Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τις ταινιες 220 την εχουν και μαγαζια με ηλεκτρολογικα οπου και να πας να κοιταξεις , οι ελεγχοι ποιοτητας ειναι καλυτεροι οποτε δεν υπαρχει προβλημα και ναι εχω 2 μια στην κρεβατοκαμαρα και μια στην κουζινα εδω και 3 χρονια και δεν εχει γινει το παραμικρο , φαντασου οτι με την μια εχω περασει και το κρεβατι μπλε κρυφο φωτισμο απο τις εξεχουσες  γωνιες του αντι για  φωτακι νυχτας :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Το έκανα αυτό. Μάλλον το ρούτερ μου δεν υποστηρίζει mDNS.

Το ξέρω, αλλά δεν μου εμπνέει και πολύ εμπιστοσύνη. Την έχεις καιρό;

Διακόπτη τοίχου δεν μπορώ να βάλω γιατί δεν έχει. Όπως είναι τώρα ανάβουν με τα κουμπιά που έχουν τα σκαφάκια.

Τα κινέζικα τις έχουν, αλλά δεν ξέρω γιατί κολλάω. Ίσως επειδή είναι πάμφθηνες.

Ενα Sonoff Basic βαλε με καλη ταινια διπλης. Οποτε θα εχεις και κουμπακι να αναβεις απο εκει οποτε θελεις, αλλιως απο το κινητο.

Εγω πηρα ετοιμο φωτιστικο led , 1,20μ απο τον Σκρέκη με 11€ , το έβαλα απο κάτω με ένα basic, και σε 10 λεπτα στην κυριολεξια ημουν ετοιμος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κουμπί του basic είναι για να ενεργοποιηθεί η συσκευή; Αν ναι είναι καλύτερα έτσι παρά με πρίζα WiFi, αν δεν αρέσει στην γυναίκα να ανοίγει αυτόματα το ανοίγει αυτή χειροκίνητα.

Είχα την εντύπωση ότι το κουμπί είναι κάτι για reset-pairing.

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AgMa είπε

Το κουμπί του basic είναι για να ενεργοποιηθεί η συσκευή; Αν ναι είναι καλύτερα έτσι παρά με πρίζα WiFi, αν δεν αρέσει στην γυναίκα να ανοίγει αυτόματα το ανοίγει αυτή χειροκίνητα.

Είχα την εντύπωση ότι το κουμπί είναι κάτι για reset-pairing.

Σε ολα τα Sonoff εχει την ιδια λειτουργια. Το πατας μια , ανάβει. Το πατάς αλλη μια, σβήνει.
Το κρατάς πατημένο, μπαίνει σε διαδικασία pairing.

Μια καλη ταινια διπλης παρε, για να το κολλησεις αναποδα κατω απο τα ντουλαπια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 9:16 ΠΜ, Telumetar είπε

Παιδιά ερώτηση,

Στο νεο σπιτι θελω να στησω ενα smart survielance system για τον εξωτερικό χώρο. Εσωτερικά έχω κάποιες κάμερες Tplink. Οι ερωτήσεις του άσχετου ειναι οι εξής

1)Ποιες κάμερες εξωτερικού χώρου να πάρω με δεδομενο πως θα ηταν καλό να συνεργάζονταν με google home

2)Ο "συναγερμάς" μου λεει οτι χρειάζομαι καταγραφικό, τουλάχιστον για τις συμβατικές. Για τις μη συμβατικές που θα ειναι έξυπνες είναι αυτό αναγκαίο; Δεν αρκεί αν ανεβαίνουν σε cloud?(όπως οι tplink)

3) Exω προσφορά για HIKVISION κάμερες. Δεν εχω βρει κάποιο smart software. Αυτές με κάποιο τρόπο γίνονται Smart?

για το κάμερες smart - google home δεν ξέρω να σου πω: Τρέχω σπίτι με ΚΝΧ και για κάμερες έχω βάλει συμβατικό κλειστό σύστημα 1080p (2MP κάμερες).  Τα συστήματα τα έχω ανεξάρτητα, αλλά έχουν διασύνδεση. Eiχα δοκιμάσει stand alone smart κάμερες και είχα περιορισμούς. Στην λύση hikvision ακόμα και σε value (οικονομική) σειρά έχεις πολύ περισσότερες επιλογές σε HD κάμερες και έχεις και τηλεχειριζόμενες κάμερες (περιστροφή, ζουμ) μέσω ομοαξονικού.  Έχω κάμερες και μέσα στο σπίτι που ανοίγουν όταν χτυπήσει ο συναγερμός (διασύνδεση με συναγερμό) ή τις ανοίγω χειροκίνητα μέσω του KNX. Ήθελα Kill switch για να μην ανοίγουν οι εσωτερικές αν δεν τις θέλω ανοικτές. Ο συναγερμός έχει έξοδο που όταν χτυπήσει, δίνει ρεύμα και μετά τον πας είσοδο σε άλλη συσκευή. Εγώ αυτό το πήγα σε ξεχωριστή τροφοδοσία των εσωτερικών καμερων μόνο. Οι εξωτερικές παίρνουν πάντα ρεύμα από το 12V τροφοδοτικό τους. Μέσω KNX, δίνω ρεύμα στις κάμερες τις εσωτερικές αν το θελήσω. Μόνο αν επέμβεις στην τροφοδοσία των καμερων που θα βάλεις,  θα τις ελέγχεις με τον τρόπο που σου λέω παραπάνω.

