Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα, Σχετικό και εγω ερώτημα.  Εχω καμμιά 10ριά λάμπες LED GU10 220V λευκές σε σειρά με συμβατικό διακόπτη.  Ακόμα ειναι λιγο πρόωρο να αντικαταστήσω το διακόπτη αλλά ...

Μπορω να τις αντικαταστήσω με RGBW και να έχω και ικανοποιητικό λευκό και να μπορώ να παίζω με τα χρώματα ?  Τι λάμπες θα χρειαστώ? Κάποιο λινκ για να ξεκινήσω? Σορρυ αν ειναι κουτο το ερώτημα αλλά δεν εχω ξανασχοληθεί. 

Ναι, μπορείς, και έχεις τις εξής επιλογές

- Λάμπες με υπέρυθρες, όπως τα τηλεκοντρόλ. Λειτουργούν με τηλεκοντρόλ και είναι φθηνές. Εδώ πχ έχει μια 10ρια με 30-35 ευρώ. Απλά μην περιμένεις αυτοματισμούς κλπ και υπάρχουν και ευτράπελα. Πχ μια λάμπα με IR που είχα έχει ίδιους κωδικούς με το τηλεκοντρόλ μιας τηλεόρασης μας, με αποτέλεσμα να άλλαζε χρώμα όποτε αλλάζαμε κανάλι. 

- Λάμπες με wifi. λειτουργούν με το ρούτερ σου και εφαρμογή δική τους, συχνά με της Alexa ή το Google Home. Έχε υπόψη πως αν συνδέσεις 10 λάμπες και δεν έχεις καλό ρούτερ μπορεί να έχεις θέματα συνδεσιμότητητας. Αρκετά ακριβές επίσης.

- Τέλος, λάμπες με zigbee ή zwave. Χρειάζονται ένα ειδικό hub, όπως αυτό της Philips ή της IKEA ή ένα έξυπνο ηχείο με το σχετικό hub ενσωματωμένο, όπως o Echo 4  της Amazon. Δουλεύουν και αυτές και με την εφαρμογή του hub τους και με Alexa ή Google Home. Εγώ έχω της Innr, όχι τις έγρωμες αλλά αυτές που αλλάζουν θερμοκρασία χρώματος και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όμως επίσης είναι μια πολύ ακριβή λύση.

Τέλος, κτγμ οι έγχρωμες λάμπες έχουν πλάκα σαν ιδέα αλλά στην πράξη το έγχρωμο δεν θα το χρησιμοποιήσεις πολύ, ή τουλάχιστον δεν το χρησιμοποιούμε εμείς. Αντίθετα η αλλαγή της θερμοκρασίας του λευκού είναι κάτι που το χρησιμοποιούμε πλήρως στο σπίτι μας. Οπότε αν σκοπεύεις να κοιτάξεις για λάμπες wifi ή zigbee πάρε 1-2-3 έγχρωμες για τη φάση και για τις υπόλοιπες προτίμησε απλά λάμπες που αλλάζουν τη θερμοκρασία του λευκού.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, gippas είπε

 Τέλος, λάμπες με zigbee ή zwave. Χρειάζονται ένα ειδικό hub, όπως αυτό της Philips ή της IKEA ή ένα έξυπνο ηχείο με το σχετικό hub ενσωματωμένο, όπως o Echo 4  της Amazon. 

Ερώτηση πάνω σε αυτό. Αν εχεις ένα hub της philips αλλά λάμπες ikea, θα χρησιμοποιείς την εφαρμογή της philips για να τις λειτουργείς. Ετσι?

Έχει διάφορες σε θέμα απόδοσης ένα philips με ένα ΙΚΕΑ ή είναι μόνο θέμα εφαρμογής και ποια βολεύει περισσότερο.?

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση πάνω σε αυτό. Αν εχεις ένα hub της philips αλλά λάμπες ikea, θα χρησιμοποιείς την εφαρμογή της philips για να τις λειτουργείς. Ετσι?

Έχει διάφορες σε θέμα απόδοσης ένα philips με ένα ΙΚΕΑ ή είναι μόνο θέμα εφαρμογής και ποια βολεύει περισσότερο.?

Ως προς το πρώτο, ναι, χρησιμοποιείς την εφαρμογή του hub, αλλά και τα δύο λειτουργούν και με Google Home και με το Homekit της Apple. Επίσης και για τα δύο υπάρχουν και άλλες 3rd party apps.

