Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου φαίνεται ότι θα τα βάλω όλα σε μια σακούλα και θα τα πετάξω.

Το ΗΑ (σε pi3b+) εδώ και μέρες δεν μου δίνει πρόσβαση στο web interface - όποτε έχω χρόνο να ασχοληθώ, δεν θέλει αυτό - τρίτη φορά που το παθαίνει αλλά δεν θέλει να συνέλθει - πάει για re-install.  Τι στο καλό παθαίνει κάθε τόσο;

Οι συγκάτοικοι (γυναίκες και παιδιά) δεν μπορούν με τίποτα να δουλέψουν με τους έξυπνους διακόπτες.  Τη γυναίκα την ενοχλεί το google hub και το έβαλε κάτω από τον καναπέ να μην το βλέπει. Ενώ το home mini έχει προ πολλού πάρει πόδι και έχω και τις ριμάδες τις yeelight που δεν έχουν τρόπο να τις λειτουργήσεις με πλήκτρο και συνέχεια τις κλείνουν από το διακόπτη στον τοίχο.

Το xiaomi gateway είναι συνέχεια στο συρτάρι γιατί το δωμάτιο έχει μία πρίζα και όποτε βάζουν σκούπα το ξηλώνουν ...

Shelly δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν υπάρχει ουδέτερος.  Εδώ είναι η λύση τελικά - να περαστεί ουδέτερος και να μπουν όλα πίσω από τους επίτοιχους διακόπτες.

First world problems ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, papars είπε

Μου φαίνεται ότι θα τα βάλω όλα σε μια σακούλα και θα τα πετάξω.

Το ΗΑ (σε pi3b+) εδώ και μέρες δεν μου δίνει πρόσβαση στο web interface - όποτε έχω χρόνο να ασχοληθώ, δεν θέλει αυτό - τρίτη φορά που το παθαίνει αλλά δεν θέλει να συνέλθει - πάει για re-install.  Τι στο καλό παθαίνει κάθε τόσο;

Οι συγκάτοικοι (γυναίκες και παιδιά) δεν μπορούν με τίποτα να δουλέψουν με τους έξυπνους διακόπτες.  Τη γυναίκα την ενοχλεί το google hub και το έβαλε κάτω από τον καναπέ να μην το βλέπει. Ενώ το home mini έχει προ πολλού πάρει πόδι και έχω και τις ριμάδες τις yeelight που δεν έχουν τρόπο να τις λειτουργήσεις με πλήκτρο και συνέχεια τις κλείνουν από το διακόπτη στον τοίχο.

Το xiaomi gateway είναι συνέχεια στο συρτάρι γιατί το δωμάτιο έχει μία πρίζα και όποτε βάζουν σκούπα το ξηλώνουν ...

Shelly δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν υπάρχει ουδέτερος.  Εδώ είναι η λύση τελικά - να περαστεί ουδέτερος και να μπουν όλα πίσω από τους επίτοιχους διακόπτες.

First world problems ....

αυτα οντως ειναι προβληματα. εγω το RPI μου με το HA το εκλεισα προς το παρόν παρολο που λειτουργουσε κανονικα και βολευε σε πολλα. εχω αφησει μονο το xiaomi gateway και εχω παρει διακοπτες aqara wifi για τις yeelight με τα οποια δεν εχει κανενα μελος της οικογενειας προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

αυτα οντως ειναι προβληματα. εγω το RPI μου με το HA το εκλεισα προς το παρόν παρολο που λειτουργουσε κανονικα και βολευε σε πολλα. εχω αφησει μονο το xiaomi gateway και εχω παρει διακοπτες aqara wifi για τις yeelight με τα οποια δεν εχει κανενα μελος της οικογενειας προβλημα.

Ποιους διακόπτες έχεις;  Έχω κάτι aqara αλλά είναι αυτοί που δουλεύουν με το gateway και για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τους παντρέψω με τις yeelight.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

θελει gateway ή το conbee σε rpi με ΗΑ

εχω και το hub και σε HA. οπως σου ειπε και ο φιλος παιζει μια χαρα με το gateway οπως και στο ΗΑ. αν δεν βαριεσαι να κανεις τους αυτομαστισμους στην περιπτωση του conbee προτιμησε το. το hub μονο σαν φωτακι το εκμεταλλευεσαι στο HA. ο "συναγερμος" παει στραφι.

