Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Crus είπε

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω χαθει.

Ειμαι στην διαδικασια ανακαινισης της ηλεκτρολογικη εγκαταστασης και του φωτισμου στο σπιτι και μιας και μπηκα, αρχισα να ψαχνω λιγο τις smart home λειτουργιες.

Ενας φιλος με συστησε στο οικοσυστημα της sonoff και φανηκε εξαιρετικα ενδιαφερον. Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν με ενδιαφερει να συνδεσω οικιακες συσκευες, ουτε να εχω γενικοτερα απομακρυσμενο ελεγχο για οτιδηποτε μπαινει στις πριζες. Αυτα που σκεφτομουν να κανω αρχικα ηταν να βαλω τους διακοπτες touch οι οποιοι απο οτι καταλαβα δουλευουν ειτε μεσω wifi και app απο το κινητο ειτε και χειροκινητα αν συμβει κατι και δεν υπαπρχει internet στον χωρο, πατωντας απλα τον διακοπτη. Το δευτερο που με ενδιαφερει ειναι να συνδεσω καποιους αισθητηρες κινησης και επαφης με πορτα/μπλακονοπορτες στο χωρο για μελλοντικα σεναρια με φωτα ή συναγερμο.

Δυστυχως ο ηλεκτρολογος μου δεν το κατέχει το θεμα... οποτε για το θεμα φωτα του ζητησα απλα σε καθε διακοπτη του σπιτιου να μου κανει εγκατασταση ουδετερης φασης για να μπορουν να συνδεθουν οι sonoff. Παραλληλα με τον φτιαξαμε τα σεναρια της εγκαταστασης φωτισμου στο σπιτι, δηλαδη ποια και ποσα σποτ θα ειναι σε καθε κυκλωμα, ποιοι διακοπτες θα ειναι αλε ρετουρ κλπ.

Οταν μπηκα στην διαδικασια παραγγελιας των διακοπτων αντιμετωπισα το πρωτο θεμα. Ενω εβρισκα 1-2-3 gang διακοπτες δεν εγραφε πουθενα αν αυτοι εχουν την δυνατοτητα αλε ρετουρ. Επειδη οπως εγραψα και παραπανω η επιλογη του αλε ρετουρ ειναι κατι που με ενδιαφερει πολυ σε αρκετους χωρους και σε μερικες περιτπωσεις και εκει που εχω 2/3-gang, εκανα λοιπον ενα τηλεφωνο σε ενα απο τα καταστηματα εδω ελλαδα που οτυς πουλανε και ο πωλητης μου ειπε οτι κανενας διακοπτης της sonoff δεν εχει αυτη την δυνατοτητα. Ισχυει κατι τετοιο? Και αν οχι τι χρειαζεται για να δουλεψουν?

Όσον αφορά το κομματι τωρα dimmer, αγοράζοντας εγω μια λάμπα η οπποία είναι led dimmable, από την εφαρμογή θα μπορώ να ρυθμιζω εγώ την ένταση του φωτός ή χρειάζεται να αγορασω το dimmer της εταιρείας?

Επισης και οσον αφορα τους υπολοιπους αισθητηρες που με ενδιαφερει να βαλω (κινησης, μαγνητικης επαφης, θερμοκρασιας και υγρασιας) απο οτι καταλαβα υπαρχουν διαφοροι τροποι συνδεσμολογιας, RF, Wifi & σε μερικους και LAN.

Πιο συγκεκριμενα ο αισθητηρας κινησης και αυτος της μαγνητικης επαφης παιζει RF και αν το συνδεσω με αυτο το RF bridge η συνδεσμολογια πλεον γινεται wifi και θα μπορω να ενημερωνομαι μεσω του app της εταιρειας αν υπαρχει κινηση η ανοιγμα πορτας στο χωρο, σωστα? Διαφορετικα δηλαδη και χωρις το RF bridge εγω δεν θα ενημερωνομαι μεσω της εφαρμογης?

