Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, Joe22 είπε

https://www.gearbest.com/living-appliances/pp_344667.html?wid=1433363

Σε ευχαριστώ. Αναφέρεσαι στον παραπάνω τύπο; 

Προσπαθώ να τον βρω και σε κιτ, αλλά στα κιτς μάλλον είναι ο προγενέστερος τύπος ως gateway...

Ναι, εννοείς να τα βρεις όλα σε πακέτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Ναι, εννοείς να τα βρεις όλα σε πακέτο;

Ακριβώς, έχεις κ´αποιο λινκ για πακέτο;

1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

Ναι, εννοείς να τα βρεις όλα σε πακέτο;

Ακριβώς, έχεις κ´αποιο λινκ για πακέτο;

Γενικά υπάρχουν αρκετοί τύποι xiaomi gateway, και χάνεται η μπάλα.. Δεν είμαι σίγουρος ποιος τύπος είναι πιο ευέλικτος με τις διάφορες συσκευές, ή ποιος λειτουργει καλύτερα σε περιβάλλον wifi, κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Ακριβώς, έχεις κ´αποιο λινκ για πακέτο;

Ακριβώς, έχεις κ´αποιο λινκ για πακέτο;

Γενικά υπάρχουν αρκετοί τύποι xiaomi gateway, και χάνεται η μπάλα.. Δεν είμαι σίγουρος ποιος τύπος είναι πιο ευέλικτος με τις διάφορες συσκευές, ή ποιος λειτουργει καλύτερα σε περιβάλλον wifi, κλπ...

Κοίτα έχει διάφορα πακέτα, εσύ τι θες να κάνεις.το βασικό είναι το gateway και ένα switch, μετά παίζει θα έχει σενσορες για παράθυρο και πόρτα ή smarter smart plug.Ποια αξεσουάρ θα σε χρειαστούν για να μην αγοράσεις μετά αλλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Κοίτα έχει διάφορα πακέτα, εσύ τι θες να κάνεις.το βασικό είναι το gateway και ένα switch, μετά παίζει θα έχει σενσορες για παράθυρο και πόρτα ή smarter smart plug.Ποια αξεσουάρ θα σε χρειαστούν για να μην αγοράσεις μετά αλλά.

Θέλω να χειρίζομαι σένσορες παραθύρων και πορτών, υγρασιόμετρα κλπ.

Από ό,τι έχω καταλάβει ο χειρισμός και η επικοινωνία κάποιου κιτ γίνεται καλύτερα μέσω wifi, κι όχι bluetooth κλπ

Οπότε συνεχίζεις να μου συστήνεις το αρχικό gateway; 

Τι είναι το switch, είναι απαράιτητο; Τι είναι το smarter smart plug; 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Joe22 είπε

Θέλω να χειρίζομαι σένσορες παραθύρων και πορτών, υγρασιόμετρα κλπ.

Από ό,τι έχω καταλάβει ο χειρισμός και η επικοινωνία κάποιου κιτ γίνεται καλύτερα μέσω wifi, κι όχι bluetooth κλπ

Οπότε συνεχίζεις να μου συστήνεις το αρχικό gateway; 

Τι είναι το switch, είναι απαράιτητο; Τι είναι το smarter smart plug; 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Οκ, τα βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση έχω τα και 3 τα echo.

Το Plus to πήρα για το σαλόνι , To echo για το γραφείο ( playroom ) και το dot για κρεβατοκαμαρα... δεν τα έχω δουλέψει ακόμα γιατί στο σπίτι θα μπούμε από Σεπτέμβρη - Οκτωβρίο . Η ερώτηση μου , τωρα που θέλω να πάρω τις λάμπες τις Philips hue  δεν χρειάζεται να πάρω το Hub διότι έχω το Plus ? Η δεν κατάλαβα καλά ? Αν ναι , θα είναι σαν να το έχω η θα έχω κάποιο περιορισμό?  Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Echo Plus is a simple way to start your smart home. It has a built-in ZigBee smart home hub, which allows for simple and direct setup of compatible ZigBee lights, plugs and more from brands including Philips Hue, Hive and more. No additional hub required.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις το Hue της Phillips εαν θέλεις να λές εντολές τύπου, άλλαξε το χρώμα σε μπλε, κόκκινο κτλ. Με το echo plus (που έχω και εγω) λειτουργεί κανονικά το "άναψε/κλεισε το φως" και το dim light (που χαμηλώνει την ένταση της λάμπας!). Επίσης μέσω του alexa app μπορείς να ελέγχεις τα φώτα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν το broadlink rm pro, ένα ωραίο workaround για να μπορούν να χρησιμοποιούν τις userdefine συσκευές με την alexa είναι να δημιουργούν scene στο IHC με αυτές τις συσκευές και μετά να ανακαλύπτουν το scene μεσω της alexa

