Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας φτιάχνω ένα έξυπνο σπίτι εδώ και καιρώ, αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τις λάμπες δηλαδή τι φωτισμό να πάρω έξυπνο έχω κάποια προβλήματα είμαι ανάμεσα σε yeelight και ikea trådfri. Πιστεύω ότι αν πάρω έξυπνο φωτισμό για ένα δωμάτιο δεν θα είναι πολύ ισχυρό για αυτό σκέφτομαι κάτι σε Smart διακόπτες. Τις έξυπνες λάμπες τις θέλω μόνο για επιτραπέζια φωτιστικά. Η ικεα trådfri είναι καλός φωτισμός δωματίου;τι έξυπνους διακόπτες προτείνετε με συνεργασία Google home 

Επεξ/σία από small dj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2019 στις 10:21 ΠΜ, Spect~ είπε

Broadlink mini

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Πολλά αρνητικά σχόλια βλέπω μαζεμένα στο Amazon. Αν και αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο είναι τα πολλά permissions που ζητάει η εφαρμογή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, userAnon said:

Άρα η μόνη λύση θα ήταν να περάσω καλώδιο.. :(

Ευχαριστώ

Ή να το βάλεις κάπου απέναντι, ψηλά κλπ και να εξεχει μόνο το ματάκι. Έτσι και αλλιώς είναι wifi...μπαίνει παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2019 στις 9:39 ΜΜ, kama28 είπε

δεν χρειαζεσαι το ifttt θα μπεις μεσα στο scenes αν εχεις ηδη ολα τα κοντρολ μεσα στην εφαρμογη θα πατησεις το + και θα ανοιξεις το πρωτο scene θα το ονομασεις σε κατι που μπορεις να θυμασαι συνεχεια επειτα πατας σε σειρα ενα ενα τα κουμπια απο καθε συσκευη που σε ενδιαφερει ενδιαμεσα υπαρχει ο χρονος  που θα κανει εναλλαγες και "πατηματα" το broadlink απλα φροντισε  να μην ειναι κατω απο 2 δευτερολεπτα γιατι στο εγγυωμαι δεν θα δουλεψει  πατας save και ετοιμο τωρα αν θες να το βαλεις μεσα στο Google Assistant για να το προσθεσεις στα routines αν το εχεις βαλει ηδη σαν συσκευη κανεις unlink  και μετα το ξαναβαζεις για να μπορεσει να παρει τα νεα scenes γι αυτο φροντισε να μην τα κανεις ενα ενα γιατι αν φτιαξεις routines θα στα χαλαει και θελει παλι απο την αρχη

η εφαρμογη του κινητου σου ειναι το EU η ειναι η απλη αν ειναι η απλη το βαλε  την απλη αν ειναι η EU προσπαθησε με αλλη συσκευη η κανε επαννεκινηση την υπαρχουσα καμμια φορα το παθαινω κι εγω

Λοιπον εχω πολλες εντολες μεσα στο Google Assistant η μια εξ αυτων ειναι " Projector to movie source " η κινηση ειναι απλη λογικα ξερεις να κανεις scenes μεσα στο Broadlink την ετοιμαζεις και υπαρχουν 2 τροποι να την βαλεις στο Assistant η μια ειναι μαζικα , δηλαδη μαζι με αλλες εντολες για να μην χαλας τα routines στο Assistant  συνεχεια κανεις unlink το broadlink απο το assistant αι το ξαναβαζεις μεσω του add και οι καινουριες εντολες ειναι μεσα τωρα αγια να χρησιμοποιηθουν αυτες οι εντολες παμε στα routines κια φτιαχνουμε νεες με φρασεις που μας κανουν και μεσα στα scenes του Assistant βαζουμε τα scenes του broadlink αν δεις πιο πανω λεω πανω κατω τι κανεις ο αλλος τροπος ειναι μεσω ifttt συνδεεις το google assistant και το broadlink , στο applet που θα φτιαξεις βαζεις στο πρωτο + το google assistant και διαλεγεις για κατι απλο το say a simple phrase βαζεις την φραση που θες να λες και να απανταει και μετα στο  επομενο το broadlink διαλεγεις το scene πατας save και ειναι  ετοιμο

Αρχικά να πω ότι με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο, αλλά δυσκολεύτηκα αρκετά να βγάλω νόημα χωρίς τελείες.

