα φώτα άναψαν 1 λεπτό αφού είχα μπει στο σπίτι (κι ενώ πριν είχα παρκάρει, ανέβει ασανσερ κτλ, δηλαδή η εντολή "πέρασε" μετά από 3-4 λεπτά σίγουρα).

Επεξ/σία από off_d
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/4/2019 στις 10:03 ΜΜ, small dj είπε

 Εγώ πως μπορώ να το φτιάξω να λέω ξέρω εγώ hdm2 και να ανοίγει την tv και να μπαίνει κατευθείαν στην θύρα hdmi 2 

(έχω και λογαριασμό ifttt) 

Ευχαριστώ 

δεν χρειαζεσαι το ifttt θα μπεις μεσα στο scenes αν εχεις ηδη ολα τα κοντρολ μεσα στην εφαρμογη θα πατησεις το + και θα ανοιξεις το πρωτο scene θα το ονομασεις σε κατι που μπορεις να θυμασαι συνεχεια επειτα πατας σε σειρα ενα ενα τα κουμπια απο καθε συσκευη που σε ενδιαφερει ενδιαμεσα υπαρχει ο χρονος  που θα κανει εναλλαγες και "πατηματα" το broadlink απλα φροντισε  να μην ειναι κατω απο 2 δευτερολεπτα γιατι στο εγγυωμαι δεν θα δουλεψει  πατας save και ετοιμο τωρα αν θες να το βαλεις μεσα στο Google Assistant για να το προσθεσεις στα routines αν το εχεις βαλει ηδη σαν συσκευη κανεις unlink  και μετα το ξαναβαζεις για να μπορεσει να παρει τα νεα scenes γι αυτο φροντισε να μην τα κανεις ενα ενα γιατι αν φτιαξεις routines θα στα χαλαει και θελει παλι απο την αρχη

12 ώρες πριν, userAnon είπε

Προσπαθω απο χθες να συνδεσω το broadlink mini 3 με google home mini και δεν συνδέεται με τιποτα. Εχω δοκιμασει με 2 3 λογαριασμους και το EU και παντα κολλαει στην αρχικη σελιδα. Δεν περναει καν στην σελιδα που βαζουμε τα στοιχεια του λογαριασμου..καμια ιδεα;

η εφαρμογη του κινητου σου ειναι το EU η ειναι η απλη αν ειναι η απλη το βαλε  την απλη αν ειναι η EU προσπαθησε με αλλη συσκευη η κανε επαννεκινηση την υπαρχουσα καμμια φορα το παθαινω κι εγω

Στις 12/4/2019 στις 10:03 ΜΜ, small dj είπε

 Εγώ πως μπορώ να το φτιάξω να λέω ξέρω εγώ hdm2 και να ανοίγει την tv και να μπαίνει κατευθείαν στην θύρα hdmi 2 

(έχω και λογαριασμό ifttt) 

Ευχαριστώ 

Λοιπον εχω πολλες εντολες μεσα στο Google Assistant η μια εξ αυτων ειναι " Projector to movie source " η κινηση ειναι απλη λογικα ξερεις να κανεις scenes μεσα στο Broadlink την ετοιμαζεις και υπαρχουν 2 τροποι να την βαλεις στο Assistant η μια ειναι μαζικα , δηλαδη μαζι με αλλες εντολες για να μην χαλας τα routines στο Assistant  συνεχεια κανεις unlink το broadlink απο το assistant αι το ξαναβαζεις μεσω του add και οι καινουριες εντολες ειναι μεσα τωρα αγια να χρησιμοποιηθουν αυτες οι εντολες παμε στα routines κια φτιαχνουμε νεες με φρασεις που μας κανουν και μεσα στα scenes του Assistant βαζουμε τα scenes του broadlink αν δεις πιο πανω λεω πανω κατω τι κανεις ο αλλος τροπος ειναι μεσω ifttt συνδεεις το google assistant και το broadlink , στο applet που θα φτιαξεις βαζεις στο πρωτο + το google assistant και διαλεγεις για κατι απλο το say a simple phrase βαζεις την φραση που θες να λες και να απανταει και μετα στο  επομενο το broadlink διαλεγεις το scene πατας save και ειναι  ετοιμο

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, off_d είπε

Η Xiaomi δεν υποστηρίζει το IFTTT. Απ την άλλη η Yeelight υποστηρίζει κανονικά...

Πώς βρίσκετε γενικά την απόκριση του IFTTT ? Εγώ 2 φορές προσπάθησα να το δουλέψω φέτος (το δούλευα πολύ παλιά για άλλο σκοπό), και τις 2 το έκανα uninstall. Πολύ delay γενικά. Πχ, με Yeelight είχα δημιουργήσει proximity εντολή (μέσω gps κτλ) και τα φώτα άναψαν 1 λεπτό αφού είχα μπει στο σπίτι (κι ενώ πριν είχα παρκάρει, ανέβει ασανσερ κτλ, δηλαδή η εντολή "πέρασε" μετά από 3-4 λεπτά σίγουρα).