Για τα καταγραφικά το cloud έχει άλλη έννοια -> Αλλάζει το IP του ρουτερ σου επειδή είχες διακοπή ρεύματος και χάνεις την διασύνδεση με το καταγραφικό σου εκτός σπιτιού. Αυτό για να το λύσεις θέλεις DDNS επί πληρωμή και το ρυθμίζεις μετά στο ρούτερ σου. Στα cloud καταγραφικά το tracking γίνεται αυτόματα μέσω της cloud υπηρεσίας που έχουν ενσωματωμένη. Τα hikvision το κάνουν τσάμπα το tracking και αυτό εννοούν με το cloud. Τρέχουν cloud υπηρεσία που καταγράφει το seriar του καταγραφικού με το account σου (σε αυτούς) και σου βρίσκει το DVR κάθε φορά που ανοίγεις το app τους. 

Για μένα καλύτερα να έχεις ξεχωριστό app για τις κάμερες αφού έχεις περισσότερες δυνατότητες και επιλογές. Με ένα hikvision φθηνό έκανα την δουλειά μου σούπερ, πήρα και ένα ψηφιακό Modulator 1080p και βλέπω τις κάμερες και στα ψηφιακά κανάλια στις τηλεοράσεις του σπιτιού με 1080 ανάλυση (2MP) και έχω και τηλεχειριζόμενες κάμερες hikvision που δεν στοίχιζαν ένα νεφρό η καθεμία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς να προτείνει θερμοστάτη wifi που να συνεργάζεται με hassio ή που να προγραμματίζεται (με api) ωστε να συνεργαστεί με hassio?
Σύντομα βάζω αέριο σπίτι κ ψάχνω συμβατό οικονομικό wifi θερμοστάτη για vaillant.
Αυτος της vaillant (VSmart) είναι φωτιά και λάβρα ... 300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, _filippos_ said:

Γνωρίζει κανείς να προτείνει θερμοστάτη wifi που να συνεργάζεται με hassio ή που να προγραμματίζεται (με api) ωστε να συνεργαστεί με hassio?
Σύντομα βάζω αέριο σπίτι κ ψάχνω συμβατό οικονομικό wifi θερμοστάτη για vaillant.
Αυτος της vaillant (VSmart) είναι φωτιά και λάβρα ... 300€.

Είμαι σε παρόμοιο στάδιο αναζήτησης , κατέληξα σε αυτόν από θέμα αξιοπιστίας - ενημερώσεων  - πολλές θετικές αξιολογήσεις στο ιντερνετ 

 

https://www.netatmo.com/el-gr/energy/thermostat

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

180€ είναι too much.
Με λιγότερα € βάζω αντιστάθμιση στο vaillant κ το αφήνω να λειτουργεί με native προγραμματισμό οπότε το wifi θα είναι λιγότερο χρησιμο στην περίπτωση αυτη, για εμένα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Γνωρίζει κανείς να προτείνει θερμοστάτη wifi που να συνεργάζεται με hassio ή που να προγραμματίζεται (με api) ωστε να συνεργαστεί με hassio?
Σύντομα βάζω αέριο σπίτι κ ψάχνω συμβατό οικονομικό wifi θερμοστάτη για vaillant.
Αυτος της vaillant (VSmart) είναι φωτιά και λάβρα ... 300€.

Δες και τους Honywell Lyric Τ6 ή T6R https://getconnected.honeywellhome.com/en/t6

και τον wiser heat https://wiser.draytoncontrols.co.uk/ (Αυτόν έχω και είμαι ευχαριστημένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Γνωρίζει κανείς να προτείνει θερμοστάτη wifi που να συνεργάζεται με hassio ή που να προγραμματίζεται (με api) ωστε να συνεργαστεί με hassio?
Σύντομα βάζω αέριο σπίτι κ ψάχνω συμβατό οικονομικό wifi θερμοστάτη για vaillant.
Αυτος της vaillant (VSmart) είναι φωτιά και λάβρα ... 300€.

έχω βάλει αυτό (το πήρα δοκιμαστικά) και λειτουργεί μια χαρά με hassio. Μάλλον θα τον κρατήσω

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ερώτηση:

Είμαι σε φάση ψαξίματος για συναγερμό.Έχει κανείς συνδέσει το συναγερμό του με τον home assistant ενώ ταυτόχρονα να έχει και εταιρεία monitoring συναγερμού?

Γνωρίζω ότι μπορώ να βάλω αυτό και να συνδεθεί με ΗΑ, αλλά ήθελα να δω αν υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Ο πολύπειρος (συστημένος) εγκαταστάτης προτείνει τον cadxx. Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια αλλά είναι ακριβός (μόνο η πλακέτα για το κινητό κοστίζει περίπου 180€) και δεν βρίσκω εύκολο τρόπο να μπει στον ΗΑ (χωρίς την συνδρομή της παραπάνω πλακέτας connected)

Το σπίτι έχει προεγκατάσταση συναγερμού και έχουν περαστεί όλες οι μαγνητικές επαφές στα παράθυρα. Για λόγους αξιοπιστίας προτιμώ μόνο ενσύρματες λύσεις.

Κοίταξα και το σύστημα Ajax (μόνο wifi) αλλά απορρίφθηκε

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Γνωρίζω ότι μπορώ να βάλω αυτό και να συνδεθεί με ΗΑ, αλλά ήθελα να δω αν υπάρχουν και άλλες λύσεις.

 

Καλησπέρα

Τι γίνεται με τον διπλασιασμό ζωνών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2020 στις 1:57 ΜΜ, hyperlost είπε

Με ένα hikvision φθηνό έκανα την δουλειά μου σούπερ, πήρα και ένα ψηφιακό Modulator 1080p και βλέπω τις κάμερες και στα ψηφιακά κανάλια στις τηλεοράσεις του σπιτιού με 1080 ανάλυση (2MP) και έχω και τηλεχειριζόμενες κάμερες hikvision που δεν στοίχιζαν ένα νεφρό η καθεμία. 

Καλή ιδέα το modulator. Καμία πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...