Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Να ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό.... Αμέσως μετά όμως σκέφτομαι ότι τα παιδιά θα είναι όλη μέρα μπροστά του και θα βλέπουν βίντεο (δεν τους δίνουμε κινητά βλέπεις).

Επίσης δεν έχω κάποιο σημείο που θα μπορούσε να τοποθετηθεί ωραία

Σκεφτομουν διπλα απο τους διακοπτες.. εχω και ρευμα διπλα, πριζα.. και επειδη θα βαψω και το σπιτι ελεγα να τραβηξω και μια δευτερη πριζα κατω απο τους διακοπτες. 

επισης δεν εχω παιδια ακομη! 🤣

IMG_20200915_211219.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, tvkal είπε

λος, απο εδώ και πέρα θα πρέπει να θεωρούμε επιτυχημένο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη αυτόν που σήμερα επενδύει στη γνώση των smart ρυθμίσεων και συσκευών και αύριο θα συνδυάζει τις δικές του ηλεκτρολογικές γνώσεις με αυτές των smart υλοποιήσεων και θα τις προσφέρει έτοιμες στους πελάτες του. Το λεω σε ένα φίλο μου ηλεκτολόγο αλλά επειδή είναι 50 χρονών βαριέται να ασχοληθεί και να διαβασει. 

Πριν από κανένα χρόνο (ίσως και παραπάνω) και μετά από αποτυχημένες προσπάθειες με φίλο "ηλεκτρολόγο" φώναξα ένα ηλεκτρολόγο που μου πρότειναν από εδώ για να βάλει ένα sonoff στον θερμοσίφωνα. Ειλικρινά άξιζε τα λεφτά του. Του έλεγα για τοποθέτηση shelly σε αλέ ρε τουρ ότι θα είναι πρόβλημα μου έλεγε ένα απλό "μην φοβασε. Ξέρω εγώ". Αυτός λοιπόν επένδυσε

 

Υγ. Για θερμοσίφωνες σε airbnb έβαζε sonoff που έκανε κύκλο on off κάθε 6 ωρες θυμάμαι. Χωρίς διακόπτη. Καλή φαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βάλει κάποιος παραγγελία από itead να μου πει πόσο καιρό κάνει περίπου να έρθει; 

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, alexiron είπε

Καλησπέρα,

Μετακομίζω σε καινούργιο διαμέρισμα και σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ λίγο να ψάχνομαι με smart σπίτια κτλ.

Ως τώρα δεν έχω ιδέα (δεν έχω καν smart λάμπα) οπότε είμαι λίγο χαμένος η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν θέλω να ξεκινήσω κατευθείαν με τα χοντρά (home assistant). Ίσως πάρω κάποια πράγματα να τα έλεγχο με καμία Alexa και σιγά σιγά ασχοληθώ και με το home assistant.

Έχω σκεφτεί τα παρακάτω:

  • Αρχικά λάμπες σε όλα τα δωμάτια (λογικά πάω σε xiaomi λόγο οικονομίας. Σκέφτομαι και για hue αλλά δεν ξέρω αν αξίζει…)
  • Smart led πίσω από το επιπλάκι της τηλεόρασης
  • Ηχειάκι με Bluetooth που θα το συνδέσω ασύρματα με Alexa ώστε να παίζει μουσική από το spotify με φωνητικές εντολές
  • Smart θερμοστάτη (Δεν έχω ιδέα ποιον… :P )
  • IR blasters σε 3 δωμάτια (πιθανόν το Broadlink που λέτε παραπάνω) ώστε να χειρίζομαι τα κλιματιστικά μέσω του κινητού ή μέσω τις Alexa (η google assistant??? Δεν έχω καταλήξει. Εσείς τι λέτε?)
  • Κάποιες smart πρίζες
  • Ηλεκτρική σκούπα robot.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δω? Εχετε να προτείνετε κάτι για τα παραπάνω?

