Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μήπως έχει κολλήσει κορονοϊό...Χωρίς πλάκα, τώρα που όλοι κάθονται μέσα λογικά η κίνηση της αλέξας θα έχει πολλαπλασιαστεί, γι'  αυτό μπορεί και να λαγκάρει (υπόθεση κάνω, δεν γνωρίζω)

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

???

Χα χα χα...πώς έγινε τώρα quote το δικό σου μήνυμα!!!

Για την Alexa πήγαινε το σχόλιο, που έχει παρατηρηθεί ότι lagάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!
Έχω 4 ταινίες Led για κρυφό φωτισμό και αγόρασα ένα dimmer της elmark. Ο πωλητής δυστυχώς δεν γνώριζε για το προϊόν και ενώ μου είπε πως δουλεύει με wifi τελικά δουλεύει με rf και δεν μπορώ να το συνδέσω με alexa και xiaomi home το οποίο ήταν και ο τελικός σκοπός. Για καλή μου τύχη πέρα απο το rf τηλεχειριστήριο που στέλνει τις εντολές στο dimmer, μπορώ να συνδέσω πάνω μέχρι και 4 διακόπτες για το dimmαρισμα. Με κάθε διακόπτη στην ουσία μπορείς να δώσεις 2 ειδών εντολές:
1) Αν το πάτημα του διακόπτη είναι μέχρι ένα 1 δευτερόλεπτο ανοίγει και κλείνει το φως στην λεντοταινία. 
2) Αν το πάτημα του διακόπτη είναι συνεχόμενο (πάνω από 1 δευτερόλεπτο) τότε ξεκινάει να ντιμάρει την ταινία μέχρι να αφήσεις τον διακόπτη.

Στην ουσία δηλαδή από τον διακόπτη δεν περνάει ρεύμα αλλά κάνει ένα κύκλωμα ώστε να δώσει εντολή στο dimmer.

Έχω στα χέρια μου ένα Sonoff basic αλλά δεν καταλαβαίνω πώς μπορώ απλά να το χρησιμοποιήσω για να βραχυκυκλώσει ένα κύκλωμα χωρίς να στέλνει ρεύμα .
Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο switch που να συνδέεται με alexa/ google home κτλ και να μπορώ να το σετάρω να δουλεύει και ενδεχομένως να  φτιάξω και μερικούς αυτοματισμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, nickkouk είπε

Δεν υπάρχει wifi dimmer στο κατάστημα.

παιρνεις λεφτα πισω και αγοραζεις απο αλλου.. Σου ειπαν οτι ειναι wifi και δεν ειναι οποτε προβλημα τους τι θα το κανουν. Η αλλη λυση ειναι να παρει broadlink rm pro που εχει RF

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

παιρνεις λεφτα πισω και αγοραζεις απο αλλου.. Σου ειπαν οτι ειναι wifi και δεν ειναι οποτε προβλημα τους τι θα το κανουν. Η αλλη λυση ειναι να παρει broadlink rm pro που εχει RF

Με το broadlink δεν θα δουλέψει γιατί το dimmer είναι σε συχνότητα 2.4g, όχι  315/433MHz. Επίσης δεν δίνουν πίσω λεφτά μόνο αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nickkouk είπε

Με το broadlink δεν θα δουλέψει γιατί το dimmer είναι σε συχνότητα 2.4g, όχι  315/433MHz. Επίσης δεν δίνουν πίσω λεφτά μόνο αλλαγή.

