Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

έχεις κανείς να προτείνει κάποιο ups για NUC? ιδανικά θα ήθελα να κρατάει 1-2 ώρες min

Εγώ έχω του Πλαίσιο, συγκεκριμένα αυτό περίπου 6-7 χρόνια και δεν έχω παράπονο. Οι μπαταρίες κάνουν όλη τη δουλειά, τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, AgMa είπε

Εγώ έχω του Πλαίσιο, συγκεκριμένα αυτό περίπου 6-7 χρόνια και δεν έχω παράπονο. Οι μπαταρίες κάνουν όλη τη δουλειά, τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

Τι έχεις συνδεδεμένο και πόση ώρα σου βγάζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pc, οθόνη και ρούτερ. Δεν θυμάμαι γιατί δεν το έχω τσεκάρει. Τώρα θέλει μπαταρίες πάλι γιατί δεν κρατάει.

Άσχετο, έχει κανείς πρόβλημα με το ΗΑ 0.108 και μετά έκδοση; Τελευταία έχω πολλά θέματα (τα οποία βέβαια τα διορθώνουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, AgMa είπε

Pc, οθόνη και ρούτερ. Δεν θυμάμαι γιατί δεν το έχω τσεκάρει. Τώρα θέλει μπαταρίες πάλι γιατί δεν κρατάει.

Άσχετο, έχει κανείς πρόβλημα με το ΗΑ 0.108 και μετά έκδοση; Τελευταία έχω πολλά θέματα (τα οποία βέβαια τα διορθώνουν).

Δεν εχω προσεξει κατι αλλα τι θεμα εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν εχω προσεξει κατι αλλα τι θεμα εχεις;

Κυρίως με την κάμερα, δηλωμένη onvif και μου βγάζει error για τα snapshot που τραβάει κάθε 10".

 

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για smart θερμοστατη ,έχετε να προτείνετε κάποιον άξιο αντίπαλο του netatmo thermostat??

 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμ για αυτο δεν εχω ιδεα και λιγο που εψαξα δεν εβγαλα ακρη.

 

ΥΓ η IP φαινεται στο warning στο background :)

Επεξ/σία από Spect~
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Χμμ για αυτο δεν εχω ιδεα και λιγο που εψαξα δεν εβγαλα ακρη.

ΥΓ η IP φαινεται στο warning στο background :)

Ουπς, αυτό μου ξέφυγε. Κάνε σε παρακαλώ edit την παράθεσή σου :)

edit: Ευχαριστώ...

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τις vtac smart ?

https://www.skroutz.gr/s/19801021/V-TAC-VT-5117-E27-A65-15W-RGBW-Dimmable-Smart-2753.html

Είναι πολύ φθηνές 10€ η μία 15 watt 1300 lumens και συνεργάζονται με Αλέξα... Οι Yeelight που έχω είναι 600 και το φως τους είναι λίγο ... Αν τις έχει δοκιμάσει κανείς να Μ πει γνώμη . Παραγγείλα 2 για δοκιμή και τις περιμένω από βδομάδα ...  

Έχω mihome με φωτιστικά οροφής Yeelight 480 , θερμόμετρα κάμερες αισθητήρες κίνησης , αισθητήρες παραθύρων κλπ xiaomi και πρίζες έξυπνες πρίζες tp link  tapo και kasa. Air condition smart toyoromi Hiro που με την εφαρμογή ewpe  smart , δουλεύουν κ αυτά με Αλέξα . Και όλα συνεργαζονται με Αλέξα κανονικά . Απλά κάποιες φορές κάποια  καθυστερούν μερικά δευτερόλεπτα να εκτελεστούν . Αλλά Κλάιν ... 2 3 δεύτερα παραπάνω όχι τίποτα τραγικό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς τις vtac smart ?

https://www.skroutz.gr/s/19801021/V-TAC-VT-5117-E27-A65-15W-RGBW-Dimmable-Smart-2753.html

Είναι πολύ φθηνές 10€ η μία 15 watt 1300 lumens και συνεργάζονται με Αλέξα... Οι Yeelight που έχω είναι 600 και το φως τους είναι λίγο ... Αν τις έχει δοκιμάσει κανείς να Μ πει γνώμη . Παραγγείλα 2 για δοκιμή και τις περιμένω από βδομάδα ...  

