Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Καλησπέρα, 

Είχα πάρει πριν κάτι μήνες για να μπω στο κόσμο των αυτοματισμών κάτι έξυπνες πριζες blitzwolf. Όλα κομπλέ και μαζί με το Google home mini με voice command τα δουλεύω όλα ( και σκούπα ρομπότ της xiaomi) 

Πήρα σήμερα το κιτ της xiaomi με τους αισθητήρες πορτας κλπ αλλά δεν μπορώ να τα συνδιασω με τα υπόλοιπα που έχω. 

Πχ όταν ανοίγει ο αισθητήρας να ανοιγει ο διακόπτης της blitzwolf. 

Μπορώ να το κάνω αυτό μεσα από την εφαρμογή της Google Home η ifttt? 

Ευχαριστώ 

Νομίζω οτι μπορείς.  Και εγώ τέτοια ερωτήματα έχω. Αγόρασα 2  πριζες woox και τις ενέταξα στο google home. Αγόρασα το broadlink για να ελέγχω κλιματιστικά. Ολα καλά και με αυτό. Οι φίλοι εδώ μου είπαν να βάλω ένα sonoff στην γκαραζόπορτα.  Σκέφτομαι να συνεχίσω και με παγίδες στα παράθυρα και τις πόρτες (10+ τεμάχια).

Το δίλημμά μου ειναι να συνεχίσω με sonoff και sonoff bridge 433 ή να πάω σε xiaomi ή να πάω σε zigbee ?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, tvkal είπε

Νομίζω οτι μπορείς.  Και εγώ τέτοια ερωτήματα έχω. Αγόρασα 2  πριζες woox και τις ενέταξα στο google home. Αγόρασα το broadlink για να ελέγχω κλιματιστικά. Ολα καλά και με αυτό. Οι φίλοι εδώ μου είπαν να βάλω ένα sonoff στην γκαραζόπορτα.  Σκέφτομαι να συνεχίσω και με παγίδες στα παράθυρα και τις πόρτες (10+ τεμάχια).

Το δίλημμά μου ειναι να συνεχίσω με sonoff και sonoff bridge 433 ή να πάω σε xiaomi ή να πάω σε zigbee ?   

Οκ μπορώ αλλά πως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Οκ μπορώ αλλά πως? 

Δεν ξέρω, έχω προσωρινά απενεργοποιήσει το google home και δεν βρίσκω που μπαίνουν οι ρουτίνες. Εψαξα λιγο στο ιντερνετ και βρήκα αυτό

  • Tap the hamburger button in the top left of the app to expand the left menu and select More settings. (You can also open Google Assistant on Android or iOS and tap the Explore button in the top right corner, tap the action overflow button in the top right and select Settings to get to the same menu.)
  • Scroll down and select Routines....   https://www.cnet.com/how-to/how-to-create-shortcuts-for-google-home/
 

Δεν ξέρω, έχω προσωρινά απενεργοποιήσει το google home και δεν βρίσκω που μπαίνουν οι ρουτινες , για την ακρίβεια δε βλέπω καν το κουμπί για να σε βοηθήσω. Μια πιθανή εξήγηση την βρήκα εδώ  .... I tested to change the smartphone device language to English (Canada) instead of English (US) and suddenly the custom routines are back in Google Home, both creating new and editing old. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tvkal είπε

Δεν ξέρω, έχω προσωρινά απενεργοποιήσει το google home και δεν βρίσκω που μπαίνουν οι ρουτίνες. Εψαξα λιγο στο ιντερνετ και βρήκα αυτό

  • Tap the hamburger button in the top left of the app to expand the left menu and select More settings. (You can also open Google Assistant on Android or iOS and tap the Explore button in the top right corner, tap the action overflow button in the top right and select Settings to get to the same menu.)
  • Scroll down and select Routines....   https://www.cnet.com/how-to/how-to-create-shortcuts-for-google-home/
 

Δεν ξέρω, έχω προσωρινά απενεργοποιήσει το google home και δεν βρίσκω που μπαίνουν οι ρουτινες , για την ακρίβεια δε βλέπω καν το κουμπί για να σε βοηθήσω. Μια πιθανή εξήγηση την βρήκα εδώ  .... I tested to change the smartphone device language to English (Canada) instead of English (US) and suddenly the custom routines are back in Google Home, both creating new and editing old. 