Καταρχάς μιλάμε για κακούς επαγγελματίες και κάτι τέτοιοι σπρώχνουν τον κόσμο στο amazon, αλλά το αφήνουμε στην άκρη. Ένας wifi led controller της Tuya κοστίζει 12 ευρώ (+μεταφορικά) και συνεργάζεται με Google Assistant, Amazon, Home Assistant και την εφαρμογή της Tuya.

https://www.amazon.de/-/en/dp/B0772TB9L4/ref=sr_1_5?crid=1XOK1ZA7GP1EP&dchild=1&keywords=WLAN-led-controller&qid=1586096779&sprefix=wifi+led+co%2Caps%2C215&sr=8-5

Αμφιβάλλω αν θα βρεις κάποιο switch που να είναι σημαντικά φθηνότερο και να αξίζει τις πατέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γρήγορη ερώτηση. 
Αν βάλω ένα sonoff basic ή mini ανάμεσα σε ένα διακόπτη και σε μια λάμπα, όταν το sonoff είναι κλειστό, ο διακόπτης δεν θα δουλευει;

Υπαρχει τρόπος να λειτουργούν και τα δυο συγχρόνως; Δηλαδή να ανοίγεις το φως είτε είναι κλειστός ο διακόπτης ή είναι κλειστο το sonoff?

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους... Τώρα που έχω αρκετό χρόνο να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το Broadlink RM Pro+ που έχω. Πρόσθεσα πρίν από  ένα χρόνο χεροκίνητα με το learning mode έχα rf control που έχω για να ανοίγω την γκαραζόπορτα και δούλευε για αρκετό καιρό κανονικά. Το remote είναι το κλασσικό που όποιο κουμπί και να πατήσεις ανοίγει και κλείνει την πόρτα. Ξαφνικά πριν από μήνες άρχισε να στέλνει διπλή εντολή στην πόρτα, με αποοτέλεσμα να βλέπω την πόρτα να πάει για να ανοίξει και να κλείνει αμέσως. Όσες φορές και αν προσπάθησα να το σβήσω και να το ξαναβάλω μου έκανε τα ίδια! Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια συμεριφορά σε rf control ; Ευχαριστώ...

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mkougis είπε

Μια γρήγορη ερώτηση. 
Αν βάλω ένα sonoff basic ή mini ανάμεσα σε ένα διακόπτη και σε μια λάμπα, όταν το sonoff είναι κλειστό, ο διακόπτης δεν θα δουλευει;

Υπαρχει τρόπος να λειτουργούν και τα δυο συγχρόνως; Δηλαδή να ανοίγεις το φως είτε είναι κλειστός ο διακόπτης ή είναι κλειστο το sonoff?

Το basic έχει κουμπάκι πάνω. Οπότε μπορεί να ανοίγεις και να κλείνεις και από εκεί. Αν έχεις και αυτό και κανονικό διακόπτη.... Όταν ο διακόπτης θα είναι κλειστός η λάμπα δεν θα παίρνει ρεύμα.

 

Μπορείς να πάρεις ένα shelly button που εμφανισιακά θα είναι πιο όμορφο αλλά ανεβαίνει σε τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mkougis είπε

Άρα δεν γίνεται.

Στο Shelly γίνεται;

Στο sonoff mini;

Ας το πάμε πιο απλά. αν βάλεις όχι smart διακόπτη..... όταν αυτός θα είναι κλειστός δεν θα δουλεύει τίποτα. Λογικό αφού θα αποτρέπει το ρεύμα από το να φτάσει στην λάμπα. Είτε μπει πριν είτε μετά τον όποιο έξυπνο διακόπτη.

 

Οπότε για να μπορείς να το δουλεύεις και χειροκίνητα και απομακρυσμένα θα βάλεις μόνο ένα smart. Αν βάλεις το sonoff basic τότε μπορείς να το ανάβεις από το κινητό πχ και να τον κλείνεις από το κουμπακι που εχει πανω. Το mono δεν θυμαμαι να εχει κατι τέτοιο.

 

Το shelly θα είναι πιο ογκώδες αλλά πιο διακριτικό. Στη ουσία είναι ενα κουτί μου μέσα κρύβει ενα shelly 1. Θα μπορείς να το δουλειες και αυτό είτε από το κουμπί του είτε από το κινητό. Απλά με τα μεταφορικά κλπ.... ανεβαίνεις.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...