Οσον αφορα τους αισθητηρες θερμοκρασιας και υγρασιας αυτοι για να εχουν απομακρυσμενο ελεγχο χρειαζονται και αυτο, σωστα? Τωρα αν θελω εγω να συνεργαστουν αυτοι οι αισθητηρες με το συστημα αυτονομης θερμανσης αεριου με μποιλερ που εχω και μιας και θα αλλαξω ουτως η αλλως θερμοστατη απο παλιο αναλογικο που ειχα σε ψηφιακο, μπορειτε να δωσετε καμια συμβουλη ποιον να επιλεξω που συνεργαζεται?

Τελος και οσον αφορα την RF λειτουργια που αποτελει λυση απο οτι αντιλαμβανομαι οταν δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι αλλα θελω να χειριζομαι ολες μου τις συσκευες με ενα controller, θα παω σε κατι τετοιο?

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ,

Αναφορά σε κείμενο

Ενω εβρισκα 1-2-3 gang διακοπτες δεν εγραφε πουθενα αν αυτοι εχουν την δυνατοτητα αλε ρετουρ. Επειδη οπως εγραψα και παραπανω η επιλογη του αλε ρετουρ ειναι κατι που με ενδιαφερει πολυ σε αρκετους χωρους και σε μερικες περιτπωσεις και εκει που εχω 2/3-gang, εκανα λοιπον ενα τηλεφωνο σε ενα απο τα καταστηματα εδω ελλαδα που οτυς πουλανε και ο πωλητης μου ειπε οτι κανενας διακοπτης της sonoff δεν εχει αυτη την δυνατοτητα. Ισχυει κατι τετοιο? Και αν οχι τι χρειαζεται για να δουλεψουν?

Εδώ έχει οδηγίες για το πως μπορεί να γίνει μια αλέ ρετούρ σύνδεση με sonoff:

Αναφορά σε κείμενο

Όσον αφορά το κομματι τωρα dimmer, αγοράζοντας εγω μια λάμπα η οπποία είναι led dimmable, από την εφαρμογή θα μπορώ να ρυθμιζω εγώ την ένταση του φωτός ή χρειάζεται να αγορασω το dimmer της εταιρείας?

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Υπάρχουν led dimmable λάμπες έξυπνες και "χαζές". Αν βάλεις μια έξυπνη τότε μπορείς να αυξομειώνεις την ένταση της από την εφαρμογή της και ΔΕΝ πρέπει να είναι συνδεδεμένη με διακόπτη dimmer  γιατί καταστρέφονται. Αν βάλεις μια "χαζή" τότε πρέπει να πάρεις το dimmer της εταιρείας και να αυξομειώνεις την ένταση από την εφαρμογή της sonoff. 

Αναφορά σε κείμενο

Τελος και οσον αφορα την RF λειτουργια που αποτελει λυση απο οτι αντιλαμβανομαι οταν δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι αλλα θελω να χειριζομαι ολες μου τις συσκευες με ενα controller, θα παω σε κατι τετοιο?

Αυτό που λες δεν ισχύει :) Μπορείς να χειρίζεσαι συσκευές που συνδέονται μέσω Zigbee, Z-wave ακόμα και wifi και να λειτουργούν χωρίς internet. Πάντα υπάρχουν πολλές παράμετροι.

Τώρα, αυτό που λίνκαρες είναι ένα rf τηλεκοντρόλ, κάτι σαν αυτό που έχουμε για τις τηλεοράσεις, με το οποίο θα μπορείς να ελέγχεις τους διακόπτες σου και λειτουργεί χωρίς internet. 

Έχε όμως υπόψη τα εξής: Επενδύοντας αποκλειστικά στο οικοσύστημα της Sonoff και της eWeLink παντρεύεσαι και την, όχι ιδιαίτερα καλή, εφαρμογή της και τους σέρβερ της στην Κίνα για τους όποιους αυτοματισμούς βάλεις, εκτός και αν αποφασίσεις να αφιερώσεις χρόνο για μια DIY λύση όπως ο Home Assistant.  Επίσης με τους αισθητήρες RF επιλέγεις μια τεχνολογία με μέτρια-κακή εμβέλεια και υψηλή κατανάλωση σε σχέση με πχ zigbee. Γι'αυτό θα σου πρότεινα τουλάχιστον να κοιτάξεις άλλα οικοσυστήματα όπως της Xiaomi και hubs όπως SmartThings και το Hubitat που μπορούν να ενσωματώσουν και άλλες τεχνολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα sonoff δεν συνεργάζονται με Alexa κλπ;

Δεν μπορεί η Alexa να είναι η γέφυρα μεταξύ δυο διαφορετικών εταιρειών όπως η sonoff και κάποια άλλη που συνεργάζεται με Alexa και αντί του eWeLink να χρησιμοποιεί την Alexa?

