Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Και από μένα. Έχω βάλει σε όλο το σπίτι καινούριους διακόπτες όπου σε  9 από αυτούς θα ήθελα να τους ελέγχω για on off. Εκτός από το hub που θα πάρω, έχω διαβάσει για κάτι WiFi που μπαίνουν μέσα στο κυτίο του διακόπτη.Η δουλεια μου θα γίνει με αυτούς? Και αν ναι ποιους προτείνεται? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, conne είπε

Καλημέρα Και από μένα. Έχω βάλει σε όλο το σπίτι καινούριους διακόπτες όπου σε  9 από αυτούς θα ήθελα να τους ελέγχω για on off. Εκτός από το hub που θα πάρω, έχω διαβάσει για κάτι WiFi που μπαίνουν μέσα στο κυτίο του διακόπτη.Η δουλεια μου θα γίνει με αυτούς? Και αν ναι ποιους προτείνεται? Ευχαριστώ 

Hub όταν λες??? Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις προς shelly αν μιλάμε για μέσα στο κουτί. Αρκεί βέβαια να έχεις ουδέτερο. Υπάρχουν και χωρίς αλλά με ουδέτερο είναι πιο εύκολα τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Hub όταν λες??? Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις προς shelly αν μιλάμε για μέσα στο κουτί. Αρκεί βέβαια να έχεις ουδέτερο. Υπάρχουν και χωρίς αλλά με ουδέτερο είναι πιο εύκολα τα πράγματα

Σαν hub εννοω τύπου Amazon Echo Dot και θα προτιμούσα ΧΩΡΙΣ ουδέτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 8:49 ΜΜ, cantonas είπε

Ερώτηση για τα shelly...υπάρχει περίπτωση να έχουν κάποιου είδους ασφάλεια μέσα τους για προστασία;

Αν και το κόβω χλωμό, δεν νομίζω να μπορούν ανοίξουν...

Σήμερα είχαν προγραμματισμένες εργασίες από την Δεη για να αλλάξουν κάποια καλώδια σε κολώνες και είχαν κόψει το ρεύμα.

Όταν το ξανά σύνδεσαν τα τζιμάνια, μου έστειλαν δώρο...370V αντί για 220 και ξεκίνησε το πάρτυ και τα μπαμ μπουμ!

Εκτός από όλα τα σέλια, κάηκαν η μονάδα του συναγερμού, ένα 18αρι a/c , η καφετέρια και πήρε φωτιά ένας αποκωδικοποιητής της digea, ευτυχώς ήμουν σπίτι και δεν έγιναν όλα παρανάλωμα.

Δυστυχώς ο γείτονας δεν ήταν τόσο τυχερός, αφού η ζημιά του είναι μεγαλύτερη, με ψυγεία, κουζίνα, εστίες κ.α που θα δούμε το πρωί...

 

Επανέρχομαι για να ενημερώσω για την υποδειγματική μέχρι στιγμής αντιμετώπιση από μεριάς του εργολάβου της ΔΕΔΔΗΕ και να ρωτήσω κάτι για τα σέλια. 

Αφού ήρθαν και πήραν όλες τις πλακέτες και τις συσκευές που είχαν πρόβλημα, με ενημέρωσαν πως ότι φτιάχνεται θα φτιαχτεί αλλιώς θα αντικατασταθεί με καινούριο! Τους περιμένουμε την άλλη Κυριακή με τις πλακέτες να δούμε τι έχει φτιαχτεί. Μου έχουν φέρει ήδη τον αποκωδικοποιητη της digea και έναν φορτιστή μπαταριών auto moto, πλήρης λειτουργικοί! 

Για τις 2 ip κάμερες θα μου παραγγείλουν καινούργιες καθώς και για τους 4 φορτιστές των κινητών, για τα σέλια μου είπαν να τα παραγγείλω και θα τα πληρώσουν αυτοί! 

Εδώ θέλω να ρωτήσω, τα 2 από τα 5 καμμένα ήταν ήταν μονά και τα 3 διπλά 2.5l. Είδα ότι έχει βγει μονό χωρίς την χρήση του ουδέτερου και σκέφτηκα να πάρω τα 2 νέα για να τα βάλω σε 2 διακόπτες που δεν είχα πρίζα από κάτω για ουδέτερο, θα δουλέψει λέτε ή υπάρχει κάποιο αλλά.... για το δικό μας δίκτυο; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnyboy είπε

εσείς που έχετε λίγα αναματα, με τι τρόπους  ανάβετε τα φώτα?     επίσης αν κάποιος έχει διακόπτη για να ανάβει τον θερμοσίφωνα, δεν μπορεί να τον κάνει σμαρτ ή να βάλει σμαρτ και να έχει και τα 2?

