Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, suffocater είπε

Eχει δοκιμάσει κανείς καμιά λύση για να κανει παλιο,"χαζο" κλιματιστικο,εξυπνο?
Με ενδιαφέρει να μπορω να το ανοιξω εξ αποστασεως.

 

59 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Broadlink rm mini 3 και θα μπορείς να ανοιγεις και να κλείσεις ότι λειτουργεί με τηλεκοντρόλ.

Το μειονέκτημα βέβαια είναι ότι δεν θα μπορείς να ξέρεις αν είναι ήδη ανοιχτό ή όχι. Αλλα και να είναι ανοιχτό δεν υπαρχει πρόβλημα. Δεν θα κλείσει δλδ.

Με το rm mini 3 ανοιγοκλείνω το χαζό κλιματιστικό μου χωρίς να ψάχνω το τηλεχειριστήριο.
Ισχύει το οτι δεν μπορείς να ξέρεις άμεσα εαν το κλιματιστικό άνοιξε ή έκλεισε αφου δεν υπάρχει αμφίδρομη επικοινωνία ΑΛΛΑ μπορείς να το ελέγξεις εαν βάλεις μια έξυπνη μπρίζα στο κλιματιστικό. Εαν η μπρίζα δείχνει οτι υπάρχει κατανάλωση (kW ή Ampere) τότε το κλιματιστικό ειναι ανοιχτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Με το rm mini 3 ανοιγοκλείνω το χαζό κλιματιστικό μου χωρίς να ψάχνω το τηλεχειριστήριο.
Ισχύει το οτι δεν μπορείς να ξέρεις άμεσα εαν το κλιματιστικό άνοιξε ή έκλεισε αφου δεν υπάρχει αμφίδρομη επικοινωνία ΑΛΛΑ μπορείς να το ελέγξεις εαν βάλεις μια έξυπνη μπρίζα στο κλιματιστικό. Εαν η μπρίζα δείχνει οτι υπάρχει κατανάλωση (kW ή Ampere) τότε το κλιματιστικό ειναι ανοιχτό.

Η Με αισθητηρα πόρτας ώστε να βλεπεις αν είναι ανοιχτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2019 στις 9:17 ΠΜ, fingolfingr είπε

Ερώτηση: Στην πυλωτή έχω 4 λάμπες από τις οποίες καθημερινά ανάβω τις 2 μπροστινές. Ψάχνω τρόπο για να ανάβουν μόνες τους όταν πέφτει ο ήλιος και να σβήνουν το πρωί. Είτε μέσω IFTTT είτε στο περίπου με timer. Έχω 2 yeelight που λειτουργούν πολύ καλά στο σπίτι με τον ίδιο τρόπο μεσώ IFTTT. Υπάρχει κάτι πιο οικονομικό που να έχω τέτοια λειτουργία; Οι yeelight (αν καταλήξω εκεί) θα έχουν πρόβλημα σε εξωτερικό χώρο που δεν χτυπάει ήλιος; Διακόπτες δεν θέλω να αλλάξω και δεν υπάρχει και ουδέτερο εκεί έτσι κι αλλιως.

Εδώ να προσθέσω ότι έχω επίσης μία xiaomi philips λάμπα που ίσως να έκανε αυτό που θέλω αλλά..... της έβαλα τον χειμώνα timer να ανάβει στις 19:00 το απόγευμα δοκιμαστικά και τώρα, αν και έχω αλλάξει το timer σε 20:30, αυτή ανάβει ακόμα στις 19:00 :) . Οπότε.... καλύτερα κάτι άλλο.

Προτείνω να πάρεις sonoff έξυπνο ντουι αλλά θα είναι κάπως περίεργο άμα το βλέπεις 

Screenshot_2019-07-09-17-54-53-593_com.banggood.client.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, suffocater είπε

Το εχεις δοκιμασει εσύ προσωπικά?
Γιατι ως αντιστοιχη συσκευή έχω το harmony hub και δεν τα κατάφερα με το κλιματιστικό που ήθελε "προγραμματισμό" και δεν ειχε ετοιμη στο database την συσκευή.
Αν ναι,να κανω κ εγω μια αγορά.

To harmony hub είναι λίγο "ιδιότροπο" με A/C αλλά με λίγη επιμονή θα τα καταφέρεις. Για άνοιγμα (σε θερμοκρασία και ρυθμίσεις που επιλέγεις) θα δοκιμάσεις χειροκίνητο προγραματισμό (learning) 2-3 φορές και θα πάρει την εντολή, όπως και για το κλείσιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Theo X είπε

To harmony hub είναι λίγο "ιδιότροπο" με A/C αλλά με λίγη επιμονή θα τα καταφέρεις. Για άνοιγμα (σε θερμοκρασία και ρυθμίσεις που επιλέγεις) θα δοκιμάσεις χειροκίνητο προγραματισμό (learning) 2-3 φορές και θα πάρει την εντολή, όπως και για το κλείσιμο.