Υ.Γ.: και η Xiaomi κινεζικούς server χρησιμοποιεί

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Για συγκεκριμένες λύσεις θα σου προτείνουν τα παιδιά εδώ. Απλά για εμένα καλύτερα να πας σε άλλο ηλεκτρολόγο. Και αυτό γιατί, κατά την γνώμη μου, ο ηλεκτρολόγος που ξέρει μπορεί να σου προτείνει και κάποια πράγματα για βελτίωση και όχι απλά να κάνει ότι του λες.

Όταν λες ηλεκτρολογικής εννοείς και πρίζες τηλεφώνου; Θες να περάσεις δλδ καλώδια δικτύου παντού κλπ; Γιατί εκεί προτείνω 100% για άλλο ηλεκτρολόγο. Ακούγεται ίσως απλό αλλά έχω ήδη 2 φίλους που την έχουν πατήσει σε τέτοια εγκατάσταση επειδή ο ηλεκτρολόγος απλά δεν ήξερε.

Σχετικά με τα sonoff..... Κοίτα αρχικά αν ταιριάζουν στα κουτιά που έχεις ώστε αν δεν κάνουν να αλλαχθούν.

Δυστυχως αργησα να το καταλαβω και τωρα εχουν περασει τα παντα.. Δεν νομιζω να εχω θεμα με τα κουτια γιατι αυτα δεν εχουν ακομα κλεισει. Εχει περασει τις καλωδιωσεις και τα δικτυα αλλα τα κουτια ειναι ανοιχτα.

 

32 λεπτά πριν, gippas είπε

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ,

Εδώ έχει οδηγίες για το πως μπορεί να γίνει μια αλέ ρετούρ σύνδεση με sonoff:

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Υπάρχουν led dimmable λάμπες έξυπνες και "χαζές". Αν βάλεις μια έξυπνη τότε μπορείς να αυξομειώνεις την ένταση της από την εφαρμογή της και ΔΕΝ πρέπει να είναι συνδεδεμένη με διακόπτη dimmer  γιατί καταστρέφονται. Αν βάλεις μια "χαζή" τότε πρέπει να πάρεις το dimmer της εταιρείας και να αυξομειώνεις την ένταση από την εφαρμογή της sonoff. 

Αυτό που λες δεν ισχύει :) Μπορείς να χειρίζεσαι συσκευές που συνδέονται μέσω Zigbee, Z-wave ακόμα και wifi και να λειτουργούν χωρίς internet. Πάντα υπάρχουν πολλές παράμετροι.

Τώρα, αυτό που λίνκαρες είναι ένα rf τηλεκοντρόλ, κάτι σαν αυτό που έχουμε για τις τηλεοράσεις, με το οποίο θα μπορείς να ελέγχεις τους διακόπτες σου και λειτουργεί χωρίς internet. 

Έχε όμως υπόψη τα εξής: Επενδύοντας αποκλειστικά στο οικοσύστημα της Sonoff και της eWeLink παντρεύεσαι και την, όχι ιδιαίτερα καλή, εφαρμογή της και τους σέρβερ της στην Κίνα για τους όποιους αυτοματισμούς βάλεις, εκτός και αν αποφασίσεις να αφιερώσεις χρόνο για μια DIY λύση όπως ο Home Assistant.  Επίσης με τους αισθητήρες RF επιλέγεις μια τεχνολογία με μέτρια-κακή εμβέλεια και υψηλή κατανάλωση σε σχέση με πχ zigbee. Γι'αυτό θα σου πρότεινα τουλάχιστον να κοιτάξεις άλλα οικοσυστήματα όπως της Xiaomi και hubs όπως SmartThings και το Hubitat που μπορούν να ενσωματώσουν και άλλες τεχνολογίες.