Έχω βρει το routines στο Google assistant. 

Αλλάζοντας την γλώσσα σε αγγλικά το εμφανίζει. 

Αλλά δεν έχει πέρα από την σκούπα κάτι άλλο για να ρυθμίσεις. 

Και δεν παίρνει καν τα scenes από το mi home... Αντίθετα από το brilliant smart δείχνει τα scenes 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί ερώτηση γενικής φύσεως.

Έχω πάρει ταινίες led blitzwolf που θα τοποθετηθούν το σκ στα κρεβάτια των παιδιών. Από όσο διαβάζω οι ταινίες συνδέονται και με tuya app το οποίο είναι συμβατό και με HA. Επίσης έχω αγοράσει shelly που σκοπεύω να τοποθετήσω σχεδόν σε κάθε διακοπή του σπιτιού.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Αν στον διακόπτη του τοίχου βάλω ένα διπλό κλασικό διακόπτη με shell 2.5 αντί για shelly 1 θα μπορώ να το ένα κουμπί να ανάβω κλασικά το φως και με το άλλο κουμπι να δίνει το shelly εντολή να ανάψουν οι ταινίες; 

Δεν ξέρω να μπορεί να γίνει μεσω HA ή με κατι αλλο μιας και η εμπειρία μου με το ΗΑ είναι ελάχιστη.... αλλά σε αυτή την φάση θέλω να ρωτήσω το αν γίνεται. Όχι ακριβώς το πως. Όταν θα έρθει η ώρα θα ρωτήσω στο αντίστοιχο topic για το πως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ακολουθεί ερώτηση γενικής φύσεως.

Έχω πάρει ταινίες led blitzwolf που θα τοποθετηθούν το σκ στα κρεβάτια των παιδιών. Από όσο διαβάζω οι ταινίες συνδέονται και με tuya app το οποίο είναι συμβατό και με HA. Επίσης έχω αγοράσει shelly που σκοπεύω να τοποθετήσω σχεδόν σε κάθε διακοπή του σπιτιού.

Η ερώτηση είναι η εξής: Αν στον διακόπτη του τοίχου βάλω ένα διπλό κλασικό διακόπτη με shell 2.5 αντί για shelly 1 θα μπορώ να το ένα κουμπί να ανάβω κλασικά το φως και με το άλλο κουμπι να δίνει το shelly εντολή να ανάψουν οι ταινίες; 

Δεν ξέρω να μπορεί να γίνει μεσω HA ή με κατι αλλο μιας και η εμπειρία μου με το ΗΑ είναι ελάχιστη.... αλλά σε αυτή την φάση θέλω να ρωτήσω το αν γίνεται. Όχι ακριβώς το πως. Όταν θα έρθει η ώρα θα ρωτήσω στο αντίστοιχο topic για το πως.

λογικά αν δώσεις ρεύμα και στον δεύτερο διακόπτη θα μπορείς μετά να φτιάξεις ένα Switch και όταν πάει σε on να ανάβει την λεντοταινισ μέσω αυτοματισμού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Η ερώτηση είναι η εξής: Αν στον διακόπτη του τοίχου βάλω ένα διπλό κλασικό διακόπτη με shell 2.5 αντί για shelly 1 θα μπορώ να το ένα κουμπί να ανάβω κλασικά το φως και με το άλλο κουμπι να δίνει το shelly εντολή να ανάψουν οι ταινίες;

Ναι, μπορείς! Αυτό που είπε ο @Spect~!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ιδέα, δεν ρίχνεις και ένα σπιράλ να μπορεί να περάσει εύκολα οπτική ίνα όταν σου έρθει, μέχρι εκεί που θα είναι το ρούτερ...

ΣΩΣΤΟΣ! δεν το σκεφτηκα! τι διαμετρου χρειαζεται? επισης, ερωτηση: 

απο την κεντρικη πριζα μεχρι το ρουτερ το σπιραλ? μεχρι την κεντρικη πριζα πως θα φτασει? γιατι καπου νομιζει ειχα διαβασει οτι τις περνουσαν μεσα απο το ασανσερ ή απο φωταγωγο..

