Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εφαρμογή xiaomi home σας λειτουργεί σωστά?

 

Έχω μια κάμερα συνδεδεμενη που έχω ρυθμίσει να μου στέλνει ειδοποιήσεις όταν βλέπει κίνηση. Το πρόβλημα είναι ότι τις ειδοποιήσεις τις στέλνεις μαζεμένες όταν ανοίγω την εφαρμογή. Μέχρι τότε.... Τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι τον τελευταίο καιρό κι εμένα μου το κάνει αυτό με την σκούπα. Ενώ στην αρχή πριν κανένα δίμηνο που την πήρα μου έστελνε ειδοποίηση ότι τελείωσε την δουλειά της, ας ήμουν εκτός σπιτιού και την είχε βάλει η σύζυγος, τώρα όταν ανοίξω την εφαρμογή μόνο μου έρχονται.

 

 

Ένα άλλο θέμα που έχω αλλά δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή της xiaomi ή της amazon.

Προσπαθώ να συνδέσω την smart led bulb της xiaomi με την alexa echo dot 3, αλλά δεν μου βρίσκει με τίποτα την λάμπα.

Έχει βρει κάποιος λύση σε αυτό; Διαβάζω στις κριτικές ότι πολλοί το έχουν αυτό το θέμα, αλλά λύση δεν έχω βρει. Μήπως παίζει τίποτα με τους servers και πρέπει να είναι οι εφαρμογές σε κάποιον συγκεκριμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά κοιτάξτε τα δικαιώματα της εφαρμογής και τα σχέδια ενέργειας στο παρασκήνιο του κινητού. Μπορεί να τη μπλοκάρει. Αυτό με τις λάμπες δεν ξέρω αν φταίει η xiaomi. Γενικά αν θέλετε τις λάμπες για Alexa και Google home συνδέστε τες μέσω yeelight app και όχι mihome. Δύο φίλοι μου έχουν δει διαφορά. Επισης η Alexa Εχει θέμα τελευταία και με τις hue δεν τις βλέπει καν (όπως με ενημέρωσε ένας φίλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Γενικά κοιτάξτε τα δικαιώματα της εφαρμογής και τα σχέδια ενέργειας στο παρασκήνιο του κινητού. Μπορεί να τη μπλοκάρει. Αυτό με τις λάμπες δεν ξέρω αν φταίει η xiaomi. Γενικά αν θέλετε τις λάμπες για Alexa και Google home συνδέστε τες μέσω yeelight app και όχι mihome. Δύο φίλοι μου έχουν δει διαφορά. Επισης η Alexa Εχει θέμα τελευταία και με τις hue δεν τις βλέπει καν (όπως με ενημέρωσε ένας φίλος)

Σχετικά με τις λάμπες xiaomi, κι εγώ με μια που έχω το ίδιο μου κάνει. Η alexa δεν την βλέπει με τίποτα. Αλλα δεν είναι yeelight αλλά xiaomi philips. Δεν καίγομαι όμως γιατί την χρησιμοποιώ σπάνια.

 

Αυτό με την διαχείριση ενέργειας θα το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην χαλάσω το θρεντ, άνοιξα ένα νέο χθες σχετικά με 2 εξωτερικές κάμερες που θελω να βάλω.

επειδή δεν έχω πάρει απάντηση, όποιος γνωρίζει ας πει την γνώμη του παρακαλώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασα το όριο του ρούτερ του ΟΤΕ (speedport entry 2i) στις καρφωτές ip. Λογικά δεν γίνεται να κάνω κάτι γι' αυτό ε;

Λέω να προχωρήσω σε αναβάθμιση των συσκευών του Ίντερνετ αλλά έχω μπερδευτεί λίγο και θέλω τα φώτα σας (συγχωρέστε με αν τα έχετε ξαναπεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες).

Αφήνω το speedport entry 2i όπως είναι για το voip, κλείνω το wifi και βάζω ένα ap unifi ac-lr. Είμαι οκ; Στο θέμα με τις καρφωτές ip θα δέχεται παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, AgMa είπε

Έφτασα το όριο του ρούτερ του ΟΤΕ (speedport entry 2i) στις καρφωτές ip. Λογικά δεν γίνεται να κάνω κάτι γι' αυτό ε;

Λέω να προχωρήσω σε αναβάθμιση των συσκευών του Ίντερνετ αλλά έχω μπερδευτεί λίγο και θέλω τα φώτα σας (συγχωρέστε με αν τα έχετε ξαναπεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες).