Επίσης είμαι σε αναζήτηση για αγορά ψυγείου, τηλεόρασης και πλυντηρίου. Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω χαζές συσκευές καθώς δεν ξέρω αν όντως αξίζει να κοιτάξω σε smart για πλυντήριο και ψυγείο. Θα με βοηθήσει στο notficatrion ότι έγινε η πλύση? Δεν με νοιάζει τόσο. Χάχα. Εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι. Για τηλεόραση σκέφτομαι επίσης να πάρω ένα ir blaster που συνδέεται με Alexa για να δίνω εντολές από εκεί. Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει… Γνώμες ψάχνω :P

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Έχω διαβάσει πολύ στο topic αλλά έχω μπερδευτεί επίσης πολύ. Είναι μεγάλο και χάνεσαι οπότε αν πολλά από αυτά υπάρχουν σε προηγούμενες σελίδες συγχωρέστε με.

Θεωρω τις λαμπες πεταμενα λεφτα και οτι στο τελος θα τις πληρωσεις πιο ακριβα. Εκτός του οτι με διακοπτες μετα βαζεις οτι λαμπα θες, συνήθως οι λαμπες ειναι λιγότερες σε αριθμό απο τους διακόπτες οποτε σαν λεφτα ειναι το ιδιο στο τελος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dk78 είπε

Καλησπέρα,

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τον θερμοστάτη της Drayton; Στο ερώτημα μου αν υποστηρίζουν την Ελλάδα η εταιρεία μου απάντησε ότι δεν υποστηρίζεται η χώρα και ότι η εφαρμογή τους δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πλήρως αφού δεν έχει κατασκευαστεί για την δική μας αγορά.

Έχω τον wiser. Μια χαρά δουλεύει Ελλάδα μετά από κάποιο update. Όταν τον πήρα είχα δηλώσει διεύθυνση στην Αγγλία γιατί δεν δεχόταν ελληνική διεύθυνση. Κάποια στιγμή ενεργοποιήσαν όλη την Ευρώπη. 

Την περιοχή την θέλει για την πρόγνωση του καιρού. Ανάλογα με τον καιρό αλλάζει το πρόγραμμα λειτουργίας (αν θες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας έχω 2 απορίες για εσάς. Η πρώτη είναι πως ενώ είχα σχεδιάσει να αντικαταστήσω τους διακόπτες για τα φώτα με σονοφ η τιμή των μεταφορικών τους πήγε στο Θεό. Σε αλι και gearbest έχουν 11€ οι διακόπτες και €26 τα μεταφορικά. Σημείωση ότι μένω Κύπρο. Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση; Άλλη μάρκα ή άλλη πλατφόρμα;

Το 2ο στην εικόνα που ανεβάζω είναι ο πίνακας ελέγχου της θέρμανσης. Είναι 2 ζωνών όπου έχει αισθητήρα για την θερμοκρασία στον όροφο στο ισόγειο και στο ντεπόζιτο του νερού. Είναι σώματα με heat pump hitachi. Όταν ρώτησα τον εγκατάστατη για σμαρτ μου είπε ότι γίνεται με το επίσημο εξάρτημα της hitachi και ότι θα στοιχίσει 500€. Υπάρχει κάτι άλλο συμβατό για να το κάνω μόνος μου; Της google ή της amazon; Θα χρειαστεί κάποια επιπρόσθετη καλωδίωση;

IMG_20200915_234253.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θεωρω τις λαμπες πεταμενα λεφτα και οτι στο τελος θα τις πληρωσεις πιο ακριβα. Εκτός του οτι με διακοπτες μετα βαζεις οτι λαμπα θες, συνήθως οι λαμπες ειναι λιγότερες σε αριθμό απο τους διακόπτες οποτε σαν λεφτα ειναι το ιδιο στο τελος

Καλησπέρα.

