Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Πήρα το Broadlink RM4 mini για απο απόσταση έλεγχο fujitsu κλιματιστικών.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές καθώς με προηγούμενο noname κινεζικο IR είχα απογοητευτεί πολύ. 

Κατ΄αρχάς εύκολο σετάρισμα, φοβερή εμβέλεια, μου ανοιγόκλεινε το κλιματιστικό απροβληματιστα και χωρίς οπτική επαφή και με εμπόδια (!),  οι θερμοκρασίες, οι ταχύτητες ανεμιστήρα και το mode λειτουργούν μια χαρά ... Τι άλλο θέλει κανείς !    Επιπλέον του σύνδεσα και αισθητηρα θερμοκρασίας και υγρασίας που πωλείται χωριστά και αυτός δουλευει άψογα. Τσεκάρισα και τη θερμοκρασία που έδινε με ένα θερμόμετρο υδραργύρου και δεν βρήκα απόκλιση.

Επειδή είδα απίστευτη εμβέλεια σκέφτομαι μήπως το βάλω στο χωλ και να ελέγχω 3 κλιματιστικά σε 3 διαφορετικά δωμάτια !  Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. 

Εκείνο που δεν μου άρεσε είναι οτι δεν κάνει monitor στο κλιματιστικό για να ξέρεις την κατάστασή του . Δηλαδή οταν το ανοίξεις με το τηλεχειριστήριο η εφαρμογή δεν σου δείχνει οτι είναι ανοικτό και αντίστροφα αν το άνοιξες με την εφαρμογή και το το έκλεισες με το τηλεχειριστήριο, η εφαρμογή εξακολουθεί να στο παρουσιάζει ανοικτό. 

 Ετσι είναι σε όλους ή μήπως πρέπει να του κάνω διαφορετικό σετάρισμα στο μοντέλο του κλιματιστικού ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα, 

Πήρα το Broadlink RM4 mini για απο απόσταση έλεγχο fujitsu κλιματιστικών.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές καθώς με προηγούμενο noname κινεζικο IR είχα απογοητευτεί πολύ. 

Κατ΄αρχάς εύκολο σετάρισμα, φοβερή εμβέλεια, μου ανοιγόκλεινε το κλιματιστικό απροβληματιστα και χωρίς οπτική επαφή και με εμπόδια (!),  οι θερμοκρασίες, οι ταχύτητες ανεμιστήρα και το mode λειτουργούν μια χαρά ... Τι άλλο θέλει κανείς !    Επιπλέον του σύνδεσα και αισθητηρα θερμοκρασίας και υγρασίας που πωλείται χωριστά και αυτός δουλευει άψογα. Τσεκάρισα και τη θερμοκρασία που έδινε με ένα θερμόμετρο υδραργύρου και δεν βρήκα απόκλιση.

Επειδή είδα απίστευτη εμβέλεια σκέφτομαι μήπως το βάλω στο χωλ και να ελέγχω 3 κλιματιστικά σε 3 διαφορετικά δωμάτια !  Θα το δοκιμάσω και θα σας πω. 

Εκείνο που δεν μου άρεσε είναι οτι δεν κάνει monitor στο κλιματιστικό για να ξέρεις την κατάστασή του . Δηλαδή οταν το ανοίξεις με το τηλεχειριστήριο η εφαρμογή δεν σου δείχνει οτι είναι ανοικτό και αντίστροφα αν το άνοιξες με την εφαρμογή και το το έκλεισες με το τηλεχειριστήριο, η εφαρμογή εξακολουθεί να στο παρουσιάζει ανοικτό. 

 Ετσι είναι σε όλους ή μήπως πρέπει να του κάνω διαφορετικό σετάρισμα στο μοντέλο του κλιματιστικού ? 

Θα πρέπει να σκεφτείς, πώς θα μπορούσε να ξέρει η συσκευή, ότι το κλιματιστικό είναι ανοικτό, ή κλειστό... Τα περισσότερα κλιματιστικά αν όχι όλα, είναι μόνο δέκτες: λαμβάνουν από το τηλεχειριστήριο, μια σειρά κωδικών που τους λέει σε ποια κατάσταση να πάνε. Τώρα αν από το ένα χειριστήριο του λες άνοιξε, και από το άλλο του λες κλείσε, το πρώτο δεν μπορεί να ξέρει, τί του είπε το δεύτερο. Μόνο κάποια Mitsubishi είχα ακούσει παλιά, ότι έστελναν κιόλας πίσω σήμα σε τι κατάσταση ήταν, αλλά δεν το ξέρω με βεβαιότητα!

