Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση για τα shelly...υπάρχει περίπτωση να έχουν κάποιου είδους ασφάλεια μέσα τους για προστασία;

Αν και το κόβω χλωμό, δεν νομίζω να μπορούν ανοίξουν...

Σήμερα είχαν προγραμματισμένες εργασίες από την Δεη για να αλλάξουν κάποια καλώδια σε κολώνες και είχαν κόψει το ρεύμα.

Όταν το ξανά σύνδεσαν τα τζιμάνια, μου έστειλαν δώρο...370V αντί για 220 και ξεκίνησε το πάρτυ και τα μπαμ μπουμ!

Εκτός από όλα τα σέλια, κάηκαν η μονάδα του συναγερμού, ένα 18αρι a/c , η καφετέρια και πήρε φωτιά ένας αποκωδικοποιητής της digea, ευτυχώς ήμουν σπίτι και δεν έγιναν όλα παρανάλωμα.

Δυστυχώς ο γείτονας δεν ήταν τόσο τυχερός, αφού η ζημιά του είναι μεγαλύτερη, με ψυγεία, κουζίνα, εστίες κ.α που θα δούμε το πρωί...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cantonas είπε

Ερώτηση για τα shelly...υπάρχει περίπτωση να έχουν κάποιου είδους ασφάλεια μέσα τους για προστασία;

Αν και το κόβω χλωμό, δεν νομίζω να μπορούν ανοίξουν...

Σήμερα είχαν προγραμματισμένες εργασίες από την Δεη για να αλλάξουν κάποια καλώδια σε κολώνες και είχαν κόψει το ρεύμα.

Όταν το ξανά σύνδεσαν τα τζιμάνια, μου έστειλαν δώρο...370V αντί για 220 και ξεκίνησε το πάρτυ και τα μπαμ μπουμ!

Εκτός από όλα τα σέλια, κάηκαν η μονάδα του συναγερμού, ένα 18αρι a/c , η καφετέρια και πήρε φωτιά ένας αποκωδικοποιητής της digea, ευτυχώς ήμουν σπίτι και δεν έγιναν όλα παρανάλωμα.

Δυστυχώς ο γείτονας δεν ήταν τόσο τυχερός, αφού η ζημιά του είναι μεγαλύτερη, με ψυγεία, κουζίνα, εστίες κ.α που θα δούμε το πρωί...

Πρέπει να κινηθείτε για καταγραφή των ζημιών και αποζημίωση!!! 

2 ώρες πριν, SakisLeft είπε

Όχι σε 2 κρεμαστά φωτιστικά. 

Εγώ στην θέση σου θα κοίταζα κάτι για μέσα στον διακόπτη, να μην είμαι όμηρος της κάθε εταιρίας με τις λάμπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, portomarko είπε

Εγώ στην θέση σου θα κοίταζα κάτι για μέσα στον διακόπτη, να μην είμαι όμηρος της κάθε εταιρίας με τις λάμπες. 

Ναι το έχω σκεφτεί αλλά  αυτό με τον διακόπτη (πχ έχω πάρει SONOFF Mini Two Way Smart Switch) δεν μπορείς να παίξεις με χρώμα, ένταση κλπ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, portomarko είπε

Πρέπει να κινηθείτε για καταγραφή των ζημιών και αποζημίωση!!! 

 

Εννοείται και θα το φτάσω όσο πάει!

Τι θα γινόταν δηλαδή αν δεν ήμουν εκεί και λαμπάδιαζε το σπίτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cantonas είπε

Ερώτηση για τα shelly...υπάρχει περίπτωση να έχουν κάποιου είδους ασφάλεια μέσα τους για προστασία;

Αν και το κόβω χλωμό, δεν νομίζω να μπορούν ανοίξουν...

Σήμερα είχαν προγραμματισμένες εργασίες από την Δεη για να αλλάξουν κάποια καλώδια σε κολώνες και είχαν κόψει το ρεύμα.