αν καταλαβαίνω αυτό που ρωτάς

τα φώτα στο σαλόνι αν είναι κάποιος σπίτι ανάβουν μόνα τους λίγο πριν σκοτεινιάσει (με lux sensor). Τα υπόλοιπα αν και όλα είναι wifi, παίζουν παραδοασιακά χειροκίνητα γιατί δεν έχω βρει κάτι να βολεύει όταν παραμένει κάποιος στο δωμάτιο, ή να σβήνουν όταν κάποιος αποχωρεί. Είχα κάποια να ανάβουν όταν κάποιος μπαίνει στο υπνοδωμάτια ή στο μπάνιο αυτόματα, αλλά μπέρδευόταν η οικογένεια (όταν μπαίνεις δεν πατάς τίποτα και όταν βγαίνεις πατάς) οπότε προς το παρόν το άφησα, ώσπου να βρεθεί κάτι αξιόλογο και αξιόπιστο.

Για τα φώτα γενικά το καλύτερο είναι όταν πάμε για ύπνο που κλείνουν όλα εκτός από 1-2 που αφήνουμε ανοιχτά, καθώς και όταν λείπουμε με την προσομοίωση παρουσίας. 

 

Για τον θερμοσίφωνα φυσικά και γίνεται και έχουν συζητηθεί όλοι οι τρόποι νομίζω. Μάλλον πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, userAnon είπε

αν καταλαβαίνω αυτό που ρωτάς

τα φώτα στο σαλόνι αν είναι κάποιος σπίτι ανάβουν μόνα τους λίγο πριν σκοτεινιάσει (με lux sensor). Τα υπόλοιπα αν και όλα είναι wifi, παίζουν παραδοασιακά χειροκίνητα γιατί δεν έχω βρει κάτι να βολεύει όταν παραμένει κάποιος στο δωμάτιο, ή να σβήνουν όταν κάποιος αποχωρεί. Είχα κάποια να ανάβουν όταν κάποιος μπαίνει στο υπνοδωμάτια ή στο μπάνιο αυτόματα, αλλά μπέρδευόταν η οικογένεια (όταν μπαίνεις δεν πατάς τίποτα και όταν βγαίνεις πατάς) οπότε προς το παρόν το άφησα, ώσπου να βρεθεί κάτι αξιόλογο και αξιόπιστο.

Για τα φώτα γενικά το καλύτερο είναι όταν πάμε για ύπνο που κλείνουν όλα εκτός από 1-2 που αφήνουμε ανοιχτά, καθώς και όταν λείπουμε με την προσομοίωση παρουσίας. 

 

Για τον θερμοσίφωνα φυσικά και γίνεται και έχουν συζητηθεί όλοι οι τρόποι νομίζω. Μάλλον πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. 

Στις προηγούμενες σελίδες κάποιος έβαλε ότι ανάβει τον θερμοσίφωνα με διακόπτη όπως αυτόν που ανάβεις το φως και ρώταγε πως θα γίνει να το ανάβει και με διακόπτη και με wifi αν θυμάμαι καλά. αν βγάλεις τον διακόπτη και βάλεις έναν σμαρτ, δεν γίνεται αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Στις προηγούμενες σελίδες κάποιος έβαλε ότι ανάβει τον θερμοσίφωνα με διακόπτη όπως αυτόν που ανάβεις το φως και ρώταγε πως θα γίνει να το ανάβει και με διακόπτη και με wifi αν θυμάμαι καλά. αν βγάλεις τον διακόπτη και βάλεις έναν σμαρτ, δεν γίνεται αυτό? 

αν γίνεται το πρώτο θεωρητικά γίνεται και το δεύτερο, βέβαια για ότι χρειάζομαι στο σπίτι μαζεύω διάφορα και φωνάζω φίλο ηλεκτρολόγο γιατί είμαι σκράπας άρα όχι και ο πιο αρμόδιος να απαντήσει

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

αν γίνεται το πρώτο θεωρητικά γίνεται και το δεύτερο, βέβαια για ότι χρειάζομαι στο σπίτι μαζεύω διάφορα και φωνάζω φίλο ηλεκτρολόγο γιατί είμαι σκράπας άρα όχι και ο πιο αρμόδιος να απαντήσει

Απλά να σου πω εκ πείρας ότι αν ο φίλος ηλεκτρολόγος δεν έχει ιδέα από smart καλύτερα να πας σε κάποιον που ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι να μπω στο χώρο του smart home,  εχω κάτι λάμπες wifi, δυο broadlink και δυο αμαζον echo. Θέλω να παρω hub τωρα και είμαι ανάμεσα σε smartthings αλλά πιο πολύ να ασχοληθώ με home assistant. Το θέμα που θέλω να ρωτησω αν παω σε home assistant θα παρω raspberry για αρχή πρέπει να παρω κάτι usb για να βάλω πάνω για zigbee και zwave. Από που τα παίρνω; Τι ακριβως να παρω; Και αν μπορω να τα βάλω και τα δυο πάνω ή μόνο το ένα. Ή το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Απλά να σου πω εκ πείρας ότι αν ο φίλος ηλεκτρολόγος δεν έχει ιδέα από smart καλύτερα να πας σε κάποιον που ξέρει.

