Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  σε όλους 

Μπηκα στο φορουμ για να ξεμπερδευτω αλλα μάλλον μπερδευτικα ακόμα περισσοτερο !

Eπισης δεν είδα κανεναν να αναφέρεται στις smart λυσεις της Shelly Cloud, anyway ..

Κοβω λοιπον τον γόρδιο δεσμό και ρωτάω ... Υπάρχει εδω μέσα κάποιος ηλεκτρολόγος ο οποιος θα έρθει ..θα δει , θα πει τι χρειάζεται κ στη συνέχεια να αναλάβει την εγκατάσταση ?

Αθήνα

Αν υπαρχει ..σε pm

Ευχαριστω !

 

Επεξ/σία από docAP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, docAP είπε

Καλησπέρα  σε όλους 

Μπηκα στο φορουμ για να ξεμπερδευτω αλλα μάλλον μπερδευτικα ακόμα περισσοτερο !

Eπισης δεν είδα κανεναν να αναφέρεται στις smart λυσεις της Shelly Cloud, anyway ..

Κοβω λοιπον τον γόρδιο δεσμό και ρωτάω ... Υπάρχει εδω μέσα κάποιος ηλεκτρολόγος ο οποιος θα έρθει ..θα δει , θα πει τι χρειάζεται κ στη συνέχεια να αναλάβει την εγκατάσταση ?

Αν υπαρχει ..σε pm

Ευχαριστω !

Θέλω κι εγώ κάποιον. Είμαι Κρήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, docAP είπε

Καλησπέρα  σε όλους 

Μπηκα στο φορουμ για να ξεμπερδευτω αλλα μάλλον μπερδευτικα ακόμα περισσοτερο !

Eπισης δεν είδα κανεναν να αναφέρεται στις smart λυσεις της Shelly Cloud, anyway ..

Κοβω λοιπον τον γόρδιο δεσμό και ρωτάω ... Υπάρχει εδω μέσα κάποιος ηλεκτρολόγος ο οποιος θα έρθει ..θα δει , θα πει τι χρειάζεται κ στη συνέχεια να αναλάβει την εγκατάσταση ?

Αθήνα

Αν υπαρχει ..σε pm

Ευχαριστω !

μάλλον δεν διάβασες καλά το φόρουμ γιατί έχουν γραφτεί για τα shelly, εγώ για παράδειγμα έχω τα ρολά με shelly.. 

τι θες να κάνεις για να σου δώσουμε μια κατεύθυνση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

μάλλον δεν διάβασες καλά το φόρουμ γιατί έχουν γραφτεί για τα shelly, εγώ για παράδειγμα έχω τα ρολά με shelly.. 

τι θες να κάνεις για να σου δώσουμε μια κατεύθυνση 

Μαλλον ναι , μου ξεφυγε ..ειναι και 330 σελιδες !!

Αυτο που θελω να κάνω είναι:

1) να κανω smart τον ηλεκτρ. θερμοσιφωνα για απομακρυσμένο ελεγχο κ προγραμματισμο (ο διακόπτης ειναι στον ηλεκτρολογικο πίνακα) 

2) το ίδιο για την θέρμανση μου (προφανως δλδ αντικατάσταση του θερμοστάτη μεσα στο διαμέρισμα μου ο οποιος είναι για καλοριφερ + νερό θερμοσιφωνα)

3) κάποιες πριζες να τις κάνω smart

4) κάποια φώτα να κάνω smart (ισως και με δυνατοτητα dimmer (shelly?) )

Για aircondition,  TV,  σκεφτομαι να αγοράσω το BroadLink RM4 Pro RF 433MHZ+IR WiFi , ενω εχω πάρει και την Alexa (amazon echo dot).

Για τον θεμροστάτη κ τον θερμοσιφωνα..φαντάζομαι πρεπει να ερθει καποιος ηλεκτρολογος για να μου πει ποιος ειναι ο καταλληλος διακόπτης κ να κανει τη συνδεση, no ?

Για πρίζες κ διακόπτες .. εχω μπερδευτει ..shelly? sonoff ? xiaomi ? broadlink ? Tp-link ? Nα μην εχω 100 εγαρμογες κ αν είναι δυνατον να ελεγχονται ολα απο μια εφαρμογη - μεσω της alexa 

Ευχαριστώ για τη βοηθεια-οδηγιες

(υ.γ: πιστεύω ενας γενικος οδηγός με αυτα ta basic και λαθη, θα βοηθούσε αρκετους αρχαριους )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2020 στις 3:02 ΜΜ, gippas είπε

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να συγχρονίσω το ξυπνητήρι μου με τους αυτοματισμούς μου γιατί χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Garmin για να ξυπνάω με την δόνηση του ρολογιού και δεν έχω βρει τρόπο να εξάγω την ώρα που έχω βάλει στον Home Assistant :(

Εδώ είσαι

https://rc.home-assistant.io/blog/2020/11/11/release-118/#other-noteworthy-changes

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, docAP είπε

Μαλλον ναι , μου ξεφυγε ..ειναι και 330 σελιδες !!