Καταρχάς σε ευχάριστω πολύ που μου απάντησες 😊

Σκέφτηκα να παω σε διακόπτες αλλα λέω για λάμπες rgb με τη λογική ότι μου αρέσει η ιδέα να αλλάζω το φωτισμό στους χωρους ανάλογα με την περίσταση. Πχ γενέθλια, χριστούγεννα κτλ. Όλα τα αλλα που έγραψα είναι ok λες.

Αναφορά σε κείμενο
  • Αρχικά λάμπες σε όλα τα δωμάτια (λογικά πάω σε xiaomi λόγο οικονομίας. Σκέφτομαι και για hue αλλά δεν ξέρω αν αξίζει…)
  • Smart led πίσω από το επιπλάκι της τηλεόρασης
  • Ηχειάκι με Bluetooth που θα το συνδέσω ασύρματα με Alexa ώστε να παίζει μουσική από το spotify με φωνητικές εντολές
  • Smart θερμοστάτη (Δεν έχω ιδέα ποιον… :P )
  • IR blasters σε 3 δωμάτια (πιθανόν το Broadlink που λέτε παραπάνω) ώστε να χειρίζομαι τα κλιματιστικά μέσω του κινητού ή μέσω τις Alexa (η google assistant??? Δεν έχω καταλήξει. Εσείς τι λέτε?)
  • Κάποιες smart πρίζες
  • Ηλεκτρική σκούπα robot.

Απλά θέλω τη γνώμη πιο έμπειρων πριν τα αγοράσω μη κάνω καμια γκάφα και κλαίω τα λεφτά μου. χαχα

Επεξ/σία από alexiron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexiron είπε

Καλησπέρα.

Καταρχάς σε ευχάριστω πολύ που μου απάντησες 😊

Σκέφτηκα να παω σε διακόπτες αλλα λέω για λάμπες rgb με τη λογική ότι μου αρέσει η ιδέα να αλλάζω το φωτισμό στους χωρους ανάλογα με την περίσταση. Πχ γενέθλια, χριστούγεννα κτλ. Όλα τα αλλα που έγραψα είναι ok λες.

Απλά θέλω τη γνώμη πιο έμπειρων πριν τα αγοράσω μη κάνω καμια γκάφα και κλαίω τα λεφτά μου. χαχα

Φαντάζομαι μιλάς για ενοίκιο, σωστά; Αν είναι έτσι οι διακόπτες είναι υπερβολή πιστεύω, πολύ ταλαιπωρία. Καλύτερα λάμπες βάλε βγάλε, τουλάχιστον εγώ έτσι είμαι με φτηνές xiaomi/phillips. Βέβαια είναι και πόσο μεγάλο είναι το σπίτι, αν χρειαστείς 10-15 λάμπες, εκεί συμφέρει να πας σε διακόπτες. Γενικά κοίτα για φορητά πράγματα που τα παίρνεις και φεύγεις εύκολα αν χρειαστεί, πχ πέρα από τις λάμπες έχω και Google home και πολύμπριζο και smart plugs, και φυσικά την κονσουέλα που είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ.

Αν μιλάμε για δικό σου σπίτι αλλάζουν πολλά, κάνεις ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δικό μου μιλάω  Στο οποίο θα μένω τουλάχιστον τα επόμενα 5 χρόνια. μετα βλέπουμε :P

Οταν λες κονσουέλα?

Επεξ/σία από alexiron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, papars είπε

Έχω τον wiser. Μια χαρά δουλεύει Ελλάδα μετά από κάποιο update. Όταν τον πήρα είχα δηλώσει διεύθυνση στην Αγγλία γιατί δεν δεχόταν ελληνική διεύθυνση. Κάποια στιγμή ενεργοποιήσαν όλη την Ευρώπη. 