Ως προς το θέμα απόδοσης, δεν έχω χρησιμοποιήσει του IKEA για να έχω άποψη. Παλιά είχα της Philips και πλέον έχω ένα DIY με Raspberry Pi και ένα zigbee stick Conbee 2 που τρέχει Home Assistant. Δεν βλέπω διαφορά στη συνδεσιμότητα ή την ταχύτητα ανάμεσα στα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Ναι, μπορείς, και έχεις τις εξής επιλογές

- Λάμπες με υπέρυθρες, όπως τα τηλεκοντρόλ. Λειτουργούν με τηλεκοντρόλ και είναι φθηνές. Εδώ πχ έχει μια 10ρια με 30-35 ευρώ. Απλά μην περιμένεις αυτοματισμούς κλπ και υπάρχουν και ευτράπελα. Πχ μια λάμπα με IR που είχα έχει ίδιους κωδικούς με το τηλεκοντρόλ μιας τηλεόρασης μας, με αποτέλεσμα να άλλαζε χρώμα όποτε αλλάζαμε κανάλι. 

- Λάμπες με wifi. λειτουργούν με το ρούτερ σου και εφαρμογή δική τους, συχνά με της Alexa ή το Google Home. Έχε υπόψη πως αν συνδέσεις 10 λάμπες και δεν έχεις καλό ρούτερ μπορεί να έχεις θέματα συνδεσιμότητητας. Αρκετά ακριβές επίσης.

- Τέλος, λάμπες με zigbee ή zwave. Χρειάζονται ένα ειδικό hub, όπως αυτό της Philips ή της IKEA ή ένα έξυπνο ηχείο με το σχετικό hub ενσωματωμένο, όπως o Echo 4  της Amazon. Δουλεύουν και αυτές και με την εφαρμογή του hub τους και με Alexa ή Google Home. Εγώ έχω της Innr, όχι τις έγρωμες αλλά αυτές που αλλάζουν θερμοκρασία χρώματος και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όμως επίσης είναι μια πολύ ακριβή λύση.

Τέλος, κτγμ οι έγχρωμες λάμπες έχουν πλάκα σαν ιδέα αλλά στην πράξη το έγχρωμο δεν θα το χρησιμοποιήσεις πολύ, ή τουλάχιστον δεν το χρησιμοποιούμε εμείς. Αντίθετα η αλλαγή της θερμοκρασίας του λευκού είναι κάτι που το χρησιμοποιούμε πλήρως στο σπίτι μας. Οπότε αν σκοπεύεις να κοιτάξεις για λάμπες wifi ή zigbee πάρε 1-2-3 έγχρωμες για τη φάση και για τις υπόλοιπες προτίμησε απλά λάμπες που αλλάζουν τη θερμοκρασία του λευκού.

Συμφωνώ απόλυτα σε οσα ανέφερες, απλα στο μυαλό μου τα είχα μπερδεμένα.  Συμφωνώ οτι δεν θα τις πολυανάβουμε αλλά μονο για την πλάκα μας, άντε να δούμε και καμμιά ταινία.  Αυτοματισμοί τύπου "αν συμβεί αυτό ... εκεινο ..." δεν με ενδιαφέρουν. Επίσης συμφωνώ οτι το άναμα του λευκού ειναι αυτό που κυρίως πρέπει να με απασχολήσει.    Φαντάζομαι οτι θα μπορώ με το τηλεχειριστήριο να τις ρυθμίζω  πχ απο λευκό σε έγχρωμο. 

Λειτουργούν και με εφαρμογή ?  Στο λινκ με τις wifi που μου έδωσες ειναι πχ 4 λάμπες που νομίζω οτι κάθε μια μπορεις να την ελέγχεις ξεχωριστά πχ 4 διαφορετικά χρωματα.  Εγώ όλες θα τις έχω σε ιδιο χρώμα αλλά  αν θα  μπορούσα να τις ελέγχω με wifi (ολες μαζι) θα με ενδιέφερε.  Πχ  wifi τηλεχειριστήριο που πάνω του να συνδέονται 4-6-8 λάμπες υπάρχει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tvkal είπε

Συμφωνώ απόλυτα σε οσα ανέφερες, απλα στο μυαλό μου τα είχα μπερδεμένα.  Συμφωνώ οτι δεν θα τις πολυανάβουμε αλλά μονο για την πλάκα μας, άντε να δούμε και καμμιά ταινία.  Αυτοματισμοί τύπου "αν συμβεί αυτό ... εκεινο ..." δεν με ενδιαφέρουν. Επίσης συμφωνώ οτι το άναμα του λευκού ειναι αυτό που κυρίως πρέπει να με απασχολήσει.    Φαντάζομαι οτι θα μπορώ με το τηλεχειριστήριο να τις ρυθμίζω  πχ απο λευκό σε έγχρωμο. 