Όταν το ξανά σύνδεσαν τα τζιμάνια, μου έστειλαν δώρο...370V αντί για 220 και ξεκίνησε το πάρτυ και τα μπαμ μπουμ!

Εκτός από όλα τα σέλια, κάηκαν η μονάδα του συναγερμού, ένα 18αρι a/c , η καφετέρια και πήρε φωτιά ένας αποκωδικοποιητής της digea, ευτυχώς ήμουν σπίτι και δεν έγιναν όλα παρανάλωμα.

Δυστυχώς ο γείτονας δεν ήταν τόσο τυχερός, αφού η ζημιά του είναι μεγαλύτερη, με ψυγεία, κουζίνα, εστίες κ.α που θα δούμε το πρωί...

 

5 λεπτά πριν, cantonas είπε

Εννοείται και θα το φτάσω όσο πάει!

Τι θα γινόταν δηλαδή αν δεν ήμουν εκεί και λαμπάδιαζε το σπίτι;

Αρχικά να πω ότι καλα θα κανεις να το τραβήξεις όσο πάει. 

 

Απλά να πω ότι (λογικά) οι εργασίες δεν γινόταν από την ΔΕΗ, αλλά από τον ΔΕΔΔΗΕ. Η ΔΕΗ, όπως και οι υπόλοιποι πάροχοι, τώρα πια κάνει απλά τιμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 4:25 ΜΜ, portomarko είπε

Σε ψευδοροφη είναι; εάν ναι μπορείς να βάλεις ενδιάμεσο διακόπτη πχ ένα sonoff και να τους δίνεις την εντολή. Θα έρθει και πιο οικονομικά. 

Εκτός κι αν κάνω το άλλο... τα δύο κρεμαστά φωτιστικά ανοίγουν απο έναν διακόπτη... Να βάλω άλλο σποτ στο ένα κρεμαστό και άλλο σποτ στο άλλο κρεμαστό και να συνδέσω 2 διαφορετικές εφαρμογές στο google home και να ανάβουν μαζί με μια φωνητική εντολή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, αγορασα ενα sonoff th10 για να το συνδεσω με υποβρυχιο sensor να μου μετραει θερμοκρασια νερου στο ενυδρειο και αναλογως να αναβει-σβηνει το θερμοστατη. 

ολα καλα, μεχρι που παρελαβα το sensor. το οποιο δεν ειναι οπως δειχνει η φωτογραφια, με βυσμα, αλλα με σκετα 3 καλωδιακια.. :( οπως φαινεται εδω: 

20201015121853_92767205.jpg

απ οτι καταλαβα πρεπει να συνδεσω μαλλον εγω ενα 2.5mm βυσμα.. το που θα βρω μες την καραντινα ειναι αστειο, μιας και κανουν 20 λεπτα + μεταφορικα για πατρα (εδω γελαμε) αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης: ποιο καλωδιο αραγε παει που?? τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν και ενα βυσμα μαζι?!?

εντομεταξυ, ειχα δει  το προιον απο αλλο καταστημα και το ειχε ετοιμο αν κατλααβα σωστα αλλα μετα πατησα αγορα μεσω καλαθιου του σκρουντζ, γιατι ειχα και κατι αλλες παραγγελίες και βγηκαν 0 τα μεταφορικα.. και μαλον εστειλαν αλλο προιον? δνε ξερω τι πεχτηκε ακριβως

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προταση για καμια πριζούλα wifi με μετρητη κατανάλωσης που να ειναι εύχρηστο και να κρατάει δεδομένα καταναλωσης ανα μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Προταση για καμια πριζούλα wifi με μετρητη κατανάλωσης που να ειναι εύχρηστο και να κρατάει δεδομένα καταναλωσης ανα μηνα;

tp link hs110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, emperor4her είπε

καλησπερα, αγορασα ενα sonoff th10 για να το συνδεσω με υποβρυχιο sensor να μου μετραει θερμοκρασια νερου στο ενυδρειο και αναλογως να αναβει-σβηνει το θερμοστατη. 