Ερώτηση: Πώς δίνεις εντολή να πάει σε συγκεκριμένη HDMI θύρα;

Στην δική μου τηλεόραση LG πχ έχει το κουμπάκι Source που όταν το πατάς αλλάζει εισόδους. Αν είναι στην κεραία και το πατήσω  θα πάει στο hdmi. Αν όμως ανοίξει και είναι ήδη στο hdmi με το source θα πάει στην κεραία. Με το source αλλάζει ανάμεσα στις ενεργές θύρες. Αν πχ έχω συνδεδεμένα 4 hdmi θα κινείται ανάμεσα σε αυτά. Για να δουλέψει αυτό που λες σε TV lg (τουλάχιστον στην δική μου) θα πρέπει πριν τρέξεις το σενάριο να ξέρεις αν όταν έκλεισε ήταν σε κεραία, hdmi, component κλπ. Στην δική μου τουλάχιστον αν όταν έκλεισε ήταν στο HDMI, ανεξάρτητα αν πατήσεις το power ή αριθμό καναλιού θα ανοίξει στο HDMI.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cambo99 είπε

Ή να το βάλεις κάπου απέναντι, ψηλά κλπ και να εξεχει μόνο το ματάκι. Έτσι και αλλιώς είναι wifi...μπαίνει παντού.

Γνωριζεις τι καλωδιο ακριβως χρειαζεται; θα χρειαστώ περιπου 6 μέτρα 

Ειναι απλο καλωδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, Axelfc είπε

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Πολλά αρνητικά σχόλια βλέπω μαζεμένα στο Amazon. Αν και αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο είναι τα πολλά permissions που ζητάει η εφαρμογή του.

Εγώ τη δουλεύω μέσω HA οπότε δεν έχω ασχοληθεί με την εφαρμογή να σου πω την αλήθεια. Πάντως εγώ μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Στο διαμέρισμα μας, που είναι στη τελική ευθεία παράδοσης, ο εργολάβος βάζει διακόπτες legrand. Εγώ πήγα στον προμηθευτή του και διάλεξα τους legrand allure. Επειδή έχω παντού ηλεκτρικά ρολά μου πρότεινε το legrand netatmo. Επειδή δεν το κατάλαβα πολύ καλά, πως ακριβώς δουλεύει. Το netatmo kit συνδέεται με τους διακόπτες legrand allure; Και πως γίνεται αυτό; Ασύρματα; Υπάρχουν ειδικοί τύποι διακοπτών για αυτό το Κιτ; Αν θέλω να τα κάνω όλα smart πρέπει αντί για τους κλασικούς διακόπτες της σειράς allure να πάρω ειδικούς διακόπτες για το netatmo. Κοινώς ο κούκος αηδόνι;

Επεξ/σία από gsisr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

Καλησπέρα! Στο διαμέρισμα μας, που είναι στη τελική ευθεία παράδοσης, ο εργολάβος βάζει διακόπτες legrand. Εγώ πήγα στον προμηθευτή του και διάλεξα τους legrand allure. Επειδή έχω παντού ηλεκτρικά ρολά μου πρότεινε το legrand netatmo. Επειδή δεν το κατάλαβα πολύ καλά, πως ακριβώς δουλεύει. Το netatmo kit συνδέεται με τους διακόπτες legrand allure; Και πως γίνεται αυτό; Ασύρματα; Υπάρχουν ειδικοί τύποι διακοπτών για αυτό το Κιτ; Αν θέλω να τα κάνω όλα smart πρέπει αντί για τους κλασικούς διακόπτες της σειράς allure να πάρω ειδικούς διακόπτες για το netatmo. Κοινώς ο κούκος αηδόνι;

Καλησπέρα,

Να ξεκινήσω από το τελευταίο. Το Netatmo είναι ακριβή λύση. Πρέπει να δώσεις 100+ για το hub της Legrand (που περιλαμβάνει και μια έξυπνη πρίζα) και από εκεί και πέρα 50 ευρώ το κομμάτι (διακόπτης, πρίζα κλπ). Βέβαια δεν χρειάζεται να κάνεις όλους τους διακόπτες και όλες τις πρίζες έξυπνες, οπότε μπορείς να το προσαρμόσεις.