Αφήνω το speedport entry 2i όπως είναι για το voip, κλείνω το wifi και βάζω ένα ap unifi ac-lr. Είμαι οκ; Στο θέμα με τις καρφωτές ip θα δέχεται παραπάνω;

Γιατί να κάνεις assign τις ip από το ρουτερ και δεν τις ορίζεις απευθείας στις συσκευές; εγω πχ έχω ορίσει dhcp να παίρνει τις ip από .1 μέχρι .230 και από 231 μέχρι 254 τις βάζω χειροκίνητα στις συσκέυες μου πχ πάω στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης και της βάζω στατική ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Γενικά κοιτάξτε τα δικαιώματα της εφαρμογής και τα σχέδια ενέργειας στο παρασκήνιο του κινητού. Μπορεί να τη μπλοκάρει. Αυτό με τις λάμπες δεν ξέρω αν φταίει η xiaomi. Γενικά αν θέλετε τις λάμπες για Alexa και Google home συνδέστε τες μέσω yeelight app και όχι mihome. Δύο φίλοι μου έχουν δει διαφορά. Επισης η Alexa Εχει θέμα τελευταία και με τις hue δεν τις βλέπει καν (όπως με ενημέρωσε ένας φίλος)

Τα δικαιώματα ότι έχει ζητήσει τα έχω δώσει. Της έκανα reset και την πέρασα μέσω yeelight, αλλά πάλι τίποτα.

Μάλλον πρέπει να είναι θέμα της alexa τελικά. Ας ελπίσουμε ότι θα το φτιάξουν κάποια στιγμή.

 

Να ζητήσω τα φώτα σας και σε  2-3 πραγματάκια ακόμα.....

1.Θα κάνω κάποιες εργασίες εξωτερικά στο σπίτι και θα περάσω θερμοπρόσοψη, οπότε και θα βάλω περιμετρικά νέα φωτιστικά τα οποία θα τα χειρίζομαι με διακόπτες της Sonoff, αφού και στους 3 υπάρχει η δυνατότητα να φέρω ουδέτερο στο κουτί τους. Έχουμε κάποιο tip πριν τους αγοράσω, κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

2.Για να χειρίζομαι τον θερμοσίφωνα έχω ένα wifi switch της Sonoff, θα πρέπει να πάρω και ένα ρελέ ισχύος που πρέπει να το παρεμβάλλω μεταξύ διακόπτη και Sonoff?

3.Τέλος, έχω μια μπαλκονόπορτα με ηλεκτρικό ρολό, αλλά από ότι βλέπω η Sonoff δεν βγάζει αντίστοιχο διακόπτη, υπάρχει κάποια άλλη λύση, θα μπορούσε να δουλέψει με έναν ίδιο smart switch όπως αυτό που θα βάλω στον θερμοσίφωνα;

Ευχαριστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα.

Χωρίς να θέλω να χαλάσω την ροή, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Ψάχνω για 3 θερμόμετρα για τα υπνοδωμάτια και 1 για το σαλόνι. Θέλω να έχει wifi σύνδεση με κάποιο hub/ bridge και με δικό του app αν γινεται, να έχει LCD για να το βλέπω όταν είμαι στον χώρο, να είναι συμβατά με Google assistant και ιδανικά να είναι και usb powered για να μην έχω αλλαγήσε μπαταρίες κάθε λίγο. Ιδανικά θα μπορούν να συνδεθούν και με home assistant που μπορεί να βάλω στο μέλλον.

Υπάρχει κάτι τέτοιο; Ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα που να τα συνδυάζει όλα αυτά.

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Γιατί να κάνεις assign τις ip από το ρουτερ και δεν τις ορίζεις απευθείας στις συσκευές; εγω πχ έχω ορίσει dhcp να παίρνει τις ip από .1 μέχρι .230 και από 231 μέχρι 254 τις βάζω χειροκίνητα στις συσκέυες μου πχ πάω στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης και της βάζω στατική ip

Πώς γίνεται αυτό; Έχω ορίσει στατικές σε 2 κιν., ip cam, 2 λάμπες wifi yeelight, gateway Xiaomi, broadlink rm mini, hassio rpi. Πώς θα τα ρυθμίσω απ' την συσκευή τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, AgMa είπε

Πώς γίνεται αυτό; Έχω ορίσει στατικές σε 2 κιν., ip cam, 2 λάμπες wifi yeelight, gateway Xiaomi, broadlink rm mini, hassio rpi. Πώς θα τα ρυθμίσω απ' την συσκευή τους;

Κινητα απο ρυθμίσεις δικτύου, IP cam εξαρταται την κάμερα αλλα λογικά απο κάποιο Web interfce που θα εχει.. Hassio γίνεται σίγουρα κατα το σετάρισμα την πρώτη φορα δεν ξέρω πως μπορείς αφου το έχεις ήδη στήσει αλλα σίγουρα γίνεται. Yeelight, broadlink & Xiaomi αναγκαστήκα μεσω DHCP. 