Την περιοχή την θέλει για την πρόγνωση του καιρού. Ανάλογα με τον καιρό αλλάζει το πρόγραμμα λειτουργίας (αν θες). 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Το eco mode δουλεύει κανονικά; Επειδή διάβασα ότι χρησιμοποιεί και την πρόγνωση του καιρού. Επίσης για την εγκατάσταση χρειάστηκες ηλεκτρολόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια σκουπα xiaomi προσφατα και αναρωτιεμαι αν υπαρχει η δυνατοτητα και πως να την βαζω να καθαρίζει μόνο ενα δωματιο,κ οχι ολο το σπιτι καθε φορα,μεσα απ την εφαρμογή mi home.πχ μόνο την κουζινα.

Στην εφαρμογη εχω ονομασει διαφορετικα τα διαφορα δωματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω τις διάφορες απόψεις για την τοποθέτηση των διαφόρων Shelly διακοπτών, δηλαδή εκτός από την πρίζα γίνεται και πάνω στο φωτιστικό, ιδίως όταν δεν υπάρχει ουδέτερο στην πρίζα. Για να αποφεύγουμε το κατέβασμα του ουδέτερου από το ηλεκτρολογικό κουτί στην πρίζα, εγώ θέλω να ρωτήσω τι μας εμποδίζει να βάλουμε το Shelly κατευθείαν μέσα στο κουτί με το ουδέτερο, που πολλές φορές είναι και πιο ευρύχωρο απο το κουτί της πρίζας. Με το δεδομένο βέβαια πάντα ότι από το κουτί περνάει και η επιστροφή.Εκτός από την δυσκολία πρόσβασης, δεν είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα από άποψη συνδεσμολογίας με το να βάλουμε το Shelly πίσω από την πρίζα;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dk78 είπε

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Το eco mode δουλεύει κανονικά; Επειδή διάβασα ότι χρησιμοποιεί και την πρόγνωση του καιρού. Επίσης για την εγκατάσταση χρειάστηκες ηλεκτρολόγο;

Είμαι ηλεκτρονικός οπότε δεν χρειάστηκα βοήθεια να το συνδέσω.  Πολύ απλή εγκατάσταση: ρεύμα και σύνδεση με τον καυστήρα.  Τον έχω 2 σεζόν αλλά μόνο από αρχές του 2020 έγινε εφικτό να βάλω ελληνική διεύθυνση.  Και το ECO δουλεύει και το comfort και όλα.

Στην αρχή είχα προβλήματα με αρκετά θέματα και είχα επικοινωνία με την υποστήριξη.  Παρόλο που ήμουν Ελλάδα δεν είχαν κανένα πρόβλημα να με εξυπηρετήσουν.  Η πρώτη ερώτηση ήταν από που το αγόρασα; (amazon).  Το βασικό που είχα είναι ότι δεν επικοινωνούσε σωστά με τον καυστήρα μου (με Opentherm). Βγάλανε μερικές ενημερώσεις λογισμικού και έστρωσαν όλα.  Οι ενημερώσεις γίνονται αυτόματα και δεν χαλάνε ρυθμίσεις.  Στις αρχές η εφαρμογή δεν εμφανιζόταν στο playstore με ελληνική διεύθυνση.  Την έκανα side load την εφαρμογή μέχρι που ενεργοποιήθηκε από αυτούς η Ελλάδα - οπότε η εφαρμογή εμφανίζεται κανονικά.

Το χειριστήριο τοίχου το έχω ενεργοποιήσει 1 ή 2 φορές όλο τον καιρό.  Όλα τα κάνω από την εφαρμογή.

Τι με ενοχλεί:

Δεν έχει επιλογές για ρυθμίσεις θερμοκρασίας ζεστού νερού χρήσης (είπαν ότι θα το βάλουν κάποια στιγμή). 