λοιπον στην Ελλαδα Stringify και IFTTT ειναι μαπα το καρουζι αλλα απαραιτητο κακο πολυ delay , ειδικα για οσους θελουν να παιξουν με  τον καιρο και δεν θελουν να παρουν αισθητηρες για βροχη ηλιο και τα σχετικα ειναι απλα για πεταμα οι εφαρμογες και οι 2 χρησιμοποιουν το weather underground που ενω βρεχει μπορει να σου λεει οτι εχει απλα συννεφια , και για οσους ενδιαφερονται δεν ξερω αν ειναι πρωταπριλιατικο αστειο αν και η ανακοινωση εγινε στις  8 απριλη αλλα το stringify λενε  οτι κλεινει οποτε τα multi action scenes μαλλον δεν θα τα εχουμε για πολυ καιρο https://www.stringify.com/stringifyshuttingdown/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, userAnon είπε

@ kama

Η εφαρμογη ειναι η παλιά. Την συσκευη πρεπει να την εχω 2 χρονια. Δοκιμασα και αυτα που ειπες.. Τζιφος

δοκιμασε να τα ξανακατεβασεις? απεγκατασταση εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ IFTTT περίπου 2 χρόνια, κυρίως σε συμδυασμο με Hue ( ανοίγουν τα φώτα αν μπω σε κάποια ακτίνα γύρω από το σπίτι ) . Σχεδόν 99% έχει λειτουργήσει κανονικά και στην ώρα του. Τώρα για το 1% για κάτι δωρεάν δεν μπορώ να διαμαρτυρηθώ είναι η αλήθεια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kama28 είπε

δοκιμασε να τα ξανακατεβασεις? απεγκατασταση εγκατασταση

Ναι τουλαχιστον 3 φορες..και πηγα σε ακομα συσκευές..τιποτα..ειμαι σε φαση που κοιταω να αγορασω το harmony hub.. Αλλα και για αυτο βρισκω διφορουμενα σχολια...και δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, userAnon said:

Ναι τουλαχιστον 3 φορες..και πηγα σε ακομα συσκευές..τιποτα..ειμαι σε φαση που κοιταω να αγορασω το harmony hub.. Αλλα και για αυτο βρισκω διφορουμενα σχολια...και δεν ξερω..

Αν αυτο που θέλεις να κάνεις το υποστηρίζει ήδη το harmony, και είσαι σιγουρος γι αυτό ,τότε θα το χαρεις πολύ. Είναι πολυ πιο pro απο το broadlink. Αρκει να το σετάρεις σωστά και δεν έχει κανενα θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Αν αυτο που θέλεις να κάνεις το υποστηρίζει ήδη το harmony, και είσαι σιγουρος γι αυτό ,τότε θα το χαρεις πολύ. Είναι πολυ πιο pro απο το broadlink. Αρκει να το σετάρεις σωστά και δεν έχει κανενα θέμα.

Το βασικό που ήθελα να κάνω θεωρητικά το έκανα με το broadlink. δηλαδή on-off το air condition + κανάλια τηλεόρασης και nova.Γίνεται τώρα αλλά δεν συνδέεται στο google home

Με το harmony αν μπορείς να με βοηθήσεις θέλω επιπλέον επειδή όλα τα "κουτιά" θα είναι κρυμμένα σε ντουλάπι να είναι και αυτό και να έχω έξω μόνο το "ματάκι" στην τηλεόραση

Αυτό νομίζω ότι γίνεται, σωστά?

Βοήθεια χρειάζομαι γιατί θέλω να αλλάζω τα κανάλια κλπ όταν βρίσκομαι στην κρεβατοκάμαρα. Μέχρι τώρα σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τα ασύρματα ματάκια που είχα (αν και δεν μου άρεσαν) 

Με το harmony αυτό γίνεται? έχει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, userAnon said:

Το βασικό που ήθελα να κάνω θεωρητικά το έκανα με το broadlink. δηλαδή on-off το air condition + κανάλια τηλεόρασης και nova.Γίνεται τώρα αλλά δεν συνδέεται στο google home

Με το harmony αν μπορείς να με βοηθήσεις θέλω επιπλέον επειδή όλα τα "κουτιά" θα είναι κρυμμένα σε ντουλάπι να είναι και αυτό και να έχω έξω μόνο το "ματάκι" στην τηλεόραση

Αυτό νομίζω ότι γίνεται, σωστά?

Βοήθεια χρειάζομαι γιατί θέλω να αλλάζω τα κανάλια κλπ όταν βρίσκομαι στην κρεβατοκάμαρα. Μέχρι τώρα σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τα ασύρματα ματάκια που είχα (αν και δεν μου άρεσαν) 

Με το harmony αυτό γίνεται? έχει κάτι τέτοιο?

Έχει 2 "ματάκια" με μεγάλο καλώδιο για να στοχευεις όπου θέλεις ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...