Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

καλησπερα σε ολους μια ερωτηση απλος sonoff τετοιυ τυπου κανει για συνδεση ηλεκτρικης κουζινας η θα τα καψει ολα? 714859444_.png.af87995569c5048aa9af526497c1e7df.png

Τι θες να κάνεις αρχικά?

Λογικά θα μπορεί να συνδεθεί με την συνδεσμολογία που συνδέεις και τον θερμοσίφωνα. Αλλά γιατί.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, fingolfingr είπε

Τι θες να κάνεις αρχικά?

Λογικά θα μπορεί να συνδεθεί με την συνδεσμολογία που συνδέεις και τον θερμοσίφωνα. Αλλά γιατί.?

εγω λεω καρφοτα να το βαλεις στην κουζινα μεταξυ καλωδιων τοιχου σπιτιου sonoff k εισοδο κουζινας, να ανοιγω την κουζινα οποτε θελω

3 λεπτά πριν, htaccess είπε

Μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε σύγχρονες ηλεκτρικές κουζίνες οι οποίες λειτουργούν με canbus, δεν βλέπω όμως τον λόγο να το κάνεις σε αυτή την συσκευή και δεν θα στο συνιστούσα.

κοιτα χλωμο το βλεπβ και γω δεν νομιζω οτι θα τ αντεξει και ασε που μπορει να γινει μαλακια ευκολα, και κατι αλλο σε ενα smart home το οποιο εχεις συνδεσει διαφορα σε περιπτωση διακοπης ρευματος τι γινεται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

εγω λεω καρφοτα να το βαλεις στην κουζινα μεταξυ καλωδιων τοιχου σπιτιου sonoff k εισοδο κουζινας, να ανοιγω την κουζινα οποτε θελω

κοιτα χλωμο το βλεπβ και γω δεν νομιζω οτι θα τ αντεξει και ασε που μπορει να γινει μαλακια ευκολα, και κατι αλλο σε ενα smart home το οποιο εχεις συνδεσει διαφορα σε περιπτωση διακοπης ρευματος τι γινεται?

Για να διακόψεις μόνο με αυτό την τροφοδοσία στη παροχή της ηλεκτρικής κουζίνας, το ξεχνάμε, μόνο αν το συνδέσεις πάνω στον controller του canbus, αν υπάρχει στην ηλεκτρική κουζίνα σου.

Σε περίπτωση διακοπής δεν λειτουγεί τίποτα, εκτός αν έχεις ups/ή γεννήτρια, τότε θα λειτουργόυν μόνο όσα είναι πάνω σε αυτά.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

καλησπερα σε ολους μια ερωτηση απλος sonoff τετοιυ τυπου κανει για συνδεση ηλεκτρικης κουζινας η θα τα καψει ολα? 714859444_.png.af87995569c5048aa9af526497c1e7df.png

Τι θέλεις να κάνεις/πετυχει ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

εγω λεω καρφοτα να το βαλεις στην κουζινα μεταξυ καλωδιων τοιχου σπιτιου sonoff k εισοδο κουζινας, να ανοιγω την κουζινα οποτε θελω

Το sonoff είναι 10A οπότε δεν θα αντέξει την κουζίνα λογικά. Πχ στον δικό μου πίνακα έχω 25αρα ασφάλεια. Λογικά το sonoff θα κάνει γρήγορα (αν όχι αμέσως).

 

Σε τέτοια πράγματα καλό είναι την εγκατάσταση να την κάνει ηλεκτρολόγος. Και από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να μπει με την συνδεσμολογία του θερμοσίφωνα.

 

Αν και.... Προσωπικά δεν θα άφηνα ανοιχτή την κουζίνα ενώ είμαι εκτός σπιτιού. Για να βρω πχ το φαγητό έτοιμο όταν γυρισω

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στηνω τωρα το smart home και ρωταω για να δω τι θα παραγγειλω, ναι οντως με κουζινα ειναι ρισκο αυτο που θα χασεις με αυτο που θα κερδισεις, αρα το αγνοω,το αλλο που ρωτησα μηπως ξερει καποιος οταν ερθει το ρευμα μετα απο διακοπη τι γινεται ολα καλα η πρεπει να ξανα κανεις pairing σε στις συσκευες πχ sonoff διακοπτη smart bulb smart switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

