Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Καλημερα! εχω παρει καποιους διακοπτες sonoff αυτους τους κλασικους τους touch και μια χαρα με εχουν βολεψει στα υπνοδωματια. 

υπαρχει καποιος τροπος με shelly να dimaρω το φως σε καποια φωτιστικα που θελω για σαλονι? δεν ειναι smart τα φωτιστικα. απλα φωτιστικα ειναι.

Επισης, shelly απο που ψωνιζετε?

Υπάρχει το shelly dimmer 2 αλλά αν δεν κάνω λαθος είμαι μόνο για ένα κανάλι.

 Προσωπικά παραγγέλνω μόνο από την σελίδα τους. Πιο πολύ γιατι βάζω την έξτρα εγγύηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν και πώς γίνεται να κλείνω και να ανοίγω την γκαραζόπορτα από το κινητό; Ιδανικά θα ήθελα να βλέπω και το status δηλ. αν ειναι ανοιχτή ή κλειστή. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dk78 είπε

Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να μου πει αν και πώς γίνεται να κλείνω και να ανοίγω την γκαραζόπορτα από το κινητό; Ιδανικά θα ήθελα να βλέπω και το status δηλ. αν ειναι ανοιχτή ή κλειστή. Ευχαριστώ.

εγώ έχω κάνει αυτό:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση. Πες ότι άλλαζες φωτιστικα. Τι θα άλλαζε στην τωρινή σου κατάσταση? Θα το ανάβεις μόνο από το κινητό? Γιατί όταν θα είναι κλειστό από.τον υπαρχων διακόπτη, απλά θα είναι νεκρό.

Η λογική πίσω από τα shelly/sonoff και των smart διακοπτών είναι να λειτουργείς το φωτιστικό και χειροκίνητα αλλά και μέσω κινητού/αυτοματισμού κλπ.

Προσωπικά έχω πάει σε shelly ακριβώς επειδή κι εγώ δεν ήθελα να έχω διαφορετικούς διακόπτες. Και επειδή δεν θέλω να αλλάξει κάτι δραστικά για τους υπόλοιπους στο σπιτι. Δεν με έχουν απογοητεύσει.

 

 

Έχω την εντύπωση πως με έξυπνους διακόπτες δεν μπορείς να αλλάξεις την θερμοκρασία του φωτός, κάτι που, για εμένα τουλάχιστον, είναι πολύ σημαντικό. Για την ακρίβεια στις προσωπικές μου προτιμήσεις σε σειρά προτεραιότητας για τα χαρακτηριστικά έξυπνου φωτισμού θα έβαζα:

- Θερμοκρασία φωτός

- Σβήσιμο εξ αποστάσεως

- Άναμμα εξ αποστάσεως

- Χρώματα

Από εκεί και πέρα βέβαια αν κάποιος θέλει και τα τέσσερα παραπάνω και ανάλογα με τη σύσταση του νοικοκυριού χρειάζονται θυσίες, είτε σε θέματα συνήθειας είτε οικονομικές.

Σε εμάς που είμαστε δύο άτομα ήταν εύκολο να εκπαιδευτεί η σχετικά νεαρή σύντροφος να χρησιμοποιεί αισθητήρες κίνησης και Google Assistant και επιπλέον έχουμε τοποθετήσει σε κάποια σημεία και απλά έξυπνα κουμπιά, και πλέον κάποια NFC tags, που λειτουργούν ως διακόπτες για κάποια φώτα. Μη ταιριαστά τα κουμπιά με τους διακόπτες βέβαια. Στην πράξη τα περισσότερα κουμπιά τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα. 

Από την άλλη αν έμενα πχ με κάποιον ηλικιωμένο πιθανόν δεν θα μπορούσα να εφαρμόσω τα ίδια. Αλλά νομίζω πως και πάλι για τα περισσότερα δωμάτια θα προτιμούσα λάμπες αντί για διακόπτες.

