Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

αυτο έβαλα αλλα στο log μου βγάζει αυτά 

2020-03-28 22:56:40 WARNING (MainThread) [homeassistant.loader] You are using a custom integration for sonoff which has not been tested by Home Assistant. This component might cause stability problems, be sure to disable it if you experience issues with Home Assistant. 2020-03-28 22:56:40 WARNING (MainThread) [homeassistant.loader] You are using a custom integration for hacs which has not been tested by Home Assistant. This component might cause stability problems, be sure to disable it if you experience issues with Home Assistant. 2020-03-28 22:56:46 ERROR (MainThread) [homeassistant.setup] Setup failed for devices: Integration not found. 2020-03-28 23:19:17 ERROR (SyncWorker_4) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-28 23:19:35 ERROR (SyncWorker_1) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-28 23:19:55 ERROR (SyncWorker_7) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-28 23:20:15 ERROR (SyncWorker_2) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-28 23:20:35 ERROR (SyncWorker_4) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-28 23:33:01 ERROR (MainThread) [homeassistant.components.hassio] Component error: devices - Integration 'devices' not found. 2020-03-28 23:33:21 ERROR (SyncWorker_4) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-28 23:41:06 ERROR (SyncWorker_0) [xiaomi_gateway] Got error element in data {"error":"Invalid key"} 2020-03-29 11:48:40 WARNING (MainThread) [aio_georss_client.feed] Requesting data from https://www.gdacs.org/xml/rss.xml failed with client error: [Errno 104] Connection reset by peer 2020-03-29 11:48:40 WARNING (MainThread) [aio_georss_client.feed_manager] Update not successful, no data received from <GdacsFeed(home=(41.00030596477033, 22.87965059280396), url=https://www.gdacs.org/xml/rss.xml, radius=500, categories=[])>

Το lan mode είναι ενεργοποιημένο; Δοκίμασε νέο κλειδί.

Επίσης στο log αναφέρει xiaomi_gateway ενώ στο config βάζουμε xiaomi_aqara.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/3/2020 στις 3:33 ΜΜ, SakisLeft είπε

Καλησπέρα, ξέρει κάποιος απο εσάς εαν μπορεί να δουλέψει στην Ελλάδα αυτός ο θερμοστάτης για καλοριφέρ ;  MoesHouse BHT-6000-GBLW και DANIU WiFI Smart Digital Thermostat. Ιδανικά θα ήθελα τον Nest της Google αλλά είναι πολύ ακριβός. 

Στο σπίτι τώρα έχω αυτόν,  Olympia Electronics BS-812  αλλά θέλω να τον αλλάξω μιας και προσπαθώ να κάνω smart πραγματάκια.  Έχω καυστήρα πετρελαίου και είναι συνδεδεμένος και ο ηλιακός εάν δεν έχει ζεστό νερό λόγω συννεφιάς να ζεσταίνετε το νερό από το καλοριφέρ (όταν είναι σε λειτουργία).   (Είδα ότι ο ηλεκτρολόγος,  στον χώρο που είναι ο λέβητας, έχει βάλει και μια ασφάλεια, δεν ξέρω γιατί και εάν παίζει κάπου ρόλο). 

Δεν έχει κάποιος απο εδω μέσα εμπειρία ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, AgMa είπε

Το lan mode είναι ενεργοποιημένο; Δοκίμασε νέο κλειδί.

Επίσης στο log αναφέρει xiaomi_gateway ενώ στο config βάζουμε xiaomi_aqara.

ναι ενεργοποιημένο είναι , δοκίμασα και με νέο κλειδι τα ίδια , μάλλον είναι πρόβλημα δικτύου γιατι με βγάζει μεγάλο packet loss (15%) είμια ακόμα με το ρουτερ τις wind (technicolor) περιμένο το ubiquity να δω αν θα διωρωθεί το θεμα. σοσ για το οτι λέει aqara νμζ αυτο πρέπει να λέει δεν βρήκα άλλο configuration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Δεν έχει κάποιος απο εδω μέσα εμπειρία ;   

Καλύτερα να στείλεις στον πωλητή τη συνδεσμολογία του θερμοστάτη σου και να τον ρωτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

ναι ενεργοποιημένο είναι , δοκίμασα και με νέο κλειδι τα ίδια , μάλλον είναι πρόβλημα δικτύου γιατι με βγάζει μεγάλο packet loss (15%) είμια ακόμα με το ρουτερ τις wind (technicolor) περιμένο το ubiquity να δω αν θα διωρωθεί το θεμα. σοσ για το οτι λέει aqara νμζ αυτο πρέπει να λέει δεν βρήκα άλλο configuration

Καλά μη δίνεις βάση σε αυτά που δείχνει το hub. Και μέσα στα μούτρα του να βάλεις το ρούτερ πάλι τα ίδια θα λέει.