στηνω τωρα το smart home και ρωταω για να δω τι θα παραγγειλω, ναι οντως με κουζινα ειναι ρισκο αυτο που θα χασεις με αυτο που θα κερδισεις, αρα το αγνοω,το αλλο που ρωτησα μηπως ξερει καποιος οταν ερθει το ρευμα μετα απο διακοπη τι γινεται ολα καλα η πρεπει να ξανα κανεις pairing σε στις συσκευες πχ sonoff διακοπτη smart bulb smart switch

Ολα καλά, δεν χρειάζονται ξανα pairing κλπ

--> Τώρα με τόσο άπλετο χρόνο στην διάθεση μας, μπορεί να προτείνει κανείς κάποιο πρακτικό αυτοματισμό για HA πέρα από τα κλασσικά (με φώτα κλπ)

Κάτι πχ που με έχει βολέψει είναι μέσω google home το πρωί μεταξύ 08:00-10:00 όταν ανοίγω την εξώπορτα να μου υπενθυμίζει να μην ξεχάσω να πετάξω τα σκουπίδια :)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, με την προυποθεση οτι εχουμε ουδετερο παντου στο σπιτι μπορειτε να μου προτεινετε διακοπτες περα απο sonoff? εχω ηδη εναν και με ενοχλει λιγο το οτι πρεπει να κεντραρεις για να πιασει.

οι aqara μου αρεσουν σε ομορφια πολυ αλλα εχω μπερδευτει με τα wireless μη wireless και μου φαινονται και πανακριβες κατι 25-30 δολλαρια ο ενας διακοπτης.

το rasberry ειναι στα σκαρια να προσθεσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει στο bangood διακόπτες που λειτουργούν με tuya/smart life και δεν είναι αφής. Ένα παράδειγμα οι παρακάτω:

https://www.banggood.com/Geekcreit-123-Gang-WiFi-Smart-Light-Switch-Push-Button-Smart-LifeTuya-APP-Remote-Control-Works-with-Alexa-Google-Home-for-Voice-Control-p-1536383.html?rmmds=myorder&ID=528396&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostass__ είπε

καλησπερα, με την προυποθεση οτι εχουμε ουδετερο παντου στο σπιτι μπορειτε να μου προτεινετε διακοπτες περα απο sonoff? εχω ηδη εναν και με ενοχλει λιγο το οτι πρεπει να κεντραρεις για να πιασει.

οι aqara μου αρεσουν σε ομορφια πολυ αλλα εχω μπερδευτει με τα wireless μη wireless και μου φαινονται και πανακριβες κατι 25-30 δολλαρια ο ενας διακοπτης.

το rasberry ειναι στα σκαρια να προσθεσω

Επίσης μπορείς να πάρεις shelly που μπαίνουν πίσω από τους υπάρχοντες διακόπτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Επίσης μπορείς να πάρεις shelly που μπαίνουν πίσω από τους υπάρχοντες διακόπτες. 

Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσουν shelly/sonoff mini στα ελληνικά κουτιά χωρίς να πέσει σφυροκάλεμο. Το έχεις δοκιμάσει;

Εκτός αν είναι γυψοσανίδα.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασα να πω οτι επειδη οι διακοπτες θα αλαλχτουν ετσι κι αλλιως δεν με ενδιαφερει να παω σε λυση shelly ηδη ειμαι σε φαση που βαζω ουδετερο οποτε η λυση ειναι διακοπτες.

οι geekcreit ειναι καλοι? εχουν δοκιμαστει απο καποιο παιδι εδω μεσα?

επισης οι τιμες των aqara ειναι παντου και παντα τοσο ψηλα τυπου https://www.banggood.com/Original-Aqara-Neutral-Line-Smart-WIFI-Wall-Switch-APP-Remote-Light-Controller-From-Xiaomi-Eco-system-p-1478534.html?rmmds=detail-left-hotproducts__2  η τους βρισκουμε και σε πιο νορμαλ τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AgMa είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να χωρέσουν shelly/sonoff mini στα ελληνικά κουτιά χωρίς να πέσει σφυροκάλεμο. Το έχεις δοκιμάσει;

Εκτός αν είναι γυψοσανίδα.

Σε κάποιους χωράνε οριακά. Σε άλλους.... ναι θέλει άνοιγμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...