 

 

Επεξ/σία από gippas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gippas είπε

Έχω την εντύπωση πως με έξυπνους διακόπτες δεν μπορείς να αλλάξεις την θερμοκρασία του φωτός, κάτι που, για εμένα τουλάχιστον, είναι πολύ σημαντικό. Για την ακρίβεια στις προσωπικές μου προτιμήσεις σε σειρά προτεραιότητας για τα χαρακτηριστικά έξυπνου φωτισμού θα έβαζα:

- Θερμοκρασία φωτός

- Σβήσιμο εξ αποστάσεως

- Άναμμα εξ αποστάσεως

- Χρώματα

Από εκεί και πέρα βέβαια αν κάποιος θέλει και τα τέσσερα παραπάνω και ανάλογα με τη σύσταση του νοικοκυριού χρειάζονται θυσίες, είτε σε θέματα συνήθειας είτε οικονομικές.

Σε εμάς που είμαστε δύο άτομα ήταν εύκολο να εκπαιδευτεί η σχετικά νεαρή σύντροφος να χρησιμοποιεί αισθητήρες κίνησης και Google Assistant και επιπλέον έχουμε τοποθετήσει σε κάποια σημεία και απλά έξυπνα κουμπιά, και πλέον κάποια NFC tags, που λειτουργούν ως διακόπτες για κάποια φώτα. Μη ταιριαστά τα κουμπιά με τους διακόπτες βέβαια. Στην πράξη τα περισσότερα κουμπιά τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα. 

Από την άλλη αν έμενα πχ με κάποιον ηλικιωμένο δεν θα μπορούσα να εφαρμόσω τα ίδια. Αλλά νομίζω πως και πάλι για τα περισσότερα δωμάτια θα προτιμούσα λάμπες αντί για διακόπτες.

 

Αν βαλεις εξυπνο φωτιστικο και εξυπνο διακοπτη τα εχεις και τα 2! :P 

αναβεις σβηνεις απο διακοπτη = done

αλλαζεις θερμοκρασιες, dimareis, αλλαζεις χρωματα = done.

το μονο που δνε μπορεις να κανεις ειναι να αναψεις εξαρχεις σε θερμο χρωμα , αν πριν ηταν ψυχρο. θελει 5-10 δευτερολετα να συνδεθει στο δικτυο το φωτιστικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Καραντίνα και ξεκίνησα νεο χομπυ που το λέω smarthoming :) και θέλω τα φώτα σας.

Μέχρι στιγμής έχω: 

Amazon Echo Dot (3rd Gen)

Philips Hue White & Color Ambiance Starter Kit E27 (3x bulb & 1x bridge)

Yeelight Lightstrip Plus Xiaomi

Xiaomi Yeelight E27 10W RGBW Smart

2x BlitzWolf Smart Socket EU

Με ένα μαγικό τρόπο έχω καταφέρει να τα συνδέσω όλα στην Alexa και δουλεύουν άψογα! (ίδιος ενθουσιασμός με τότε που πάτησα πρώτη φορά turn on σε desktop μετά από στήσιμο που έκανα μόνος μου ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ! Καμιά 25αριά χρόνια πριν...)

Πάμε τώρα στα δύσκολα...

Πρέπει και θέλω να αλλάξω θερμοστάτη στο σπίτι και προσανατολίζομαι  σε smart που να δουλεύει άψογα με την Alexa. Η θέρμανση είναι ατομική αερίου με τον λέβητα στο μπαλκόνι μου. Απο τον θερμοστάτη μου βγαίνουν 2 καλώδια και η διάνοια που το έστησε τον έχει τοποθετήσει πάνω απο σώμα (σοβαρά τώρα) με αποτέλεσμα να έχω πάντα εκείνο το σώμα κλειστό.
Οπότε θέλω να αλλάξω και θέση στο θερμοστάτη το οποίο αν μπορεί να γίνει wireless με κάποιο τρόπο θα μου έλυνε τα χέρια.

Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα από θερμοστάτες και δε μπορώ να καταλάβω κατά πόσο μια λύση τύπου Google Nest Learning Thermostat ή Honeywell Home T6R είναι συμβατή με τον εξοπλισμό του σπιτιού. Διαβάζω για 3ο καλώδιο, για λιγότερα volt λειτουργίας, για ασυμβατότητες και πραγματικά έχω χαθέι.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη :)


20201214_132741.jpg.e803651a7b22dd9c1d6ac5b3c436207d.jpg
 

 

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση. Πες ότι άλλαζες φωτιστικα. Τι θα άλλαζε στην τωρινή σου κατάσταση? Θα το ανάβεις μόνο από το κινητό? Γιατί όταν θα είναι κλειστό από.τον υπαρχων διακόπτη, απλά θα είναι νεκρό.