Καλησπερα και ευχαριστω για το καλωσορισμα αν και δεν ειμαι καινουριος στο φορουμ (αν και ειμαι στο τοπικ). 🙂

Λιγο πριν δω την απαντηση σου, βρηκα το βιντεο οπως βρηκα και το σχεδιαγραμμα καλωδιωσης που χρειαζεται για να γινει κατι τετοιο. Το μειονεκτημα απο οτι καταλαβα ειναι οτι οταν δεν θα εχω ιντερνετ στο σπιτι, δεν θα δουλευει και το αλε ρετουρ..

Οσον αφορα τις dimmable λαμπες, αυτο σκεφτηκα και εγω.. Ειτε να παω σε dummy λυση (που ειναι και φθηνοτερη) και το dimmer μαζι με το RF controller (για εξτρα χειρισμο εκτος εφαρμογης), ειτε σε smart λαμπες. Τελικα μαλλον θα επιλεξω το πρωτο. Σε ευχαριστω παντως για την επιβεβαιωση.

Για τα Zigbee, Z-wave κλπ θα το ψαξω παραπανω, ευχαριστω.

Οσον αφορα το οικοσυστημα που δεσμευεσαι το εχω καταλαβει οτι με δεσμευει...σε ενα βαθμο. Το καλυτερο θα ηταν να μην ειναι τιποτα σε περιβαλλον cloud και να παω σε λυση DIY οπως λες που ειναι και πιο ασφαλης. Επειδη ομως απο καπου πρεπει να ξεκινησω και επειδη οι διακοπτες touch της εταιρειας ειναι αρκετα ομορφοι για αυτο κινηθηκα προς τα εκει. Σε μια δευτερη ομως σκεψη, θα προτιμησω να παιξω μονο με τα φωτα και να αποφυγω αισθητηρες κλπ προς το παρον μεχρι να αποκτησω μεγαλυτερη οικειοτητα με τα διαφορα που υπαρχουν εκει εξω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέει ότι δεν χρειάζεται ουδέτερο για τις Sonoff touch

[13,88€ 42% OFF]SONOFF T4EU1C WIFI Wall Touch Switch 1 Gang EU No Neutral Wire Required Switches Smart Single Wire Wall Switch Works With Alexa Google Home Electronic Accessories & Gadgets from Electronics on banggood.com https://banggood.app.link/bOjkhxOhE5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Crus είπε

Δυστυχως αργησα να το καταλαβω και τωρα εχουν περασει τα παντα.. Δεν νομιζω να εχω θεμα με τα κουτια γιατι αυτα δεν εχουν ακομα κλεισει. Εχει περασει τις καλωδιωσεις και τα δικτυα αλλα τα κουτια ειναι ανοιχτα.

Όταν λέω να δεις αν ταιριάζουν τα sonoff στα κουτιά σου δεν εννοώ αν χωράνε. Δεν έχω διακόπτες sonoff αλλά από όσο έχω διαβάσει εδώ, οι sonoff μπαίνουν σε κουτιά με βίδες. Αν έχει από τα παλιά.... θα πρέπει να αλλαχθούν για να μην μπλέξεις με πατέντες.

 

Επίσης, αν δεν το έχει κάνει ήδη, θα πρότεινα να κάνεις ένα έλεγχο των καλωδίων δικτύου. Αν έχουν περαστεί όπως θες κλπ.