 

*userdefine χρησιμοποιούμε συνήθως όταν θέλουμε να συνδέσουμε πχ RF συσκευή (όπου χρειάζεται frequency scanning) και δεν θέλουμε να την βλέπει σαν λάμπα η alexa γιατί σε ρουτίνα προσπαθεί να την ανάψει με dim και αποτυγχάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2018 στις 2:53 ΜΜ, samniotis είπε

Για όσους έχουν το broadlink rm pro, ένα ωραίο workaround για να μπορούν να χρησιμοποιούν τις userdefine συσκευές με την alexa είναι να δημιουργούν scene στο IHC με αυτές τις συσκευές και μετά να ανακαλύπτουν το scene μεσω της alexa

 

IHC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intelligent Home Center , η εφαρμογή για το rm pro που συνεργάζεται και με την alexa

https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.com.broadlink.econtrol.plus&hl=en_US

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα κ απο εμενα ... 

Θελω τις γνωσεις και τις γνωμες σας ... 

Ετοιμαζομαι να μετακομισω σε νεο σπιτι στο οποιο ελεγα να βαλω για διακοπτες την σειρα LivingLight Air της Legrand  

https://www.legrand.gr/images/pdfs/pdfs_entypon/entypa2017/Air_Brochure_10_17.pdf

Και επειδη με τρωει κ εμενα το θεμα του να ειναι λιγο εξυπνακιας το σπιτι ηθελα αρχικα να μπορω να χειριστω τα ρολλα απο τις μπαλκονοπορτες ( Φτιαχνοντας σεναρια για πρωινο ξυπνημα κλπ ... ) 

Με μια προχειρη αναζητηση που εκανα για να δουλεψει αυτο χρειαζομαι ZigBee hub και μεσω App μετα τα χειριζομαι οπως κ διακοπτες κλπ ... 

Αξιζει λετε μεσω της legrand ? Εχει και κατι οθονουλες που μπορεις να χειριζεται κανεις τα διαφορα αλλα δεν εχω ιδεα απο τιμες κλπ ... 

 

Στο νεο σπιτι για θερμοστατη μαλλον παω για τον Siemens RDS110  ή για 

Schneider Electric Wiser Air
http://amzn.to/2wQoPqA

 , εκτος αν εχετε κατι καλυτερο να προτεινετε πχ ecobee nest κλπ

https://www.siemens.com/gr/el/home/proionta/technologiesktirion/themata/exipnos-thermostatis.html

 

Μεχρι τωρα ειμαι με κατι Dlink και Belkin μπριζες και χειριζομαι οσο πιο "χαζα" μπορω καφετιερα , φωτιστικο δαπεδου , καλοριφερ ρευματος κλπ ... 

 

Ειμαι σε περιβαλλον Mac γενικα ( κινητο tablet κλπ  )  οποτε καλο θα ηταν να μπορουσα με ευκολια να τα χειριστω ολα απο εκει 

 

 

Επεξ/σία από themis_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα κοιτούσα σε Fibaro, αν το σηκώνει η τσέπη σου.

https://www.fibaro.com/en/products/roller-shutter-2/

Είναι παρόμοιο με το Zigbee αλλα δουλεύει 100% απροβλημάτιστα και επίσης οποιαδήποτε συσκευή είναι Z-wave compatible θα δουλέψει αμέσως. Μόνο πρόσεξε αν αγοράσεις τίποτα Ζ-wave απο μαγαζί εκτός Ευρώπης να ελέγξεις την συχνότητα, είναι διαφορετική σε Ευρώπη και Αμερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...