Η λογική πίσω από τα shelly/sonoff και των smart διακοπτών είναι να λειτουργείς το φωτιστικό και χειροκίνητα αλλά και μέσω κινητού/αυτοματισμού κλπ.

Προσωπικά έχω πάει σε shelly ακριβώς επειδή κι εγώ δεν ήθελα να έχω διαφορετικούς διακόπτες. Και επειδή δεν θέλω να αλλάξει κάτι δραστικά για τους υπόλοιπους στο σπιτι. Δεν με έχουν απογοητεύσει.

 

 

 

18 ώρες πριν, lexmark είπε

Οπότε κοιτάς στο integration της xiaomi για τα φωτιστικά που υποστηρίζει το HA χωρίς το gateway -- θυμάμαι ότι είχε 2-3 αλλά μόνο ένα κρεμαστό, εκτός κι αν έχεις χαμηλοτάβανο σπίτι οπότε δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα όποιο και να βάλεις (πάει καιρός που έχω να το κοιτάξω βέβαια και μπορεί να έχουν προστεθεί κι άλλες συσκευές). Ρίξε και μια πιο προσεκτική ματιά σε αυτό που σου λέει ο @fingolfingr 

 

4 ώρες πριν, gippas είπε

Έχω την εντύπωση πως με έξυπνους διακόπτες δεν μπορείς να αλλάξεις την θερμοκρασία του φωτός, κάτι που, για εμένα τουλάχιστον, είναι πολύ σημαντικό. Για την ακρίβεια στις προσωπικές μου προτιμήσεις σε σειρά προτεραιότητας για τα χαρακτηριστικά έξυπνου φωτισμού θα έβαζα:

- Θερμοκρασία φωτός

- Σβήσιμο εξ αποστάσεως

- Άναμμα εξ αποστάσεως

- Χρώματα

Από εκεί και πέρα βέβαια αν κάποιος θέλει και τα τέσσερα παραπάνω και ανάλογα με τη σύσταση του νοικοκυριού χρειάζονται θυσίες, είτε σε θέματα συνήθειας είτε οικονομικές.

Σε εμάς που είμαστε δύο άτομα ήταν εύκολο να εκπαιδευτεί η σχετικά νεαρή σύντροφος να χρησιμοποιεί αισθητήρες κίνησης και Google Assistant και επιπλέον έχουμε τοποθετήσει σε κάποια σημεία και απλά έξυπνα κουμπιά, και πλέον κάποια NFC tags, που λειτουργούν ως διακόπτες για κάποια φώτα. Μη ταιριαστά τα κουμπιά με τους διακόπτες βέβαια. Στην πράξη τα περισσότερα κουμπιά τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα. 

Από την άλλη αν έμενα πχ με κάποιον ηλικιωμένο πιθανόν δεν θα μπορούσα να εφαρμόσω τα ίδια. Αλλά νομίζω πως και πάλι για τα περισσότερα δωμάτια θα προτιμούσα λάμπες αντί για διακόπτες.

 

Έχω την εντύπωση πως με έξυπνους διακόπτες δεν μπορείς να αλλάξεις την θερμοκρασία του φωτός, κάτι που, για εμένα τουλάχιστον, είναι πολύ σημαντικό. Για την ακρίβεια στις προσωπικές μου προτιμήσεις σε σειρά προτεραιότητας για τα χαρακτηριστικά έξυπνου φωτισμού θα έβαζα:

- Θερμοκρασία φωτός

- Σβήσιμο εξ αποστάσεως

- Άναμμα εξ αποστάσεως

- Χρώματα

Από εκεί και πέρα βέβαια αν κάποιος θέλει και τα τέσσερα παραπάνω και ανάλογα με τη σύσταση του νοικοκυριού χρειάζονται θυσίες, είτε σε θέματα συνήθειας είτε οικονομικές.