Εν τέλει αν εχεις μεγάλο θέμα σε βλέπω για νέο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AgMa είπε

Έφτασα το όριο του ρούτερ του ΟΤΕ (speedport entry 2i) στις καρφωτές ip. Λογικά δεν γίνεται να κάνω κάτι γι' αυτό ε;

Λέω να προχωρήσω σε αναβάθμιση των συσκευών του Ίντερνετ αλλά έχω μπερδευτεί λίγο και θέλω τα φώτα σας (συγχωρέστε με αν τα έχετε ξαναπεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες).

Αφήνω το speedport entry 2i όπως είναι για το voip, κλείνω το wifi και βάζω ένα ap unifi ac-lr. Είμαι οκ; Στο θέμα με τις καρφωτές ip θα δέχεται παραπάνω;

Γιατί να δώσεις στατικές σε όλα? Πχ στις λάμπες τι χρησιμότητα έχει?

 

Εγώ πχ έχω δώσει μόνο στις συσκευές που θέλω να ανοίξω πόρτες για απομακρισμενη πρόσβαση μέσω ddns. Όλα τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρει να πάρουν συγκεκριμένη ip οπότε.... Dhcp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AgMa είπε

Έφτασα το όριο του ρούτερ του ΟΤΕ (speedport entry 2i) στις καρφωτές ip. Λογικά δεν γίνεται να κάνω κάτι γι' αυτό ε;

Λέω να προχωρήσω σε αναβάθμιση των συσκευών του Ίντερνετ αλλά έχω μπερδευτεί λίγο και θέλω τα φώτα σας (συγχωρέστε με αν τα έχετε ξαναπεί αλλά είναι πολλές οι σελίδες).

Αφήνω το speedport entry 2i όπως είναι για το voip, κλείνω το wifi και βάζω ένα ap unifi ac-lr. Είμαι οκ; Στο θέμα με τις καρφωτές ip θα δέχεται παραπάνω;

Έχει όριο στις στατικές;;;!!! Ουάου... Αλλά συμφωνώ ότι δεν χρειάζεσαι στατικές, πάντως αν το κάνεις αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω ότι βάζες όσες θες, μπορεί και όλες!
Προφανώς καρφωτές θες για να μπαίνεις σε μία-μία τις συσκευές σου να κάνεις ξεχωριστά ρυθμίσεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MAN0U είπε

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα.

Χωρίς να θέλω να χαλάσω την ροή, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Ψάχνω για 3 θερμόμετρα για τα υπνοδωμάτια και 1 για το σαλόνι. Θέλω να έχει wifi σύνδεση με κάποιο hub/ bridge και με δικό του app αν γινεται, να έχει LCD για να το βλέπω όταν είμαι στον χώρο, να είναι συμβατά με Google assistant και ιδανικά να είναι και usb powered για να μην έχω αλλαγήσε μπαταρίες κάθε λίγο. Ιδανικά θα μπορούν να συνδεθούν και με home assistant που μπορεί να βάλω στο μέλλον.

Υπάρχει κάτι τέτοιο; Ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα που να τα συνδυάζει όλα αυτά.

Ευχαριστώ!

 

Δεν είναι usb powered αλλά η μπαταρία λέει πως αντέχει κανά χρόνο

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-IS4-ZigBee-LCD-Screen-Smart-Home-Temperature-Humidity-Sensor-Thermometer-Hygrometer-p-1604349.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
47 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχει όριο στις στατικές;;;!!! Ουάου... Αλλά συμφωνώ ότι δεν χρειάζεσαι στατικές, πάντως αν το κάνεις αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω ότι βάζες όσες θες, μπορεί και όλες!
Προφανώς καρφωτές θες για να μπαίνεις σε μία-μία τις συσκευές σου να κάνεις ξεχωριστά ρυθμίσεις;;;

Του OTE to Speedport 2i έχει όριο στις IP που μπορείς να ορίσεις στον DHCP να δίνει σε συγκεκριμένες συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...