Ένας τρόπος (πλάγιος!) να ξέρεις τι κάνει το κλιματιστικό, είναι να του συνδέσεις μετρητή ενέργειας, αν καίει πολύ τότε είναι ανοιχτό, αν καίει ελάχιστα τότε είναι stanby. Δεν μπορώ να σκεφτώ, κάτι άλλο αυτή την στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mechpanos  σωστότατος !  to the point !  Ευχαριστώ ! 

1. Το οτι δεν απαιτήθηκε οπτική επαφή δεν σου έκανε εντύπωση ?  Εμένα πολύ ! 

2. Εχεις - έχετε κάποιον μετρητή ενέργειας υπόψη σας ?   Να φανταστώ οτι θα τρέχει με άλλη εφαρμογή ομως. Εκτος αν τα ελέγχω σε μια με το google home ?  'Η δεν γίνεται ? 

3. Υπάρχει πιθανότητα με ένα broadlink PRO που έχει RF να ελέγξω γκαραζόπορτα που ήδη έχει ασύρματο δέκτη ? 

Εχω ακούσει οτι δεν γίνεται επειδή ειναι κυλιόμενου κωδικού οι γκαραζόπορτες, όπως και οι συναγερμοί. Ισχύει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, tvkal είπε

mechpanos  σωστότατος !  to the point !  Ευχαριστώ ! 

1. Το οτι δεν απαιτήθηκε οπτική επαφή δεν σου έκανε εντύπωση ?  Εμένα πολύ ! 

2. Εχεις - έχετε κάποιον μετρητή ενέργειας υπόψη σας ?   Να φανταστώ οτι θα τρέχει με άλλη εφαρμογή ομως. Εκτος αν τα ελέγχω σε μια με το google home ?  'Η δεν γίνεται ? 

3. Υπάρχει πιθανότητα με ένα broadlink PRO που έχει RF να ελέγξω γκαραζόπορτα που ήδη έχει ασύρματο δέκτη ? 

Εχω ακούσει οτι δεν γίνεται επειδή ειναι κυλιόμενου κωδικού οι γκαραζόπορτες, όπως και οι συναγερμοί. Ισχύει ? 

1. Γιατι το τηλεκτοντρολ της τηλεορασης εχει παντα οπτικη επαφη αμεση; για σκεψου  ;)

2. Ναι θα θες αλλη εφαρμογη, εκτος αν εχει η broadlink δεν ξερω. Λογικα ολο και καποιος θα υπαρχει που θα συνεεργαζεται με Google home

3. Οχι δεν γινεται ακριβώς επειδη ειναι κυλιόμενος ο κωδικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spect~ 

ευχαριστώ πολύ και εσένα. Επειδή με κάποιο τρόπο θα το υλοποιήσω (ισως να θυμάστε που είχα αναφέρει οτι έχω τρελές καταναλωσεις λογω airbnb) ....

Ενα βήμα (για την ανθρωπότητα ...χαχα) έγινε και δουλεύει (broadlink) .

Το δεύτερο θα ειναι ο ελεγκτής κατανάλωσης.

Το τρίτο θα είναι οι παγίδες στις πορτες και τα παράθυρα. Επειδή μιλάμε για 4 παγίδες στο καθιστικό και άλλες 2 για τα υπνοδωμάτια, σύνολο 6.

Και τέταρτο, μετά θα βάλουμε και διακοπτες φώτων.(έχω κεραμιδοσκεπή με ψευδοροφή οπου περνάνε όλα τα καλωδια και μπορώ να κρύψω τους διακόπτες διατηρώντας στους τοίχους τους συμβατικούς )  

Κάποια σκέψη για σετ παγίδες και ελεγκτές (και ενδεχομένως φώτων ) ιδίας μάρκας για να μην πηγαίνουμε σε πολλούς κατασκευαστές και πολλες πλατφόρμες ?   Να πάω σε sonoff ?  ή δεν παιζει ρόλο αν τα εντάξεις - ελέγχεις ολα απο το google home ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, tvkal είπε

mechpanos  σωστότατος !  to the point !  Ευχαριστώ ! 

1. Το οτι δεν απαιτήθηκε οπτική επαφή δεν σου έκανε εντύπωση ?  Εμένα πολύ ! 