Για την ιστορία να πω ότι ο ένας φίλος μου που έκανε ανακαίνιση και ζήτησε εγκατάσταση δικτύου σε κάθε δωμάτιο αλλά.... ο ηλεκτρολόγος δεν γνώριζε. Έτσι πέρασε το καλώδιο δικτύου όπως θα περνούσε του τηλεφώνου. Το καλώδιο οπότε ξεκινάει από την είσοδο, πάει στο σαλόνι, πίσω από την τηλεόραση, στην μία κρεβατοκάμαρα και μετά τις άλλες 2. Στον άλλο.... το δίκτυο στήθηκε σωστά, αλλά και πάλι ο ηλεκτρολόγος δεν ήξερε. Έτσι αντί να βάλει καλώδιο cat 6, πέρασε ένα ωραιότατο cat5. Καλώδιο δικτύου είναι και αυτό. Τι διαφορά να έχουν;  Λογικά το βρήκε σε καλή τιμή :)

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Όταν λέω να δεις αν ταιριάζουν τα sonoff στα κουτιά σου δεν εννοώ αν χωράνε. Δεν έχω διακόπτες sonoff αλλά από όσο έχω διαβάσει εδώ, οι sonoff μπαίνουν σε κουτιά με βίδες. Αν έχει από τα παλιά.... θα πρέπει να αλλαχθούν για να μην μπλέξεις με πατέντες.

Επίσης, αν δεν το έχει κάνει ήδη, θα πρότεινα να κάνεις ένα έλεγχο των καλωδίων δικτύου. Αν έχουν περαστεί όπως θες κλπ.

Για την ιστορία να πω ότι ο ένας φίλος μου που έκανε ανακαίνιση και ζήτησε εγκατάσταση δικτύου σε κάθε δωμάτιο αλλά.... ο ηλεκτρολόγος δεν γνώριζε. Έτσι πέρασε το καλώδιο δικτύου όπως θα περνούσε του τηλεφώνου. Το καλώδιο οπότε ξεκινάει από την είσοδο, πάει στο σαλόνι, πίσω από την τηλεόραση, στην μία κρεβατοκάμαρα και μετά τις άλλες 2. Στον άλλο.... το δίκτυο στήθηκε σωστά, αλλά και πάλι ο ηλεκτρολόγος δεν ήξερε. Έτσι αντί να βάλει καλώδιο cat 6, πέρασε ένα ωραιότατο cat5. Καλώδιο δικτύου είναι και αυτό. Τι διαφορά να έχουν;  Λογικά το βρήκε σε καλή τιμή :)

Περασαμε τα παντα απο την αρχη οπως σου ειπα και τα κουτια δεν εχουν ακομα κλεισει. Δεν θα υπαρχει παλιο κουτι στο σπιτι. Εδωσα ιδιαιτερη προσοχη στο δικτυο και μαλιστα αγορασα εγω τα καλωδια. Παει απο ενα σε καθε δωματιο και ολα θα καταληγουν σε patch panel και απο εκει κεντρικο στο ρουτερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, υπάρχει κανείς οδηγός για σύνδεση yellight με Hassio?  Έχω μουρλαθεί απο το πρωί να ψάχνω και να δοκιμάζω ότι σχετικό βρίσκω στο ίντερνετ αλλά η λάμπα δεν συνδέεται με τίποτα!!

Να πώ ότι τώρα κάνω τα πρώτα βήματα στο Hassio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/04/2020 at 21:28, kostakiss said:

για smart θερμοστατη ,έχετε να προτείνετε κάποιον άξιο αντίπαλο του netatmo thermostat??

καποιος καμια ιδεα?

On 11/04/2020 at 21:32, AgMa said:

Και γιατί όχι αυτός;

Βέβαια είναι λίγο άχαρος εμφανισιακά, αλλά όπως και να το κάνεις είναι legrand.

μηπως και υπαρχει κατι που μου διεφυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Όταν λέω να δεις αν ταιριάζουν τα sonoff στα κουτιά σου δεν εννοώ αν χωράνε. Δεν έχω διακόπτες sonoff αλλά από όσο έχω διαβάσει εδώ, οι sonoff μπαίνουν σε κουτιά με βίδες. Αν έχει από τα παλιά.... θα πρέπει να αλλαχθούν για να μην μπλέξεις με πατέντες.

Επίσης, αν δεν το έχει κάνει ήδη, θα πρότεινα να κάνεις ένα έλεγχο των καλωδίων δικτύου. Αν έχουν περαστεί όπως θες κλπ.