Δεν έχει ρυθμίσεις παραμετροποίησης opentherm (μικρό το κακό - ελάχιστος κόσμος θα ασχοληθεί).  Γενικά με το opentherm δεν τα πάει και πολύ καλά αφού υποστηρίζει μόνο ένα μικρό σετ των εντολών (τα ίδια κάνουν πάνω κάτω σχεδόν όλοι οι διακόπτες συμβατοί με Opentherm)

Δεν έχει on/off.  Αυτό είναι επιλογή τους που δεν την καταλαβαίνω. Δηλαδή αν τον βάλω off ή on με το χέρι - κατεβάζοντας τον θερμοστάτη στο OFF ή επιλέγοντας μια θερμοκρασία - κρατάει την κατάσταση αυτή μέχρι την επόμενη εντολή του προγράμματος (schedule).  Ακόμα και το away mode δεν είναι off -είναι επιλογή μιας χαμηλής θερμοκρασίας (default 16C)

Επίσης για αρκετές επιλογές έχει χρονοδιακόπτη.  Δηλαδή αν ζητήσεις boost - αυτό είναι για π.χ. 2 ώρες.

Privacy?  Σε όλα τα προβλήματα που είχα επικοινωνία με την υποστήριξη μπορούσαν να δουν αρκετές μέρες πίσω, πότε άνοιξε / έκλεισε, τι έκανε κλπ.  Δεν ξέρω αν αυτά τα τραβάγανε από το μηχάνημά μου ή από τον server τους.  Φτιάχνεις λογαριασμό για να λειτουργήσει η εφαρμογή -κατανοητό για να μπορείς να την βλέπεις από παντού.

Αυτό που είχα αρχικά στο μάτι είναι το Honeywell Lyric T6 ή T6r.  Αλλά έχει διπλάσια τιμή από το wiser.  Μάλιστα οι οδηγίες του boiler μου αναφέρουν μόνο την honeywell σαν συμβατή μαζί του.

Πάντως δεν έχω λόγο να αλλάξω τον wiser. Μια χαρά τα πάει.

32 λεπτά πριν, tryfos είπε

τι μας εμποδίζει να βάλουμε το Shelly κατευθείαν μέσα στο κουτί με το ουδέτερο,

και αν χαλάσει τι κάνεις - βάφεις τοίχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, papars είπε

Είμαι ηλεκτρονικός οπότε δεν χρειάστηκα βοήθεια να το συνδέσω.  Πολύ απλή εγκατάσταση: ρεύμα και σύνδεση με τον καυστήρα.  Τον έχω 2 σεζόν αλλά μόνο από αρχές του 2020 έγινε εφικτό να βάλω ελληνική διεύθυνση.  Και το ECO δουλεύει και το comfort και όλα.

Στην αρχή είχα προβλήματα με αρκετά θέματα και είχα επικοινωνία με την υποστήριξη.  Παρόλο που ήμουν Ελλάδα δεν είχαν κανένα πρόβλημα να με εξυπηρετήσουν.  Η πρώτη ερώτηση ήταν από που το αγόρασα; (amazon).  Το βασικό που είχα είναι ότι δεν επικοινωνούσε σωστά με τον καυστήρα μου (με Opentherm). Βγάλανε μερικές ενημερώσεις λογισμικού και έστρωσαν όλα.  Οι ενημερώσεις γίνονται αυτόματα και δεν χαλάνε ρυθμίσεις.  Στις αρχές η εφαρμογή δεν εμφανιζόταν στο playstore με ελληνική διεύθυνση.  Την έκανα side load την εφαρμογή μέχρι που ενεργοποιήθηκε από αυτούς η Ελλάδα - οπότε η εφαρμογή εμφανίζεται κανονικά.

Το χειριστήριο τοίχου το έχω ενεργοποιήσει 1 ή 2 φορές όλο τον καιρό.  Όλα τα κάνω από την εφαρμογή.

Τι με ενοχλεί:

Δεν έχει επιλογές για ρυθμίσεις θερμοκρασίας ζεστού νερού χρήσης (είπαν ότι θα το βάλουν κάποια στιγμή). 