Λειτουργούν και με εφαρμογή ?  Στο λινκ με τις wifi που μου έδωσες ειναι πχ 4 λάμπες που νομίζω οτι κάθε μια μπορεις να την ελέγχεις ξεχωριστά πχ 4 διαφορετικά χρωματα.  Εγώ όλες θα τις έχω σε ιδιο χρώμα αλλά  αν θα  μπορούσα να τις ελέγχω με wifi (ολες μαζι) θα με ενδιέφερε.  Πχ  wifi τηλεχειριστήριο που πάνω του να συνδέονται 4-6-8 λάμπες υπάρχει ? 

Οι εφαρμογές των wifi έχουν λειτουργία ομαδοποίησης οπότε ναι, θα μπορείς να τις λειτουργείς όλες μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gippas είπε

Οι εφαρμογές των wifi έχουν λειτουργία ομαδοποίησης οπότε ναι, θα μπορείς να τις λειτουργείς όλες μαζί

Ναι αλλα αν βάλω πχ 6  δεν θα ειναι σαν να έχω κρεμασμένες 6 συσκευές στο ρούτερ ?  Μήπως ειναι καλύτερη η πρώτη λυση που πρότεινες με τις υπέρυθρες και το τηλεχειριστήριο 

 

12 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Μπορείς να τις κάνεις wifi χωρίς να αλλάξεις διακόπτη, απλά μέσα στον διακόπτη θα τοποθετήσεις αυτό  και θα μπορείς να χειρίζεσαι τις λάμπες είτε φωνητικά με κάποιον assistant, είτε μέσω εφαρμογής.  Τώρα για το άλλο που ρωτάς RGBW,  εαν ψάξεις στο skroutz έχει πολλές επιλογές. Εγώ έχω πάρει της V-TAC αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος απο άποψη συνδεσιμότητας... Μπορεί όμως να είναι και δικό μου θέμα και όχι της λάμπας.... 

και να μπει πριν και ένας διακόπτης wifi για να ανοίγουν απο εκεί.  

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tvkal είπε

Ναι αλλα αν βάλω πχ 6  δεν θα ειναι σαν να έχω κρεμασμένες 6 συσκευές στο ρούτερ ?  Μήπως ειναι καλύτερη η πρώτη λυση που πρότεινες με τις υπέρυθρες και το τηλεχειριστήριο 

και να μπει πριν και ένας διακόπτης wifi για να ανοίγουν απο εκεί.  

Ναι, κάθε μία είναι και διαφορετική διεύθυνση στο ρούτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2020 στις 9:43 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Προταση για καμια πριζούλα wifi με μετρητη κατανάλωσης που να ειναι εύχρηστο και να κρατάει δεδομένα καταναλωσης ανα μηνα;

Blitzwolf. Έχω καμιά δεκαριά και δουλεύουν όλες - πάντα - άψογα - άμεσα.

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP2-16A-Smart-WIFI-Socket-220V-EU-Plug-Work-with-Amazon-Alexa-Google-Assistant-Compatible-with-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1292899.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=CN

 

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP7-16A-2-IN-1-Dual-EU-Plug-Smart-WIFI-Socket-Independent-Remote-Controller-Electricity-Statistics-Home-Light-Switch-Timer-p-1553614.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=USA

 

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP5-2_1A-Dual-USB-Ports-16A-Smart-WIFI-Socket-EU-Plug-Work-with-Alexa-Google-Assistant-BlitzWolf-Tuya-APP-p-1426555.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω χαθεί !

Ζητούμενο : 

Θέλω να φτιάξω σενάρια μεταξύ smart devices διαφορετικών κατασκευαστών που έχω 

π.χ. όταν ο Xiaomi αισθητήρας πιάσει τάδε θερμοκρασία και κάτω το IR Blaster της Broadlink να ανοίξει το AC στους τάδε βαθμούς για τάδε ώρα....

Διάφορες έξυπνες συσκευές που υπάρχουν μέσα στο σπίτι και θα ήθελα να τις ταιριάξω με όσο το δυνατό μεγαλύτερο compatibility :

Xiaomi : Λάμπες , Αισθητήρες, Κάμερες, Wifi Repeater, 

Blitzwolf : Πολλές πρίζες 

Broadlink IR Blaster RM Mini 3

Google : Chromecast Audio *3 , Chromecast TV

JuroPro : Αφυγραντήρας

Τι προτείνετε σαν λύση ; Υπάρχει αυτό που ψάχνω χωρίς να χρειάζεται προγραμματισμός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

 Καλησπέρα, συνδέονται όλα κανονικα με Home assistant? εχεις δοκιμάσει?

Να σου απαντήσω εγώ μια και το έχω. 

Ναι γίνεται να τα βάλεις στο Home assistant μιας και είναι στο οικοσύστημα της tuya. Απλά αντί για το app της blitzwolf βάλε να κάνουν pair στης tuya και μέσα από το home assistant βάλε την tuya. 

Και κάτι πιο εξειδικευμένο... 