Για την ιστορία να πω ότι ο ένας φίλος μου που έκανε ανακαίνιση και ζήτησε εγκατάσταση δικτύου σε κάθε δωμάτιο αλλά.... ο ηλεκτρολόγος δεν γνώριζε. Έτσι πέρασε το καλώδιο δικτύου όπως θα περνούσε του τηλεφώνου. Το καλώδιο οπότε ξεκινάει από την είσοδο, πάει στο σαλόνι, πίσω από την τηλεόραση, στην μία κρεβατοκάμαρα και μετά τις άλλες 2. Στον άλλο.... το δίκτυο στήθηκε σωστά, αλλά και πάλι ο ηλεκτρολόγος δεν ήξερε. Έτσι αντί να βάλει καλώδιο cat 6, πέρασε ένα ωραιότατο cat5. Καλώδιο δικτύου είναι και αυτό. Τι διαφορά να έχουν;  Λογικά το βρήκε σε καλή τιμή :)

Περιμένε περα απο το Cat5 που ειναι πιο οικονομικο, το οτι υποστηριζει αργες ταχυτητες κλπ ειναι λεπτομέρειες που προφανως και μελλοντικα ειναι αχρηστες :P, ειχε τραβηξει ενα με διακλαδωσεις; γιατι ειχα διαβασει καπου κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Περιμένε περα απο το Cat5 που ειναι πιο οικονομικο, το οτι υποστηριζει αργες ταχυτητες κλπ ειναι λεπτομέρειες που προφανως και μελλοντικα ειναι αχρηστες :P, ειχε τραβηξει ενα με διακλαδωσεις; γιατι ειχα διαβασει καπου κατι τετοιο

2 φίλοι. Ο ένας πριν 3 χρόνια που του πέρασε σωστά το καλώδιο αλλα..... cat 5. Και αν θυμαμαι καλα κατι επαιζε και με το καλώδιο γιατί δενμτο εβλεπε το switch. Δεν θυμαμαι λεπτομέριες

Ο άλλος πριν 4-5 μήνες που του πέρασε ένα καλώδιο με διακλαδώσεις. Και το κορυφαίο είναι ότι παρα τις διακλαδώσεις, του εβαλε τις υποπδοχές όπου είχε ζητήσει. Οπότε εχει μια πρίζα δικτύου στο σαλόνι, λίγο παραπάνω μια πίσω από την τηλεόραση κλπ, στην κρεβατοκαμαρα από πίσω κλπ.

 

ΥΓ: την 2η ίσως να την εχω γράψει παλι εγώ μερικές σελίδες πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεις ερωτησεις..

Οταν εχεις αλε ρετουρ διακοπτες και θελεις να τους δουλευεις αναλογικα και απο αποσταση συμφερει να βαλεις shelly η κατι αλλο?

Απο που αγοραζουμε shelly?

το app του shelly δουλευει με alexa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mdmike είπε

τρεις ερωτησεις..

Οταν εχεις αλε ρετουρ διακοπτες και θελεις να τους δουλευεις αναλογικα και απο αποσταση συμφερει να βαλεις shelly η κατι αλλο?

Απο που αγοραζουμε shelly?

το app του shelly δουλευει με alexa?

Για το δεύτερο, μπορείς να αγοράσεις κατευθείαν από την εταιρεία, https://shelly.cloud/, από εκεί τους είχα αγοράσει εγώ και ήταν μια χαρά από εξυπηρέτηση. Κρίμα που δεν χωρούσαν στις πρίζες μου. Κατά τα άλλα το οικοσύστημα της Shelly είναι από τα ποιο ανοιχτά και δουλεύει με Alexa, Google Assistant και της παναγιάς τα μάτια.

Για το πρώτο δεν έχω άποψη, καθώς δεν με ενδιαφέρουν οι έξυπνοι διακόπτες για τα φώτα, είμαι της σχολής της έξυπνης λάμπας - αισθητήρας κίνησης με 2-3 ασύρματους διακόπτες σε καίρια σημεία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Exω digoo hosa συναγερμό με 14 παγίδες και 6 ανιχνευτές κίνησης. 

