Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμιτες λοιπόν έχω ένα πρόβλημα και θέλω βοήθεια , που λέτε έχω έναν έξυπνο θερμοστάτη και προσπαθώ να εντοπίσω πάνω στην πλακέτα το wifi chip αλλά μάταια το μόνο που βρήκα είναι ένας micro controller με τίτλο microchip pic 16f194 γνωρίζει κανείς αν είναι αυτό ?

αναφορικα με  τους διακοπτες 2 και 3  πληκτρων , ετσι για  λογους  ερευνας  " και γιατι μπορω" στο ενα πληκτρο αναβει το ταβανι στο αλλο τον κρυφο φωτισμο και στο αλλο το εξωτερικο φαναρι της  πορτας  , οταν σουρουπωνει αναβει αυτοματα ο κρυφος , και οταν αναβουμε το ταβανι σβηνει ο κρυφος και οταν σβηνουμε  το ταβανι αναβει ο κρυφος , τωρα θα μου πειτε και σιγα το πραγμα  , και μονο για λογους  DIY ειναι οτι πρεπει , επισης μπορεσα να κανω το hue motion να συνεργαστει με  τον διακοπτη αναβοντας  τον με  την αισθηση κινησης αλλα αν ειναι καποιος στο μπανιο αυτο ειναι πολυ  κακο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, kama28 είπε

φυσικα κανει οτι θα εκανε  και το χειριστηριο του κλιματιστικου

Αυτό δεν είναι απολυτο. Πχ το δικό μου toyotomi δεν το υποστηρίζει οπότε έπρεπε να το μάθω να κάνει συγκεκριμένα πράγματα. Εύκολο βέβαια αλλά... Όχι σαν το χειριστήριο. Το Hitachi που έχω σε άλλο δωμάτιο... Το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Αυτό δεν είναι απολυτο. Πχ το δικό μου toyotomi δεν το υποστηρίζει οπότε έπρεπε να το μάθω να κάνει συγκεκριμένα πράγματα. Εύκολο βέβαια αλλά... Όχι σαν το χειριστήριο. Το Hitachi που έχω σε άλλο δωμάτιο... Το ίδιο.

μα  φυσικα  το μαθαινεις  , δεν  εμπιστευομαι τα ετοιμα  που εχει τις  περισσοτερες  φορες ειναι ασυμβατο οποτε καλυτερα να το μαθω  και να  τελειωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Ήταν εύκολο στο σετάρισμα ? και εμένα  ήρθε σήμερα λογικά το βράδυ θα το σετάρω (ελπίζω να μην είνια σαν το Harmony που με το ζόρι έπιανε το on-off) μπορείς να αλλάξεις και θερμοκρασία με αυτό ?

Γελοιο!

Οχι απλα θερμοκρασια, και mode και fan.

Σε 3 λεπτά έπαιζε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2020 στις 3:03 ΜΜ, sndev είπε

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SS3-EUUS-123-Channel-10A-WIFI-Touch-Remote-Control-Wall-Smart-Home-Switch-Tempered-Glass-Panel-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-p-1582586.html?rmmds=myorder&ID=62812986158105&cur_warehouse=CN

Ναι θέλει ουδέτερο κ χρειάστηκε  να επιστρατεύσω τις γνώσεις μου σαν ηλεκτρολόγος κ να κάνω χάλια το σπίτι αλλα χαλάλι.

Αν ψάχνεις χωρίς ουδέτερο έπεσε το ματι μου στο αμαζον σε κάνα 2 αλλα ειναι στο θεο οι άτιμες συγκριτικά (κάπου 40 ε ανά διακόπτη οταν αυτοί έχουν 15 ε ).

