Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
27 λεπτά πριν, cantonas είπε

Το ίδιο συμβαίνει και μέσω της εφαρμογής; Δηλαδή πατάς μια φορά και ανεβαίνει; Αν ναι.....αν το πατήσεις άλλη μία τι κάνει, σταματάει ή έχει άλλο "κουμπί" ;

Εφαρμογη εννοεις του shelly η ΗΑ; στο 2ο πρεπει να πατησεις το stop για να σταματησει αλλιώς θα ανοίξει/κλείσει εντελώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Α σόρυ ναι, του shelly έλεγα γιατί από εκεί θα τους δουλεύω και αν τα καταφέρουν......να συνεργαστούν, μέσω alexa.

Με το ΗΑ δεν έχω καθόλου ασχοληθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, cantonas είπε

Α σόρυ ναι, του shelly έλεγα γιατί από εκεί θα τους δουλεύω και αν τα καταφέρουν......να συνεργαστούν, μέσω alexa.

Με το ΗΑ δεν έχω καθόλου ασχοληθεί....

Και απο την εφαρμογη του Shelly το ιδιο κανει, ανοιγε/κλεινει τερμα. Εχει επιλογη να του πεις ποσο να ανοιξει εκεινη τη στιγμη. Εγω το εχω ρυθμισει ηδη και παιζει και με Google Assistant μεσω HA Και μπορω να του πω να το ανοιξει/κλεισει πχ στο 50% 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, cantonas είπε

Τέλεια σε ευχαριστώ! 

Οπότε προχωράω σε παραγγελία, θα γεμίσω....... σέλια όλο το σπίτι! 😁

αν θες βοηθεια με τα καλαδωια πες μου. Γενικα ειναι γελοιο, εαν δεν εχει κανει ταρζανιες ο ηλεκτρολογος οπως εμενα που μου ειχε συνδέσει μπλε/κιτρινα/καφε ολα σε ενα, ολα ηταν φαση ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πτυχίο ηλεκτρολόγου από Σιβιτανιδειο, αλλά δεν έχω ακολουθήσει το επάγγελμα. Θα πάρω βοήθεια όμως από τις........ υπερδυνάμεις, τον πατέρα μου που είναι πλέον συνταξιούχος ηλεκτρολόγος, οπότε και σε κάποια κουτιά που μπορεί να μην χωράει να μπει, θα τα... μεγαλώσει σε βάθος, θα φέρει και κανένα ουδέτερο από τις πρίζες. Έτσι για να ξεσκουριάσει. 

Σε ευχαριστώ πάντως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Spect~ είπε

αν θες βοηθεια με τα καλαδωια πες μου. Γενικα ειναι γελοιο, εαν δεν εχει κανει ταρζανιες ο ηλεκτρολογος οπως εμενα που μου ειχε συνδέσει μπλε/κιτρινα/καφε ολα σε ενα, ολα ηταν φαση ...

Εγώ έμαθα του ηλεκτρολόγου Shelly θα του μάθω και HomeAssistant και google home στο τέλος θα του πω να με πληρώσει αυτός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, cantonas είπε

Έχω πτυχίο ηλεκτρολόγου από Σιβιτανιδειο, αλλά δεν έχω ακολουθήσει το επάγγελμα. Θα πάρω βοήθεια όμως από τις........ υπερδυνάμεις, τον πατέρα μου που είναι πλέον συνταξιούχος ηλεκτρολόγος, οπότε και σε κάποια κουτιά που μπορεί να μην χωράει να μπει, θα τα... μεγαλώσει σε βάθος, θα φέρει και κανένα ουδέτερο από τις πρίζες. Έτσι για να ξεσκουριάσει. 

Σε ευχαριστώ πάντως! 

Εγω ¨ευτυχως" εχω εξωτερική καλωδίωση, ηταν αποθήκη που έγινε σπιτι, και στο κουτι σύνδεσης με τα καλώδια χωρουσε ανετα και στο κουτι του διακόπτη εχει μονο τα καλώδια

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ έμαθα του ηλεκτρολόγου Shelly θα του μάθω και HomeAssistant και google home στο τέλος θα του πω να με πληρώσει αυτός :)

Καλά οι ηλεκτρολόγοι στην Ελλάδα που ειναι κατα κύριο λόγο εμπειρικοί δεν έχουν ίδεα απο ηλεκτρολογικο αυτοματισμο (εννοω τι χρειαζεται για ενα εξυπνο σπιτι και δεν μιλαω για HA αλλα ακομη και για την καλωδίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, 

ψαχνω κατι και εχω μπερδευτει καπως οποτε θελω τα φωτα σας. 

ψαχνω να βρω ενα διακοπτη, ο οποιος θα συνδεθει με 2 ξεχωριστες ledοταινιες. οι ταινιες θα ειναι rgb, και dimmable. αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορεις να αναψεις το φως απο το κινητο με εφαρμογη αλλα και απο τον τοιχο. 

κατι τετοιο κανει αυτο που θελω? ψαχνω να βρω σε sonoff Η σε αλλη γνωστη εταιρια αλλα ματαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλημερα, 

ψαχνω κατι και εχω μπερδευτει καπως οποτε θελω τα φωτα σας. 

ψαχνω να βρω ενα διακοπτη, ο οποιος θα συνδεθει με 2 ξεχωριστες ledοταινιες. οι ταινιες θα ειναι rgb, και dimmable. αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορεις να αναψεις το φως απο το κινητο με εφαρμογη αλλα και απο τον τοιχο. 

