Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίρνεις το απλό το Σονοφ και στον πίνακα βάζεις ένα ρελέ ισχύος που οπλίζει από βοηθητικό κύκλωμα και το οπλίζεις με το sonoff. Πες στον ηλεκτρολόγο σου αυτό, και θα καταλάβει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

επειδη εχω ηδη παει ηδη 30 σελιδες πισω, αν καποιος το βρει η θυμαται πως θα του ημουν ευγνωμων!

IMG_20200928_001147_859.jpg.3c99627d67163c62c7b79ffcb9a0cf51.jpg

Τα credits σε άλλο μέλος που το είχε ανεβάσει παλιότερα εδώ μέσα και δυστυχώς δεν τον θυμάμαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Πρώτα βήματα σε smarthome από εμένα. Έχω βάλει wifi διακόπτες κινεζιές του 15άρικου αυτού το στυλ https://www.aliexpress.com/item/4000817060836.html?spm=2114.search0302.3.1.fa9d2485k3QBKe&s=p&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_0,searchweb201603_0,ppcSwitch_0&algo_pvid=f0752a46-55a3-4e9f-9802-8fc4abb46232&algo_expid=f0752a46-55a3-4e9f-9802-8fc4abb46232-0 για να ανεβοκατεβάζω τα ρολλά και όλα καλά.Αν βοηθάει λέει firmware main module/MCU 1.07

Για την ώρα τους ελέγχω από το SmartLife app (ίσως στο μέλλον αν υπάρχει χρόνος ασχοληθώ με ΗΑ) το οποίο με καλύπτει για την ώρα μια χαρά και ας ξέρουν οι κινέζοι τι ώρα πάω για ύπνο.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να αλλάξει το χρώμα του φωτισμού του διακόπτη, το backlight δηλαδή. Από το smart life ελέγχεις μόνο αν θα φωτίζεται ή όχι. Αυτή τη στιγμή είναι μπλε, αλλά θεωρώ ότι θα μπορεί να αλλάξει γιατί π.χ. γίνεται κόκκινο όταν είναι ενεργή κάποια λειτουργεία ή πράσινο όταν δεν έχει σύνδεση wifi. Θα ήθελα να τα κάνω να γίνονται κόκκινα τις νυχτερινές ώρες ώστε να λειτουργούν σαν φωτάκι νύχτας στο παιδικό δωμάτιο, αλλά δε μου αρέσει το ψυχρό μπλε.

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 8:21 ΜΜ, thiva7 είπε

Καλησπέρα, 

Είχα πάρει πριν κάτι μήνες για να μπω στο κόσμο των αυτοματισμών κάτι έξυπνες πριζες blitzwolf. Όλα κομπλέ και μαζί με το Google home mini με voice command τα δουλεύω όλα ( και σκούπα ρομπότ της xiaomi) 

Πήρα σήμερα το κιτ της xiaomi με τους αισθητήρες πορτας κλπ αλλά δεν μπορώ να τα συνδιασω με τα υπόλοιπα που έχω. 

Πχ όταν ανοίγει ο αισθητήρας να ανοιγει ο διακόπτης της blitzwolf. 

Μπορώ να το κάνω αυτό μεσα από την εφαρμογή της Google Home η ifttt? 

Ευχαριστώ 

Δεν μπορείς με Google Home. Το Google Home δεν έχει ακόμα υποστήριξη για αισθητήρες πόρτας. Αντίστοιχα, νομίζω πως το Mi Home δεν υποστηρίζει IFTTT, τουλάχιστον απευθείας, οπότε επίσης δεν μπορείς να το κάνεις μέσω αυτού. Αν και δεν έχω ασχοληθεί με Mi Home ή  IFTT, μπορεί να κάνω και λάθος. Μπορείς σίγουρα με Home Assistant, αν θέλεις να ασχοληθείς.

Στις 25/9/2020 στις 5:38 ΜΜ, userAnon είπε

νομίζω ότι αυτή κάνει αλλά αλλά δεν αναφέρουν πουθενά ότι είναι zigbee https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/exupnos-fotismos/labtires/tradfri-lamptiras-led-e27-806-lumen-asyrmatis-rythmisis/90408797).

Όλες οι Tradfri είναι Zigbee

Στις 25/9/2020 στις 6:08 ΜΜ, tvkal είπε

Οι επαφές δουλεύουν καλά μέσα απο τα κουτιά ?

Μετά την παρότρυνση του mechpanos έκανα μια έρευνα και κάθε zigbee επαφή βγαίνει τουλάχιστον 2-3 φορές ακριβότερη από τις RF και ακόμα περισσότερο απο τις wifi. Αν σκεφτείς οτι έχω συνολικά 10+ επάφες το κοστος πάει στο θεό.

Για τα bridge-hubs επίσης 5 φορές επάνω το zigbee.  To RF ειναι πιο βατό για μένα οπως και το wifi.   