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζει και πολλά, αλλά ότι του ζητάω (επι πληρωμής πάντα) είναι καθαρα ηλεκτρολογικής φύσεως. Φυσικά αν χρειαστώ κάτι που δεν μπορεί θα ζητήσω βοήθεια από αλλού. Για παράδειγμα πριν μερικές ημέρες μου άλλαξε 3 διακόπτες στους 2 βάλαμε wifi και ο άλλος πήγε στην κρεβατοκάμαρα σε yeelight ceiling lamp τα οποία θεωρητικά κάποιος που γνωρίζει τα βασικά θα το έκανε και μόνος του αλλά είπαμε δεν το έχω με τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζει και πολλά, αλλά ότι του ζητάω (επι πληρωμής πάντα) είναι καθαρα ηλεκτρολογικής φύσεως. Φυσικά αν χρειαστώ κάτι που δεν μπορεί θα ζητήσω βοήθεια από αλλού. Για παράδειγμα πριν μερικές ημέρες μου άλλαξε 3 διακόπτες στους 2 βάλαμε wifi και ο άλλος πήγε στην κρεβατοκάμαρα σε yeelight ceiling lamp τα οποία θεωρητικά κάποιος που γνωρίζει τα βασικά θα το έκανε και μόνος του αλλά είπαμε δεν το έχω με τίποτα..

Δεν είπαμε να το κάνεις μόνος σου. Οι διακόπτες δεν είναι κάτι αλλά δεν νοιώθουν άνετα όλοι.

 

Εγώ λέω να ξέρει γιατί κι εγώ είχα φέρει ένα φίλο ηλεκτρολόγο για να βάλει sonoff στον θερμοσίφωνα. Πήρε μία βδομάδα το sonoff για να το μελετήσει, το συζήτησε με φίλους του για την συνδεσμολογία και τελικά ήρθε και το έβαλε. Εγώ όμως έχω 3φασικο ρεύμα. Γεφύρωσε λοιπόν τις φάσεις (big mistake) και λίγη ώρα μετά το πρώτο άνοιγμα έκανε ένα μεγάλο "μπαμ" και έσβησε το μισό σπίτι.

Ο ηλεκτρολόγος που ήρθε μετά και ο οποίος ήξερε.... Τελείωσε σε χρόνο μηδέν γιατί είδε βάλει αλλά 200 τέτοια. Και δουλεύει άψογα εδώ και 2 χρόνια περιπου

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2020 στις 9:11 ΜΜ, Son^Goku είπε

Λοιπόν η συνδεσμολογία που σκέφτηκα για το σονοφ του θερμολουτηρα. Παίρνω ρεύμα από το πίνακα στο σονοφ. Από εκεί θα δώσω σε ρελέ. Και από το ρελέ να πάω παράλληλα στη έξοδο του επιτοίχιου κουμπιού. Τι λέτε;

Τελικά το έκανα έτσι και παίζουν και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Τελικά το έκανα έτσι και παίζουν και τα 2

αν έβαζες σμαρτ διακόπτη τοίχου αντί απλό, δεν θα έκανες αυτό που θες? η σελι, σονοφ μίνι κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, NoRz είπε

Καλησπέρα παιδιά ενδιαφέρομαι να μπω στο χώρο του smart home,  εχω κάτι λάμπες wifi, δυο broadlink και δυο αμαζον echo. Θέλω να παρω hub τωρα και είμαι ανάμεσα σε smartthings αλλά πιο πολύ να ασχοληθώ με home assistant. Το θέμα που θέλω να ρωτησω αν παω σε home assistant θα παρω raspberry για αρχή πρέπει να παρω κάτι usb για να βάλω πάνω για zigbee και zwave. Από που τα παίρνω; Τι ακριβως να παρω; Και αν μπορω να τα βάλω και τα δυο πάνω ή μόνο το ένα. Ή το άλλο.

για το. αν θα πάρεις zigbee/zwave εξαρτάται από το τι συσκευές σκοπεύεις να αγοράσεις.. 

zwave πουλαβ εγώ ένα αν θελήσεις να πάρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...