Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, skyrios είπε

Ντρέπομαι λίγο να ρωτήσω για λάμπες (γιατί βλέπω το έχετε πάει σε άλλο επίπεδο :) ) αλλά χρειάζομαι λίγο βοήθεια. 

Μετακομίζουμε και αποφάσισα να βάλω smart λάμπες στο σαλόνι και τραπεζαρία (είναι παλιάς διαρρύθμισης-χωριστα με συρόμενη πόρτα).

Διάβασα καλά λόγια για τις Philips αλλά οι τιμές είναι μάλλον εξωπραγματικές. Σχετικά με τις yeelight, έχει κανείς γνώμη; Είναι αξιόπιστες για χρήση σαν κύριες πηγές φωτός σε αυτούς τους χώρους;

Ευχαριστώ! 

Οι yeelight είναι αξιόπιστες. Βέβαια αν θες smart λάμπες πρέπει να έχεις και έξυπνους διακόπτες γτ δεν γίνεται να ανοιγοκλεινουν συνεχώς απ το κινητό ή απ το φυσικό διακόπτη. Αν το σπίτι έχει ουδέτερο στους διακόπτες (πράγμα δύσκολο μιας και ειναι παλιάς διαρρύθμισης) βάλε έξυπνους διακόπτες. Ο φωτισμός των Yeelight δεν επαρκεί για μεγάλα δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, manosfp είπε

να κανω μια ερωτηση

και ποιες οι διαφορες αυτων των θερμοστατων η τυπου nest με τους θερμοστατες των ιδιων των εταιρειων? πχ https://www.ariston.com/gr/cube_s_net

περα απο την τρελη διαφορα στην τιμη δλδ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ιδιο λεμε :rolleyes:, λεω ποια η διαφορα τυπου bangood-nest (τιμολογιακη η συγκριση και μονο) σε σχεση με τους θερμοστατες των εταιρειων που βγαζουν λεβητες, αυτος πχ της αριστον που λινκαρα εχει 190 ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spy_vlsi είπε

Οι yeelight είναι αξιόπιστες. Βέβαια αν θες smart λάμπες πρέπει να έχεις και έξυπνους διακόπτες γτ δεν γίνεται να ανοιγοκλεινουν συνεχώς απ το κινητό ή απ το φυσικό διακόπτη. Αν το σπίτι έχει ουδέτερο στους διακόπτες (πράγμα δύσκολο μιας και ειναι παλιάς διαρρύθμισης) βάλε έξυπνους διακόπτες. Ο φωτισμός των Yeelight δεν επαρκεί για μεγάλα δωμάτια.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Σχετικά με τον διακόπτη αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο; Λόγω άγνοιας, αυτό σε τι θα βοηθήσει;

Όσο αναφορά τον φωτισμό σκεφτόμουν να βάλω ένα διφωτο στο σαλόνι (+ έξτρα φωτιστικό εδάφους) ενώ για την τραπεζαρία επειδή θέλω αρκετό φώς εκεί έλεγα για 3 ή 4 λάμπες.

Πιστεύεις θα έχω θέμα με αυτό το setup; Είναι 10-12τμ το καθένα.

Η αρχική μου κατεύθυνση ήταν το Cher pendant της Philips αλλά το σκέφτομαι μιας και είναι αρκετά ακριβό. (Το αντίστοιχο ceiling της yeelight ίσως δεν μπαίνει επειδή έχει γύψινο σχέδιο στο ταβάνι).

Ευχαριστώ και πάλι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι τελευταιο.. Μπορω καπως να καθοριζω και το χρωμα? Δηλαδη για ενα σεναριο να το εχω στο λευκο και οταν πχ πω cinema time να το γυριζει αυτοματα πχ στο κοκκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostass__ είπε

ναι το ιδιο λεμε :rolleyes:, λεω ποια η διαφορα τυπου bangood-nest (τιμολογιακη η συγκριση και μονο) σε σχεση με τους θερμοστατες των εταιρειων που βγαζουν λεβητες, αυτος πχ της αριστον που λινκαρα εχει 190 ευρω!