Είσαι σίγουρος για το 2-3 φορές; Στο επίσημο κατάστημα της Sonoff πχ η zigbee επαφή της Sonoff έχει € 7,31 και η RF  € 5.15

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, ψαχνω να βρω το smart κερατο της sonoff για τον πινακα για το θερμοσυφωνα, και βρισκω μονο μεχρι 16Α. η ασφλεια στον πινακα ειναι 20Α... ο θερμοσυφωνας ειναι μες το παταρι για να σκαρφαλωσω εκει μεσα λιγο δυσκολο!

20Α δεν υπαρχει??

Δεν συνδεεις το sonoff απευθειας στον θερμοσιφωνα.

Βαζεις ρελε ισχυος και το sonoff οδηγει το ρελε.

Αν το βαλεις απευθειας βαλε και πυροσβεστηρα διπλα στον πινακα. :)

 

Επεξ/σία από themis_17
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gippas είπε

Είσαι σίγουρος για το 2-3 φορές; Στο επίσημο κατάστημα της Sonoff πχ η zigbee επαφή της Sonoff έχει € 7,31 και η RF  € 5.15

Σε ελληνικά καταστήματα κοίταξα πχ

Sonoff Μαγνητικός Αισθητήρας συναγερμού DW1, 433.92MHz, 12V 23A, λευκός  5,12

SONOFF DW2 - Wi-Fi Wireless Door/Window Sensor  14,85

SONOFF SNZB-04 - ZigBee Wireless Door/Window Sensor 15,98

Αν θέλεις μονο για 10 επάφές 150+ ευρώ, είναι κόστος και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τα δώσω, συν ολα τα άλλα. Αλλωστε απο τα λίγα που διάβασα η τεχνολογία προσωρά, οι κινέζοι συνεχώς παράγουν,  οι τιμές πέφτουν,  σε 2-3 χρονάκια θα βάζεις οτι θέλεις στο 1/3 του σημερινού κόστους. Μέχρι τότε όμως ας απολαύσουμε οτι μπορούμε. 

12 ώρες πριν, lordvec είπε

Για την ώρα τους ελέγχω από το SmartLife app ... το οποίο με καλύπτει για την ώρα μια χαρά και ας ξέρουν οι κινέζοι τι ώρα πάω για ύπνο.

Εγραψες ! Οσο σκέφτομαι τον κινέζο να περιμένει άγρυπνος τι ώρα θα κοιμηθείς ή τι ώρα θα ξυπνήσεις !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σ όλους.

Στο configuration.yaml του ΗΑ έχω φτιάξει το παρακάτω για να έχω τις ημέρες της εβδομάδος και να τις χρησιμοποιώ σε αυτοματισμούς. Στα log μου βγάζει σφάλμα ότι πρέπει να βγάλω το entity_id. Αν το αφαιρέσω δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να βλέπω την ημέρα της εβδομάδος;

Ευχαριστώ

- platform: time_date

    display_options:

      - 'time'

  - platform: template

    sensors:

      dayoftheweek:

        value_template: "{{ ['Monday','Tuesday','Wednesday','Thursday','Friday','Saturday','Sunday'] }}"

        entity_id: sensor.time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα σ όλους.

Στο configuration.yaml του ΗΑ έχω φτιάξει το παρακάτω για να έχω τις ημέρες της εβδομάδος και να τις χρησιμοποιώ σε αυτοματισμούς. Στα log μου βγάζει σφάλμα ότι πρέπει να βγάλω το entity_id. Αν το αφαιρέσω δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να βλέπω την ημέρα της εβδομάδος;

Ευχαριστώ

- platform: time_date

    display_options:

      - 'time'

  - platform: template

    sensors:

      dayoftheweek:

        value_template: "{{ ['Monday','Tuesday','Wednesday','Thursday','Friday','Saturday','Sunday'] }}"

        entity_id: sensor.time

Καλύτερα να υποβάλεις το ερώτημα στο thread του HA...
Καλημέρα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tvkal είπε

Εγραψες ! Οσο σκέφτομαι τον κινέζο να περιμένει άγρυπνος τι ώρα θα κοιμηθείς ή τι ώρα θα ξυπνήσεις !  

Τον τρώει η αγωνία σου λέω. Προχτές να καταλάβεις που άργησα να κλείσω τα ρολλά με πήραν τηλέφωνο από Κίνα και μου την είπαν!

Για το πώς αλλάζει το χρώμα του backlight κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lordvec είπε

Τον τρώει η αγωνία σου λέω. Προχτές να καταλάβεις που άργησα να κλείσω τα ρολλά με πήραν τηλέφωνο από Κίνα και μου την είπαν!

Για το πώς αλλάζει το χρώμα του backlight κανείς;

Εκεί που σου την είπαν, δεν τους ρώταγες και για το χρώμα του backlight!!! :) Αυτό μόνο από τον κατασκευαστή, αν βγάλεις άκρη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα σ όλους.