Δεν έχει ρυθμίσεις παραμετροποίησης opentherm (μικρό το κακό - ελάχιστος κόσμος θα ασχοληθεί).  Γενικά με το opentherm δεν τα πάει και πολύ καλά αφού υποστηρίζει μόνο ένα μικρό σετ των εντολών (τα ίδια κάνουν πάνω κάτω σχεδόν όλοι οι διακόπτες συμβατοί με Opentherm)

Δεν έχει on/off.  Αυτό είναι επιλογή τους που δεν την καταλαβαίνω. Δηλαδή αν τον βάλω off ή on με το χέρι - κατεβάζοντας τον θερμοστάτη στο OFF ή επιλέγοντας μια θερμοκρασία - κρατάει την κατάσταση αυτή μέχρι την επόμενη εντολή του προγράμματος (schedule).  Ακόμα και το away mode δεν είναι off -είναι επιλογή μιας χαμηλής θερμοκρασίας (default 16C)

Επίσης για αρκετές επιλογές έχει χρονοδιακόπτη.  Δηλαδή αν ζητήσεις boost - αυτό είναι για π.χ. 2 ώρες.

Privacy?  Σε όλα τα προβλήματα που είχα επικοινωνία με την υποστήριξη μπορούσαν να δουν αρκετές μέρες πίσω, πότε άνοιξε / έκλεισε, τι έκανε κλπ.  Δεν ξέρω αν αυτά τα τραβάγανε από το μηχάνημά μου ή από τον server τους.  Φτιάχνεις λογαριασμό για να λειτουργήσει η εφαρμογή -κατανοητό για να μπορείς να την βλέπεις από παντού.

Αυτό που είχα αρχικά στο μάτι είναι το Honeywell Lyric T6 ή T6r.  Αλλά έχει διπλάσια τιμή από το wiser.  Μάλιστα οι οδηγίες του boiler μου αναφέρουν μόνο την honeywell σαν συμβατή μαζί του.

Πάντως δεν έχω λόγο να αλλάξω τον wiser. Μια χαρά τα πάει.

και αν χαλάσει τι κάνεις - βάφεις τοίχο;

Στο δικό μου τουλάχιστον σπίτι το καπάκι του κουτιού μια χαρά βαμμένο είναι και εφαρμόζει καλά, με αποτέλεσμα να το βάζω-βγάζω χωρίς κανένα θέμα και χωρίς εμφανή θέματα. Αν συγκρίνεις μια ελάχιστη σχισμή γύρω γύρω με το να αγοράσεις καλώδια, ατσαλινες κλπ και να τα στήσεις, που θα θες μια βδομάδα, σαφώς το προτιμώ. Και αυτό, αν υπάρχει κουτί ακριβώς από πάνω και δε μπλέξεις ακόμα χειρότερα με την ατσαλινα, κολλάει κάπου κλπ. Συν το κόστος, ότι είναι ανύπαρκτο, αφού δε χρειάζεσαι ούτε ατσάλινα, ούτε καλώδια. Δεν ξέρω, μου κάνει εντύπωση που δεν έχει προταθεί ευρέως αυτό.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, suffocater said:

Πηρα μια σκουπα xiaomi προσφατα και αναρωτιεμαι αν υπαρχει η δυνατοτητα και πως να την βαζω να καθαρίζει μόνο ενα δωματιο,κ οχι ολο το σπιτι καθε φορα,μεσα απ την εφαρμογή mi home.πχ μόνο την κουζινα.

Στην εφαρμογη εχω ονομασει διαφορετικα τα διαφορα δωματια.

Έχει επιλογή να προσθέσεις ζώνη αντί να καθαρίσει όλο το σπίτι. Επιλογή στην εφαρμογή : zone αντί για all ή room .Δηλαδή επιλέγεις από 1 έως 6 ζώνες και η σκούπα έφυγε... 😋

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...