αλερετουρ δε βρίσκω ρε γμτ.. κ ας είναι κ ακριβός δε με πειράζει για 1 διακόπτη

Δεν διαβάζω καλά σχόλια για τους έξυπνους διακόπτες χωρίς ουδέτερο. Αναφέρουν ότι (ειδικά στις led λάμπες) blinkαρουν-αναβοσβήνουν ανά μερικά δευτερόλεπτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AgMa είπε

Δεν διαβάζω καλά σχόλια για τους έξυπνους διακόπτες χωρίς ουδέτερο. Αναφέρουν ότι (ειδικά στις led λάμπες) blinkαρουν-αναβοσβήνουν ανά μερικά δευτερόλεπτα.

Η sonoff παντως στον διακοπτη χωρις ουδέτερο, δίνει ακριβώς για αυτον τον λόγο ένα κουτάκι μαζί που πρέπει να το βάλεις πριν την λάμπα. Γενικά είναι πρόβλημα ο ουδέτερος. Για αυτό σε σημερινή οικοδομή είναι ανάγκη ο ουδέτερος! Αν εχεις πρίζα απο κάτω ή απο πάνω απο τον διακόπτη, μπορείς να βγάλεις ουδέτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2020 στις 12:02 ΠΜ, andreaspA είπε

 

4 ώρες πριν, andreaspA είπε

Η sonoff παντως στον διακοπτη χωρις ουδέτερο, δίνει ακριβώς για αυτον τον λόγο ένα κουτάκι μαζί που πρέπει να το βάλεις πριν την λάμπα. Γενικά είναι πρόβλημα ο ουδέτερος. Για αυτό σε σημερινή οικοδομή είναι ανάγκη ο ουδέτερος! Αν εχεις πρίζα απο κάτω ή απο πάνω απο τον διακόπτη, μπορείς να βγάλεις ουδέτερο

 

Ναι έχει πυκνωτές μέσα, δεν δουλεύει χωρίς αυτό. Ο dr Zzs που θέλει κάνα μισάωρο στα review του έχει ένα βίντεο που δοκιμάζει διακόπτη (sonoff t4) χωρίς ουδέτερο και χωρίς αυτό το κουτάκι δεν ανάβει η λάμπα.

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως χτες το βραδυ , είδα σπίτι "Fibaro".

Αλλα κοστολόγια βέβαια, αλλά καμία σχέση η ποιότητα. Ολα λειτουργουν οπως πρεπει, αμεσα, χωρις καμία καθυστέρηση. Στήθηκαν πέρυσι και παίζουν με μηδενικό downtime.

Βεβαια, εχει 50€ το ένα ... αλλά το ζήλεψα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση,

Στο νεο σπιτι θελω να στησω ενα smart survielance system για τον εξωτερικό χώρο. Εσωτερικά έχω κάποιες κάμερες Tplink. Οι ερωτήσεις του άσχετου ειναι οι εξής

1)Ποιες κάμερες εξωτερικού χώρου να πάρω με δεδομενο πως θα ηταν καλό να συνεργάζονταν με google home

2)Ο "συναγερμάς" μου λεει οτι χρειάζομαι καταγραφικό, τουλάχιστον για τις συμβατικές. Για τις μη συμβατικές που θα ειναι έξυπνες είναι αυτό αναγκαίο; Δεν αρκεί αν ανεβαίνουν σε cloud?(όπως οι tplink)

3) Exω προσφορά για HIKVISION κάμερες. Δεν εχω βρει κάποιο smart software. Αυτές με κάποιο τρόπο γίνονται Smart?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα , προσπαθω μέρες να χρησιμοποιησω το yeti app , αρχικά με κάποιες yeelight για local control 

δε μου εμφανιζει το yeti sto play store καταρχας το βρήκα απο αλλού , το έβαλα φαίνεται ενταξει αλλα μετα δε γίνεται να γινει link me alexa echo dot (με απλο search sto alexa app δεν εμφανιζεται τιποτα σχετικο με yeti ) 

και οταν το  βρισκω απο αλλου βγαζει error οταν πάω να κάνω link τα account , έχει γίνει κατι με την εφαρμογή και δε δουλεύει πια ετσι? δε μπορω να βρω κάτι σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, andreaspA είπε

Παντως χτες το βραδυ , είδα σπίτι "Fibaro".