από ότι καταλαβαίνω προτείνετε και οι 2 το conbee οπότε θα το παραγγείλω σύντομα. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, userAnon είπε

από ότι καταλαβαίνω προτείνετε και οι 2 το conbee οπότε θα το παραγγείλω σύντομα. Ευχαριστώ 

το χρησιμοποιω καιρο τωρα χωρις κανενα προβλημα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papars είπε

Μου φαίνεται ότι θα τα βάλω όλα σε μια σακούλα και θα τα πετάξω.

Το ΗΑ (σε pi3b+) εδώ και μέρες δεν μου δίνει πρόσβαση στο web interface - όποτε έχω χρόνο να ασχοληθώ, δεν θέλει αυτό - τρίτη φορά που το παθαίνει αλλά δεν θέλει να συνέλθει - πάει για re-install.  Τι στο καλό παθαίνει κάθε τόσο;

Οι συγκάτοικοι (γυναίκες και παιδιά) δεν μπορούν με τίποτα να δουλέψουν με τους έξυπνους διακόπτες.  Τη γυναίκα την ενοχλεί το google hub και το έβαλε κάτω από τον καναπέ να μην το βλέπει. Ενώ το home mini έχει προ πολλού πάρει πόδι και έχω και τις ριμάδες τις yeelight που δεν έχουν τρόπο να τις λειτουργήσεις με πλήκτρο και συνέχεια τις κλείνουν από το διακόπτη στον τοίχο.

Το xiaomi gateway είναι συνέχεια στο συρτάρι γιατί το δωμάτιο έχει μία πρίζα και όποτε βάζουν σκούπα το ξηλώνουν ...

Shelly δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν υπάρχει ουδέτερος.  Εδώ είναι η λύση τελικά - να περαστεί ουδέτερος και να μπουν όλα πίσω από τους επίτοιχους διακόπτες.

First world problems ....

Ημουν τυχερός γιατί έχω ουδέτερους στους περισσότερους διακόπτες οπότε όλοι στο σπίτι είναι εντάξει.Λειτουργούν όλα κανονικά σαν είναι συμαβτικοί διακόπτες.

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις τους νέους ασύρματους διακόπτες που δεν θέλουν ουδέτερο. Δεν είναι και πολυ ακριβοί και θα μπορούν όλοι στην οικογένεια να τους χρησιμοποιούν σαν τους συμβατικούς. Επειδή λοιπόν δεν είχαν πρόβλημα στην οικογένεια ενώ στην αρχή δεν ήθελαν το google home τώρα έχουν μάθει να εκτελούν κάποιες ρουτίνες και τους αρέσει !

Όσον αφορα το pi3+ προς το παρόν και εγω με αυτό είμαι.Επειδή έχω διαβάει για αστάθειες και προβήματα με την sd σκέφτομαι τώρα που είναι ακόμα νωρίς να παώ σε λύση σαν και αυτή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γιατί αν είναι να τα στήνεις και να τα ξαναστήνεις δεν παλεύεται.Πάντως το home assistant πραγματικά είναι must δεν σκέφτομαι ουτε στιγμή να το παρατήσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις τους νέους ασύρματους διακόπτες που δεν θέλουν ουδέτερο.

Έχεις δει κάποιους με πλήκτρο;  Αυτούς με την αφή του έχω σε μορφή με ουδέτερο και δεν είναι καλή η αίσθηση - το ψάχνεις κάθε φορά το κέντρο για να ανάψεις το φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papars είπε

Ποιους διακόπτες έχεις;  Έχω κάτι aqara αλλά είναι αυτοί που δουλεύουν με το gateway και για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τους παντρέψω με τις yeelight.

https://www.banggood.com/Original-Aqara-Wireless-Smart-Remote-Control-Switch-International-Version-Smart-Home-p-1341453.html?ID=521033&cur_warehouse=CN

μεσω gateway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, papars είπε

Έχεις δει κάποιους με πλήκτρο;  Αυτούς με την αφή του έχω σε μορφή με ουδέτερο και δεν είναι καλή η αίσθηση - το ψάχνεις κάθε φορά το κέντρο για να ανάψεις το φως.

Σε αυτό έχεις δίκιο, όντως δεν είναι τόσο εύχρηστοι. Λογικά θα υπάρχουν αλλά δεν το έχω ψάξει διαδικτυακά. H Legrand, AEG και τέτοιου τύπου εταιρείες που είχα δει σε φυσικά καταστήματα έχουν ωραίους ασύρματους διακόπτες αλλά απλησίαστους. 50€-60€ ο καθένας.