Εδώ και περίπου 1.5 χρόνο σερί, δουλεύει άψογα χωρίς θέμα, και με νορμάλ προς βαριά χρήση επειδή το βάζω κάθε μέρα σχεδόν και δουλεύει άψογα με WiFi, το app του κομπλέ κτλπ. 

προχθές έκανα τον κλασικό 10ημερο ελενχο που κάνω μόνος μου, ένα τσεκάρισμα δηλαδή να δω αν βαραει, οπλιζω, ανοίγω ένα παράθυρο ή πόρτα να δω αν βαράει, και το κλείνω. Προχθες έκανα τσεκάρισμα και δεν χτύπησε, κοιτάω και είχαν τελειώσει οι μπαταρίες σε 10 από τις 14 παγίδες σε πορτες και παράθυρα και έτσι τις άλλαξα όλες για να μην έχω κανενα θέμα και μετά με τις υπόλοιπες.μπαταρίες σε στυλ κουμπί παίρνουν cr2032 φθηνές και κρατάνε πολύ, έχω πάρει από Κίνα 30 κομμάτια να έχω :)

 

Και έρχομαι στην ερώτηση μου:

Δεν θα έπρεπε, η υπάρχει καμία ειδοποίηση για χαμηλή μπαταρία; η πρέπει να τσεκάρω ανά πχ 1 έτος τις μπαταρίες στις παγίδες και στους ανιχνευτές κίνησης, να βλέπω αν είναι κομπλε, αν δουλεύουν, αν τελείωσαν κτλπ; (αν και μετά από αυτό που είδα που τελείωσαν όλες σχεδόν μαζί, σε 1 έτος θα κάνω προαιρετικά μια αλλαγή σε όλες)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Exω digoo hosa συναγερμό με 14 παγίδες και 6 ανιχνευτές κίνησης. 

Εδώ και περίπου 1.5 χρόνο σερί, δουλεύει άψογα χωρίς θέμα, και με νορμάλ προς βαριά χρήση επειδή το βάζω κάθε μέρα σχεδόν και δουλεύει άψογα με WiFi, το app του κομπλέ κτλπ. 

προχθές έκανα τον κλασικό 10ημερο ελενχο που κάνω μόνος μου, ένα τσεκάρισμα δηλαδή να δω αν βαραει, οπλιζω, ανοίγω ένα παράθυρο ή πόρτα να δω αν βαράει, και το κλείνω. Προχθες έκανα τσεκάρισμα και δεν χτύπησε, κοιτάω και είχαν τελειώσει οι μπαταρίες σε 10 από τις 14 παγίδες σε πορτες και παράθυρα και έτσι τις άλλαξα όλες για να μην έχω κανενα θέμα και μετά με τις υπόλοιπες.μπαταρίες σε στυλ κουμπί παίρνουν cr2032 φθηνές και κρατάνε πολύ, έχω πάρει από Κίνα 30 κομμάτια να έχω :)

Και έρχομαι στην ερώτηση μου:

Δεν θα έπρεπε, η υπάρχει καμία ειδοποίηση για χαμηλή μπαταρία; η πρέπει να τσεκάρω ανά πχ 1 έτος τις μπαταρίες στις παγίδες και στους ανιχνευτές κίνησης, να βλέπω αν είναι κομπλε, αν δουλεύουν, αν τελείωσαν κτλπ; (αν και μετά από αυτό που είδα που τελείωσαν όλες σχεδόν μαζί, σε 1 έτος θα κάνω προαιρετικά μια αλλαγή σε όλες)

Να σε ρωτήσω. 
Ο συναγερμός που έχεις με ποιο προγραμμα δουλευει; Μήπως μπορώ να το συνδιάσω με sonoff και eWeLink?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mkougis είπε

Να σε ρωτήσω. 
Ο συναγερμός που έχεις με ποιο προγραμμα δουλευει; Μήπως μπορώ να το συνδιάσω με sonoff και eWeLink?

Αυτό δεν το γνωριζω 

Εγώ τον δουλεύω μέσω του app "smart security" Και τα βλέπω όλα μέσα από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...