Έχω mihome με φωτιστικά οροφής Yeelight 480 , θερμόμετρα κάμερες αισθητήρες κίνησης , αισθητήρες παραθύρων κλπ xiaomi και πρίζες έξυπνες πρίζες tp link  tapo και kasa. Air condition smart toyoromi Hiro που με την εφαρμογή ewpe  smart , δουλεύουν κ αυτά με Αλέξα . Και όλα συνεργαζονται με Αλέξα κανονικά . Απλά κάποιες φορές κάποια  καθυστερούν μερικά δευτερόλεπτα να εκτελεστούν . Αλλά Κλάιν ... 2 3 δεύτερα παραπάνω όχι τίποτα τραγικό .

Τις έχω δει, δεν ξέρω, πολύ καλό για να 'ναι αληθινό. Έχει πάρει μια ο κουνιάδος μου αλλά δεν έχει καμία σχέση με ΗΑ κτλ. Απλά απ' την εφαρμογή της για συγκεκριμένο σκοπό. Πες εντυπώσεις όταν τις πάρεις.

Βασικά εγώ αυτό που φοβάμαι είναι ότι πάνω από 13w αν δεν έχουν κάποιου είδους ψύκτρα την πίνουν σύντομα. Το έχω δει από δικές μου απλές led, όχι smart.

Ένα παράδειγμα ψύκτρας με την sengled στα 1500lm:

Screenshot_20200412_024943.jpg

Κάνει και για καραόκε τώρα με την καραντίνα :lol:

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AgMa είπε

Τις έχω δει, δεν ξέρω, πολύ καλό για να 'ναι αληθινό. Έχει πάρει μια ο κουνιάδος μου αλλά δεν έχει καμία σχέση με ΗΑ κτλ. Απλά απ' την εφαρμογή της για συγκεκριμένο σκοπό. Πες εντυπώσεις όταν τις πάρεις.

Βασικά εγώ αυτό που φοβάμαι είναι ότι πάνω από 13w αν δεν έχουν κάποιου είδους ψύκτρα την πίνουν σύντομα. Το έχω δει από δικές μου απλές led, όχι smart.

Ένα παράδειγμα ψύκτρας με την sengled στα 1500lm:

Screenshot_20200412_024943.jpg

Κάνει και για καραόκε τώρα με την καραντίνα 😄

Θα τις δω όταν έρθουν και θα πω εντυπώσεις ...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

18 ώρες πριν, AgMa είπε

Κυρίως με την κάμερα, δηλωμένη onvif και μου βγάζει error για τα snapshot που τραβάει κάθε 10".

για οποιον εχει θεμα  με  τις καμερες στο νεο update του hassio απλα καντε ενα restart και θα φτιαξει κι εμενα ετσι μου εκανε  και το εφτιαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω χαθει.

Ειμαι στην διαδικασια ανακαινισης της ηλεκτρολογικη εγκαταστασης και του φωτισμου στο σπιτι και μιας και μπηκα, αρχισα να ψαχνω λιγο τις smart home λειτουργιες.

Ενας φιλος με συστησε στο οικοσυστημα της sonoff και φανηκε εξαιρετικα ενδιαφερον. Αρχικα να ξεκαθαρισω οτι δεν με ενδιαφερει να συνδεσω οικιακες συσκευες, ουτε να εχω γενικοτερα απομακρυσμενο ελεγχο για οτιδηποτε μπαινει στις πριζες. Αυτα που σκεφτομουν να κανω αρχικα ηταν να βαλω τους διακοπτες touch οι οποιοι απο οτι καταλαβα δουλευουν ειτε μεσω wifi και app απο το κινητο ειτε και χειροκινητα αν συμβει κατι και δεν υπαπρχει internet στον χωρο, πατωντας απλα τον διακοπτη. Το δευτερο που με ενδιαφερει ειναι να συνδεσω καποιους αισθητηρες κινησης και επαφης με πορτα/μπλακονοπορτες στο χωρο για μελλοντικα σεναρια με φωτα ή συναγερμο.

Δυστυχως ο ηλεκτρολογος μου δεν το κατέχει το θεμα... οποτε για το θεμα φωτα του ζητησα απλα σε καθε διακοπτη του σπιτιου να μου κανει εγκατασταση ουδετερης φασης για να μπορουν να συνδεθουν οι sonoff. Παραλληλα με τον φτιαξαμε τα σεναρια της εγκαταστασης φωτισμου στο σπιτι, δηλαδη ποια και ποσα σποτ θα ειναι σε καθε κυκλωμα, ποιοι διακοπτες θα ειναι αλε ρετουρ κλπ.