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, emperor4her είπε

ΣΩΣΤΟΣ! δεν το σκεφτηκα! τι διαμετρου χρειαζεται? επισης, ερωτηση: 

απο την κεντρικη πριζα μεχρι το ρουτερ το σπιραλ? μεχρι την κεντρικη πριζα πως θα φτασει? 

Ανάλογα με την διάταξη του σπιτιού και πού θα έχεις την θέση για το router/switch και από εκεί θα γίνεται η διακλάδωση που θα δίνεις δίκτυο στις πρίζες, ξεκινάς από εκεί το σπιράλ της οπτικής, μέχρι εκεί που θα σου φέρει την οπτική ίνα ο πάροχος σου, τώρα αυτό που θα είναι θα το δεις πώς θα τον βολεύει γι' αυτό λέω ανάλογα με την διάταξη του σπιτιού! Αν κάνεις μια ψαχτική στο youtube, θα δεις βιντεάκια από εγκαταστάσεις οπτικών, πώς το έχουνε κάνει...σκέφτηκα ότι είναι καλή ιδέα αφού κάνεις τέτοια δουλειά τώρα, να ρίξεις ένα σπιράλ μέχρι κάποιο εύκολο σημείο που θα βολεύει να σου μπει η οπτική, για να μην χρειάζεται να κάνεις μερεμέτια και ατσαλιές, αργότερα! (βασικά δεν το σκέφτηκα έτσι απλά, το έκανα κιόλας στο σπίτι μου, είπα του ηλεκτρολόγου όπως περνάει τα σπιράλ για τα τηλέφωνα, να περάσει κι ένα κενό για να μπει μελλοντικά, οπτική!) Νομίζω με ένα κοινό Φ32 θα είσαι κομπλέ για να είσαι και άνετος, τώρα αν δεν σου χωράει, πέρνα Φ20, πέρνα κι ένα συρματάκι/ατσαλίνα από πριν μέσα για να μπορείς να τραβήξεις το όποιο καλώδιο θες να περάσεις κι είσαι κομπλέ...

Επεξ/σία από mechpanos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, emperor4her είπε

επισης, τα καλωδια θα περαστουν μεσα σε σωληνες.. οποτε καποια στιγμη σε 5 χρονια αν χρειαστω cat10 (λεμε τωρα) τα αλλαζω σχετικα ευκολα..

Τι εννοείς με αυτό; Θα τα περάσεις με σωλήνα μέσα από τον τοίχο για κανάλι; Και μετά πως αλλάζουν σχετικά εύκολα;

 

14 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ιδέα, δεν ρίχνεις και ένα σπιράλ να μπορεί να περάσει εύκολα οπτική ίνα όταν σου έρθει, μέχρι εκεί που θα είναι το ρούτερ...

Θες να εξηγήσεις τι είναι το σπιράλ και που χρησιμεύει; Δεν έχω οπτική, αλλά ξέρω ότι σου φέρνει ο πάροχος την οπτική μέχρι το σπίτι όπου συνδέεται με το OTP και μετά με LAN με το router.

Σορρυ παιδιά, λόγω πιθανής ανακαίνισης στο μέλλον μαζεύω ότι ιδέες μπορώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, red7genius είπε

ΤΙ Εννοείς με αυτό; Θα τα περάσεις με σωλήνα μέσα από τον τοίχο για κανάλι; Και μετά πως αλλάζουν σχετικά εύκολα;

Θες να εξηγήσεις τι είναι το σπιράλ και που χρησιμεύει; Δεν έχω οπτική, αλλά ξέρω ότι σου φέρνει ο πάροχος την οπτική μέχρι το σπίτι όπου συνδέεται με το OTP και μετά με LAN με το router.

Σορρυ παιδιά, λόγω πιθανής ανακαίνισης στο μέλλον μαζεύω ότι ιδέες μπορώ!

σωστα, θα περασω ενα σπιραλ σωληνα απο την πριζα μεχρι το ρουτερ ετσι ωστε να εχω το σωληνα. οταν χρειαστει να περασω καλωδιο ή οπτικη, θα περασει μεσα απο κει απο κουτι σε κουτι.