Σαν λύση λειτουργεί ως εξής. Έχει ένα hub το οποίο επικοινωνεί με τον ρούτερ σου και από εκεί και πέρα αυτό το hub επικοινωνεί μέσω του πρωτόκολου zigbee με όλες τις συσκευές netatmo  που έχεις στο σπίτι. Χρειάζεσαι όπως κατάλαβες ειδικούς διακόπτες και πρίζες, δεν λειτουργεί με τους κοινούς Allure.

Αν δεν έχεις διάθεση να ψαχτείς πολύ θεωρώ πως είναι καλή λύση για έξυπνο σπίτι. Είναι και εύκολο στη χρήση για τους μη εξοικιωμένους χρήστες αφού οι διακόπτες μπορούν να λειτουργήσουν όπως οι κανονικοί αλλά παράλληλα ελέγχεται και μέσω εφαρμογών και έξυπνων βοηθών (Alexa, Google Home). Το μόνο μείον για τα δικά μου γούστα είναι πως δεν συνδιάζεται καλά με λάμπες που αλλάζουν χρώματα, κάτι που για εμένα είναι από τα πλεονεκτήματα του έξυπνου σπιτιού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Αρχικά να πω ότι με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο, αλλά δυσκολεύτηκα αρκετά να βγάλω νόημα χωρίς τελείες.

Ερώτηση: Πώς δίνεις εντολή να πάει σε συγκεκριμένη HDMI θύρα;

Στην δική μου τηλεόραση LG πχ έχει το κουμπάκι Source που όταν το πατάς αλλάζει εισόδους. Αν είναι στην κεραία και το πατήσω  θα πάει στο hdmi. Αν όμως ανοίξει και είναι ήδη στο hdmi με το source θα πάει στην κεραία. Με το source αλλάζει ανάμεσα στις ενεργές θύρες. Αν πχ έχω συνδεδεμένα 4 hdmi θα κινείται ανάμεσα σε αυτά. Για να δουλέψει αυτό που λες σε TV lg (τουλάχιστον στην δική μου) θα πρέπει πριν τρέξεις το σενάριο να ξέρεις αν όταν έκλεισε ήταν σε κεραία, hdmi, component κλπ. Στην δική μου τουλάχιστον αν όταν έκλεισε ήταν στο HDMI, ανεξάρτητα αν πατήσεις το power ή αριθμό καναλιού θα ανοίξει στο HDMI.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

οχι δεν υπαρχει θεωρητικα φτιαχνεις 2 scenes ενα που θα κανει εναλλαγη στα scenes με το που  ανοιξεις πχ την tv εγω στον προτζεκτορα με συνδεδεμενο τον αποκωδικοποιητη και xbox στη μια θυρα hdmi με hdmi split και στην αλλη θυρα chromecast λεω οταν πχ θελω να ανοιξει σε tv mode  "tv time" στην ουσια αυτο που πρεπει να κανει ειναινα ανοιξει τον προτζεκτορα ,  αν ειναι στο hdmi 2 να παει βαση scene στο hdmi1 πατωντας source μετα βελακι για πανω μετα το οκ , να ανοιξει τον αποκωδικοποιητη , μετα το ηχοσυστημα και τα σχετικα , παντα υπαρχει το σκηνικο να μην θυμασαι και να ηταν ηδη στην τηλεοραση οποτε αυτο θα παει σε αλλη θυρα στο source , αν τωρα δεν θες να το κανει κατευθειαν αυτο και να ανοιξει απλα εγω εχω ενα αλλο scene που λεω " projector on" αν τωρα οπως ειναι ανοιχτο θελω να κανω εναλλαγη στα source επρεπε να φτιαξω αλλο scene αν χρησιμοποιησω το ιδιο " tv time " απλα θα μου το κλεισει γιατι στην ουσια δεν ειναι κατασκευασμενο να γνωριζει αν μια συσκευη ειναι ανοιχτη η σε ποιο source ειναι αυτο δεν το κανουν ουτε οι εξυπνες tv οποτε τι κανουμε εδω αν ειμαι ηδη σε φαση και βλεπω και θελω να παψ στο chromecast απλα λεω " projector to movie source" τι αλλαζει θα μου πεις απο τις αλλες εντολες " tv time , movie time " οτι δεν ανοιγει τον προτζεκτορα τον αποκωδικοποιητη και το ηχοσυστημα απλα κανει αναλλαγη στα source output αν σε μπερδεψα σορρυ αλλα σκεψου οτι απλα ειναι ενα κοντρολ και τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, userAnon είπε