ολα καλα, μεχρι που παρελαβα το sensor. το οποιο δεν ειναι οπως δειχνει η φωτογραφια, με βυσμα, αλλα με σκετα 3 καλωδιακια.. :( οπως φαινεται εδω: 

20201015121853_92767205.jpg

απ οτι καταλαβα πρεπει να συνδεσω μαλλον εγω ενα 2.5mm βυσμα.. το που θα βρω μες την καραντινα ειναι αστειο, μιας και κανουν 20 λεπτα + μεταφορικα για πατρα (εδω γελαμε) αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης: ποιο καλωδιο αραγε παει που?? τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν και ενα βυσμα μαζι?!?

εντομεταξυ, ειχα δει  το προιον απο αλλο καταστημα και το ειχε ετοιμο αν κατλααβα σωστα αλλα μετα πατησα αγορα μεσω καλαθιου του σκρουντζ, γιατι ειχα και κατι αλλες παραγγελίες και βγηκαν 0 τα μεταφορικα.. και μαλον εστειλαν αλλο προιον? δνε ξερω τι πεχτηκε ακριβως

Πάρε ένα πολύμετρο και μέτρα στο sonoff που βγάζει τάση (πρόσεξε την πολικότητα) εκει βάλε το κόκκινο μαύρο, το άσπρο ειναι το data. Κάνε το ίδιο και στο βύσμα μετρώντας με τις ακίδες τίς εγκοπές. (μέτρα με ωμική αντίσταση, δείχνει βραχυκύκλωμα) 

ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟ SONOFF TA 220V, αν δεν το 'έχεις' μην το προσπαθήσεις καν.

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, netvoice είπε

Πάρε ένα πολύμετρο και μέτρα στο sonoff που βγάζει τάση (πρόσεξε την πολικότητα) εκει βάλε το κόκκινο μαύρο, το άσπρο ειναι το data. Κάνε το ίδιο και στο βύσμα μετρώντας με τις ακίδες τίς εγκοπές. (μέτρα με ωμική αντίσταση, δείχνει βραχυκύκλωμα) 

ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟ SONOFF TA 220V, αν δεν το 'έχεις' μην το προσπαθήσεις καν.

μα ειμαστε σοβαροι τωρα??? 

 

καταρχην δεν εχω πολυμετρο.. θα τους παρω στο καταστημα και θα ζητησω επιστροφη.. υπαρχουν και ετοιμα στα ιδια ακριβως λεφτα.. Το αστειο ειναι οτι εγω μπηκα εδω και απλα επειδη ολα εχουν μεταφορικα, επελεξα αγορα μεσω σκρουτζ, για να ενωσει παραγγελιες και να γλυτωσω μεταφορικα.  δεν καταλαβαινω γιατι δεν εχει βυσμα αυτο, για τη χαρα του diy?? 😥

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορώ να το βάλω κάπου ελεύθερο και να μετράει θερμοκρασία και υγρασία χώρου?

12 ώρες πριν, emperor4her είπε

καλησπερα, αγορασα ενα sonoff th10 για να το συνδεσω με υποβρυχιο sensor να μου μετραει θερμοκρασια νερου στο ενυδρειο και αναλογως να αναβει-σβηνει το θερμοστατη. 

ολα καλα, μεχρι που παρελαβα το sensor. το οποιο δεν ειναι οπως δειχνει η φωτογραφια, με βυσμα, αλλα με σκετα 3 καλωδιακια.. :( οπως φαινεται εδω: 

20201015121853_92767205.jpg

απ οτι καταλαβα πρεπει να συνδεσω μαλλον εγω ενα 2.5mm βυσμα.. το που θα βρω μες την καραντινα ειναι αστειο, μιας και κανουν 20 λεπτα + μεταφορικα για πατρα (εδω γελαμε) αλλα η ερωτηση μου ειναι η εξης: ποιο καλωδιο αραγε παει που?? τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν και ενα βυσμα μαζι?!?