Σε εμάς που είμαστε δύο άτομα ήταν εύκολο να εκπαιδευτεί η σχετικά νεαρή σύντροφος να χρησιμοποιεί αισθητήρες κίνησης και Google Assistant και επιπλέον έχουμε τοποθετήσει σε κάποια σημεία και απλά έξυπνα κουμπιά, και πλέον κάποια NFC tags, που λειτουργούν ως διακόπτες για κάποια φώτα. Μη ταιριαστά τα κουμπιά με τους διακόπτες βέβαια. Στην πράξη τα περισσότερα κουμπιά τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα. 

Από την άλλη αν έμενα πχ με κάποιον ηλικιωμένο δεν θα μπορούσα να εφαρμόσω τα ίδια. Αλλά νομίζω πως και πάλι για τα περισσότερα δωμάτια θα προτιμούσα λάμπες αντί για διακόπτες.

 

Έχω την εντύπωση πως με έξυπνους διακόπτες δεν μπορείς να αλλάξεις την θερμοκρασία του φωτός, κάτι που, για εμένα τουλάχιστον, είναι πολύ σημαντικό. Για την ακρίβεια στις προσωπικές μου προτιμήσεις σε σειρά προτεραιότητας για τα χαρακτηριστικά έξυπνου φωτισμού θα έβαζα:

- Θερμοκρασία φωτός

- Σβήσιμο εξ αποστάσεως

- Άναμμα εξ αποστάσεως

- Χρώματα

Από εκεί και πέρα βέβαια αν κάποιος θέλει και τα τέσσερα παραπάνω και ανάλογα με τη σύσταση του νοικοκυριού χρειάζονται θυσίες, είτε σε θέματα συνήθειας είτε οικονομικές.

Σε εμάς που είμαστε δύο άτομα ήταν εύκολο να εκπαιδευτεί η σχετικά νεαρή σύντροφος να χρησιμοποιεί αισθητήρες κίνησης και Google Assistant και επιπλέον έχουμε τοποθετήσει σε κάποια σημεία και απλά έξυπνα κουμπιά, και πλέον κάποια NFC tags, που λειτουργούν ως διακόπτες για κάποια φώτα. Μη ταιριαστά τα κουμπιά με τους διακόπτες βέβαια. Στην πράξη τα περισσότερα κουμπιά τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα. 

Από την άλλη αν έμενα πχ με κάποιον ηλικιωμένο δεν θα μπορούσα να εφαρμόσω τα ίδια. Αλλά νομίζω πως και πάλι για τα περισσότερα δωμάτια θα προτιμούσα λάμπες αντί για διακόπτες.

 

Δεν έχω σκοπό να ανοιγοκλεινω τα φώτα από τον διακόπτη. Στόχος είναι είτε να παίξω με αισθητήρες κίνησης είτε με κάποιον πολυδιακόπτη με zigbee, πχ aqara/opple που μπορώ να δημιουργήσω διαφορά σενάρια ή να βάλω διαφορά φωτιστικα σε ένα διακοπτη. 

Επειδή και για εμένα είναι σημαντικα τόσο η θερμοκρασια του λευκού όσο και το dimming, σκεφτόμουν ότι η πιο απλή λύση είναι έτοιμο smart φωτιστικό, μιας και μόνο με  Shelly δε μπορώ να πετύχω τα παραπανω. Η άλλη λύση είναι οποιοδήποτε φωτιστικό το οποίο παίρνει Ε27 λαμπτήρες αλλά επειδή γενικά μου αρέσουν τα ceiling lights σκεφτόμουν να πάω σε τέτοια λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 5:36 ΜΜ, cambo99 είπε

Review για τα smart προϊόντα του lidl https://youtu.be/-XqIbWej770

Ενδιαφερον οτι το Gateway εχει ελληνικα .

Λογω Tuya θα δουλευει και στην Alexa

lidl.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kukukali said:

Ενδιαφερον οτι το Gateway εχει ελληνικα .