Γνωριζεις τι καλωδιο ακριβως χρειαζεται; θα χρειαστώ περιπου 6 μέτρα 

Ειναι απλο καλωδιο;

Ένα καλώδιο που η μια άκρη του να είναι mini USB θέλει και έναν φορτιστή κινητού. Το χρησιμοποιώ και εγώ με Home Assistant εδώ και μια εβδομάδα και για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει και καλή εμβέλεια και γρήγορη ανταπόκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gsisr είπε

Καλησπέρα! Στο διαμέρισμα μας, που είναι στη τελική ευθεία παράδοσης, ο εργολάβος βάζει διακόπτες legrand. Εγώ πήγα στον προμηθευτή του και διάλεξα τους legrand allure. Επειδή έχω παντού ηλεκτρικά ρολά μου πρότεινε το legrand netatmo. Επειδή δεν το κατάλαβα πολύ καλά, πως ακριβώς δουλεύει. Το netatmo kit συνδέεται με τους διακόπτες legrand allure; Και πως γίνεται αυτό; Ασύρματα; Υπάρχουν ειδικοί τύποι διακοπτών για αυτό το Κιτ; Αν θέλω να τα κάνω όλα smart πρέπει αντί για τους κλασικούς διακόπτες της σειράς allure να πάρω ειδικούς διακόπτες για το netatmo. Κοινώς ο κούκος αηδόνι;

 

 

8 λεπτά πριν, gippas είπε

Καλησπέρα,

Να ξεκινήσω από το τελευταίο. Το Netatmo είναι ακριβή λύση. Πρέπει να δώσεις 100+ για το hub της Legrand (που περιλαμβάνει και μια έξυπνη πρίζα) και από εκεί και πέρα 50 ευρώ το κομμάτι (διακόπτης, πρίζα κλπ). Βέβαια δεν χρειάζεται να κάνεις όλους τους διακόπτες και όλες τις πρίζες έξυπνες, οπότε μπορείς να το προσαρμόσεις.

Σαν λύση λειτουργεί ως εξής. Έχει ένα hub το οποίο επικοινωνεί με τον ρούτερ σου και από εκεί και πέρα αυτό το hub επικοινωνεί μέσω του πρωτόκολου zigbee με όλες τις συσκευές netatmo  που έχεις στο σπίτι. Χρειάζεσαι όπως κατάλαβες ειδικούς διακόπτες και πρίζες, δεν λειτουργεί με τους κοινούς Allure.

Αν δεν έχεις διάθεση να ψαχτείς πολύ θεωρώ πως είναι καλή λύση για έξυπνο σπίτι. Είναι και εύκολο στη χρήση για τους μη εξοικιωμένους χρήστες αφού οι διακόπτες μπορούν να λειτουργήσουν όπως οι κανονικοί αλλά παράλληλα ελέγχεται και μέσω εφαρμογών και έξυπνων βοηθών (Alexa, Google Home). Το μόνο μείον για τα δικά μου γούστα είναι πως δεν συνδιάζεται καλά με λάμπες που αλλάζουν χρώματα, κάτι που για εμένα είναι από τα πλεονεκτήματα του έξυπνου σπιτιού.

κανενας διακοπτης περαν των philips δεν συνεργαζεται πληρως με τις hue λαμπες , η osram δεν εχει δικους της διακοπτες για τους lightify , η xiaomi  εχει  εναν που ειναι για γελια και η sonoff αστο καλυτερα οποτε σορρυ παιδια οτι κανετε μονο με φωνη η με IFTTT η scenes , εχω εξυπνους διακοπτες στο σπιτι και ειναι πολυ καλοι αλλα οταν εχεις hue ...

Στις 14/4/2019 στις 9:52 ΜΜ, Axelfc είπε

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Πολλά αρνητικά σχόλια βλέπω μαζεμένα στο Amazon. Αν και αυτό που με προβλημάτισε περισσότερο είναι τα πολλά permissions που ζητάει η εφαρμογή του.

δεν ζηταει πλεον permissions περιεργα εμενα σαν EU ου ζητησε  οτι και ζητησαν ακι τα υπολοιπα apps

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...