Ετσι είχα δοκιμασει,κ αφιερώσα αρκετό χρόνο,φαινοταν σαν να είχε μαθει την εντολή,αλλα τελικά δεν έκανε τιποτα.
Πάει και καιρός,μετά το παράτησα.
Τωρα αν μου λες οτι με πολλή επιμονή θα δουλέψει τελικά,θα κάνω μια απόπειρα ξανά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2019 στις 9:19 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Λοιπον για καποιο λόγο σημερα δεν εχω ιντερνετ, κάθομαι λοιπόν στο μπαλκόνι και 21:00 βλεπω να ξεκινα τα αυτόματο πότισμα που εχω προγραμματίσει απο την εφαρμογή σε sonoff.

Κουφάθικα πως διάολο πηρε εντολή και πότισε χωρίς ιντερνετ. 

Το αυτόματο πότισμα πως το επιτυγχάνεις; ξέρω ότι υπάρχουν προγραμματιστες ποτίσματος. Εχεις κάποιου είδους ηλεκτρική αντλία που ανοιγοκλεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Το αυτόματο πότισμα πως το επιτυγχάνεις; ξέρω ότι υπάρχουν προγραμματιστες ποτίσματος. Εχεις κάποιου είδους ηλεκτρική αντλία που ανοιγοκλεινεις;

λογικα ηλεκτροβανα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spy_vlsi είπε

Το αυτόματο πότισμα πως το επιτυγχάνεις; ξέρω ότι υπάρχουν προγραμματιστες ποτίσματος. Εχεις κάποιου είδους ηλεκτρική αντλία που ανοιγοκλεινεις;

https://www.allwater.gr/product/automato-potisma/ilektrobanes/ilektrobana-rain-bird-hv-100-24v-1-choris-fc-

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα σήμερα το Broadlink RM3. 

Όλα καλά με το air condition, το αναγνώρισε και δουλεύει και άψογα με το google assistant.

Έβαλα και έναν ανεμιστήρα με εκμάθηση, αλλά με το google assistant δε δουλεύει πλήρως. Τουλάχιστον ανοίγει, αλλά στο κλείσιμο το τηλεχειριστήριο έχει ξεχωριστό κουμπί, ενώ ο google assistant πατάει το on πάλι. Μικρό το κακό.

Εξαιρετικό πάντως το broadlink για τα χρήματά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δουλεύει κανονικά με πλάγιο τρόπο. 

Περιγράφω τη διαδικασία που ίσως χρειαστεί κάποιος άλλος.

1) Μέσα από την IHC εφαρμογή φτιάχνουμε scenes με οποιαδήποτε ακολουθία θέλουμε.

2) Αυτό το scene εμφανίζεται στο google home app σαν συσκευή (όχι όμως στην αρχική σελίδα).

3) Μέσα στο google home app φτιάχνουμε routines με όνομα την εντολή που θέλουμε και σαν εκτέλεση βάζουμε το scene που φτιάξαμε πριν. 

Έτσι δουλεύουν όλες οι εντολές, ακόμη και οι πιο περίεργες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 4 λαμπες yeelight wifi. Υπάρχει τρόπος να τις λειτουργώ και τις 4 μαζί; Βασικά θέλω να δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο και οι 4 και θα προτιμούσα να μην φτιάχνω κάθε αυτοματισμό ξεχωριστά στο IFTTT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/7/2019 στις 11:50 ΠΜ, fingolfingr είπε

Εχω 4 λαμπες yeelight wifi. Υπάρχει τρόπος να τις λειτουργώ και τις 4 μαζί; Βασικά θέλω να δουλεύουν με παρόμοιο τρόπο και οι 4 και θα προτιμούσα να μην φτιάχνω κάθε αυτοματισμό ξεχωριστά στο IFTTT

Κανεις group στο yeelight app ή στης Xiaomi κ τις βαζεις μεσα.

Εκτος αν εννοεις χρηση χωρις το κινητο, αλλα κ παλι το ιδιο θα χρειαστει να γινει ειτε με google home/alexa ειτε με τπτ hassio.

Επεξ/σία από Geoisis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Geoisis είπε

Κανεις group στο yeelight app ή στης Xiaomi κ τις βαζεις μεσα.

Εκτος αν εννοεις χρηση χωρις το κινητο, αλλα κ παλι το ιδιο θα χρειαστει να γινει ειτε με google home/alexa ειτε με τπτ hassio.

Η αλήθεια είναι ότι στο app δεν είχα δει ότι η 1η επιλογη ήταν για group.

 

 Έχω βάλει για αρχη να ανάβουν και να σβήνουν μόνες τους μέσω ifttt. Και για κάποια ακόμα που ήθελα μέσω ifttt ήθελα να μην το κάνω για κάθε λάμπα ξεχωριστά. Δυστυχώς το ifttt δεν βλέπει το group. Παρόλα αυτά με βόλεψε στο να αλλάζω τα χρώματα και την ένταση σε όλες μαζί. Οπότε σε ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...