Η διαφορά είναι ότι αυτοί που είναι custom protocol ή έχουν opentherm είναι αμφίδρομοι - δηλαδή ο θερμοστάτης δέχεται πληροφορίες πίσω από το λέβητα. Με αυτό τον τρόπο έχεις δυνατότητα για περισσότερες παραμετροποιήσεις όπως π.χ. την θερμοκρασία του ζεστού νερού χρήσης.  Δηλαδή δεν δίνουν μόνο εντολή άνοιξε κλείσε.  Δουλεύει και η αντιστάθμιση με αυτό τον τρόπο καλύτερα (δηλαδή ζεσταίνει το νερό στα σώματα ανάλογα με την θερμοκρασία χώρου την εξωτερική θερμοκρασία , τον καιρό κλπ)

Εγώ έχω αυτόν σε (ασύρματη) σύνδεση Opentherm: https://wiser.draytoncontrols.co.uk/room-thermostat  δεν τον προτείνω γιατί δεν υποστηρίζει την Ελλάδα και η εφαρμογή του δεν εμφανίζεται στο Playstore.  Λειτουργεί κανονικά βέβαια - έχει όμως λιγότερες παραμέτρους από τον αντίστοιχο και λίγο ακριβότερο honewell lyric t6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, 

τι ακριβώς χρειάζεται να αγοράσω για να ελέγχω πλήρως το θερμοσίφωνα μου μέσω wifi ;;

Έχω ενα broadlink Rm Pro + το οποίο ελέγχει προς το παρόν κλιματιστικό,tv,av,λάμπες.

Καλό θα ήταν ότι αγοράσω να συνδεθεί σε αυτή την εφαρμογή, μιας και έχει βολέψει αλλά δεν θα σκάσουμε κι'όλας :)

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Da_rudakos είπε

Παιδιά καλησπέρα, 

τι ακριβώς χρειάζεται να αγοράσω για να ελέγχω πλήρως το θερμοσίφωνα μου μέσω wifi ;;

Έχω ενα broadlink Rm Pro + το οποίο ελέγχει προς το παρόν κλιματιστικό,tv,av,λάμπες.

Καλό θα ήταν ότι αγοράσω να συνδεθεί σε αυτή την εφαρμογή, μιας και έχει βολέψει αλλά δεν θα σκάσουμε κι'όλας :)

Ευχαριστώ! 

Sonoff basic + ρελε ασφαλειας!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις ένα sonoff basic rf (ψάξτο έτσι) το οποίο θα παίρνει εντολή από το broadlink. Προσοχή μην πάρεις το απλό sonoff. Να έχει σίγουρα rf

9 ώρες πριν, skyrios είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Σχετικά με τον διακόπτη αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο; Λόγω άγνοιας, αυτό σε τι θα βοηθήσει;

Όσο αναφορά τον φωτισμό σκεφτόμουν να βάλω ένα διφωτο στο σαλόνι (+ έξτρα φωτιστικό εδάφους) ενώ για την τραπεζαρία επειδή θέλω αρκετό φώς εκεί έλεγα για 3 ή 4 λάμπες.

Πιστεύεις θα έχω θέμα με αυτό το setup; Είναι 10-12τμ το καθένα.

Η αρχική μου κατεύθυνση ήταν το Cher pendant της Philips αλλά το σκέφτομαι μιας και είναι αρκετά ακριβό. (Το αντίστοιχο ceiling της yeelight ίσως δεν μπαίνει επειδή έχει γύψινο σχέδιο στο ταβάνι).

Ευχαριστώ και πάλι. 

Αν κάποιος κλείσει τον παραδοσιακό διακόπτη δεν θα μπορείς να χειριστείς την λάμπα από το κινητό. Πρέπει ο διακόπτης να είναι συνέχεια ανοιχτός και να αναβοσβήνεις από το κινητό.

Αν έχεις τέτοιον διακόπτη μπορείς να αναβοσβήνεις τη λάμπα είτε από την εφαρμογή είτε από τον έξυπνο διακόπτη.

Προσωπικά προτιμώ να έχω κοινά φωτιστικά και απλούς λαμπτήρες σε συνδυασμό με έξυπνους διακόπτες. Έχω μόνο μια λάμπα και μια ταινία led σε σημεία που χρειάζομαι χρωματιστό φως

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. εχω αυτον https://www.gearbest.com/smart-home-controls/pp_1829203.html?wid=1433363 συνδεδεμενο με τον θερμοσιφωνα. Ανοιγει κλεινει κανονικα αλλα δεν μου δειχνει καταναλωσεις. Επισης ουτε Watt και Amber. Μονο τα volt. Ξερει κανεις πως να το φτιαξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, manosfp είπε

Μπαίνει. 

Λέει κάποιος στα σχόλια ότι μπει να συνδεθεί και θερμοσιφωνας. Μπορεί πιστεύεις?

Επίσης μπορείς να μου δώσεις το λινκ που περιγράφει πώς συνδέεται στο home assistant?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...