2. Εχεις - έχετε κάποιον μετρητή ενέργειας υπόψη σας ?   Να φανταστώ οτι θα τρέχει με άλλη εφαρμογή ομως. Εκτος αν τα ελέγχω σε μια με το google home ?  'Η δεν γίνεται ? 

3. Υπάρχει πιθανότητα με ένα broadlink PRO που έχει RF να ελέγξω γκαραζόπορτα που ήδη έχει ασύρματο δέκτη ? 

Εχω ακούσει οτι δεν γίνεται επειδή ειναι κυλιόμενου κωδικού οι γκαραζόπορτες, όπως και οι συναγερμοί. Ισχύει ? 

3 Ναι γίνεται αρκεί να "θυσιάσεις" ένα controlακι που έχεις. Βάζεις εντός της εμβέλειας εναν έξυπνο διακόπτη, στην έξοδο του ρελε που βραχυκυκλωνει όταν πάρει εντολή άνοιγεις το remote και το συνδέεις με τις επαφές του πλήκτρου που πατάς για να ενεργοποιήσεις το μοτέρ της πόρτας. Ρυθμίζεις τον έξυπνο διακόπτη να βραχυκυκλωνει  για 2 δευτερόλεπτα και να επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση. Θες λίγο κααλωδιακι και λίγο κολλητηροδουλεια.

 

Προσοχή όμως το sonoff δεν έχει απλά μια ξηρή επαφή στην έξοδο αλλά βγάζει 230v.

 

 

Επεξ/σία από portomarko
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, portomarko είπε

3 Ναι γίνεται αρκεί να "θυσιάσεις" ένα controlακι που έχεις. Βάζεις εντός της εμβέλειας εναν έξυπνο διακόπτη, στην έξοδο του ρελε που βραχυκυκλωνει όταν πάρει εντολή άνοιγεις το remote και το συνδέεις με τις επαφές του πλήκτρου που πατάς για να ενεργοποιήσεις το μοτέρ της πόρτας. Ρυθμίζεις τον έξυπνο διακόπτη να βραχυκυκλωνει  για 2 δευτερόλεπτα και να επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση. Θες λίγο κααλωδιακι και λίγο κολλητηροδουλεια. 

OK τα controlακια της γκαραζόπορτας (συρόμενη) που λες 6-7 ευρώ έχουν, δεν ειναι πρόβλημα. Ενα κουμπί έχουν που την ανοίγει, το ίδιο τη σταματάει, το ίδιο τη γυρίζει πίσω. Και μέσα στο στεγανό κουτί του μοτέρ χωράει.  Η υλοποίηση δεν ξέρω αφού δεν σκαμπάζω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tvkal είπε

Το δεύτερο θα ειναι ο ελεγκτής κατανάλωσης.

Το τρίτο θα είναι οι παγίδες στις πορτες και τα παράθυρα. Επειδή μιλάμε για 4 παγίδες στο καθιστικό και άλλες 2 για τα υπνοδωμάτια, σύνολο 6.

 

μια λύση αντί του ελεγκτή κατανάλωσης είναι να πάρεις μια επιπλέον παγίδα πόρτας και να την βάλεις στο πτερύγιο του κλιματιστικού,  έτσι θα βλέπεις αν είναι ανοιχτό ή κλειστό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DioNiSis_000 είπε

μια λύση αντί του ελεγκτή κατανάλωσης είναι να πάρεις μια επιπλέον παγίδα πόρτας και να την βάλεις στο πτερύγιο του κλιματιστικού,  έτσι θα βλέπεις αν είναι ανοιχτό ή κλειστό.

Σωστό και αυτό αν σκεφτείς οτι ήδη θα έχω ήδη 6+ παγίδες στις πόρτες, θα τα βλέπω ολα μαζί. Τέλειο !   Ευχαριστώ DioNiSis_000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
48 λεπτά πριν, portomarko είπε

3 Ναι γίνεται αρκεί να "θυσιάσεις" ένα controlακι που έχεις. Βάζεις εντός της εμβέλειας εναν έξυπνο διακόπτη, στην έξοδο του ρελε που βραχυκυκλωνει όταν πάρει εντολή άνοιγεις το remote και το συνδέεις με τις επαφές του πλήκτρου που πατάς για να ενεργοποιήσεις το μοτέρ της πόρτας. Ρυθμίζεις τον έξυπνο διακόπτη να βραχυκυκλωνει  για 2 δευτερόλεπτα και να επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση. Θες λίγο κααλωδιακι και λίγο κολλητηροδουλεια.