Επί της ευκαιρίας λέω να μοιραστώ μαζί σας τον τρόπο που βρήκα για να βάζω τους διακόπτες της sonoff μετά από διάφορες δοκιμές.

Με ταινιά διπλής ξεκολλάει, με το ένα νυχάκι απ' τους απλούς διακόπτες γυρίζει το νυχάκι και δεν μπορείς να το σφίξεις (το δεύτερο δεν χωράει καν) και με ούπα και βίδες στις δικές του τρύπες απλά μπαίνει σφινωτά αλλά δεν κάνει παντού γιατί κάθε κουτί έχει διαφορετικά ανοιγμένη τρύπα (χώρια ότι παρόλο που είχα κατεβάσει την ασφάλεια, η πάνω βίδα του διακόπτη ακούμπησε 2 φάσεις και έριξε τον γενικό, άρα κακό σημάδι).

Εδώ είμαστε, τρύπες με ούπα στο πλαστικό σασί του διακόπτη:

IMG-20200330-164001.jpg

IMG-20200330-164405.jpg

IMG-20200330-164514.jpg

IMG-20200330-162458.jpg

Απλά χρειάζεται ξυλόβιδες ή βίδες με όσο το δυνατόν πιο επίπεδη κεφαλή, γιατί μετά δεν ακουμπάει καλά η πλακέτα στο πλαστικό σασί.

Ή το καλύτερο για τους μερακλήδες, μικρότερη τρύπα στο σασί και μεγαλύτερη από πάνω χωρίς να ξετρυπήσει (φρέζα δηλαδή).

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2020 στις 12:14 ΜΜ, SakisLeft είπε

Δεν έχει κάποιος απο εδω μέσα εμπειρία ;   

Αν θες, κοίταξε και τον tado. Είναι πιο οικονομικός από nest, εντελώς plug and play και έχει αρκετές λειτουργίες. Τον έχω εγκαταστήσει από πέρσι, μόνος μου, χωρίς πρόβλημα. Δεν τον λειτούργησα βέβαια κανονικά μιας και φέτος δε βάλαμε πετρέλαιο σαν πολυκατοικία, αλλά υποθέτω μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω αυτο και θα ηθελα να ρωτησω πως γινετε reset , το εχω κανει pair με εναν διακοπτη και δεν μπορω να το το κανω unpair . Το εχω κανει απευθειας μεσω του διακοπτη και οχι με εφαρμογη. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TeoNOKIA είπε

Δες αυτο απο το manual του διακοπτη

Screenshot_20200331-212314_Adobe Acrobat.jpg

Οχι λογικα πρεπει να λεει για καποιο αλλο remote control. Το δικο μου δεν νομιζω να εχει ηχειακι για να ακουσω τα μπιπ. Επισης δοκιμασα να το εχω πατημενο οπως λεει αλλα τπτ. επισης δοκιμασα και 2 κουμπια μαζι πατημενα και παλι τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TeoNOKIA είπε

Οι οδηγιες ειναι για τον διακοπτη της Sonoff... 

Ναι εννοω καποιον αλλο της sonoff ισως αυτον με τα 8 πληκτρα? Δεν ξερω, παντως σε εμενα δεν κανει κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, λέω να ασχοληθώ (τώρα που υπάρχει χρόνος) με home assistant. Αν στήσω ένα σέρβερ με ha θα μπορέσω να μεταφέρω τις συσκευές που έχω (διακόπτες σονοφ, Alexa, Xiaomi gateway, κτλ) εκεί ώστε να αποφύγω τούς δικούς τους σέρβερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, λέω να ασχοληθώ (τώρα που υπάρχει χρόνος) με home assistant. Αν στήσω ένα σέρβερ με ha θα μπορέσω να μεταφέρω τις συσκευές που έχω (διακόπτες σονοφ, Alexa, Xiaomi gateway, κτλ) εκεί ώστε να αποφύγω τούς δικούς τους σέρβερ?

Εννοείται, αυτό είναι το ατού του. Απλά θέλει διάβασμα το ΗΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...