Μπορείς να τα βάλεις και με το localtuya  αλλά θέλει λίγο περισσότερο δουλίτσα.. Αλλά με αυτό παίρνεις και την κατανάλωση ρεύματος κτλπ στο home assistant που με το πρώτο και γρήγορο δεν το κάνει. 

 

7 λεπτά πριν, insane74 είπε

Παιδιά έχω χαθεί !

Ζητούμενο : 

Θέλω να φτιάξω σενάρια μεταξύ smart devices διαφορετικών κατασκευαστών που έχω 

π.χ. όταν ο Xiaomi αισθητήρας πιάσει τάδε θερμοκρασία και κάτω το IR Blaster της Broadlink να ανοίξει το AC στους τάδε βαθμούς για τάδε ώρα....

Διάφορες έξυπνες συσκευές που υπάρχουν μέσα στο σπίτι και θα ήθελα να τις ταιριάξω με όσο το δυνατό μεγαλύτερο compatibility :

Xiaomi : Λάμπες , Αισθητήρες, Κάμερες, Wifi Repeater, 

Blitzwolf : Πολλές πρίζες 

Broadlink IR Blaster RM Mini 3

Google : Chromecast Audio *3 , Chromecast TV

JuroPro : Αφυγραντήρας

Τι προτείνετε σαν λύση ; Υπάρχει αυτό που ψάχνω χωρίς να χρειάζεται προγραμματισμός ;

Home assistant . 

Αλλά θέλει δουλίτσα αρκετή για να τα δέσεις μεταξύ τους. Το πιο δύσκολο σε αυτά που έχεις είναι της xiaomi μιας και άμα είναι ευρωπαϊκο προϊόν δεν θα μπορείς να πάρεις μερικά στοιχεία που χρειάζονται για να τα βάλεις στο home assistant 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Και κάτι πιο εξειδικευμένο... 

Μπορείς να τα βάλεις και με το localtuya  αλλά θέλει λίγο περισσότερο δουλίτσα.. Αλλά με αυτό παίρνεις και την κατανάλωση ρεύματος κτλπ στο home assistant που με το πρώτο και γρήγορο δεν το κάνει. 

 . 

το πιο δύσκολο σε αυτά που έχεις είναι της xiaomi μιας και άμα είναι ευρωπαϊκο προϊόν δεν θα μπορείς να πάρεις μερικά στοιχεία που χρειάζονται για να τα βάλεις στο home assistant 

αυτές τις απαντήσεις ήθελα.

Εχει καταφέρει κανείς να συνδέσει ευρωπαική xiami robot vacumn mop pro με HA? οταν το πηγαίνω mainland μου την εξαφανίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

αυτές τις απαντήσεις ήθελα.

Εχει καταφέρει κανείς να συνδέσει ευρωπαική xiami robot vacumn mop pro με HA? οταν το πηγαίνω mainland μου την εξαφανίζει

Θα πρέπει να το κάνεις reset και να προσπαθήσεις να το βάλεις ξανά στο maitland. Αλλά νομίζω δεν θα το βρίσκει καν στην αναζήτηση άμα είναι ευρωπαϊκό 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, insane74 είπε

Παιδιά έχω χαθεί !

Ζητούμενο : 

Θέλω να φτιάξω σενάρια μεταξύ smart devices διαφορετικών κατασκευαστών που έχω 

π.χ. όταν ο Xiaomi αισθητήρας πιάσει τάδε θερμοκρασία και κάτω το IR Blaster της Broadlink να ανοίξει το AC στους τάδε βαθμούς για τάδε ώρα....

Διάφορες έξυπνες συσκευές που υπάρχουν μέσα στο σπίτι και θα ήθελα να τις ταιριάξω με όσο το δυνατό μεγαλύτερο compatibility :

Xiaomi : Λάμπες , Αισθητήρες, Κάμερες, Wifi Repeater, 

Blitzwolf : Πολλές πρίζες 

Broadlink IR Blaster RM Mini 3

Google : Chromecast Audio *3 , Chromecast TV

JuroPro : Αφυγραντήρας

Τι προτείνετε σαν λύση ; Υπάρχει αυτό που ψάχνω χωρίς να χρειάζεται προγραμματισμός ;

Eπειδη βρισκομαι στην ιδια κατασταση με εσενα ..δλδ βρισκομουν ..

Συνιστω.. μια Alexa , το RM mini 3 και και μετα προινοντα της Sonoff (πριζες, διακοπτες, καμερες, θερμοστατες, θερμοσιφωνα, ..)

Συνδιαζονται ολα με την Alexa, φτιαχνεις σεναρια, απομακρυσμενο ελεγχο ολα σε 1 

Εναλλακτικη της sonoff ειναι κ η Shelly ..πιο καλα προιοντα αλλα λιγο πιο απαιτητικη εγκατασταση 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...