Στο configuration.yaml του ΗΑ έχω φτιάξει το παρακάτω για να έχω τις ημέρες της εβδομάδος και να τις χρησιμοποιώ σε αυτοματισμούς. Στα log μου βγάζει σφάλμα ότι πρέπει να βγάλω το entity_id. Αν το αφαιρέσω δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να βλέπω την ημέρα της εβδομάδος;

Ευχαριστώ

- platform: time_date

    display_options:

      - 'time'

  - platform: template

    sensors:

      dayoftheweek:

        value_template: "{{ ['Monday','Tuesday','Wednesday','Thursday','Friday','Saturday','Sunday'] }}"

        entity_id: sensor.time

https://www.home-assistant.io/integrations/workday/

 

το entitiy_id που λεει να σβησεις αναφαίρεται σε άλλα σημεια κωδικα οχι εκει. στο λεω γιατι και γω το ψαχνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα ένα διακόπτη wifi, ο οποίος να αναβοσβήνει με touch, αλλά να μπορώ να τον ελέγχω και απο το τηλέφωνο.

Αν γίνεται να είναι και διπλός ακόμα καλύτερα.

Τι προτείνετε;

Αυτή τη στιγμή έχω Broadlink Rm pro+ που ελέγχει μερικές λάμπες με υπέρυθρες, κλιματισιτκό, τηλεόραση, ενισχυτή, ledοταινία.

Επίσης έχει πάνω και τον αισθητήρα ποιότητας αέρα της Broadlink.

Να βρώ κάτι πάνω στο Broadlink ή κάτι με ξεχωριστό app ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, Da_rudakos είπε

Παιδιά θα ήθελα ένα διακόπτη wifi, ο οποίος να αναβοσβήνει με touch, αλλά να μπορώ να τον ελέγχω και απο το τηλέφωνο.

Αν γίνεται να είναι και διπλός ακόμα καλύτερα.

Τι προτείνετε;

Αυτή τη στιγμή έχω Broadlink Rm pro+ που ελέγχει μερικές λάμπες με υπέρυθρες, κλιματισιτκό, τηλεόραση, ενισχυτή, ledοταινία.

Επίσης έχει πάνω και τον αισθητήρα ποιότητας αέρα της Broadlink.

Να βρώ κάτι πάνω στο Broadlink ή κάτι με ξεχωριστό app ;

sonoff t2

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Παιδιά θα ήθελα ένα διακόπτη wifi, ο οποίος να αναβοσβήνει με touch, ..... διπλός ακόμα καλύτερα....έχω Broadlink Rm pro+

 

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

sonoff t2

Spect- τον έχεις δει σε λειτουργία αυτόν τον διακόπτη ?   Σε ρωτάω γιατί ειχα διαβάσει οτι οι αφής λιγάκι χάνουν παατήματα. 

Επειδή και εγώ έχω broadlink σκεφτόμουν και εγώ RF και επειδή το σπίτι μου έχει κεραμιδοσκεπή με οροφή προσβάσιμη οπου τρέχουν ολα τα καλώδια

έχω τη δυνατότητα τους δέκτες να τους βάλω στην οροφή. Αλλά έλεγα για κάτι τέτοιο να ειναι πατήματος. Τη γνώμη σας θα ήθελα. 

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SS2-Smart-Wireless-Switch-RF433MHz-Wall-Panel-Remote-Controller-1-or-2-or-3-Gang-DIY-Module-Self-power-for-Home-Lamp-Light-LED-Bulb-p-1573224.html?currency=USD&utm_source=facebook&utm_medium=cpc_ods&utm_content=ada&utm_campaign=ada-bw-dpa-rm-v14c30-0925-1&utm_gender=all&ad_id=23843675746930112&fbclid=IwAR0dN5NsxknKUNs68_9yr3JRFlCNha4WLefmN0ycKJocFzt9NKtkkD4x7vM&ID=6265279&cur_warehouse=CZ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, tvkal είπε

Spect- τον έχεις δει σε λειτουργία αυτόν τον διακόπτη ?   Σε ρωτάω γιατί ειχα διαβάσει οτι οι αφής λιγάκι χάνουν παατήματα. 

Επειδή και εγώ έχω broadlink σκεφτόμουν και εγώ RF και επειδή το σπίτι μου έχει κεραμιδοσκεπή με οροφή προσβάσιμη οπου τρέχουν ολα τα καλώδια

έχω τη δυνατότητα τους δέκτες να τους βάλω στην οροφή. Αλλά έλεγα για κάτι τέτοιο να ειναι πατήματος. Τη γνώμη σας θα ήθελα. 

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SS2-Smart-Wireless-Switch-RF433MHz-Wall-Panel-Remote-Controller-1-or-2-or-3-Gang-DIY-Module-Self-power-for-Home-Lamp-Light-LED-Bulb-p-1573224.html?currency=USD&utm_source=facebook&utm_medium=cpc_ods&utm_content=ada&utm_campaign=ada-bw-dpa-rm-v14c30-0925-1&utm_gender=all&ad_id=23843675746930112&fbclid=IwAR0dN5NsxknKUNs68_9yr3JRFlCNha4WLefmN0ycKJocFzt9NKtkkD4x7vM&ID=6265279&cur_warehouse=CZ

Εχω SonofF και οντως το πατημα του δεν με ενθουσιαζει καθολου.. RF dδεν θα εβαζα σιγουρα.. Zigbee δεν σε παιρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...