Αλλα κοστολόγια βέβαια, αλλά καμία σχέση η ποιότητα. Ολα λειτουργουν οπως πρεπει, αμεσα, χωρις καμία καθυστέρηση. Στήθηκαν πέρυσι και παίζουν με μηδενικό downtime.

Βεβαια, εχει 50€ το ένα ... αλλά το ζήλεψα!

Περαν της  ομορφιας και της  "ιδιωτικοτητας" (εδω γελαμε για ολες  τις μαρκες) δεν εχει πολλα να ζηλεψει η Sonoff απο την Fibaro γιατι πχ  να δωσεις 50 ευρουλακια για εναν διακοπτη οταν μπορεις να δωσεις το 1/3 και να κανει τα ιδια χωρις προβληματα επισης ( και αν εισαι και μερακλης βαζεις και tasmota και σε  λειτουργιες και ιδιωτικοτητα καπακωνει την fibaro) τωρα απο θεμα αισθητικης εδω με εχεις δεν μπορω να πω κατι , επισης η sonoff ειναι mainstream διακοπτης  λογω τιμης  θα βρεις εναν σχεδον σε αρκετα σπιτια ασε που  με  το home assistant κανει θαυματα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, AgMa είπε

Παιδιά υπάρχει λόγος να προτιμήσω να σετάρω το ΗΑ με static ip έναντι του WiFi;

Η στατική ip δεν έχει να κάνει με το αν η σύνδεση θα είναι με καλώδιο η με WiFi. Χρειάζεται στατική ώστε να ξέρουν οι συσκευές σε ποια ip θα επικοινωνούν όπως επίσης και για να κάνεις Port forward για να έχεις πρόσβαση εκτός σπιτιού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Η στατική ip δεν έχει να κάνει με το αν η σύνδεση θα είναι με καλώδιο η με WiFi. Χρειάζεται στατική ώστε να ξέρουν οι συσκευές σε ποια ip θα επικοινωνούν όπως επίσης και για να κάνεις Port forward για να έχεις πρόσβαση εκτός σπιτιού 

Ωραία, να προτιμήσω ethernet λοιπόν αντί WiFi; Θα ψιλοβόλευε το WiFi γιατί θέλω να βάλω το raspberry σε κάποιο κεντρικό σημείο του σπιτιού, ώστε να έχει επικοινωνία με τους bluetooth αισθητήρες υγρασίας-θερμοκρασίας της xiaomi, χωρίς να μπλέξω με επιπλέον gateway αλλά δεν με καίει κιόλας.

Επίσης όποιος μπορεί να βοηθήσει, γιατί δεν μου τρέχει το HASSIO σε virtualbox; Κάνω όλα τα βήματα που αναφέρει εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=Rg3xTmuHr30&t=1182s

Και μένει εδώ πάντα:

spacer.pngimage.jpg

Ούτε από http://hassio.local:8123 μπαίνει.

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kama28 είπε

Περαν της  ομορφιας και της  "ιδιωτικοτητας" (εδω γελαμε για ολες  τις μαρκες) δεν εχει πολλα να ζηλεψει η Sonoff απο την Fibaro γιατι πχ  να δωσεις 50 ευρουλακια για εναν διακοπτη οταν μπορεις να δωσεις το 1/3 και να κανει τα ιδια χωρις προβληματα επισης ( και αν εισαι και μερακλης βαζεις και tasmota και σε  λειτουργιες και ιδιωτικοτητα καπακωνει την fibaro) τωρα απο θεμα αισθητικης εδω με εχεις δεν μπορω να πω κατι , επισης η sonoff ειναι mainstream διακοπτης  λογω τιμης  θα βρεις εναν σχεδον σε αρκετα σπιτια ασε που  με  το home assistant κανει θαυματα 

Εγώ θα προτιμούσα Fibaro αντί για Sonoff λόγω Z-Wave. Ζευγαρωμένο με Z-wave usb σε raspberry pi με HA και φουλ ιδιωτικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...