Οταν μπηκα στην διαδικασια παραγγελιας των διακοπτων αντιμετωπισα το πρωτο θεμα. Ενω εβρισκα 1-2-3 gang διακοπτες δεν εγραφε πουθενα αν αυτοι εχουν την δυνατοτητα αλε ρετουρ. Επειδη οπως εγραψα και παραπανω η επιλογη του αλε ρετουρ ειναι κατι που με ενδιαφερει πολυ σε αρκετους χωρους και σε μερικες περιτπωσεις και εκει που εχω 2/3-gang, εκανα λοιπον ενα τηλεφωνο σε ενα απο τα καταστηματα εδω ελλαδα που οτυς πουλανε και ο πωλητης μου ειπε οτι κανενας διακοπτης της sonoff δεν εχει αυτη την δυνατοτητα. Ισχυει κατι τετοιο? Και αν οχι τι χρειαζεται για να δουλεψουν?

Όσον αφορά το κομματι τωρα dimmer, αγοράζοντας εγω μια λάμπα η οπποία είναι led dimmable, από την εφαρμογή θα μπορώ να ρυθμιζω εγώ την ένταση του φωτός ή χρειάζεται να αγορασω το dimmer της εταιρείας?

Επισης και οσον αφορα τους υπολοιπους αισθητηρες που με ενδιαφερει να βαλω (κινησης, μαγνητικης επαφης, θερμοκρασιας και υγρασιας) απο οτι καταλαβα υπαρχουν διαφοροι τροποι συνδεσμολογιας, RF, Wifi & σε μερικους και LAN.

Πιο συγκεκριμενα ο αισθητηρας κινησης και αυτος της μαγνητικης επαφης παιζει RF και αν το συνδεσω με αυτο το RF bridge η συνδεσμολογια πλεον γινεται wifi και θα μπορω να ενημερωνομαι μεσω του app της εταιρειας αν υπαρχει κινηση η ανοιγμα πορτας στο χωρο, σωστα? Διαφορετικα δηλαδη και χωρις το RF bridge εγω δεν θα ενημερωνομαι μεσω της εφαρμογης?

Οσον αφορα τους αισθητηρες θερμοκρασιας και υγρασιας αυτοι για να εχουν απομακρυσμενο ελεγχο χρειαζονται και αυτο, σωστα? Τωρα αν θελω εγω να συνεργαστουν αυτοι οι αισθητηρες με το συστημα αυτονομης θερμανσης αεριου με μποιλερ που εχω και μιας και θα αλλαξω ουτως η αλλως θερμοστατη απο παλιο αναλογικο που ειχα σε ψηφιακο, μπορειτε να δωσετε καμια συμβουλη ποιον να επιλεξω που συνεργαζεται?

Τελος και οσον αφορα την RF λειτουργια που αποτελει λυση απο οτι αντιλαμβανομαι οταν δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι αλλα θελω να χειριζομαι ολες μου τις συσκευες με ενα controller, θα παω σε κατι τετοιο?

 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συγκεκριμένες λύσεις θα σου προτείνουν τα παιδιά εδώ. Απλά για εμένα καλύτερα να πας σε άλλο ηλεκτρολόγο. Και αυτό γιατί, κατά την γνώμη μου, ο ηλεκτρολόγος που ξέρει μπορεί να σου προτείνει και κάποια πράγματα για βελτίωση και όχι απλά να κάνει ότι του λες.

 

Όταν λες ηλεκτρολογικής εννοείς και πρίζες τηλεφώνου; Θες να περάσεις δλδ καλώδια δικτύου παντού κλπ; Γιατί εκεί προτείνω 100% για άλλο ηλεκτρολόγο. Ακούγεται ίσως απλό αλλά έχω ήδη 2 φίλους που την έχουν πατήσει σε τέτοια εγκατάσταση επειδή ο ηλεκτρολόγος απλά δεν ήξερε.

Σχετικά με τα sonoff..... Κοίτα αρχικά αν ταιριάζουν στα κουτιά που έχεις ώστε αν δεν κάνουν να αλλαχθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...