Προσοχή όμως το sonoff δεν έχει απλά μια ξηρή επαφή στην έξοδο αλλά βγάζει 230v.

Η ενα shelly 2,5 και τελειωσε η υποθεση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Η ενα shelly 2,5 και τελειωσε η υποθεση :)

Νομίζω και η sonoff έχει βγάλει έξυπνο διακόπτη που δεν χρειάζεται κόψιμο. Το λέω για την περιπτωση που μπουν τα υπόλοιπα (επαφές, διακόπτες κλπ) sonoff. 

 Αλλά δεν βρίσκω ποιός διακόπτης είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, DioNiSis_000 είπε

μια λύση αντί του ελεγκτή κατανάλωσης είναι να πάρεις μια επιπλέον παγίδα πόρτας και να την βάλεις στο πτερύγιο του κλιματιστικού,  έτσι θα βλέπεις αν είναι ανοιχτό ή κλειστό.

ωραίος! think out of the box!!!

Για την γκαραζόπορτα, δεν έχει και κουμπί να την ανοιγοκλείνεις, εκτός από το τηλεχειριστήριο; Μήπως εκεί μπορείς να καλωδιώσεις sonoff/shelly και χωρίς να θυσιάσεις τίποτα. Βασικά για το shelly 1 θα σου έλεγα, γιατί έχει μια ρύθμιση ειδική για γκαραζόπορτες από ότι έχω δει...

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Η ενα shelly 2,5 και τελειωσε η υποθεση :)

Νομίζω δεν θέλει το 2.5 απλά το 1, γιατί οι γκαραζόπορτες δεν έχουν συνήθως ξεχωριστό κουμπί για πάνω και για κάτω...Πατάς ανοίγει, ξαναπατάς σταματάει, πατάς κλείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Η ενα shelly 2,5 και τελειωσε η υποθεση :)

 Αυτό δεν ειναι το αντίστοιχο ? https://www.aliexpress.com/i/4000093070229.html

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ωραίος! think out of the box!!!

Για την γκαραζόπορτα, δεν έχει και κουμπί να την ανοιγοκλείνεις, εκτός από το τηλεχειριστήριο; Μήπως εκεί μπορείς να καλωδιώσεις sonoff/shelly και χωρίς να θυσιάσεις τίποτα. Βασικά για το shelly 1 θα σου έλεγα, γιατί έχει μια ρύθμιση ειδική για γκαραζόπορτες από ότι έχω δει...

Οχι δεν έχω διακόπτη, μονο τηλεχειριστήρια. 

Δεν ξέρω ομως αν με την πρόταση αυτή,  θυσιάσω και τα υπόλοιπα τηλεχειριστήρια και θα πρέπει να ανοίγω μονο εγώ και μονο μέσω της εφαρμογής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tvkal είπε

 Αυτό δεν ειναι το αντίστοιχο ? https://www.aliexpress.com/i/4000093070229.html

Οχι δεν έχω διακόπτη, μονο τηλεχειριστήρια. 

Δεν ξέρω ομως αν με την πρόταση αυτή,  θυσιάσω και τα υπόλοιπα τηλεχειριστήρια και θα πρέπει να ανοίγω μονο εγώ και μονο μέσω της εφαρμογής.

Γιατί να τα θυσιάσεις;;; Δεν υπάρχει θέμα! Εμείς στην δουλειά έχουμε συρόμενη πόρτα που έχει και κουμπί, μπορεί και η δικιά σου να έχει αλλά να μην έχει καλωδιωθεί...ή και να μην έχει, η λύση με την θυσία ενός remote είναι πολύ καλή, με λίγα χρήματα σε έναν ηλεκτρονικό ή αν πιάνουν τα χέρια σου με κολλητιρια, θα είσαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Γιατί να τα θυσιάσεις;;; Δεν υπάρχει θέμα! Εμείς στην δουλειά έχουμε συρόμενη πόρτα που έχει και κουμπί, μπορεί και η δικιά σου να έχει αλλά να μην έχει καλωδιωθεί...ή και να μην έχει, η λύση με την θυσία ενός remote είναι πολύ καλή, με λίγα χρήματα σε έναν ηλεκτρονικό ή αν πιάνουν τα χέρια σου με κολλητιρια, θα είσαι κομπλέ!

Εννοείς οτι θα δουλεύουν κανονικά ΚΑΙ τα τηλεχειριστήρια τα υπόλοιπα ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...