εντομεταξυ, ειχα δει  το προιον απο αλλο καταστημα και το ειχε ετοιμο αν κατλααβα σωστα αλλα μετα πατησα αγορα μεσω καλαθιου του σκρουντζ, γιατι ειχα και κατι αλλες παραγγελίες και βγηκαν 0 τα μεταφορικα.. και μαλον εστειλαν αλλο προιον? δνε ξερω τι πεχτηκε ακριβως

 

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

μα ειμαστε σοβαροι τωρα??? 

καταρχην δεν εχω πολυμετρο.. θα τους παρω στο καταστημα και θα ζητησω επιστροφη.. υπαρχουν και ετοιμα στα ιδια ακριβως λεφτα.. Το αστειο ειναι οτι εγω μπηκα εδω και απλα επειδη ολα εχουν μεταφορικα, επελεξα αγορα μεσω σκρουτζ, για να ενωσει παραγγελιες και να γλυτωσω μεταφορικα.  δεν καταλαβαινω γιατι δεν εχει βυσμα αυτο, για τη χαρα του diy?? 😥

Δες αυτό https://e-damianakis.gr/smart-home/sonoff-el/sonoff-ds18b20-waterproof-temperature-sensor.html

Πάρε τηλέφωνο να το σιγουρέψεις οτι είναι με το βύσμα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 9:39 ΠΜ, SakisLeft είπε

Χρησιμοποιεί κάποιος λάμπες wifi GU10 (GU10) με Google Home. Και εαν ναι ποια ?  Έχω πάρει 2 της V-TAC αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος (απο άποψη συνδεσιμότητας) 

Καλησπέρα, Σχετικό και εγω ερώτημα.  Εχω καμμιά 10ριά λάμπες LED GU10 220V λευκές σε σειρά με συμβατικό διακόπτη.  Ακόμα ειναι λιγο πρόωρο να αντικαταστήσω το διακόπτη αλλά ...

Μπορω να τις αντικαταστήσω με RGBW και να έχω και ικανοποιητικό λευκό και να μπορώ να παίζω με τα χρώματα ?  Τι λάμπες θα χρειαστώ? Κάποιο λινκ για να ξεκινήσω? Σορρυ αν ειναι κουτο το ερώτημα αλλά δεν εχω ξανασχοληθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα, Σχετικό και εγω ερώτημα.  Εχω καμμιά 10ριά λάμπες LED GU10 220V λευκές σε σειρά με συμβατικό διακόπτη.  Ακόμα ειναι λιγο πρόωρο να αντικαταστήσω το διακόπτη αλλά ...

Μπορω να τις αντικαταστήσω με RGBW και να έχω και ικανοποιητικό λευκό και να μπορώ να παίζω με τα χρώματα ?  Τι λάμπες θα χρειαστώ? Κάποιο λινκ για να ξεκινήσω? Σορρυ αν ειναι κουτο το ερώτημα αλλά δεν εχω ξανασχοληθεί. 

Μπορείς να τις κάνεις wifi χωρίς να αλλάξεις διακόπτη, απλά μέσα στον διακόπτη θα τοποθετήσεις αυτό  και θα μπορείς να χειρίζεσαι τις λάμπες είτε φωνητικά με κάποιον assistant, είτε μέσω εφαρμογής.  Τώρα για το άλλο που ρωτάς RGBW,  εαν ψάξεις στο skroutz έχει πολλές επιλογές. Εγώ έχω πάρει της V-TAC αλλά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος απο άποψη συνδεσιμότητας... Μπορεί όμως να είναι και δικό μου θέμα και όχι της λάμπας.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...