κατι τετοιο κανει αυτο που θελω? ψαχνω να βρω σε sonoff Η σε αλλη γνωστη εταιρια αλλα ματαια. 

https://shelly.cloud/products/shelly-rgbw2-smart-home-automation-led-controller/Κάτι τέτοιο;; Πιο καλό από τα sonoff!!

Edit...είδα ότι θέλεις και από τον τοίχο, δεν ξέρω...

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλημερα, 

ψαχνω κατι και εχω μπερδευτει καπως οποτε θελω τα φωτα σας. 

ψαχνω να βρω ενα διακοπτη, ο οποιος θα συνδεθει με 2 ξεχωριστες ledοταινιες. οι ταινιες θα ειναι rgb, και dimmable. αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορεις να αναψεις το φως απο το κινητο με εφαρμογη αλλα και απο τον τοιχο. 

κατι τετοιο κανει αυτο που θελω? ψαχνω να βρω σε sonoff Η σε αλλη γνωστη εταιρια αλλα ματαια. 

Έχω κάτι παρόμοιο με αυτό το μπουτόν στον τοίχο, αυτό το wifi led controller και απλή λεντοταινία λευκή. Απλά θα πρέπει να ανακατευτείς με scripts ή σκηνές στο ΗΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Έχω κάτι παρόμοιο με αυτό το μπουτόν στον τοίχο, αυτό το wifi led controller και απλή λεντοταινία λευκή. Απλά θα πρέπει να ανακατευτείς με scripts ή σκηνές στο ΗΑ.

Αυτο δουλευει με μπαταρια? το θελω για κεντρικο φως σπιτιου, οποτε δνε θα ηθελα μπαταρια!!

εχω φτιαξει κατι φωτιστικα με ledoταινιες για να αντικαταστησω τα φωτιστικα σε χωλ-σαλονι.. δεν εχω βαλει ακομη λεντοταινια μεσα, σκεφτομουν για rgb να εχω και επιλογη χρωματος. 

απλα με ενδιαφερει να μπορω να παιξω απο κινητο με ρυθμισεις τυπου αλλαγη χρωματος-dimming αλλα να μπορει καποιος να αναψει-σβησει το φως απο το διακοπτη στον τοιχο.. αν μπορω να παιξω και με dimαρισμα απ τον τοιχο θα το προτιμουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, emperor4her είπε

Αυτο δουλευει με μπαταρια? το θελω για κεντρικο φως σπιτιου, οποτε δνε θα ηθελα μπαταρια!!

εχω φτιαξει κατι φωτιστικα με ledoταινιες για να αντικαταστησω τα φωτιστικα σε χωλ-σαλονι.. δεν εχω βαλει ακομη λεντοταινια μεσα, σκεφτομουν για rgb να εχω και επιλογη χρωματος. 

απλα με ενδιαφερει να μπορω να παιξω απο κινητο με ρυθμισεις τυπου αλλαγη χρωματος-dimming αλλα να μπορει καποιος να αναψει-σβησει το φως απο το διακοπτη στον τοιχο.. αν μπορω να παιξω και με dimαρισμα απ τον τοιχο θα το προτιμουσα.

Δεν ξέρω αν σου είναι ξεκάθαρο αλλά χρειάζεσαι δύο πράγματα:

-Έναν κοντρόλερ ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ασύρματα οι λεντοταινίες. Χρειάζεσαι για κάθε λεντοταινία έναν προφανώς.

-Ένα κουμπί για να επικοινωνεί με τον κοντρόλερ.

Αν θέλεις κάτι απλό σχετικά στο στήσιμο, μια επιλογή είναι λεντοταινία και κουμπί Yeelight. Οι λεντοταινίες αυτές έχουν ενσωματωμένους κοντρόλερ. Μέσω της εφαρμογής της Yeelight θα μπορείς να ελέγχεις τις ταινίες και να φτιάξεις και σκηνές για το κουμπί. Το κουμπί είναι με μπαταρία που είπες πως δεν θες. Έχε υπόψη πάντως πως η μπαταρία θα κρατήσει 2+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα shelly έχει μετρήσει κανείς το Radio signal power που εκπέμπει; Σύμφωνα με τη σελίδα τους είναι 1mW αλλά θα προτιμούσα να το μετρήσω ώστε να ξέρω τι έχω κοντά στο προσκέφαλο μου όταν κοιμάμαι...

ίσως υπερβολικός αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Δεν ξέρω αν σου είναι ξεκάθαρο αλλά χρειάζεσαι δύο πράγματα:

-Έναν κοντρόλερ ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ασύρματα οι λεντοταινίες. Χρειάζεσαι για κάθε λεντοταινία έναν προφανώς.

-Ένα κουμπί για να επικοινωνεί με τον κοντρόλερ.

Αν θέλεις κάτι απλό σχετικά στο στήσιμο, μια επιλογή είναι λεντοταινία και κουμπί Yeelight. Οι λεντοταινίες αυτές έχουν ενσωματωμένους κοντρόλερ. Μέσω της εφαρμογής της Yeelight θα μπορείς να ελέγχεις τις ταινίες και να φτιάξεις και σκηνές για το κουμπί. Το κουμπί είναι με μπαταρία που είπες πως δεν θες. Έχε υπόψη πάντως πως η μπαταρία θα κρατήσει 2+ χρόνια.

Αυτό το κουμπί γράφει Bluetooth και ότι είναι για φωτιστικά οροφής. Θα κάνει δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...