ενδεικτικα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, red7genius είπε

Τι εννοείς με αυτό; Θα τα περάσεις με σωλήνα μέσα από τον τοίχο για κανάλι; Και μετά πως αλλάζουν σχετικά εύκολα;

Θες να εξηγήσεις τι είναι το σπιράλ και που χρησιμεύει; Δεν έχω οπτική, αλλά ξέρω ότι σου φέρνει ο πάροχος την οπτική μέχρι το σπίτι όπου συνδέεται με το OTP και μετά με LAN με το router.

Σορρυ παιδιά, λόγω πιθανής ανακαίνισης στο μέλλον μαζεύω ότι ιδέες μπορώ!

Το σπιράλ είναι μια εύκαμπτη σωλήνα σε διάφορες διαμέτρους, μέσα από την οποία περνάς τα καλώδια. Τυπικά οι τοίχοι όλων των σπιτιών από κουτί σε κουτί,έχουν περασμένους άκαμπτους σωλήνες για αυτή την δουλειά, τα σπιράλ συνήθως είναι πιο χοντρά και χρησιμοποιούνται είτε επιδαπέδια είτε σε εξωτερικές εγκαταστάσεις.
https://www.kouvidis.gr/

Η άλλη λύση, είναι να ορατά, επίτοιχα κανάλια οδεύεσεως, αλλά δεν μου αρέσουν, αν κάνεις ανακαίνιση το εντοιχίζεις και τέλος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, Προ ημερών ζήτησα τη βοήθεια σας σχετικά με τον εξ αποστάσεως χειρισμό συρόμενης πόρτας γκαράζ. Μου προτείνατε δυό τρόπους ανοίγματος με χρήση sonoff ή shelly για το άνοιγμα 

1.     με τη ενσύρματη διασύνδεση του με την επαφής για διακόπτη on-off που έχει η πλακέτα του μοτέρ    ή 

2.     με τη ενσύρματη διασύνδεση του με το μπουτόν ενός αναπληρωματικού τηλεχειριστηρίου, το οποίο θα έδινε εντολή on-off. 

Πέρα όμως απο την αποστολή της εντολής νομίζω οτι και στις δυο περιπτώσεις το πραγματικό status της πόρτας αν ειναι πλέον ανοικτή ή κλειστή ή κάποιος άλλος την ανοιξε ή την ξέχασε ανοικτή, δεν θα το έχουμε ....  Ισχύει αυτό ή οχι ? Και τι μπορούμε να κάνουμε ? 

Σας παραθέτω ένα σχεδιαγραμματάκι για να δειτε πως είναι ο χώρος καθώς και το λινκ με το μοντέλο της πλακέττας. https://download.tpl.one/ATG/pdf/Installation Instructions S-5060.pdf

image.png.a565d83b62f1dfa77d2d33816cf6b65c.png

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, Προ ημερών ζήτησα τη βοήθεια σας σχετικά με τον εξ αποστάσεως χειρισμό συρόμενης πόρτας γκαράζ. Μου προτείνατε δυό τρόπους ανοίγματος με χρήση sonoff ή shelly για το άνοιγμα 

1.     με τη ενσύρματη διασύνδεση του με την επαφής για διακόπτη on-off που έχει η πλακέτα του μοτέρ    ή 

2.     με τη ενσύρματη διασύνδεση του με το μπουτόν ενός αναπληρωματικού τηλεχειριστηρίου, το οποίο θα έδινε εντολή on-off. 

Πέρα όμως απο την αποστολή της εντολής νομίζω οτι και στις δυο περιπτώσεις το πραγματικό status της πόρτας αν ειναι πλέον ανοικτή ή κλειστή ή κάποιος άλλος την ανοιξε ή την ξέχασε ανοικτή, δεν θα το έχουμε ....  Ισχύει αυτό ή οχι ? Και τι μπορούμε να κάνουμε ? 

Σας παραθέτω ένα σχεδιαγραμματάκι για να δειτε πως είναι ο χώρος καθώς και το λινκ με το μοντέλο της πλακέττας. https://download.tpl.one/ATG/pdf/Installation Instructions S-5060.pdf

GARAGE SLIDING DOOR OPENER.bmp 148 kB · 0 downloads

θα χρειαστείς μαγντικές επαφές που να αναφέρουν και τις 2 θέσεις on-off. υπάρχουν πολλές ανάλογα με τις ανάγκες και το συστημα που θα επιλέξεις.. ασύρματες και ενσύρματες rf + zigbee

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...