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Το έχω το σετ αυτό και δεν με βόλεψε με τις yeelight.  Ψάχνω κάτι χωρίς gateway, όπως έχουν οι yeelight οροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα το home assistant σε Rpi 2 για σχεδόν 2 χρόνια και δεν μου έτυχε ποτέ να χαλάσει η sd. Βέβαια είχα περιορίσει τα logs στα σημαντικα για εμένα, ώστε να μην έχω πολλές εγγραφές στην κάρτα. Πολλοί το λύνουν αυτό με ένα στικάκι όπου εκεί γράφονται τα logs και το αρχείο db του ha ή ακόμα καλύτερα όλο το σύστημα το στήνεις σε usb SSD πάλι στο pi. Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά αν τυχόν κρασαρει κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω. Εξάλλου το να κρατήσεις backup δεν είναι και τίποτα. Μερικά συγκεκριμένα αρχεία κειμένου είναι τα σημαντικά. Τώρα έχω από τον Αύγουστο το pi4 με sd κάρτα και πάει σφαίρα και απροβληματιστα. Είναι ακόμα νωρίς αλλά κι αυτό νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα.

Επίσης μπορείτε να δείτε και τη λύση του zigbee2mqtt που υποστηρίζει πάρα πολλές συσκευές και ασύρματους διακόπτες χωρίς gateway. Μόνο ένα στικάκι βάζεις στο pi.

Επεξ/σία από AbreLosOjos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AbreLosOjos είπε

Επίσης μπορείτε να δείτε και τη λύση του zigbee2mqtt που υποστηρίζει πάρα πολλές συσκευές και ασύρματους διακόπτες χωρίς gateway. Μόνο ένα στικάκι βάζεις στο pi.

Το έχω στα υπόψη μου αλλά με προβληματίζει ποιον αντάπτορα να πάρω.  Διαβάζω ότι υπάρχουν διάφοροι με άλλες συχνότητες λόγω γεωγραφικών περιορισμών. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξει κάποιος;  Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μεγάλο το κόστος τους. €40 + έχει ο conbee II.  Βλέπω κάτι φτηνά αλλά θέλουν ειδικό programmer για να παίξουν ...  Κάποιος να δώσει λίγες παραπάνω πληροφορίες please.

Όσο για το ri3b+ δεν ξέρω τι φταίει αλλά κάθε τόσο κρεμάει.  Το έχω με καλή υποτίθεται SD (samsung) αλλά αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν το επηρεάζει η θερμοκρασία. (το έχω πάνω από το ρουτερ και είναι κάπως χλιαρό προς ζεστό όλη την ώρα).  Λειτουργεί ως hassio απλά δεν έχω web interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον Ιανουάριο ειμαι με raspberry pi 3+B και hassio, δεν μου εχει crash-άρει ποτε πλην περιπτώσεων που έκανα αλλαγές χωρις πρώτα να μάθω το σύστημα κ την γλώσσα yaml.
Πλεον οι μονες περιπτώσεις που αντιμετωπίζω πρόβλημα είναι μετά απο διακοπή ρεύματος οπου είτε κάνω restart στο router είτε στο hassio μέσα απο το μενού τους (δηλ, συνδέομαι κανονικά σ αυτά).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papars είπε

Το έχω στα υπόψη μου αλλά με προβληματίζει ποιον αντάπτορα να πάρω.

Προσωπικά, είδα τι χρειάζεται από το επίσημο site και παρήγγειλα ένα σετ που τα είχε όλα (τα 3 πρώτα αντικείμενα στη λίστα) από aliexpress γύρω στα 15 Ευρώ.
Το φλασάρισμα ήταν απλή υπόθεση.

Βέβαια, αν ήταν να έπαιρνα τέτοιο στικάκι τώρα, θα προτιμούσα ένα σαν κι αυτό, με θήκη και εξτρα κεραία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος που έχει λειτουργική εγκατάσταση sonoff στον θερμοσίφωνα, να μου προτείνει ποια ακριβώς προϊόντα να αγοράσω από Amazon, προκειμένου να προγραμματίσω κι εγώ την εγκατάσταση στο σπίτι; 

 

Sonoff basic ή pow? 

Τι τύπο ρελε? 

Κάτι επιπλέον των ανωτέρω; 

 

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από dBpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...