Αυτο που θελω να κάνω είναι:

1) να κανω smart τον ηλεκτρ. θερμοσιφωνα για απομακρυσμένο ελεγχο κ προγραμματισμο (ο διακόπτης ειναι στον ηλεκτρολογικο πίνακα) 

2) το ίδιο για την θέρμανση μου (προφανως δλδ αντικατάσταση του θερμοστάτη μεσα στο διαμέρισμα μου ο οποιος είναι για καλοριφερ + νερό θερμοσιφωνα)

3) κάποιες πριζες να τις κάνω smart

4) κάποια φώτα να κάνω smart (ισως και με δυνατοτητα dimmer (shelly?) )

Για aircondition,  TV,  σκεφτομαι να αγοράσω το BroadLink RM4 Pro RF 433MHZ+IR WiFi , ενω εχω πάρει και την Alexa (amazon echo dot).

Για τον θεμροστάτη κ τον θερμοσιφωνα..φαντάζομαι πρεπει να ερθει καποιος ηλεκτρολογος για να μου πει ποιος ειναι ο καταλληλος διακόπτης κ να κανει τη συνδεση, no ?

Για πρίζες κ διακόπτες .. εχω μπερδευτει ..shelly? sonoff ? xiaomi ? broadlink ? Tp-link ? Nα μην εχω 100 εγαρμογες κ αν είναι δυνατον να ελεγχονται ολα απο μια εφαρμογη - μεσω της alexa 

Ευχαριστώ για τη βοηθεια-οδηγιες

(υ.γ: πιστεύω ενας γενικος οδηγός με αυτα ta basic και λαθη, θα βοηθούσε αρκετους αρχαριους )

1. sonnof και ρελε ισχυος. περιπου στα 20  ευρω

3-4 χρησιμοποιω sonoff και δουλευουν αψογα, εννοειται ειναι συμβατα με GA, alexa και IFTT

Για πρίζες κ διακόπτες .. εχω μπερδευτεi ===> Αν λενε συμβατες με τα παραπανω, δεν εχεις θεμα. μπαινουν ολα στην αλεξα και δεν εχεις 10 εφαρμογες. μονο την πρωτη φορα θα κατεβασεις την εκαστοτε εφαρμογη να κανεις τη συνδεση και μετα δεν σου χρειαζεται και μπορεις να την σβησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Για πρίζες κ διακόπτες .. εχω μπερδευτεi ===> Αν λενε συμβατες με τα παραπανω, δεν εχεις θεμα. μπαινουν ολα στην αλεξα και δεν εχεις 10 εφαρμογες. μονο την πρωτη φορα θα κατεβασεις την εκαστοτε εφαρμογη να κανεις τη συνδεση και μετα δεν σου χρειαζεται και μπορεις να την σβησεις.

Αν μπορείς να τα κανείς όλα μέσω Alexa τότε τι χρειάζεται το ΗΑ;

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mkougis είπε

Αν μπορείς να τα κανείς όλα μέσω Alexa τότε τι χρειάζεται το ΗΑ;

Εσυ επιλεγεις τι θα χρησιμοποιησεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkougis είπε

Αν μπορείς να τα κανείς όλα μέσω Alexa τότε τι χρειάζεται το ΗΑ;

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο. 

Μπορεις να συγκρινεις την αλεξα με το google assistant και το home assistant με το openhab.

H alexa ειναι ο ελεγχος του home assistant μεσω φωνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mkougis είπε

Αν μπορείς να τα κανείς όλα μέσω Alexa τότε τι χρειάζεται το ΗΑ;

Γιατί

- Δεν μπορείς να κάνεις με Alexa όλα όσα μπορείς να κάνεις με home assistant, το τελευταίο είναι πιο παραμετροποιήσιμο. 

-To HA τρέχει στο σπίτι σου οπότε και χωρίς internet διατηρείς αρκετή, ή και όλη, τη λειτουργικότητα

-Το HA συνεργάζεται με συστήματα με τα οποία δεν συνεργάζεται η Alexa

-Δεν θέλουν όλοι να βάλουν στο σπίτι τους μια πολυεθνική όπως η Amazon

Από την άλλη το HA θέλει αρκετή δουλειά από πλευράς χρήστη, οπότε δεν είναι ιδανικό για κάποιον που θέλει να ανάβει ένα φως και μια πρίζα πχ αφού δεν θα κάνει απόσβεση του κόπου του.

1 ώρα πριν, mkougis είπε

Για όσους έχουν iphone. 
Το HomeKit κάνει ότι και το HA?

Σε γενικές γραμμές ναι, με πολύ μικρότερη γκάμα συσκευών που δουλεύουν με αυτό πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κάποιος λάμπες wifi GU10 (GU10) με Google Home. Και εαν ναι ποια ?  Έχω πάρει 2 της V-TAC αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος (απο άποψη συνδεσιμότητας) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Χρησιμοποιεί κάποιος λάμπες wifi GU10 (GU10) με Google Home. Και εαν ναι ποια ?  Έχω πάρει 2 της V-TAC αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος (απο άποψη συνδεσιμότητας) 

Σε ψευδοροφη είναι; εάν ναι μπορείς να βάλεις ενδιάμεσο διακόπτη πχ ένα sonoff και να τους δίνεις την εντολή. Θα έρθει και πιο οικονομικά. 

Επεξ/σία από portomarko
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, portomarko είπε

Σε ψευδοροφη είναι; εάν ναι μπορείς να βάλεις ενδιάμεσο διακόπτη πχ ένα sonoff και να τους δίνεις την εντολή. Θα έρθει και πιο οικονομικά. 

Όχι σε 2 κρεμαστά φωτιστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...