Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kama28 είπε

το inching το δοκιμασα ειναι σαν να κανει φλασαρισμα ανοιγει και κλεινει για μερικα δευτερα δεν εχει σταθερο ρευμα το interlock απο την αλλη ειναι πιο καλο επισης αυτο που λες ισχυει μονο για τα 4ch απο οσο γνωριζω στο ενα που παιρνει ο θεμοσιφωνας δεν παιρνει inching  θα καιγοταν μετα απο λιγο καιρο ο θερμ. 

οταν λες φλασαρισμα, δεν αλλαξες το inching duration?

το inching αφου το ενεργοποησεις, μετα βαζεις το χρονο που θελεις απο 0,5 εως3600sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα εχουν τα basic inching, χωρις να χρειαστει soldering ? αυτο ισχυει μονο για τα 4ch και 4ch pro που εχουν διακοπτη μεσα

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kama28 είπε

μα εχουν τα basic inching, χωρις να χρειαστει soldering ? αυτο ισχυει μονο για τα 4ch και 4ch pro που εχουν διακοπτη μεσα

Έχουν. Τα δικά μου το πήραν στην έκδοση 3.0.1 αν θυμάμαι καλά. Μπορεί και από την 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Έχουν. Τα δικά μου το πήραν στην έκδοση 3.0.1 αν θυμάμαι καλά. Μπορεί και από την 3.

Στην 3 σίγουρα

Ίσως και απο προηγούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : μπορώ να φτιάξω σενάριο με sonoff διακόπτη να ανάβει μια λάμπα εφόσον εντοπίσει κίνηση από το sonoff radar και μόνο σε συγκεκριμένες ώρες ; Και αν ναι, με το μαμά πρόγραμμα ή ifttt? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2019 στις 6:51 ΜΜ, DioNiSis_000 είπε

αυτή η δυνατότητα  έχει μπει στις sonoff στα τελευταία firmware , είναι η λειτουργία inching  στις ρυθμίσεις .

δεν το ειχα προσεξει καν.Θα το δοκιμασω

22 ώρες πριν, kama28 είπε

εδω κανεις ενα λαθακι μαθαινεις σε ποση ωρα ειναι ετοιμος ο θερμοσιφωνας και μεσω του ifttt του βαζεις ωρα και ανοιγει και κλεινει εκτος και αν δεν εχειις εμπειρια με sonoff το σπιτι μου διαχειριζεται στις περισσοτερες των περιπτωσεων απο sonoff και μεσω stringify και ifttt εχουν αυτοματοποιηθει τεντες , ποτισμα , φωτισμος σε μερικα σημεια , γκαραζοπορτα , παραθυρα  αν θελω μπορω να κανω αυτοματο και τον θερμοσιφωνα αλλα δεν μενω μονος και δεν μπορω να το κανω αυτο αν ειναι το πολυ πολυ να παω να παρω ενα tessy cloud και να κανω την δουλεια μου σαν κυριος

το inching το δοκιμασα ειναι σαν να κανει φλασαρισμα ανοιγει και κλεινει για μερικα δευτερα δεν εχει σταθερο ρευμα το interlock απο την αλλη ειναι πιο καλο επισης αυτο που λες ισχυει μονο για τα 4ch απο οσο γνωριζω στο ενα που παιρνει ο θεμοσιφωνας δεν παιρνει inching  θα καιγοταν μετα απο λιγο καιρο ο θερμ. 

Μπορει να γινει αυτο χωρις tasmota?(ακυρο,τωρα το κοιταζω)

11 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Έχουν. Τα δικά μου το πήραν στην έκδοση 3.0.1 αν θυμάμαι καλά. Μπορεί και από την 3.

τωρα το προσεξα.Απο την 3.0 υπηρχε.

 

Νομιζω μια καλη φιλοσοφια για τον 'εξυπνο' θερμοσιφωνα ειναι να ανοιγει οταν υπαρχει το νυχτερινο ρευμακαι να κλεινει,οταν επιστρεφουμε σπιτι και να κλεινει μετα απο καποια ωρα(προγραμματισμενα ON-OFF δηλαδη) και οταν για καποιο εκτακτο γεγονος τον αναψουμε να εχει αυτοματα delay off.

Επεξ/σία από vasilllis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω αγοράσει ένα smart id control και έχω εγκαταστήσει ορισμένες λειτουργίες όπως τηλεόραση , κλιματιστικό και android box  όπου έχει αναγνωρίσει επιτυχώς τα τηλεχειριστήρια και μπορώ να τα δω και στην ALEXA για να προσθέσω ρουτίνες .

ΑΛΛΑ

Με την μέθοδο της εκμάθησης του χειριστηρίου ,(projector , tv tuner ktlp )  ενώ είναι οκ και αναγνωρίζει τα κουμπιά λειτουργίας  στο smart life και τα έχει προσθέσει , στην ALEXA δεν τα βλέπει .

Γνωρίζει κάποιος κάτι να βοηθήσει ? 

Επεξ/σία από themis3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρατήρησα πως με την αναβάθμιση του Hass.io (home assistant) προστέθηκε υποστήριξη του ΟΑΣΑ για την Αθήνα, λεωφορεία και τραμ.
Ευχάριστη έκπληξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Σήμερα παρατήρησα πως με την αναβάθμιση του Hass.io (home assistant) προστέθηκε υποστήριξη του ΟΑΣΑ για την Αθήνα, λεωφορεία και τραμ.
Ευχάριστη έκπληξη 

ναι οντως ευχαριστη εκπληξη αλλα σε μενα δεν θελει να δουλεψει. 

μου βγαζει unknown κ καμια τιμη.

  - platform: oasa_telematics
    name: 605
    route_id: 2509
    stop_id: '330115'

image.png.4fea8f05c00999d21b3ea30f1b42be4d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλες γιορτες σε  ολους λοιπον οπως ειπα επειδη το καλοκαιρι ειναι κοντα ειπα να τελειοποιησω το προτζεκτ  μου με τις τεντες οι οποιες πλεον σε ολο το σπιτι ειναι καθαρα αυτοματες και "εξυπνες" αλλα και να τελειωσω το προτζεκτ  του εξυπνου ποτιστικου  το οποιο δεν θα ποτιζει οποτε καταλαβαινει βροχες (λιγο σπανιο για το καλοκαιρι , αλλα συμβαινει) αλλα και να ποτιζει οποτε πρεπει γενικα και χωρις  το αγχος μην ξεμεινω απο μπαταριες (επιτελους!) και εκτος αυτου να εχουν τον ελεγχο του κι αλλα μελη του σπιτιου και κυριως να  προγραμματιζεται ευκολα αλλα ποσο μαλλον να μεινει προγραμματισμενο για οσο δυνατον περισσοτερο γινεται (ακομα και χρονια ναι, γιατι οχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, userAnon said:

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλα

Μεταξυ Nest 3rd gen και Ecobee 4 ποιον θα προτιμούσατε και γιατί?

Για nest δεν ξέρω , αλλά τον ecobee 4 τον έχω για δεύτερο χρόνο πλέον και όλα δουλεύουν τέλεια. Κάνε και μια αναζήτηση στο forum. Είχα γράψει έναν μικρό review. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...