Λογω Tuya θα δουλευει και στην Alexa

lidl.JPG

Καλά λόγια και απ'αυτόν εδώ

 

 

Λόγω zigbee δουλεύουν και με το hub της hue...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gippas είπε

Έχω την εντύπωση πως με έξυπνους διακόπτες δεν μπορείς να αλλάξεις την θερμοκρασία του φωτός, κάτι που, για εμένα τουλάχιστον, είναι πολύ σημαντικό. Για την ακρίβεια στις προσωπικές μου προτιμήσεις σε σειρά προτεραιότητας για τα χαρακτηριστικά έξυπνου φωτισμού θα έβαζα:

- Θερμοκρασία φωτός

- Σβήσιμο εξ αποστάσεως

- Άναμμα εξ αποστάσεως

- Χρώματα

Από εκεί και πέρα βέβαια αν κάποιος θέλει και τα τέσσερα παραπάνω και ανάλογα με τη σύσταση του νοικοκυριού χρειάζονται θυσίες, είτε σε θέματα συνήθειας είτε οικονομικές.

Σε εμάς που είμαστε δύο άτομα ήταν εύκολο να εκπαιδευτεί η σχετικά νεαρή σύντροφος να χρησιμοποιεί αισθητήρες κίνησης και Google Assistant και επιπλέον έχουμε τοποθετήσει σε κάποια σημεία και απλά έξυπνα κουμπιά, και πλέον κάποια NFC tags, που λειτουργούν ως διακόπτες για κάποια φώτα. Μη ταιριαστά τα κουμπιά με τους διακόπτες βέβαια. Στην πράξη τα περισσότερα κουμπιά τα χρησιμοποιούμε ελάχιστα. 

Από την άλλη αν έμενα πχ με κάποιον ηλικιωμένο πιθανόν δεν θα μπορούσα να εφαρμόσω τα ίδια. Αλλά νομίζω πως και πάλι για τα περισσότερα δωμάτια θα προτιμούσα λάμπες αντί για διακόπτες.

 

 

Έτσι παίζω εγώ συν μερικούς aqara motion sensors, καλυμμένους σε μεγάλο σημείο με χαρτόνι που να λειτουργούν σαν διακόπτες απλά με το πέρασμα του χεριού από μπροστά τους, συν φωνή για το εντελώς manual της φάσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, emperor4her είπε

Αν βαλεις εξυπνο φωτιστικο και εξυπνο διακοπτη τα εχεις και τα 2! :P 

αναβεις σβηνεις απο διακοπτη = done

αλλαζεις θερμοκρασιες, dimareis, αλλαζεις χρωματα = done.

το μονο που δνε μπορεις να κανεις ειναι να αναψεις εξαρχεις σε θερμο χρωμα , αν πριν ηταν ψυχρο. θελει 5-10 δευτερολετα να συνδεθει στο δικτυο το φωτιστικο

Επειδή όμως οι λάμπες μου είναι zigbee θα σήμαινε πως κάθε τόσο το δίκτυο μου θα διαταρασσόταν, κάτι που φοβάμαι πως θα δημιουργούσε άλλα θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι μικρές συσκευές που μπαίνουν στην πρίζα και είναι ένα μικρό ηχείο-μικρόφωνο και δουλεύουν με αλεξα για να μην φωνάζεις στο dot που μπορεί να είναι σε άλλο δωμάτιο.. Δεν μπορώ να το βρω, ξέρει κάποιος κάτι? 

Ήταν σαν φορτιστής κινητού σε μέγεθος, και μπορούσες να βάλει ένα σε κάθε δωμάτιο για να σε ακούει η αλεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω 1-2 πρίζες ώστε να κλείνουν το ρεύμα στα ηλεκτρικά καλοριφέρ συγκεκριμένη ώρα από μόνες τους.

Στο μέλλον προγραμματίζω να βάλω κάπου Home Assistant ή/και Fibaro κλπ.

Διαβάζω περί tuya και flasharισματος ορισμένων συσκευών για να είναι local access κλπ, ποιες πρίζες θα λέγατε εσείς να προτιμήσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnyboy είπε

οι tuya παίζουν λοκαλ και cloud χωρίς φλασαρισμα με tuyalocal χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Γιατί τα φλασαρουν σαν τρελοί τότε όλοι;; Όπως και να'χει, το βασικό ερώτημα είναι οι καλύτερες επιλογές μου ποιες είναι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...